Kuvanje ROM-a [detaljno uputstvo]

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Kuvanje ROM-a [detaljno uputstvo]

Post od Mirko BGD »

Jedna od stvari kojih cu napomenuti na pocetku je da nikako ne koristite phoenix! On ce ubiti vas telefon pri ovoj metodi, sto znaci da cemo koristiti JAF ciju cu upotrebu opisati malo kasnije…

Dakle da pocnemo:

Potrebno:

1. NAVIFIRM koji se vrlo lako nalazi uz pomoc google-a! potrebno je da skinete firmware za vas telefon, (obratitte paznju na RM) I taj firmware da stavite u folder koji ste napravili na desktopu I koji ste nazvali po vasem telefonu (npr n97 ima oznaku RM-505, ja sam napravio folder na desktopu, nazvao ga RM-505, izabrao preko navifirmware-a verziju softvera sa jezickim paketom, I sve fajlove skinuo u RM-505 folder na desktopu)

2. Nokia editor, koji se takodje nalazi vrlo lako uz pomoc google-a

3. Hack fajlove koji ce najverovatnije biti prikaceni uz ovaj totrial

Nacin pripreme:

Dakle prvo je potrebno da iz Foldera kojeg ste kreirali na desktopu I u koji ste sacuvali firmware, prekopirate jedan fajl koji se u mom slucaju zove RM-505_21.0.045_prd.rofs2.V06 I njega lepo prekopirate na desktop.
Zatim startujete Nokia editor kliknete na open, locirate fajl koji ste malopre prekopirali na desktop I izaberete ga, tj otvori ga preko Nokia editor. Ako je otvaranje proslo kako valja, nokia editor bi trebao da ispise sl. Poruku:

Opening file.....
Creating headers for repack.....
File: C:\Users\ime vaseg racunara\Desktop\RM-505_21.0.045_prd.rofs2.V06

Jako je vazno da nikako ne zatvarate nokia editor, znaci on je sve vreme otvoren!!!!!

Potom je potrebno raspakovati gore odabran fajl tako sto cemo kliknuti na extract I dobiti sledeci ispis:

Fixing file.....
File fixed - removed 98 headers
rofs2.img created.....
Extracting rofs2.img.....
Please Wait.....
****************************************************************
rofs2.img extracted to rofs2 folder, edit files in rofs2 folder and then click Repack
****************************************************************
Sada treba da pristupimo ROFS 2 fajlu kog smo raspakovali, on se nalazi u folderu NokiaEditor I to u ROFS 2 folderu. Kada udjete tamo, videcete 5 foldera:

Data
Private
Rescource
Sys
System

Sada je potrebno da hack fajlove koji su prikaceni u ovaj tutorial ubacite u ovaj ROFS folder I to:

kopirate: RomPatcherPlus_reg.r01 u \private\10003a3f\import\apps
kopirate: RomPatcherPlus.r01, RomPatcherPlus_aif.mif i RomPatcherPlusSvg.mif u \resource\apps
Kopirate: patcher.ldd, patcherShadow.ldd, RomPatcherAuto.exe, RomPatcherEngine.dll and RomPatcherPlus.exe u sys\bin

Zatim se treba vratiti u nokia editor I kliknuti na repack I potom dobijamo sledecu poruku:

Creating obey file.....
Done.....
Rebuilding rofs image.....
Please wait.....
Done....
Rebuilding rofs2.....
Please wait.....
****************************************************************
Done.....Done.....Done.....
****************************************************************
REB-RM-505_21.0.045_prd.rofs2.V06 file created in program folder, remove REB- from name and copy to product folder

To znaci da je ponovno zapakivanje uspesno. Potrebno je da odemo u nokia editor beta folder I tamo cemo videti fajl koji se zove REB-RM-505_21.0.045_prd.rofs2.V06. njega je potrebno preimenovati, I obrisati mu REB-, zatim to sacuvati I potom ga kopirati u folde koji se nalazi na desktop (u koliko dobijete pitanje da folder vec postoji I da li zelite dag a zamenite, odgovorite potvrdno).

Sada je potrebno kreirati direktorijum: C:\Program Files (x86)\Nokia\Phoenix\Products I u njega smestiti folder RM-505 sa desktopa! Na ovaj nacin smo sve fajlove spremili za flasjovanje, I ostalu procedure radimo preko JAFa.

Ubacivanje firmware-a u telefon

Mozda najrizicnija operacija je ubacivanje firmware u telefon. Neophodno je imati instaliran I OVI Suite, da bi racunar mogao da prepozna vas uredjaj!

Potrebno je JAF koji ste skinuli da pokrenete, klikom na OGM_JAF_PKEY_Emulator_v3 (ako koristite vistu ili 7, desni klik, properties, compatibility, run as: windows xp sp3, ok, pa onda desni klik I run as administraotor) zatim kada vam se otvori PKEY, kliknete na GO, dobijete gresku koja kaze: BOX DRIVERS NOT INSTALLED I koju potvrdite sa ok. Kliknete na karticu BB5, stikiirate use ini I 1,2,3 I 5 kruzic ce pozeleneti, I zatim kliknete na flash! Na ovaj nacin pokrecete upgrade, tj flashovanje telefona

dakle ovo je neka beta verzija uputstva... sve cega se setite, dodajte, a dodacu i ja ostao sam duzan izvor ovog tutoriala... takodje bih prikacio fajlove koji su potrebni za hack, itd, mislim da to nije piraterija i da ne krsim nikakvo pravilo foruma.... tako da ako se admini sloze.... stvar ce biti u mnogome olaksana ;)
Poslednja izmena od Mirko BGD u Pon, 22. Mar 2010. 02:29, izmenjeno 2 puta ukupno.

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Mirko BGD,pokusacu da ti odgovorim na gore postavljena pitanja... 8)
U "kuvani" ROM mozes ubaciti aplikacije,ali ne sve,prvo sto neke aplikacije jednostavno za sada ne mogu da se pokrecu sa Z particije(jer je predvidjeno da se na pr. instal. na C particiju i moraju da se prerade),teme je takodje moguce ubaciti,hack je moguce ubaciti(RomPatcher),i sve to sto bi ubacio bi ostalo i posle HARD RESET-a.Ne znam da li je moguce ubaciti jedan ili vise efekata,ali s obzirom na izbor efekata po netu i njihov prikaz(video klipovi),lako mozes da uvidis da li ce ti taj efekat odgovarati ili ne,i tako izabrati onaj koji ti se svidja... 8) .
E sad,zvrcka je u tome sto alatka za modovanje samog ROM-a,za sada omogucava modovanje samo jednog file-a ali i ne glavnog COR file,sto za sobom povlaci to da taj modovani file ne moze da predje odredjeni "limit" u velicini jer bi,ukoliko bi se presao limit,flash telefona koji ukljucuje takav file doveo do nemogucnosti bootovanja istog posle update-a...
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

Fox, hvala na iscrpnom objasnjenju, bas se vidi da baratas materijom :)
znaci u principu moguce je, ali softver jos nije dovoljno razvijen, tako da cu da se manem toga... :wink:

banman
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 153
Pridružio se: Čet, 24. Dec 2009. 18:47

Post od banman »

Fox, molim te pojasni mi ovo oko "hack-a" i kuvanog rom-a. Pitam jer sam odradio hack po onoj"novoj"metodi preko phoenix-a(koliko sam shvatio i to je na neki nacin "kuvani"rom jer sadrzi modovani fajl u kome se nalazi rompatcher) i iz radoznalosti uradi sam hard reset i izgubio "hack".

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Mirko BGD,moj ti je savet da probas da modujes,ne mozes nista nepovratno da izgubis,jer uvek mozes sa JAF-om i pomocu opcije "dead phone" da vratis tel. na pocetno stanje...
A ako hoces,mogu i ja da probam da ti "skockam" jedan fw... :wink: :roll:
banman,mozes li malo blize da objasnis o kom se tacno modelu radi?
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

banman
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 153
Pridružio se: Čet, 24. Dec 2009. 18:47

Post od banman »

Fox, izvinjavam se sto nisam odmah napisao, radi se o e75 sa novim fw 202.xx, mislio sam da nije potrebno navoditi model jer se na isti nacin moze haknuti jos 7-8 modela koji su do sada bili unhackable preko helloOX. MirkoBGD je postavio tutorijal u temi posvecenoj "hakovanju"na ovom forumu, pa se necu ponavljati i opisivati ponovo istu-poenta je da preko feniksa(ili JAF-a) preflesujes tel sa modovanim fw, ali kada uradim hard reset, hack nestane. Sad me zanima, da li je to,u sustini, "kuvani"rom? Ako nije-onda cu "skuvati" rom, koji ce imati u sebi i rompatcher:)

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

banman,ti si hack ubacio tako sto si upotrebio file koji je PNHT modovao.Problem sa hackom se resava tako sto se posle hard reseta instalira RomPatcher+ v2.3 lite i aktiviras patcheve u istom da se auto bootuju sa sistemom.Sada(od pre neki dan) postoji jedan file koji prilikom "kuvanja" ROM-a dodas u Resource folder i onda bi trebalo da ne moras da instaliras nista posle hard reset-a,i da je sw prakticno odmah hackovan... 8)
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

banman
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 153
Pridružio se: Čet, 24. Dec 2009. 18:47

Post od banman »

Fox, Nije mi bilo bas najjasnije jer je modovani file bio vec za 3MB od originalnog(preimenovan u originalni)i sve tako ubaceno u telefon, i posle hard reseta sa gubio hack, bilo mi je logicno da se ne gubi... Sad opet pitanja:) rompatcher+v2.3 lite, resava problem hacka posle hard reseta (Kako?Gde ga instaliram? Jel ga moram svaki put reinstalirati posle hard reseta?) -znaci instaliram ga, odem u E:/patches i to je to? U tom slucaju nemam potrebu za "kuvanjem"rom-a da bi imao hack ako treba samo rompatcher+ da instaliram.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Post od Sale_M »

Konacno i ovo da se pojavi za s60,jos da se naucimo kako da skuvamo najbolji rom bice uzivancija 8) ,jer koliko sam cuo nije bas najprostije sve to odraditi.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

banman,zavisi sta je sve u tom modovanom file-u bilo ubaceno,plus zavisi kako je to zapakovao sam program.A i osnovni problem je sto ne znam koju si verziju file-a koristio,u pocetku su koriscene verzije gde se hack gubio prilikom hard reseta,posle je sve to evoluiralo.Moguce je da je ta prva verzija kod tebe prisutna.Ti i sad mozes da skines svoj originalni file i da uporedis(kada ih raspakujes),u cemu se razlikuju ta dva file-a.Ovako napamet stvarno ne mogu vise da ti kazem... :|
Sale_M,nije toliko slozeno kao sto izgleda,u svakom slucaju sve je jos uvek u Beta fazi,mislim da ce izlaskom full verzije programa za koju se nadam da ce podrzati i obradu fileova za starije modele(N95,N82,E71- FP1),sve to biti puno prostije a samim tim i lakse... :wink:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Post od Sale_M »

Fox, pa i nije da znas.Pratio sam malo temu na sf forumu gde sam video i tvoje postove :roll: mislim da obican korisnik moze to da odradi,mada treba ipak sacekati novu verziju Nokia Editora kao sto kazes,koja ce u potpunosti podrzati v3 modele.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Sale_M,mnogo bitnije od tih postova su poruke koje razmenjujem sa ostalim freak-ovima putem P.P. 8)
A imamo mi i ovde na forumu iskusnog "kuvar-a/icu",vec je spakovala sebi fw za svoj telefon... :roll: :wink:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

na zalost, kuvarica nam nije aktivna na ovoj temi :( ona bi mozda mogla najbolje da da odgovore na ova pitanja :)
jurim neka uputstva, ali nista ne nalazim :( svi samo pricaju kako integrisati hack u firmware, nigde nema uputstvo za efekte, teme, pozadine i naravno aplikacije :(

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Mirko BGD,nema tu neke velike mudrosti,aplikacije rasturis u "sitna crevca" pomocu programa i te file-ove "implementiras" u odgovarajuce foldere(Private,Sys,Resource...).
Ista prica je i za efekte i teme... 8)
Inace sam kuvarici pomogao savetom prilikom spravljenja njenog prvog ROM-a,sto moze i ona sama da potvrdi... ;)
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

Fox, dobro, upravo taj deo me zanima... npr, ja hocu da instaliram python... preko kog programa ga rastavim na sitne delove, i kako cu da znam gde je python pustio svoje korenje i u koje foldere se zavukao (jer predpostavljam da sitne fajlove koje sam izvukao iz .sis ekstenzije treba da ubacim rucno u te foldere) ????

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Da, Fox mi je pomogao da nadjem program za rastavljanje ROM patchera :) sve ostalo ima da se nadje na netu u tutorijalima o kuvanju ROMova :)
Na žalost, nemam previše vremena trenutno da bih mogla da budem aktivna u ovoj temi onoliko koliko bih želela. Ali ukoliko raspakujete Roof2 onda je zaista lako menjati i ubacivati fajlove :) za neke izmene i ja još uvek tražim uputstva ali za dosta stvari je sve prilično dobro objašnjeno :)
Za sada evo gde treba rasporediti raspakovane fajlove ROM patchera:
"now copy those files from unpacked ROM Patcher.sis to your unpacked roof2 folder into these folders:

\private\10003a3f\import\apps\RomPatcherPlus_reg.r01

\resource\apps\RomPatcherPlus.r01, RomPatcherPlus_aif.mif and RomPatcherPlusSvg.mif

\sys\bin\patcher.ldd, patcherShadow.ldd, RomPatcherAuto.exe, RomPatcherEngine.dll and RomPatcherPlus.exe

RomPatcherPlus_reg.r01 goes to \private\10003a3f\import\apps

- RomPatcherPlus.r01, RomPatcherPlus_aif.mif and RomPatcherPlusSvg.mif goes to \resource\apps

- patcher.ldd, patcherShadow.ldd, RomPatcherAuto.exe, RomPatcherEngine.dll and RomPatcherPlus.exe goes to \sys\bin

now you gonna have to creat a folder inside sys called hash which its gonna be like this : Sys\hash\RomPatcherAuto.exe, RomPatcherEngine.dll and RomPatcherPlus.exe

now the hack is done !"
Program za raspakivanje ROMPatcher.sis fajla je, pored još nekih koji rade taj posao, SisContents v1.5.7.. Ovaj je po preporuci kolege Foxa.. :)

Mirko BGD, ovo sve, inače imaš na forumu na koji sam te pre par dana uputila :) Mislim da bi trebalo malo detaljnije i pažljivije da čitaš šta piše u uputstvima i mislim da nećeš imati problem da se snadješ :)

Čim nadjem malo vremena napravićemo temu o kuvanju ROMova sa uputstvima :)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Mirko BGD,mislim da ti je Ninolina odgovorila na vecinu pitanja koja te interesuju,ako imas jos pitanja slobodno pitaj... 8)
Inace,ovo objasnjenje koje je Ninolina napisala za instalaciju na Z particiju RomPatchera vazi i za ostale aplikacije,s tim sto ce se (verovatno) razlikovati folderi gde je potrebno staviti fileove koje ste dobili "rasturanjem" sys aplikacije...
I samo da napomenem,postoje aplikacije (programi) koje jos uvek nije moguce "implementirati" na Z particiju a da te aplikacije i rade posle flash-a sw i boot-a sistema... :dry:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

Fox, Ninolina, hvala, ja sam to vec odradio, bas uz pmoc uputstva sa ninolininog foruma, i to za ROM patcher mi je apsolutno sve jasno, zato sto postoje detaljna uputstva gde koji fajl ide, i kako se sta raspakuje....
ali za ostale aplikacije, uputstva nema, :(
i malo su mi stvari konfuzne oko tih particija
c-je memorija telefona
d-nem pojma sta je, mozda mmc?
e-mass memory
z-??? sta im on predstavlja? znam da to editujem al ne znam sta je i cemu sluzi?

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Mirko BGD,stvarno te vise ne razumem... :?

D - RAM(operativna) memorija;

Z - ROM ili ti particija gde "lezi" sam fw telefona koji ne mozes menjati na samom telefonu vec ga mozes modovati pomocu Nokia Editora.
ali za ostale aplikacije, uputstva nema, :(
Da li si probao bar jednu aplikaciju da rastavis pomocu siscontents-a ?! :chytry:
Kada to probas videces da ti uputstvo nije potrebno... ;)
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

Fox, hvala... upravo sam to odradio.... definitivno uputstvo nije potrebno :) jbg nisam znao da postoji taj prog...
hvala jos jednom....
da li se moze integrisati vise efekata za teme ili samo jedan?

Odgovori