Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranstvu

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranstvu

Post od m@c|-|oR »

Evo jedne teme koja mene (verujem i druge) zanima. Pisalo se po raznim temama, čak je i Azimuth organizovao ekskurziju za Mađarsku, ali nigde nije preciznije diskutovano o tome. 8)
PDV, Mw. St., IVA, VAT, DDT, UFA... Razne skraćenice za istu stvar u raznim zemljama. Kreće se oko 20% i ulazi u konačnu cenu proizvoda koje kupujemo.

Ali, kod kupovine radi izvoza, treba da budemo oslobođeni tog poreza, odnosno možemo da tražimo (i dobijemo?) njegov povraćaj. :D
Molim preciznije instrukcije kako se ovo ostvaruje, šta je potrebno od dokumentacije, kada se vraćaju pare, šta je sa našom carinom u tom slučaju...
Trenutno sam u EU, ali relativno često putujem tamo-'vamo pa me ovo veoma zanima.
Najbolje bi bilo neko "step-by-step" uputstvo, od nekoga ko je ovo već radio. :)
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od miodrage »

Kad iznosis robu, prvo u prodavnici trazis pdv racun, potom njega overavas na granici, i dobijas dokaz da si robu izneo iz zemlje. Kod nasih naravno gledas da ne prijavis nista :D Na kraju, kad se vratis u istu tu prodavnicu (imas mislim 90 dana) dobijas novac nazad.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od m@c|-|oR »

I, to je to?
Ništa više?
Gde overavam na izlazu, ako idem avionom? Tamo nema izlazne carine.
Ranije sam čuo da se stavlja neko obeležje u pasošu za tu vrstu prenosa robe. Kako je sada?
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od araphel »

Kad putuješ avionom, na aerodromima obično ima šalter carine, na kojem pokažeš robu i oni ti na osnovu toga overe taj tax-free račun koji si uzeo u radnji gde si kupovao. Zatim odeš na neku od menjačnica, obično imaju i nalepnicu tax-free ako i to rade, daš im taj overen račun, i dobiješ parice, naravno uz neku njihovu malu proviziju. Na bečkom aerodromu znam da je to oko 3%, dakle umesto 20% ti dobiješ otprilike 17% nazad.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od El Laki »

Zna li neko dobija li se povraćaj na Slovenačkoj granici?

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od Green »

Na frankfurtskom aerodromu, na primer, taj carinski salter je blizu izlaza za letove naseg avio prevoznika. Ako nesto u medjuvremenu nije izmenjeno, jer sam poslednji put bio pre dve i po godine.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od Azimuth »

Odgovoriše već pre nego što sam video temu.
Laki, na izlasku iz svake zemlje se može dobiti, pitanje je samo koliki je pdv.

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od m@c|-|oR »

araphel, Green, miodrage, hvala na odgovorima.
:)
Jasno mi je za aerodrom sada. Kod drumskog putovanja (automobil, autobus), cenim da se račun overava na izlazu iz EU, jer među državama članicama nisam video carinske ispostave? Ispravite me ako grešim.

Da li uređaj mora da se pokaže pri overi računa (ono, sa sve kutijom, kako je kupljen), ili ne?

Azimuth, ko ti kriv što ne paziš na času.
:P
Videću kod nekog budućg povratka u otadžbinu da pazarim sebi telefon, pa da probam tu foru. Ako uspe, možda od toga imamo i koristi ;)

U Italiji je PDV 22%, malopre sam proverio na http://www.vatlive.com/vat-rates/europe ... vat-rates/
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od El Laki »

@azimuth hvala, hteo sam da budem siguran, jer često idem tako, pa možda nađem nešto isplativo :D

Sad videh na ovom sajtu, Slovenci vraćaju 22%

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od miodrage »

Kod Madjara je pdv 27%, kad sve vrnes, efektivno vratis 25%. Nigde neces dobiti sve do poslednje pare.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od m@c|-|oR »

Pa dobro, ali je i cena u Mađarskoj taman toliko viša.
Dobro je uporediti cene tax-free, pa videti gde su povoljniji
:)
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od m@c|-|oR »

A kakav je proces za online kupovine?
Ako npr, kupim Nexus 6 ili OPO online, tada takođe plaćam PDV (valjda?).
araphel, 3 od 22% je oko 14 % od ukupne vrednosti PDV-a :shock:
To je mnogo. Provizije na takve stvari su oko 5%
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od Azimuth »

Za online koliko mi je poznato i kako mi je rečeno, plaća se ukupan iznos, oni mogu poslati paket ali onda em nemaš povrat pdv-a em će te ovi naši dočekati oberučke i sve to dobro naplatiti.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od El Laki »

Da li može da se izbegne carina, npr platiš unapred a oni kada šalju verovatno prijave vrednost paketa, pa se na to računa carina. Onda npr da ti se pošalje kao preporučena pošta, a ne kao otkupni paket. Ne znam kako to ide u međunarodnom saobraćaju

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od Azimuth »

Ide tako sto cim vide da salje pravno lice odmah znaju ce moci da ojade kupca.
Jedini nacin kako bi mogao da se provuces bez carine i poreza kod nas jeste da ti oni posalju kao fizicko lice. Znaci neki Djoka Djokic da ti posalje iz odakle vec.
Ali opet ostaje pitanje povracaja poreza. Kako to mislis da ostvaris ako se paket ne prijavi kod njih? Potreban je tvoj pasos kako bi iz podataka videli da nisi njihov drzavljanin.

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od m@c|-|oR »

Azimuth napisao:Za online koliko mi je poznato i kako mi je rečeno, plaća se ukupan iznos, oni mogu poslati paket ali onda em nemaš povrat pdv-a em će te ovi naši dočekati oberučke i sve to dobro naplatiti.
Možda nisam bio precizan - ako naručim online i primim paket u EU, a hoću da vratim PDV, šta onda biva?

Šta je sa ovim pitanjem:
m@c|-|oR napisao:Da li uređaj mora da se pokaže pri overi računa (ono, sa sve kutijom, kako je kupljen), ili ne?
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od Green »

m@c|-|oR, u vezi tog prvog pitanja, mislim da zavisi od drzave do drzave, da li se placa neka vrsta i koliko PDV-a, na online narucenu robu. Evo recimo za Australiju (ok, nije EU, ali samo dajem primer) ne placa se apsolutno nikakav porez ako vrednost robe ne prelazi 1000 dolara. Posle ide GST od 10%. U mnogim drzavama limit nije bas toliki, ali online prodavac moze na paketu da deklarise da je u pitanju poklon u vrednosti nekih 30-40, recimo dolara. Tako da treba prvo saznati koliki je porez na narucenu robu u drzavi iz koje se narucuje.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od Azimuth »

Nemoj me drzati za rec, ali koliko se secam, kada je meni drugar uzimao onaj ajfon, mislim da nije bilo potrebno da pokazuje bilo sta osim pasosa i onog racuna koji je dobio. Pitacu ga bas.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od El Laki »

@azimuth aha, znači prvenstveno gledaju ko šalje.. Ja sam mislio na neku foru kao da se vrednost paketa ne prijavi u punom iznosu, kao što Green reče. Mislim da bi onda uzeli carinu ali daleko manju ako je paket od 30e nego od 400. E sad, ostaje problem ako se nešto desi sa paketom, firma koja je zadužena za transport bi ti dala samo 30e jer je to naglašena vrednost paketa. Mada su to retki slučajevi
Green napisao:m@c|-|oR, U mnogim drzavama limit nije bas toliki, ali online prodavac moze na paketu da deklarise da je u pitanju poklon u vrednosti nekih 30-40, recimo dolara. Tako da treba prvo saznati koliki je porez na narucenu robu u drzavi iz koje se narucuje.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od Azimuth »

Pa ako ga šalje fizičko lice onda može da stavi i da je u pitanju poklon.
Oni proveravajući nasumično na carini. Kad vide šta je u paketu, njih ne zanima naznačena cena nego ona koju dobiju kad provere ne netu.
Meni se desilo da su mi ocarinili običnu maskicu za neki telefon. Ja je platio na eBay-u 1$ a sa carinom i poštarinom me izašlo 500 din kad mi je stiglo na ruke. Sa druge strane, ne znam ni sam koliko sam onih OBD konektora kupio, nekih futrola za iPad itd., a ništa od toga mi nisu ocarinili.

Odgovori