Kako se to radi u razvijenom svetu...

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Kako se to radi u razvijenom svetu...

Post od Green »

Otvoricu ipak ovu temu,mozda se nekom ucini zanimljiva,dajte slobodno komentar ili kritiku...ali pre svega da neupuceni mozda vide kako sve to funkcionise negde tamo daleko ;)
Konkretno navescu primere sa australijskih mobilnih mreza...Ima ih nekoliko:Telstra,Optus,Vodafone,Virgin Mobile,3 Mobile i Orange.Ovde se telefoni uglavnom uzimaju po potpisivanju ugovora(na 24 meseca,sto meni licno smeta,jer ne bih mogao s jednim modelom 2 godine :uhuh: :D )
Koja je mreza ovde najbolja,pitanje je,ali recimo Virgin i Orange nemaju nikakvu popularnost.U ekspanziji je 3-ojka sa primamljivim ponudama i sve vecim brojem uredjaja na raspolaganju.
I ovde naravno postoji i Pre-Paid sistem,ali ponuda uredjaja i nije neka,jer su to uglavnom jeftiniji modeli,ali popularno je kod skolaraca recimo.
Operatori Telstra,Optus i Vodafone daju takodje uredjaje po sistemu SIM free,platite punu cenu i koristite bilo koju karticu.Cena je tada oko 20-25% veca nego za isti telefon kupljen u Srbiji,a i sama cena sporo pada.
Sto se tice Post-Paida ili planova,tu stvari dosta variraju,jer ih ima stvarno mnogo,svaki operator nudi neku svoju opciju.Uglavnom ugovorom telefon dobijete dzabe ili ga otplacujete mesecno + plan.Evo otprilike primer:izabrali ste recimo Nokiu N70 na plan 45$,a upfront cost(mesecna rata) je 20$.To znaci da telefon otplacujete na 20$ mesecno,a 45$ je minimalna suma koju koristite za razgovor.Sve preko toga,placate tu sumu,dakle koliko ste ostvarili,ali ako ste potrosili manje,platicete onda 45$.Neki veci planovi omogucavaju i jeftinije tarife poziva,jeftinije SMS i MMS poruke itd.Manji i veci planovi se takodje podrazumevaju...
Ima i zanimljiva opcija tzv. Cap plan,gde za recimo fiksnih 45$ mesecno imate 120$ uracunate sume za pozive i poruke,prvi uveo Vodafone,kasnije i ostali manje vise isti sistem.Sve popularniji medju narodom...Jos ovde ima i raznih drugih ponuda sve u zavisnosti od vrste plana,kao sto su besplatni minuti,poruke,jeftiniji razgovor u odredjeno doba dana itd.,to ima odavno i kod nas u SCG,da ne odugovlacim.
E sad,ono sto meni licno jedna stvar smeta,to je sto telefoni kasne za Evropom :disgust: .Treba proci par meseci najmanje da bi videli nesto novo sto u Srbiji narod vec fura odavno.Mozda zato sto sve ide legalno,nema sverca i sive ekonomije,ali zato ipak imamo eBay,hehehe... :) :) ,pa se nabavi nesto sto i nece izaci na ovo trziste.
Ja se bas raspisa,nekom ce mozda biti zanimljivo citanje,pitanja slobodno postavite,potrudicu se da odgovorim na vreme...Mogao bi i jos neko da navede neke primere,iz zapadne Evrope recimo,araphel bi mogao reci kako je u Izraelu...

6630 app
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 453
Pridružio se: Uto, 28. Mar 2006. 15:15

Re: Kako se to radi u razvijenom svetu...

Post od 6630 app »

Tema je dobra,mozemo da se nerviramo malo dok cekamo 3 operatera.
Green napisao:.Evo otprilike primer:izabrali ste recimo Nokiu N70 na plan 45$,a upfront cost(mesecna rata) je 20$.To znaci da telefon otplacujete na 20$ mesecno,a 45$ je minimalna suma koju koristite za razgovor.Sve preko toga,placate tu sumu,dakle koliko ste ostvarili,ali ako ste potrosili manje,platicete onda 45$.
Mesecna rata 20$ , 45$ koristim - mislis za tih 45$ imam besplatno da pricam a placam 20$, e sad ako pricam manje placam 45$ ?
Nisam te bas razumeo?
Kod nas je na telekomu bio povoljan Samsung x660,od 1000din sa belovima naravno.

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Placas $45 (dolar znak ide ispred) za odredjenu kolicinu razgovora,a preko toga placas $20 dolara za telefon na 2 godine!
Slicno je i u Svajcarskoj,tamo imate kategorije,i moj burazer trosi recimo 300 CHF na mobilni pa je u prvoj grupi,sto znaci da moze da uzme BILO KOJI telefon na planeti zemlji,za ostale kategorije je naravno ogranicen izbor na neke jeftinije modele!
Pozdrav 8)

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

jel moze i vertu da uzme??? ili neke za japansko trziste??? :lol: salim se naravno... :wink:
koga zanima kako je to u inostranstvu moze da nadje na sajtovima operatera...
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

mislim da je kod nas zakon ovakvo sadasnje stanje jer imas svaki najnoviji fontel u ruci za kesh i ne moras da se nacekas za neki model ili cimas koliko ces trositi mesecno :wink:
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

evo da i ja kazem kako je kod mene:

ovde postoje dva gsm/umts operatera-CELLCOM i ORANGE,i prilicno su bliski po popularnosti.postoji jos i MIRS operater,ali se on specijalizuje za fonove sa walkie talkie opcijom,znaci kamiondzije,taxisti i ljudi kojima je to potrebno.Postoji jos jedan CDMA operater,ali nije vredan pomena.Fonovi se uzimaju na ugovor od 36 meseci,gde se cena telefona deli na 36 mesecnih rata i placa se uz telefonski racun,pa se prakticno i ne oseti.Cene fonova u slucaju kupovine za kes su ogromne! za neke modele i do 100% vise nego u Srbiji!uglavnom je popularan post paid jer postoje kojekakvi planovi,tipa porodicni plan,gde sa svim clanovima porodic ukljucenim u tu opciju imas 200 minuta besplatnog razgovora mesecno.inace tarife su toliko povoljne da mnogi ljudi ne drze fixne telefone u kuci vec imaju samo mobilne.ono sto je interessntno je da je prosek u principu 2 aparata po glavi stanovnika!prepaid postoji,ali su tu u pitanju jeftiniji modeli i to retko ko koristi jer je minutaza daleko skuplja! 3g postoji i solidno je popularan.mislim,gomila ljudi pazari takve aparate i usluge a da ni nema pojma o cemu se radi i nikad ni ne koristi brzi internet ili video poziv.Video poziv sam imao prilike da vise puta isprobam,i stvarno dobro funkcionise,i tarifira se po ceni obicnog poziva.internet je malo skuplji od standardnog gprs,a trenutno je I MODE najpopularnija fora,i tu se bas gomilaju sajtovi i sadrzaji.Ono sto me izuzetno nervira je da je kod operatera ponuda aparata izuzetno losa,i neki se aparati uopste ne pojavljuju!recimo SE w800i je tek pre 4-5 meseci uleteo na scenu,v3 je i dalje jedan od najpopularnijih modela,p910 je retko ko i pazario iako je bio u ponudi...najjace su nokia 6280,6230i i ova neka nova slajder 3g nokia neznam koji je model.to je otprilike to...

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

6630 app eto Lomnica je odgovorio i ispravio greskicu sa znakom dolara(Smart ass,huh!? :wink: ).Mozda me kaznjava za komentar dat na engleskom od pre... :D :D :D
Bilo kako bilo,nek se ukljuci u diskusiju ko god ima interes da iznese svoje misljenje.
Mogao bi da dodam jos recimo kojih telefona ima najcesce u ponudi i koji su popularni.Sve mreze u ponudi imaju uglavnom iste modele:Nokia 6230i,N70,oni modeli koji pocinju sa 73,6680,6280,SE K700,K750,W800,K600,V600,W550,jos nema W900 i W810,nema cak ni P910!!!Nigde ga nisam video :smutny: ,Moto V3,V3i,V3X,L6,Samsung D500,600,E720,Z510 itd. itd.
Mozete ovo naci i na sajtovima operatera,ali necete nista razumeti,naravno.Akki,tebe ne racunam,hehe :) :)

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

4 akki:
Naravno da mislim da one koji rade u Evropi,ne bukvalno one koji su samo za Japance i slicno!Ako bas hoces onda nek bude da moze da uzme bilo koji na planeti koji ce da radi i u Evropi!
2 Green:
Ma ja sam njega ispravio za $,tek sad kad si pomenuo ja sam primetio da si i ti napravio istu gresku! :P Ionako je vaznije da znas dobro Srpski,anglikance ko šiša! :wink:
Pozdrav 8)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Brate ja sam samo 4 leta u dijaspori,ali da zaboravim nas lepi jezik ne bi mogao ni da mi puskom prete ti anglikanci! :D :D Ipak lepo je znati i neki strani jezik s kojim mozes svuda u svet.
Da ne bi isao u off,zapalo mi za oko recimo da ovde(AUS) nema ni jednog jedinog casopisa koji se bavi samo mobilnim telefonima!U Srbiji sam ranije kupovao redovno dva casopisa.Ima nesto,al obuhvata svu elektroniku zajedno...
Pozz... :) :)

Odgovori