Retro modeli

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Retro modeli

Post od m@c|-|oR »

Dobro, pisao sam ranije o mom početku - '96, Mobtel postpaid kartica plaćena oko 400 DM (plus mesečna pretplata 100 DM bez saobraćaja), neki Alcatel plaćen valjda 350 DM.
Nije bila samo retkost da imaš telefon, već i da imaš i signal.
Onaj rad - ideš po kući i blejiš u telefon, žudeći za tom jednom crticom sa kojom možeš da napraviš poziv.
Onda '98 Telekom uvodi prepaid kartice i revoluciju, jer sada svi mogu da kupe broj a da nemaju mesečnu obavezu.

Poslato sa Honor Play uz pomoć Tapatoka
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Retro modeli

Post od znemanja »

@niko1a, Motorol Razr V3 kada se pojavila je bila po meni jedna od najlepših uređaja na tržištu. Vizuelno jako futiristička, slim, od premium materijala. Prekopni telefoni su imalo neku posebnu čar :)


m@c|-|oR, verujem, ode ti daleko u prošlost :) ja sam sa mobilnim telefonima prvi put susreo oko 1999.godine neposredno pre kobnih događaja te godine. Koliko se sećam Mobtel je početkom 2000. godine imao najbolji signal, Telekom je tu bio lošiji i svi su želeli Mobtel karticu.

Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Retro modeli

Post od Green »

Mobtel je mrezu pustio u rad '94-'95, ako se ne varam, dok je Telekom poceo '98. godine. Mobtel je imao vecu pokrivenost, tako da su ljudi vise "verovali" Mobtelu.

niko1a
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Uto, 27. Jan 2015. 23:46
:: android

Re: Retro modeli

Post od niko1a »

Prvi uredjaj neke 2000. cini mi se bio je neki Siemens A-nesto, prilicno osnovni uredjaj, al tu je bio da vidim kako to radi i onda je jos uvek bilo slabo telefona pa je uvek bilo gle imas mob aj daj za poruku :) nesto posle uzmem Siemens neki M35 il tako nesto, uglavnom onaj gumirani, taj mi je bas bio hit kako je izdrzljiv. Kad je dosla Motorola v535 il koji je vec bio br, ona siva na preklop pa mi lik objasnjava kad sam ga kupovao kako ima "neki blutut i to je strava" :) a onda sam video V3 i taj me tel kupio u momentu, i nije mi ni jedan posle imao taj neki "wow" efekat bas dugo, dok nisam video Lg Flex2, to mi je bilo prvi put da me neki tel ozbiljnije privuce od te Motorole, i sad ovaj Mix 3.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Retro modeli

Post od miodrage »

Ako se ja dobro secam, Mobtel jeste prvi pustio mobilnu mrezu, ali ne GSM nego NMT. To je bilo poslednjeg dana 1994. Tek 96 je pusten GSM standard, i onda dolazi Telekom 1997, i pravi revoluciju sa prepaid karticama.
Februar 2000. dobio sam od roditelja prepaid karticu kao i moj buraz, svaka po 50 DEM, i ja skupio i calnuo 250 DEM za Nokiu 5110, kakvu je dobio i moj brat.
Potom su dosli razni drugi telefoni...
Izmenjalo se tu dosta toga. I da, slazem se da je tada bilo daleko vise uzbudjenja, i sve, ali verovatno i zato sto su se pare morale stekati bas bas. Takodje, svaki je model kako je navedeno bio unikatnog dizajna i mogucnosti. A pogotovu je na ceni bilo da nesto sam odradis, tipa sa FBUS kablom na 3210 i 3310 da ubacujes melodije, logoe, slicice... Ihaaj, sta sam sve sa time odradio....
Sa druge strane, tih godina se ni telefoni nisu mogli kupiti odmah kod operatera. To je postalo dostupno nesto kasnije, mislim 2002. A zbog poznatog odnosa prema kupcu, u svim operaterima je nabavka telefona bila sumanuta. Ni danas nije bolja situacija, osim u nekim skupin paketima, ako se nekome takvi paketi isplate.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Retro modeli

Post od Green »

miodrage napisao:A pogotovu je na ceni bilo da nesto sam odradis, tipa sa FBUS kablom na 3210 i 3310 da ubacujes melodije, logoe, slicice...
Zanimljivije je bilo kad ti neko posalje slicicu ili neki logo putem sms-a. A i kad sam probas iskomponovati neku melodiju. Veoma dobro se secam kad sam na Nokiji 3310 uradio melodiju od poznate Mauro Pikotove stvari, Komodo. :D
Takodje, interesantno je bilo gledati sta se u to vreme stavljalo na astale kafica, jer se mnogo modela moglo odmah prepoznati. Ne ko sada, gde svi lice jedan na drugi, ko jaje jajetu.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Retro modeli

Post od znemanja »

@Green, ah kompozitor melodija na 3310, a i ostalim Nokiama je bio hit, sam si mogao da komponuješ sta zeliš :) Takođe, neki Ericson modeli su imali neki jednostavan grafički editor, ali mislim da je i tu Nokia ima prednost jer si kreirane logoe moga da salješ SMS-om.

Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Retro modeli

Post od Sale_M »

Ericsson telefoni su bili vrh u to vreme. Secam se da sam bas bio zadovoljan sa T68.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Retro modeli

Post od Apolo »

Ja ću ostati old school "Nokia je Nokia" :) Sada kada gledam šta se sve prodavalo, 7610 mi se najviše sviđa, iako nisam imao prilike da je koristim već sam imao 6630. Iste su držale cene, pa sam svoju 6630 posle godinu i nešto pazario u ono vreme za 300e.

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
Festina lente.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Retro modeli

Post od Green »

Pa da, nakon ekspanzije Symbian smartphone uredjaja Nokia je bila neprikosnovena. Ali pre smart ere, sto kaze Sale, Ericsson je bio "rame uz rame" Nokiji. T10, T20, T28, T65, T66 su bili fantasticni modeli. Mislim da je T28 bio prvi model koji je imao Litijum polimer bateriju. Autonomija je bila djubar, ali eto...

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Retro modeli

Post od PetarVetar »

Ja sam svoje telefončiće skoro ovako poređao i dok sam pravio ovo talas nostalgije me ošamutio. Šteta što danas svi telefoni izgledaju isto, pre je bilo baš kreativnih rešenja.
[img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201910 ... aebbf3.jpg[/img]

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Retro modeli

Post od гари »

Šta znam, raznima među nama je to vreme u različitim sećanju. 2000. godine sam imao 11 godina recimo, tehniku nisam ni pratio - šta ima da se ložim na neku tehniku koju sigurno neću koristiti. A što se sećam po mojima - telefoni 2000. godine su bili znatno skuplji nego 2004 - 2005. recimo, ali možda mi je takav utisak jer su moji kupovali telefone tek kad su postali jeftini - za do 3-5 hiljada dinara... Možda jer su se mogli kupovao OK stariji modeli za manje para. Ni tata se nije ložio na to da kupi telefon sa istim mogućnostima, a samo manji.

A kad sad pogledam mi osnovnu i srednju školu - tada je neko mogao da koristi i mator telefon, i ništa da mu ne fali od onoga s čime se on fabrički izašao. Danas je svakako drugačije, sve brže zastareva, a današnji dumb telefoni su "gluplji" nego što su bili ondašnji.

No dobro, nije ovo diskusija za mene. Pre za nekog ko je 2000. imao bar dvadesetak godina.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Retro modeli

Post od PetarVetar »

Bukvalno, ja sam tad imao 5 godina.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Retro modeli

Post od m@c|-|oR »

гари napisao: No dobro, nije ovo diskusija za mene. Pre za nekog ko je 2000. imao bar dvadesetak godina.
Ili 29
;)
Tek postao tata...
:D


Poslato sa Honor Play uz pomoć Tapatoka
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

niko1a
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Uto, 27. Jan 2015. 23:46
:: android

Re: Retro modeli

Post od niko1a »

Bile neke knjizice kao za komponovanje melodija, a kasnije kad je bilo ono da posaljes poruku pa da dobijes melodiju, hit.

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Retro modeli

Post od PetarVetar »

To se jako dugo zadržalo kod nas. Ne bi me čudilo da i dalje postoji, jer sam video poslednji put tako nešto pre nekoliko godina kad sam uveliko koristio Spotify :D

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Retro modeli

Post od Sale_M »

Jbt, secam se kad sam kupovao nodzu 3510i 2001 godine, a tad je bila popularna Nokia 3650 sa onom ludacko okruglom tastaturom. To je bio vrh tehnike u to vreme, i ja ladno sam mislio da taj telefon sam pravi przenice za dorucak. [emoji1][emoji1]

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Retro modeli

Post od Green »

гари napisao:današnji dumb telefoni su "gluplji" nego što su bili ondašnji.
Danasnji "dumb" telefoni imaju odlicne kolor ekrane, cak facebook aplikaciju, funkcionalan browser i jos ponesto. Kako je to onda "gluplje" u odnosu na ondasnje, pitanje je broj jedan. No dobro, ovo bas nije diskusija za tebe. Sacekaj kad WP modeli postanu retro...

Elem, ne znam da li se neko seca kad sam pisao o tome kako sam "nabavio" prvi mobilni. Ukratko, mislim da je bas bila 2000 godina, petak vece, izlazak u kafic, krcat, tresti 'zika, ortak i ja narucimo picence za sankom i tako zveramo okolo, smekamo ribice itd. U jednom momentu on mi sugerise da je tu odmah blizu mene iza jedne flase neki telefon, na koji niko ne obraca paznju. Sta cemo, 'vamo tamo, reko' ajd slisti pice na brzinu i ajmo. Zgrabim ja fontele i krenusmo prema diskoteci. Bese to Samsung SGH-600, mali crni fon s vratancima tastature. E sad, da li je ovo bila kradja ili samo "samoposluga", pojasnice znemanja. :D

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Retro modeli

Post od PetarVetar »

Danas se telefoni vraćaju vlasnicima. [emoji7]

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Retro modeli

Post od Evindzer »

Grine, ko nađe, njegovo je. [emoji6]
Tako je 2001. ili 2002. (dok još nisam imao telefon) moja tadašnja gospođica na nekom koncertu na Marakani našla neki Erikson (jednu od onih cigli sa minijaturnim žutim ekranom i antenom na vrhu) i dala ga nekoj svojoj drugarici. Kad sam je pitao zašto ga nije dala meni (a stalno mi je prebacivala da ne može da me nađe jer nemam mobilni), rekla je „Pa, mislila sam da to tebe ne interesuje“. [emoji1]
E, ako je tako, ne'š se udati za mene: nema telefona - nema prstena. [emoji38]
Mislim da je i do danas ljuta na mene. [emoji28]

Odgovori