4G vs 5G (Da li nam treba 5G telefon?)

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

4G vs 5G (Da li nam treba 5G telefon?)

Post od Lobachewsky »

Prosirio bih pricu ovde jer je zaista interesantna. Glavna primena 5G nije "skidanje filma za 3 sekunde", niti je neophodan za upravljanje dronom. Dakle hajde da vidimo zasto ustvari mi cekamo 5G, na internetu se mogu videti raznorazne piramide gde ce se sve 5G primenjivati, ali da li nam je za sve te stvari 5G zaista neophodan ili vec danas 4G sve to uveliko moze da podrzi i to na najvisem nivou.

Hajde prvo da utvrdimo koji su minimalni zahtevi za svaku od usluga, a zatim to da uporedimo sa mogucnostima mreze.

Ako pricamo o 4G, vazno je utvrditi koje su njene minimalne mogucnosti, dakle sta je ona u samoj srzi, u najgorim mogucim uslovima. Kao sto su minimalne mogucnosti 2G mreze da posalje SMS cak i kada je signal na jednoj crtici, ali tesko da u takvim uslovima mozemo da ocekujemo ista vise od toga.

Ovo su rezultati merenja 4G mreze na jednoj crtici, na obodu bazne stanice jednog zaseoka:

Slika
Slika

Refleksi prosecnog coveka: 250 ms (0,25s)

Pa da vidimo kako bi se pokazao LTE:

• Gledanje filmova: 3-6 Mbps (6Mbps za 1080p)
• Stream/TV: 3-6 Mbps
• Gledanje na dva uredjaja u isto vreme\raditi dve stvari od jednom
• 3D video (svaki frame koristi duplo vise pixela, medjutim u praksi je protok 50% veci od 2D): 5-10 Mbps
• 4k video: 10Mbps - 70Mbps -
• VoIP optimum latency: ping ispod 150ms ,
• Video calling HD: 1.5Mbps / 1.5Mbps
• Group video (7 people): 8Mbps / 512kbps
• Igranje igara online: ping ispod 60-70ms
• Voznja drona (za vecinu real-time radnji ping ispod 100ms je zadovoljavajuc, ali u ovom slucaju neka bude duplo manji): ping ispod 50ms
Ako upravlja covek pri 50km/h takav ping bi odlozio akciju za manje od pola metra, pricamo o punoj brzini; ako se kreces brzinom coveka u zatvorenom, milimetri su u pitanju
• Robo-usisivac; komunikacija izmedju frizidera i drona za nabavku namirnica: za M2M komunikaciju dovoljna je 2G mreza
Cak i da u "misaonom eksperimentu" usisivac po zahtevnosti bude u rangu drona, a komunikacija izmedju frizidera i drona u rangu video calla, pametna kuca opet ne bi predstavljala problem po mrezu.

• Virtuelna realnost (Oculus itd.): 40-150 Mbps i vise -
• Cloud na nivou brzine HDD (otklanjanje osecaja da je internet posrednik): 800 Mbps
• Cloud na nivou USB 2.0: 480 Mbps
• Cloud na nivou USB 1.1: 12 Mbps - Download/Upload /

- maksimalne performanse na 4G, signal jedna crtica
- potrebni su posebni uslovi ili jaci signal 4G mreze
- nije podrzano; 5G bi podrzao
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: 4G vs 5G (Da li nam treba 5G telefon?)

Post od Evindzer »

U odgovor na pitanje iz naslova teme: telefon sa 5G mi je trenutno beskoristan u Srbiji, a poželeću da ga uzmem tek kad 5G bude rasprostranjen onoliko koliko je to danas slučaj sa 4G - a to je, verovatno, tek za nekih 4-5 godina.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G vs 5G (Da li nam treba 5G telefon?)

Post od Lobachewsky »

:) Pitanje se vise odnosilo na kontekst sta mozemo da ocekujemo od 5G kao tehnologije, koje usluge cemo koristiti u buducnosti i da li je 5G potreban za njih, a ne da li mozemo da koristimo 5G u Srbiji u ovom trenutku, ali dobro...
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: 4G vs 5G (Da li nam treba 5G telefon?)

Post od Evindzer »

^ Znam, razumeo sam kontekst, ali sam odgovorio shodno pitanju iz naslova. [emoji16]
A što se tiče konteksta - da li je 5G potreban ili ne - iskreno, nemam oformljeno mišljenje. U načelu, smatram da, ako nešto vredi i poboljšava kvalitet života, onda vredi i potruditi se oko toga. Da li je 5G upravo to ili nije, budućnost će pokazati. [emoji4]

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 4G vs 5G (Da li nam treba 5G telefon?)

Post od miodrage »

Evindzer, ja mislim da ce 5G biti cak brze uveden nego 4G, za koji sam bio prijatno iznenadjen kojom brzinom je islo sve. E sad, moguce i da gresim, ali onda ne vidim svrhu uopste da ga se uvede, kad ce vrlo brzo da izadje novi standard :D Imam neki cudan osecaj :)
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori