Od danas ogranicena cena unutar EU i za medjunarodne pozive!

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Od danas ogranicena cena unutar EU i za medjunarodne pozive!

Post od Lobachewsky »

Od danas važe nova ograničenja cena poziva i poruka unutar EU (i za medjunarodne pozive)

izvor: B92.net

Brisel/Zagreb -- Kako je HAKOM prošle nedelje saopštio, od 15. maja za sve međunarodne pozive i SMS poruke unutar EU važiće nova ograničenja cena.

Potrošači će pozive iz svoje zemlje prema drugim zemljama EU plaćati najviše 19 evrocenti za minut, plus PDV, a SMS poruke najviše šest centi po poruci, plus PDV.

Prema saopštenju HAKOM-a, cene u Hrvatskoj za pozive i slanje poruka prema bilo kom broju unutar EU biće znatno jeftinije.

Cena poziva moći će da iznosi najviše 1,76 kuna po minutu a SMS poruka ne sme biti skuplja od 0,55 kuna, objavio je Poslovni dnevnik.

Puno operatera mobilne telefonije nadoknađivalo je gubitak prihoda od rominga povećanjem cena međunarodnih poziva.

Mnogi korisnici nisu ni razumeli razliku između međunarodnih poziva i rominga, pa je veliki deo njih po ukidanju rominga bio neugodno iznenađen visokim računima, jer su mislili da pozivi iz vlastite mobilne mreže prema nekom broju u inostranstvu košta jednako kao i poziv unutar domaće mreže.

Novi propisi sada će u velikoj meri ograničiti tu praksu mobilnih operatera.

Komisija navodi primer kada je osoba koja je razgovarala mesečno dva sata iz Italije s italijanskog broja s belgijskim brojem plaćala 105 evra. Sada će po novim propisima taj račun iznositi najviše 27 evra, četiri puta manje.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Lino
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 279
Pridružio se: Čet, 10. Mar 2011. 14:36
:: Samsung Note 9

Re: Od danas ogranicena cena unutar EU i za medjunarodne poz

Post od Lino »

Ko to danas koristi pored WhatsApp-a i Vibera.

Poslano sa mog SM-T725 koristeći Tapatalk

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Od danas ogranicena cena unutar EU i za medjunarodne poz

Post od Lobachewsky »

Iskreno, kad god me neko zove na wa, odbijem mu poziv i pozovem ga regularno. Kvalitet razgovora nije konstantan cak ni preko 3G/4G.
Naravno da je besplatna opcija ka inostranstvu uvek primamljivija, ali dobro je da je i ovo konacno regulisano.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Od danas ogranicena cena unutar EU i za medjunarodne poz

Post od гари »

Slažem se, a i na WhatsApp i slično ni ne možeš da se osloniš - pitanje je da li ta druga osoba ima smartphone, a i ako ima, pitanje je da li ima ikakvih megabajta. Pa i da ima megabajta - nije mi u redu da ja nekog zovem, verovatno jer on treba meni, a ja njemu tom prilikom da trošim net.

A kvalitet da ne pričamo. Ubeđuje me mlađa sestra od tetke kako je njoj i preko WhatsAppa jednako dobar kvalitet njoj, ali nikako ne mogu da prihvatim taj argument, i moje iskustvo je skroz drugačije.

PetarI
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1000
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 15:41

Re: Od danas ogranicena cena unutar EU i za medjunarodne poz

Post od PetarI »

Pa vidi,mada priča ide u drugom pravcu,ja sve više u okolini primećujem da se koriste paketi tipa Globaltel 150 min+4 Gb neta ili Vip Intarifa gde minuti služe upravo za "nuždu".Lično više volim neograničeno,ali 500 din mesečno je primamljivo,naročito sa poboljšanjem mreže i dostupnosti wifi spotova.
Hteo sam reći da pričamo neke druge stvari,u odnosu na EU :)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Od danas ogranicena cena unutar EU i za medjunarodne poz

Post od гари »

Sve zavisi od čoveka do čoveka... Ako zbog posla ili bilo čega komuniciraš s nekim preko telefona, WhatsApp pada u vodu. Ako svi sa kojima komuniciraš imaju gigabajte i odgovarajuće telefone, good for you.

vla-do
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1309
Pridružio se: Sre, 19. Nov 2008. 02:06

Re: Od danas ogranicena cena unutar EU i za medjunarodne poz

Post od vla-do »

Lobachewsky napisao:Od danas važe nova ograničenja cena poziva i poruka unutar EU (i za medjunarodne pozive)

Potrošači će pozive iz svoje zemlje prema drugim zemljama EU plaćati najviše 19 evrocenti za minut, plus PDV, a SMS poruke najviše šest centi po poruci, plus PDV.
Jel ovo važi i za nas ili samo za zemlje EU?
Vidim šta sam citirao, ali pomislih možda imaš neki insajderski info da će da bude i kod nas. [emoji16]

snebivljiva azdaja
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 212
Pridružio se: Sre, 13. Dec 2006. 09:48
:: iPhone 14 Pro
Lokacija: DK

Re: Od danas ogranicena cena unutar EU i za medjunarodne poz

Post od snebivljiva azdaja »

@vla-do - ukoliko se tvoje pitanje odnosi na to da li toliko kostaju i pozivi iz EU ka Srbiji:

To je veoma saroliko, barem u Danskoj. Neki operatori su ukljucili Srbiju u EU roaming, neki nisu. Operator kojeg ja koristim (CBB) je uvrstio Srbiju u EU zemlje, jer CBB je Telenorova firma.

Prema sajtu, cene (iz Danske ka EU) su:

- poziv ka mobilnom 1,77 kr./min.
- poziv ka fiksnom 0,69 kr./min.
- SMS/MMS 0,55 kr.

1 evro je ca. 7,5 kr.

Odgovori