Retro modeli

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Retro modeli

Post od znemanja »

Kukamo da su telefoni sve skuplji iz godine u godinu, ali evo jednog malog puta u prošlost, tačnije 19 godina u prošlost, 2000. godina, pogledajte cene u tekstu :) SlikaSlikaSlika

Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Retro modeli

Post od m@c|-|oR »

Ti možeš da vidiš cene na ovaj m slikama?
:)

Poslato sa Honor Play uz pomoć Tapatoka
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Retro modeli

Post od znemanja »

Auu, al' je TT uništio fotke, a izabrao sam veći kvalitet pri upload-u. Evo sa img hosting-a.


Slika

Slika

Slika


Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Retro modeli

Post od Evindzer »

Eh, stara dobra vremena, kad se svaki telefon razlikovao izgledom, funkcionalnošću, pa i cenom. [emoji1]
Inače, nikad mi se nisu sviđale Nokije iz tog vremena.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Retro modeli

Post od Sale_M »

Nokia dominirala tad. U to vreme sam nosio slicnu ovim Nokiama, 8310.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Re: Retro modeli

Post od pelleruma »

Jesu telefoni bili prepoznatljivi, ali lako ga je praviti takvim kad je ejran bio 1/3 telefona i imas 2/3 da praviš tu prepoznatljivost. Sada je ekran veliki i nema se tih mogucnosti, sto meni ne smeta. Ziveo veliki ekran!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Retro modeli

Post od znemanja »

Jesu bili telefoni prepoznatljivi, svi su se na neki način razlikovali. No, cena uređaja je i tada bila visoka, recimo za Nokiu 8850 koja je u to vreme, 2000. godine, bila high end uređaj, morao je korisnik da plati oko 1300 nemačkih maraka. Za nešto malo manje, ali opet premium modele, kao što je Nokia 8210, korisnik je morao da plati 800 nemačkih maraka. Dakle i sada 19 godina kasnije, ništa se nije promenilo po pitanju cena. Za premium uređaj treba izdvojiti 700+€.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S2 8.0 LTE using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Retro modeli

Post od гари »

Ali je i dalje kuknjava opravdana jer smo onda mogli da kupimo funkcionalan telefon za 50€. Tj. ne baš pre 19 godina, nego pre 15ak. A ko hoće poslednje čudo tehnike, on je plaćao... Dok je sa pojavom Androida došlo do masovnog prodavanja falš robe, sa večitim odgovorom "pa naravno da si trebao da daš više novca".

Ako bi mi u legalnoj prodavnici dali i iPhone za 100 dinara, ima da radi, nema izgovora.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Retro modeli

Post od m@c|-|oR »

Nemanja, nije ti izvor baš ono. Mobkom je Mobtelov magazin.
Tada nije uopšte bio uređen uvoz telefona, cene nisu uporedive.
Ista ta 8850 je nova u Media World u to vreme koštala oko 900 maraka ako se dobro sećam.
Srbija je tada telefone nabavljala od operatera iz Austrije i Nemačke a cene su bile daleko prizemmije.

Poslato sa Honor Play uz pomoć Tapatoka
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Retro modeli

Post od Deksi »

Tada su se telefoni uglavnom kupovali na pijaci. Onaj najobičniji alkatel db je koštao 170 DEM + 45 DEM sim kartica.
Danas za 170 €. se može naći pristojan telefon.
Puno telefona je bilo skinuto i sa stranih mreža i sa onolikim natpisima vodafone itd.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Retro modeli

Post od znemanja »

m@c|-|oR, verujem, ali nije ni poenta u tačnoj ceni, hteo sam samo da kažem da su i tada premium modeli koštali veliku sumu novca, 700, 800, 900, 1000 DEM.

@Gari, ja stvarno tebe ne razumem. Šta je poenta, i sada za 70-100€ možeš da kupiš telefon koji će raditi bazične stvari. Kupi racunar za 150€ instaliraj Win 7 i instaliraj bilo sta više od office i dobićeš usporenje rada. Jednostavno, koliko para toliko i muzike.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S2 8.0 LTE using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Retro modeli

Post od Green »

Divna tema. 8)
Rado se secam tih godina, iako tada nisam mogao da priustim prakticno nista od modela koji su se nudili na nasem trzistu. Govorim o novim telefonima. A ono sto sam mogao kao polovno, nije mi se bas svidjalo. :D
Tek 2001, negde polovinom Septembra, skupivsi dovoljno novaca (120 DEM), nabavio 3 godine staru Njoku 6110 kameleon. Ah srece i radosti... :D
Da, telefoni jesu bili skupi u ta vremena. Trziste je bilo cirkus, nije bas svako dete imalo telefon kao danas, tako da si mogao da lupas cenu kako si hteo.
A Gari lupeta po obicaju. Porediti tadasnje modele sa moderni(ji)m smartphone-om je smejurija.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Retro modeli

Post od znemanja »

@Green, i meni su ta vremena u lepom sećanju. Daleko, ali daleko više uzbuđenja je bilo tada kada kupiš neki telefon, nego sada. Štekanje i štednja kinte za neki telefon, pa onda kada ga kupiš milina :). Toliko različitosti u dizajnu je tada bilo, svaki model je bio jedinstven...

Sent from my Samsung Galaxy Tab S2 8.0 LTE using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

niko1a
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Uto, 27. Jan 2015. 23:46
:: android

Re: Retro modeli

Post od niko1a »

Uff ti stari modeli.. moj omiljeni model svih vremena, kada sam ga davne 2004-5 nabavio nikad kraja divljenju, i sad je bas obradovalo kad sam video prve pomene da ce izbaciti nešto slično.[img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201910 ... 899a54.jpg[/img]

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Retro modeli

Post od Green »

znemanja napisao:Daleko, ali daleko više uzbuđenja je bilo tada kada kupiš neki telefon, nego sada.
Apsolutno se slazem. Razlog lezi u cinjenici da tad nije svako imao telefon, cak ni oni koji su mogli da ih priuste. A i nije bas bila masa proizvodjaca kao danas. Glavni su bili Nokia, Ericsson, Alcatel i Sagem. U nesto manjoj meri Motorola, Philips, Sony, Mitsubishi, Samsung...
Koliko sam ja tad bio zaludjen, govori i to da sam dobrih nekoliko dana nosio telefon (pomenutu Nokiu 6110) bez kartice. :D
Na post paid karticu se tada cekalo neko vreme. Ali, na moju veliku nesrecu i razocarenje, iz nekih glupavih razloga nije mi odobrena kartica iz Astra banke, a ako se neko seca, bila je neka afera sa tom bankom, koja je otisla pod stecaj, a meni (i mnogim drugim korisnicima) pare, naravno, nikad nisu bile vracene. Tako da sam morao od mojih izboksovati za Mobiklik prepaid.

liman3
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 407
Pridružio se: Sre, 28. Maj 2014. 08:54
:: P10 Lite

Re: Retro modeli

Post od liman3 »

Tast u Podgorici 95 kupio Motorolu na preklop, cena 2500 maraka [emoji15]

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Retro modeli

Post od znemanja »

@Green, tacno, retko ko je imao tada telefon. A i koje imao svi su bili dosta različiti. U to vreme Ericson, Alcatel, pa i Sagem su bili dosta zastupljeni, a naravno Noki je bila klasa za sebe, tada nešto najbolje u svetu telefona. Kartica je bila posebna priča, mislim da sam moju prvu karticu platio oko 50 DEM, ali nisam je dugo čekao, mislim oko par dana.

Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Retro modeli

Post od Deksi »

Karticu sam ja 2000-te godine kupio na niškoj auto pijaci za 45 DEM. Ali posle smo još teže dolazili do dopuna. Kad bi se pročula vest da su stigle u pošti odmah se išlo.
Simens ste zaboravili, oni su malo kasnije bili popularni.
Nokia 95 8gb je koštala preko 1000€.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Retro modeli

Post od Green »

Ako me secanje dobro sluzi, ja sam tada za post paid broj dao nekih 90 maraka (2001 godina). Mobiklik prepaid se ne secam koliko je kostao, ali nije uopste bio jeftin, kao sto je to bio slucaj par godina kasnije.
Sto se telefona tice, tad sam bio zesce napaljen na jedan Alcatel OT 500. :D
Videh ga polovnog kod jednog servisera u Somboru, trazio 300 maraka za njega, sto mi je bilo preskupo. Morao sam se zadovoljiti Panasonicom GD52. :D
Deksi, da, Siemens je takodje bio jedan od popularnih brendova toga doba. Imao fantasticne modele.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Retro modeli

Post od znemanja »

Siemens je kasnije, 2001., 2002., 2003. bio dosta popularan. Nije bio previše skup, a pakovao je sve aktuelne tehnologije. Siemens C55 je bio dosta popularan model 2003. godine.

Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Odgovori