SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbiji

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbiji

Post od Lobachewsky »

Politika.rs napisao:SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbiji

U Ratelu navode da će SBB koristiti mrežu nekog od tri mobilna operatera na osnovu ugovora koji sa njim bude zaključio. U SBB-u potvrđuju da završavaju sve tehničke pripreme.

Srbija će uskoro dobiti četvrtog operatera mobilne telefonije i to će biti kompanija SBB (Srpske kablovske mreže), saznaje „Politika”.

To znači da će „Telekom”, „Telenor” i VIP dobiti dodatnu konkurenciju, a ta naša saznanja potvrđuju i u Ratelu (Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije) i u samom SBB-u. Kako kažu u Ratelu, SBB je dobio odobrenje da počne da pruža i ovu vrstu usluge, ali, kako objašnjavaju, nije mu dodeljena klasična licenca za mobilnu telefoniju, već odobrenje da bude „virtuelni operater za javne telefonske usluge”.

– To znači da će SBB koristiti mrežu nekog od tri mobilna operatera, na osnovu ugovora koji sa njim bude zaključio. Odnosno SBB nema istu vrstu dozvole kao MTS, „Telenor” ili VIP – navode u Ratelu.

Bez obzira na to, kada se SBB bude dogovorio sa nekim od tri mobilna operatera i bude počeo da pruža uslugu mobilne telefonije, to što je on virtuelni operater neće se održavati na korisnike. Za njih će sve biti isto kao da su korisnici bilo kog drugog operatera mobilne telefonije.

U SBB-u potvrđuju da završavaju sve tehničke pripreme za start mobilne telefonije.

– Odobrenje Ratela smo dobili, imamo i svoju numeraciju, kao i ugovore sa drugim operaterima. U poslednjoj smo fazi testiranja servisa sa ostalim operaterima i očekujemo da ćemo moći da počnemo da pružamo ovu uslugu do kraja godine – kažu u SBB-u.

Iako u Srbiji ima više SIM kartica nego stanovnika, prostora za još jednog operatera ima iz prostog razloga što je većina korisnika mobilne telefonije u Srbiji i dalje u pripejdu (uplaćuju dopune) i nemaju ugovore sa operaterima. Upravo oni su meta budućeg igrača jer je njima najlakše da promene mrežu.

Slobodan Marković, IT stručnjak, kaže da će pojava novog operatera fiksne telefonije dodatno uticati na konkurenciju i da će doneti koristi, pre svega, krajnjim korisnicima.

– Pitanje poslovne politike SBB-a je kada će početi da pruža ovu uslugu i na koji način. Ono što je običaj je da virtuelni operateri ne ciljaju na najširu populaciju, već se fokusiraju na neki segment tržišta. Tako je, na primer u Hrvatskoj, jedan takođe virtuelni operater napravio ponudu u kojoj cilja na one korisnike koji uglavnom koriste Internet, a manje druge usluge – objasnio je on.

Virtuelni operateri već uveliko posluju u zemljama regiona. Kako se navodi u studiji koju je uradila grupa stručnjaka iz Ratela i koja je objavljena u časopisu „Telekomunikacije”, u Sloveniji postoje tri ovakva mobilna operatera, u Hrvatskoj dva, a u Bosni i Hercegovini jedan. U Crnoj Gori i Makedoniji nema virtuelnih operatera mobilne telefonije. Međutim, u pojedinim zapadnim zemljama njihovo učešće na tržištu mobilnih komunikacija nije zanemarljivo, pa tako u Nemačkoj i Danskoj zauzimaju po 20 odsto, u Belgiji i Francuskoj između šest i deset procenata.

– Krajnji korisnici virtuelnih operatera koriste usluge na isti način kao i korisnici mobilnih operatera koji imaju dozvolu za korišćenje radiofrekvencijskog spektra. Najčešće ne znaju čiju mrežu koriste, jer im se na telefonima prikazuje logo virtuelnog operatera – navodi se u radu stručnjaka iz Ratela.
Prica se da ce Vip kupiti SBB, pa eto mozda im bas oni ustupe mrezu na koriscenje, tu je i jos uvek neiskoriscen 068 prefiks koji je u vlasnistvu Vipa - tako da, sve se uklapa. Ovo ja samo razmisljam na glas, na kraju ko zna sta ce biti.

Zna se jedino da su novi trendovi da ce svaki ozbiljan operater/provajder (koji zeli da opstane u sve surovijim uslovima) morati da uvrsti u svoju ponudu sve telekomunikacione usluge - fiksna, mobilna, internet, tv - koje ce onda objediniti u atraktivne dual play/triple play i ostale Box pakete.
A ako se zna da SBB planira da postane virtuelni mobilni operater do kraja godine, i da Orion telekom planira da pokrije celu srbiju svojom CDMA mrezom do kraja godine (kako kazu), ocigledno se za sledecu godinu svi pripremaju za nesto veliko - pretpostavljate da ce okidac za to biti pocetak prenosa fiksnog broja, kazu, od aprila 2014. god. To bi definitivno bio kraj jedne ere, kraj monopola Telekoma i pocetak jedne nove, ere liberalizovanog trzista. A onda je sve moguce, nema vise izgovora, nema vise kuknjave. No videcemo, jeste ovo srbija, ali mislim da smo odlagali svim snagama koliko smo mogli, mislim da smo stigli do kraja, resistance is futile. :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od miodrage »

Lobachewsky, ovo je lepa vest. Takodje se slazem sa tobom da je ovo uvod u nesto novo, a ja se iskreno nadam i nekom LTE i sl.
U svakom slucaju, ja bih cak fiksne telefone kao takve ostavio u proslosti, jer osim da se cujem sa roditeljima (mada i oni otkrivaju blagodeti Skype-a) ja za istim nemam potrebe. To je sprava koja je svoj vek posteno odradila.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od janka_88 »

Lobachewsky, zar se u Srbiji ne može izvršiti prenos fiksnog telefonskog broja na drugog operatera? :o

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od Lobachewsky »

janka_88, ne moze, na zalost. Trebalo je da pocne 1. decembra 2012. (godinu dana posle prenosa mobilnog) ali telekomu to nije odgovaralo i odlozili su ga za 2014. To je cela nasa muka, sto trziste nikako da se liberalizuje. Zbog toga telenor i ne zeli da pocne sa fiksnom telefonijom iako je dobio licencu, ocigledno svi cekaju kraj telekomovog monopola.

miodrage, prica se da ce cak i digitalizacija biti zavrsena sledece godine. Mozda je malo cudno da u to neko veruje, jer smo navikli "da je ovo srbija" i da rokove probijamo, a krajnji rok je 2015-ta. Ali nekako je cela ova atmosfera u znaku da drzava hoce da sredi telekomunikacije do 2014-te, nisu tako razmisljali pre, ali kada su culi koliko kostaju LTE frekvencije, odmah im se osladilo :)

Tako da, eto, nadamo se - digitalizacija zbog lte (ali i zbog same televizije, sto da ne), prenos fiksnog zbog "box" paketa i onda cemo konacno moci da kazemo da pocinjemo da licimo na normalnu drzavu bar kada su telekomunikacije u pitanju.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od miodrage »

Lobachewsky, ne, moci cemo da kazemo da licimo na normalnu drzavu SAMO kada su telekomunikacije u pitanju, sto se ostalog tice nismo cak ni banana-drzava :(
Ali, dum spiro, spero, govorili su stari Latini (dok disem, nadam se).
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od fannY »

Lobachewsky, a sto je krajnji rok 2015. godina? :)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od Lobachewsky »

fannY, zato sto se srbija obavezala (zajedno sa ostalim evropskim drzavama) da se digitalizacija zavrsi do 17. juna 2015. god. To nam dodje kao medjunarodna obaveza ako zelimo da udjemo u EU. Potpisali smo sporazum.
Ali nije samo pristup EU u pitanju - ako ne ispunimo tu obavezu, digitalni signal iz susednih zemalja ce ometati analogni signal u nasoj zemlji. Znaci radi se o nasoj koristi.
Mnoge drzave su zavrsile digitalizaciju do 2012-te, cak smo i mi kao trebali do tada, ali je to za nas ocigledno bio nerealan cilj (kao izbori su, ne moze u sred predizborne kampanje bla bla, i eto smo, tu gde jesmo).
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od fannY »

Lobachewsky, ovo me raduje da cemo ipak morati da pozurimo.Nece oni nas cekati.

sigi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 590
Pridružio se: Čet, 03. Avg 2006. 17:12

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od sigi »

Ovo je zaista lepa vest bar za nas koji pratimo ovu vrstu dnevnih informacija uvek je posle sirije , farme i politike nebitne potorsacke korpe :D ali eto neko prati i ovo .
SBB vise nije SjeBB izgleda su doslu neki novi ljudi i tamo koji zaista nemogu vise da trpe monopol i sprecavanja razvoja mobilne telefonije u ovoj sirotoj zemlji koje direktno kontrolisano iz lelekoma lupili ljudi sakom o sto i eto u jednom danu odlucili ajede da budimo i mi deo i ovog dela komunikacija .
ja sam pre par dana procitao ovo malo sam googlao i imislim da ova i ova vest su tj vreme ce pokazati koliko su uzajamno povezane
izvor 1 :http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=731832
izvor 2 http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/4015 ... a-kupi-SBB

mislim da iza svega stoji vodafon i debeli brazilac a mi u adrijatiku bicemo u plusu zasigurno vip ce biti sbb tj sbb ce biti vip i mislim da upravo ce VIP biti taj koji ce dati tu virtuelnost sbb :) sto je lepa vest jedino cega se bojim da neuticie na kvalitet samog vipa i kvaliteta koji on trenutno nudi iz dana u dan penje gore .
Uskoro dobijamo nesto sto je najslicnije vipnetu

<Milanche>
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 203
Pridružio se: Ned, 11. Jan 2009. 23:39

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od <Milanche> »

Lobachewsky napisao:
Zna se jedino da su novi trendovi da ce svaki ozbiljan operater/provajder (koji zeli da opstane u sve surovijim uslovima) morati da uvrsti u svoju ponudu sve telekomunikacione usluge - fiksna, mobilna, internet, tv - koje ce onda objediniti u atraktivne dual play/triple play i ostale Box pakete.
Onda ja da ne žurim sa prelaskom na mts box, do aprila će sigurno ponuditi nešto.
Nokia Efiftyone

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od Lobachewsky »

<Milanche>, to je gotovo sigurno.

Telekom, dakle, vec ima "Box" paket;
Telenor ceka sledecu godinu da pokrene fiksnu i internet, a gotovo sigurno i IPTV, pored mobilne telefonije - dakle i on ce imati sve cetiri usluge u ponudi.
Vip, trenutno samo mobilni operater, ce kupovinom SBB-a u svoju ponudu ubaciti televiziju, internet i fiksni - dakle jos jedna "Box" ponuda u najavi.

Znaci imacemo tri kompletna telekoma na slobodnom srpskom trzistu! Malo li je? Pa kako god da bude, lose da bude ne moze.

Ali ne treba zaboraviti i manje igrace koji prate trendove ;) :

Orion telekom koji u ponudi ima tri glavne usluge - CDMA fiksnu, internet i IPTV - dakle triple play usluga... e mozda bi nam fino leglo da i on postane virtuelni mobilni operater jednog dana, da se i on pridruzi velikoj trojci (iako nikada nece moci da ih dostigne, lepo je sto postoji). Otom potom.

Kao sto vidite, BOX paketi (koji ce nuditi sve usluge objedinjeno po znatno povoljnijim cenama) ce biti glavni adut za privlacenje korisnika bas kod sebe. To ce biti i glavni adut protiv manjih internet provajdera koji pored interneta nemaju sta drugo da ponude. Kao i kablovskih koji nude samo televiziju i internet.
Njih ceka neizvesna buducnost od sledece godine (čerupanje :) ), verovatno mnogi nece preziveti u narednih nekoliko godina. Nece imati izlaz nego da spas traze u ujedinjavanju (ukrupnjavanju) sa drugim provajderima i spustanju cena, sto nama moze da donese samo korist.
Takav trend smo uocili kod stvaranja Orion telekoma. Sve u svemu liberalizacija trzista nece doneti nista dobro malim provajderima, bice izgazeni, prezivece samo najjveci i najprilagodljiviji.

Licno mislim da razloga za optimizam ima (sto se da videti iz mojih postova :) ). Jer, pazite, danas imamo samo jedan jedini telekom, monopolistu, jos dva mobilna operatera, nekoliko kablovskih i internet provajdera - svako nudi po nesto, niko sve (nije ni cudo sto smo pesimisti), medjutim vec sledece godine to moze biti cak tri telekoma sa "box" paketima i jednog sa triple play uslugama i gotovo sigurno nize cene kod manjih provajdera zbog "prpe" koja ih sledece godine ceka. Koliko je malo potrebno za srecu. :D Ali hajde da sacekamo sledecu godinu, da nam to potvrdi.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od miodrage »

ja sam iskreno malo skeptican prema nizim cenama, jer su one vec na donjoj granici ekonomske isplativosti, a koliko znam osim SBB-a i delimicno Orion-a ostali linkove uzimaju od Telekoma. Znaci opet sve zavisi od monopoliste.
Ali nadam se najbolje.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od Lobachewsky »

miodrage, pogledaj kako izgleda kada radius vektor uhvati prpa: http://www.vektor.net/internet (od targo telekoma, cini mi se). 4mb/s --> 890 din. To ne znaci da ce sutra cene "cistog interneta" ici dole, (kao sto je uostalom i u mobilnoj telefoniji "sirov minut" poskupeo sa dolaskom vipa), ali kao skup usluga, uz ugovor, ce sigurno biti jeftinije nego danas - a sigurno ce nuditi jos i neke gratis minute ka inostranstvu, "internet za poneti" za 1 dinar, a sve to u nekakvom box paketu koji ce u startu biti jeftiniji nego zbir svake od usluga pojedinacno - to je sigurno.

Telekom jeste monopolista po infrastrukturi, ali Telenor ne zeli da pocne dok se ne stvore "trzisni uslovi" za njihov pocetak (dakle realne cene za iznajmljivanje infrastrukture), tako da cak iako ide preko telekoma, to u principu nista nece znaciti (sto vec sada ne znaci i na zapadu) - u svakom slucaju da telenor misli da mu se vise isplati da razvlaci bakarne parice, umesto da koristi telekomovu infrastrukturu uz naknadu, on bi to i uradio, ili ce uraditi.

Takodje, ako drzava resi da proda telekom, RATEL ce pre toga sigurno regulisati cene da odgovaraju slobodnom trzistu (sto je njegova duznost ako operateri nisu u stanju sami da se dogovore). Sigurno nas nece ostaviti na milost i nemilost nekom strancu - oni vise vole da smo na milost i nemilost nasoj drzavi. :D

Na kraju krajeva i Vip je koristio nacionalni roaming, pa smo opet sa dolaskom Vipa svi prestali da koristimo fiksne telefone (10 para minut, 1000 sms poruka za 50 din, 1000 dinara bonus kredita i slicne promocije, nevidjene do tada) - iako je sirov minut i cena uspostave poskupela, a tarifiranje je pocelo da se zaokruzuje na minut. Ja znam da se sigurno ne bih vracao u 2007. god gde se razgovor tarifira na jednu sekundu, ne znam za ostale. :roll:
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od miodrage »

Lobachewsky, vidim ja poentu tvoje price, ali nisi uzeo jos jednu izuzetno bitnu cinjenicu, to je sporenje oko vlasnistva Telekoma. Naime Telekom ima tvrdjenje da je vlasnik svake parice u svakom stanu, do samog aparata. Sa tim gledistem ostali operatori nemaju sta da traze pored jer uvodjenje nove infrastrukture je preskupo.
E sad, sto se rominga tice, to je svima nepovoljna opcija, tako da cisto sumnjam da ce tu da bude nesto. Stvar je RATEL-a i drzave da regulise pitanje vlasnistva Telekoma, medjutim i oni su tu u nebranom grozdju jer su instrukcije Vlade vrlo jasne, a to je da se Telekom ima prodati sto je moguce skuplje. A ko ne bi voleo da kupi zlatnu koku koja ima monopol.
Iako je pitanje vlasnistva nad paricama do telefonskog prikljucka apsurdno, trenutno je ovakva situacija (odnosno bila je, a ja nemam noviju informaciju, pa ako gresim ispravite me)
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

sigi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 590
Pridružio se: Čet, 03. Avg 2006. 17:12

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od sigi »

Bitno je imati samo oke net za pristojne novce a jos bitnije iz modema izvesti tj pazariti jako dobar i jak wifi ruter nakaciti se mobilnim pricati preko skajpa/vibera imati neki osnovni post paket ne veci od 1000 dinara .
Pa nek se gospoda monopolisu do mile volje, po ovome kako se ponasaju ova tri SBB nece imati nista drugo nego da se SLIŽE kao sto se i Vip slizao pre 6 godina.
ljudi moji zivimo u drzavi koja ima kao osnovu monopol tako da sve povoljnosti se svode na dubinu naseg dzepa,
kad sbb i dodje netreba se zakucavati sa ugovorom ne pre 2015 nisu oni nista tako eksluzivno da im se treba ugovor potpisati ako daju da im to zajedno bude BOX paket za ekonomski prihvatljivu cifru onda nekazem ali netreba srljati 30 eura se moze mnogo pametnije iskoristiti.
od 2003 od prvog dana imam posla s njima tako da jako dobro znam sta je to sbb a nadam se da nisam jedini .
U ljepoj njihovoj koja ima oko 4 milijona stanovnika ima sto ima i sta imaju od toga kad ko ni mi nemaju za leba a kamo li za net .

Laza ZR
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 76
Pridružio se: Pon, 07. Okt 2013. 01:43
:: www.festivali.info
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od Laza ZR »

Lobachewsky napisao:– Odobrenje Ratela smo dobili, imamo i svoju numeraciju, kao i ugovore sa drugim operaterima. U poslednjoj smo fazi testiranja servisa sa ostalim operaterima i očekujemo da ćemo moći da počnemo da pružamo ovu uslugu do kraja godine – kažu u SBB-u.
Prosao je i sveti Sava,a od ovoga jos nista,a?

Layne_Staley
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1768
Pridružio se: Čet, 16. Feb 2006. 18:41
:: iPhone 6 64gb SG
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od Layne_Staley »

Siguran sam da necu nikada vise u zivotu imati posla sa sbbom u bilo kom obliku.. Skup apsolutno nestrucnih, neljubaznih i napacenih ljudi..
There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't...
-- iPhone 6 space gray, 64 GB --

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od Deksi »

Layne_Staley, a sta si ocekivao od tih firmi ciji su celnici politicke stranke koje se i finasiraju iz istih.
Kako je taj sbb samo sproveo nadzemnu instalaciju za kablovsku televiziju ovde u Leskovcu. Kablovi idu na njihovim banderama i banderama el.distribucije. Na nekim mestima se i kablovi napona i kablovi sbb-a dodiruju.
Da sam ja takvu instalaciju radio u fabrici u kojoj sam nekad radio kao elektricar zaglavio bi aps odkad. Inspektori su dolazili jednom mesecno u kontrolu i gledali i najmanju sitnicu koju sam morao da odklonim a ovde ih nema jer parae sve zavrse.

sigi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 590
Pridružio se: Čet, 03. Avg 2006. 17:12

Re: SBB postaje četvrti (virtuelni) mobilni operater u Srbij

Post od sigi »

Misli li SjeBB počinjati sa ovim ili se samo dobro Z tj dobro nas Z ?
Juče mi je šalteruša dok sam placao racun smorila sa fiksnim ,odjednom im valjamo mi praprakorisnici kao ja i meni slicini vec koji imamo celokupan "radni staz " kod njih .
ako ko sta zna / cuje neka javi :)

Odgovori