Par pitanja o Photo Acute programu...

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Par pitanja o Photo Acute programu...

Post od Sasa_NS »

Probao sam ranije ovaj programčić pa odustao od njega... Velik, komplikovan, spor... Rezultati ništa ekstra... Sada ga opet maltretiram, šta ću dosadno mi... Napravio sam celu seriju fotki njime i klasičnim kamera programima, pa poredio rezultate u Photoshopu...
Osim što softverski podiže rezoluciju fotki na 1280x960 (1,2 mpix), čini mi se da ipak ima primetnih poboljšanja u odnosu da fotke snimljene u VGA rezoluciji, kojima je potom naknadno u Photoshopu podignuta rezolucija... Čini mi se da Photo Acute to ipak malo bolje radi jer posebnim algoritmima diže rezoluciju na osnovu više paralelno napravljenih fotki, dok u Photoshopu to radite na osnovu samo jedne fotografije (kakvog kvaliteta već ona bila..)
Ono što me interesuje, da li je neko koristio ovaj programčić i da li može da mi kaže čemu služi treća opcija gore u meniju (verzija 1.0)?
Prva je "night or day" opcija (produžavanje ekspozicije), druga je da zadaš koliko fotki program da pravi, pa da na osnovu njih kasnije podiže rezoluciju, treća ???, i četvrta (poslednje) je količina fotki u memoriji spremnih za procesuiranje...
E, ta treća opcija ima takodje mogućnost podešavanja 1-8, pa sam pravio nekoliko fotki menjajući vrednost, ali ne vidim skoro nikakvu razliku gledajući fotografije u Photoshopu...
Zna li neko šta predstavlja i čemu služi ta treća opcija? Na Photo Acute sajtu nema ni reči o tome, kao ni u njihovom pdf uputstvu...

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Sale, i ja sam se igrao malo sa tim programom, uradi neke fotke lepo, ali je mnooogo spor. Ta treća opcija je i meni nejasna, izgleda da se tu menja način procesiranja slike. Nabavio sam i novije verzije, 2.0 i 2.02, nabaciću ih na Ludakovu grupu, pa probaj da li će raditi kod tebe. Ono što ja čekam je FlexiCam v0.80, ima mogućnost povećanja slika na 1600x1200. A inače, starija verzija 0.72 na 7610 radi odlične fotke u 640x480, lepše izgledaju nego "original" u 1152x864. :wink:

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

O.K. Probaću. Hvala.
Ranije sam isprobavao ovaj program, ali onako "ofrlje" pa mi se zbog toga nije nešto preterano svideo, međutim, đavo mi nije dao mira pa sam ga ponovo instalirao i malo ga detaljnije pročačkao... Evo malo zapažanja za ostale posetioce foruma...
Uopšte nije loš! Čak je po kvalitetu fotki koje pravi, čini mi se, najbolji od svih koje sam do sada isprobao... Spor je, naravno, ali je to sa razlogom: pravi istovremeno više fotki jednu za drugom, max. 8, u .raw formatu (nekomprimovani profi format fotki), lagano ih pomičući za određen otklon, a zatim ih smešta u memoriju da čekaju na kasnije procesuiranje (koje traje zaista poprilično, 5-6 pa i više min..).
Kada mu zadaš procesuiranje, na osnovu tih nekoliko fotki, on sklapa jednu veliku rez. 1,2 mpix (čini mi se kao da razbijene pixele koje dobije softverskom interpolacijom popunjava pixelima iz ostalih, za određen procenat "pomerenih" fotki)... Rezultat je stvarno dobar, mnogo bolji nego kad jednu VGA fotku obradimo u Photoshopu, takođe joj veštački podižući rezoluciju...
Zašto se koristi .raw format? Pa ako napravite fotku (dakle, male rezolucije 0,3 mpix) i snimite je kao .jpg, koji je po prirodi komprimovan format, već u startu ste joj srozali kvalitet i razbili piksele... Dakle, mala rezolucija plus kompresija = loša VGA fotkica, kvaliteta dovoljnog tek za slanje MMS-om i pregled na displeju fona...
Verzija koju koristim ima i jedan "bagić" - one .raw fotke nekako ostanu u memoriji (u folderu apps/photoacute) posle procesuiranja, pa čak i posle brisanja rezultat fotki iz foldera Images, i svaka je velika preko 1 mb, tako da mogu brzo da napune memoriju - potrebno ih je obrisati file managerom...
Mane programa? Nemogućnost slikanja objekata u pokretu. Tačnije, ono što slikate mora da miruje, inače ništa od posla. Naravno, možete postaviti da napravi samo jednu fotku pa da na osnovu nje uradi posao, ali je tada rezultat mnogo lošiji...
"Pretrčao" sam njihov sajt (www.photoacute.com) i našao vest o najnovijoj verziji kod koje je ispravljena ova, uslovna, mana i koja "super fotku" nekako pravi na osnovu samo jedne fotografije, tako da se sada mogu fotografisati i pokretni objekti... Probaćemo...
Inače, na tom sajtu, o tome kako je nastao program, kažu sledeće:
"PhotoAcute utilizes a unique image processing technologies developed by Russian scientists, formerly used to work in the area of data processing in nuclear physics.
The technology combines high quality results with low cpu and memory usage, which makes it possible to be used in resource-limited devices.
Unique algorithms developed by our team allowed to solve a problem commonly known as a "superresolution problem", which would normally take hours of CPU time on modern supercomputers, within a framework of mobile device where CPU and memory resources are severely limited...

bobpp
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 120
Pridružio se: Čet, 23. Dec 2004. 04:21
Lokacija: Novi Sad

Post od bobpp »

Najbolji program ako slikate nesto staticno (ali najbolji).Treca opcija mislim da sluzi za odredjivanje velicine kompresije (sto manje to bolja slika ali i veci fajl).Odlican program-mada znam da se mnogi nece sloziti jer ocekuju cuda ali zapravo pravi mnogo bolje fotke.

Odgovori