Microsoft kupio Nokiu!

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
lepi mille
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 46
Pridružio se: Sub, 16. Jul 2011. 14:42

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od lepi mille »

Odlicna vest, ako se uzme u obzir da je Microsoft sa Nokijom napravio odlicnu kombinaciju OS-a i tome dodala svoj sjajan hardver (ako se izuzme da Windows koriste i Samsung i HTC, ali je Nokia glavna za Windows i nudi dosta svojih aplikacija koje su super odradjene). Losa je vest ako se uzme u obzir da je Nokija 'ubila' Meego zbog Windowsa, a mogla je da ima bolji OS od Androida, a mozda i od Windowsa. Da se Nokia nije zamajavala sa Symbianom, mozda danas i ne bismo pricali o Androidu kao dominatnom sistemu, vec o platformi Meego. Steta sa te strane. Dil sa Microsoftom je rezultat ne postojanja Nokia Androida (sto mi je izuzetno drago :D ), prestanak rada na Meego OS-u, a krajnji rezultat je prodaja Nokie Microsofu.
Da li ce se i dalje proizvoditi N9? :unsure: Voleo bi da je imam u skorije vreme...

PetarI
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1000
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 15:41

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od PetarI »

Hvala na lepim zeljama.Trenutno krckam Mts na 50% i koristim jednog lepog LG(nadam se da po inerciji i oni nece zveknuti)i ocekujem da ce se dosta toga do isteka ugovora iskristalisati i kod proizvodjac i kod operatera i u drzavi...ups! :blinky:

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od Lobachewsky »

lepi mille napisao:Dil sa Microsoftom je rezultat ne postojanja Nokia Androida (sto mi je izuzetno drago :D )
Dil sa Microsoftom je rezultirao nepostojanje Nokia Androida :roll: ili...
Nepostojanje Nokia Androida je rezultat dila sa Microsoftom. :|

Obrni okreni, 'zadnjica' im pozadi. Evropa je ostala bez svog brenda.

skar napisao:izgleda je trojanska mazga Elop odlicno odradila svoj posao!
Slika

Covek je profesionalac. :lol: :uhuh:
Tvrdim da ni nasi politicari ne bi uspeli ovako brzo i efektno da je upropaste, secite me gde sam najtanji! I da bi s*ebo nesto treba ti znanje i umece, ne mozes sad ti "s prst u nos" samo da dodjes u Nokiju i kazes, ja hocu za 3 godine da vas sa 30% dovedem na 3%! Ne moze bato... sto je babi milo... ali mora budes profesionalac da bi postigao tako nesto. I to moras dobro da se oznojis.

Microsoft treba da mu se zahvali. Ali sto se kaze od "hvala" nemas nista. :)
Is Stephen Elop the next Microsoft CEO? <---- HVALA? :chytry: Korektno, ako mene pitate. :D Sve po zasluzi. :dry: :disgust:
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Adams
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1020
Pridružio se: Uto, 15. Jun 2010. 15:12

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od Adams »

Jbg, meni se ovo ne svidja. Ne znam koliko ce ljudi iz Nokie imati slobode u odlucivanju, ali MS jednostavno ne zna da radi sa ovakvim proizvodima. (Njihovi telefoni, Zune, prvi tableti mnogo pre iPada, Surface..... jedino je xBox napravio uspeh)
Nokia Lumia 1520

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Одг: Microsoft kupio Nokiu!

Post od toda81 »

Ni meni se ne svidja to. Steta sto je jaka nokia morala da poklekne. Za sve je kriv symbian...
Note IV N9100 dual

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od Ensiferum »

Nokia je imala priliku da uleti u Android priču i to pre Googla, i nisu ti uradili! Zar je iko očekivao da će Nokia, nakon što je postavljen Elop , prihvatiti android, svašta, znalo se za koga lobira! Nadam se da brend i ime NOKIA neće nestati, a ni Microsoftu se neće isplatiti, verovatno će za buduće Lumie koristiti oznaku oba brenda, koliko sam razumeo sa Nokijinog bloga! :unsure: Microsoft je kupio i Asha seriju i Asha platformu, e sad šta će tu biti, ko zna! :? Ja sam nekako uzdržan, niti mi se sviđa , niti ne sviđa, vreme će pokazati! Možda se Nokia i preporodi, kao Motorola, od kako ju je kupio Google! :unsure: :?
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od hibiskus »

Po meni je ovo losa vest, s obzirom da je jedna americka firma kupila jednu evropsku, a posebno mi smeta jer je M$ u pitanju. Ovo je u neku ruku bilo i ocekivano, s obzirom da WP u Americi prilicno lose stoji, nalazi se cak iza Blackberry OS-a po zastupljenosti, pa kavizicijom Nokie zele bolji upliv u Nokijino tradicionalno evropsko i azijsko trziste. Nazalost potvrdila se prica jos s pocetka Elopovog prelaska u Nokiu kao Balmerovog coveka.
Mislim da je Nokia nije morala ici na Android i da je imala dovoljno resursa da nastavi da razvija svoj OS, i to su verovatno trebali uraditi sa maemo OS-om, pa mozda cak i sa meegoom mada je i meego zakasnio. Sve u svemu ocekujem u roku od 6 meseci istu stvar sa Blackberry kompanijom (tj RIM-om)

marko75
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 126
Pridružio se: Pet, 25. Maj 2012. 20:31
:: Nokia Lumia 930
Lokacija: Beograd

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od marko75 »

Sramota.Pa budjavi Karicev Mobtel je prodat za 1.5 milijardi,a sta je imao,samo infrastrukturu i to ne neku super modernu.Pa zar ime Nokia,brend,i svi ti patenti vrede tako malo?Koji kriminal.Eto da ne bude da su samo u Srbiji sumnjiva privatizacija i prodaja preduzeca.Elope,Elope,lopove.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od miodrage »

Microsoft zaista merka Blackberry, ali mislim da ga nece odmah uzeti, jer bi to bile 2 ogromne investicije u vrlo kratkom vremenskom roku, i time niko nista ne bi dobio, stavise bili bi svi na gubitku.
Elem, ja i dalje smatram da je ovo win-win situacija za sve, naravno pod uslovom da MS sad svom snagom uleti na mobilno trziste.
I gadim se tih zalopojki tipa sto Nokia nije uzela Android, pa nije mobilni telefon/uredjaj = Android. To sto nekima mozda jeste, nekim drugima je svetogrdje!
Po meni MS sada mora da izbaci 10-ak novih uredjaja (telefona, phableta i tableta), i da im drasticno snizi cene. Na taj nacin, dajuci dobru alternativu, dobice veci deo trzista, a onda kad se stabilizuju na nekih 20-ak% mogu da pocnu da ganjaju Google.
SMRT GOOGLU!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od sugarcoated_ass »

miodrage napisao:Po meni MS sada mora da izbaci 10-ak novih uredjaja (telefona, phableta i tableta), i da im drasticno snizi cene.
U tome i jeste najveci problem zasto se WP tako sporo siri. Telefoni su im po cenama u rangu high end androida i iPhoneta, a zaostaju sto hardverski tako jos uvek i softverski. Android spasava upravo to sto se pojavljuje na svim mogucim uredjajima od 50 do 1050€... ma vec iskace i iz frizidera... ali bukvalno! XD

Adams
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1020
Pridružio se: Uto, 15. Jun 2010. 15:12

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od Adams »

Meni uopste nije krivo sto Nokia nije uzela Android vec mi je krivo sto su (Elop) ugasili MeeGo. N9 vec kao prvi model je bio bez vecih nedostataka kakve su imali prvi androidi, iPhone, WP7 uredjaji. Da su nastavili punom snagom sa njim i da danas imamo trecu ili cetvrtu generaciju MeeGo telefona sa 2gb rama,PW kamerom i vecim ekranom mislim da bi to bio brutalan uredjaj, pogotovo zbog njihovog multitask metoda.
Nokia Lumia 1520

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od fannY »

Adams napisao:Jbg, meni se ovo ne svidja. Ne znam koliko ce ljudi iz Nokie imati slobode u odlucivanju, ali MS jednostavno ne zna da radi sa ovakvim proizvodima. (Njihovi telefoni, Zune, prvi tableti mnogo pre iPada, Surface..... jedino je xBox napravio uspeh)

Potpisujem to.Samo da ne uniste Nokiu totalno...

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od sugarcoated_ass »

+1, ali imam los predosecaj da ce, ako ne totalno puci zestoko se skrsiti i koprcati se kao RIM.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od Green »

Klasican "inside job". Njoka nije mogla samo uz pomoc Microsoftske iredente dovesti sebe u takvu poziciju. Meni ih uopste nije zao, nikakve ja tu stete, a vala ni koristi, nemam.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od miodrage »

Microsoft ce jos neko vreme da koristi ime Nokia, da bi ga nakon najdalje 10 godina ugasio. Barem sam ja tako razumeo.
IZVOR
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

NSX
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 91
Pridružio se: Čet, 15. Avg 2013. 12:18
:: Nokia N8

Re: Одг: Microsoft kupio Nokiu!

Post od NSX »

toda81 napisao:Ni meni se ne svidja to. Steta sto je jaka nokia morala da poklekne. Za sve je kriv symbian...


to ti je isto kad danasnji nesposobni politicari za sve krive Tita :)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od Lobachewsky »

NSX, to i ja gledam... Ono, bukvalno zahvaljujuci Symbianu Nokia je uopste i postala apsolutni lider u to vreme, i sad kao Symbian kriv... How yes no.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Taca089
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 197
Pridružio se: Uto, 13. Avg 2013. 12:14
:: Telefon

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od Taca089 »

Slažem se sa tobom, Symbian im je bio dobar potez i u to vreme neka vrsta revolucije :) Budjavi win nije mogao da prismrdi tu ni tada.
Njihova prva najveća greška je što nisu uporedo nastavili da razvijaju meego, nego su ga ugasili.
Druga i katastrofalna greška koja je potuno uništila firmu je potpisivanje ugovora s Microsoftom.
Cim se to desilo, odmah sam rekla da je Nokia gotova, i eto.. bila sam u pravu.
MS je 10x gori od Googla :uhuh:
I da vas pitam, koliko vas koristi krš od Internet Explorera na svom kompjuteru, a koliko Google Chrome ili neki drugi browser :P
Toliko o MS :chytry:

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od miodrage »

Taca089, opet ne znas materiju, i pricas nebuloze.
IE je u svojim pocecima bio ocajan browser. Kao alternativa u tim nekim pocecima koristio se jako puno Netscape Navigator. To su godine kad si ti jos bila malecka, i igrala se sa lutkicama ne znajuci sta je racunar. Elem, onda je MS izbacio IE 5.x koji je bio odlican. Ne mogu a da ne spomenem i Operu koja je u svoje vreme zarila i palila. Kasnije izlazi FireFox, i nakon njega Google Chrome. Ipak do pre koju godinu, IE je bio najzastupljeniji browser na svetu. Tromost i sporost MS-a da se uhvati u kostac sa promenama sto je rezultiralo gubitkom dela trzista.
Sada sa IE10 i 11 polako dolazi do oporavka, ali ni Google, ni Mozilla ne sede skrstenih ruku, tako da ce oporavak biti znacajno tezi.
A ja koristim i Chrome, i FireFox i IE i Operu na svom racunaru, jer znam sta mi je gde potrebno i sta gde najbrze radi.
Konkretno: IE koristim za SkyDrive, za Web Office i sve sto ima veze sa MS, FireFox koristim kod nekih browser igara jer je neprikosnoven (commandandconquer.net recimo), a Chrome koristim kada mi je nesto nabrzaka potrebno, jer moram da mu priznam brzinu.
E da, nesto se ne secam, kad si ti rekla da je Nokia gotova, registrovala si se pre 3 nedelje, a MS je u Nokiu usao jos 2010. I da, ja sam Nokijin krah predvideo i bio sam u pravu, jos negde sredinom 2009.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Taca089
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 197
Pridružio se: Uto, 13. Avg 2013. 12:14
:: Telefon

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od Taca089 »

O toj materiji znam malo više nego ti :)
Kakve veze ima moja registracija , a posebno ti, sa mojim mišljenjem od pre par godina?
Dal ću nešto pametno pročitati od tebe :uhuh:
Mogu i sad da predvidim da će MS, ako nastavi ovim stopama, uginuti :D
Samo čekam da se pojave novi igrači na polju operativnih sistema kako za mobilne, tako i za kompjutere :P

Odgovori