Apple iPhone SE

iPhone (1st, 3G/S, 4/4S, 5/5C/5S, 6/6+)
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za iOS, možete to uraditi preko sledeće prečice:
iOS
znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Apple iPhone SE

Post od znemanja »

Slika
NETWORK Technology
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE
LAUNCH
Announced: 2016, March
Status: Available. Released 2016, March
BODY
Dimensions: 123.8 x 58.6 x 7.6 mm (4.87 x 2.31 x 0.30 in)
Weight: 113 g (3.99 oz)
Build: Front glass, aluminum body
SIM
Nano-SIM
- Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified)
DISPLAY
Type: LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors
Size:4.0 inches, 44.1 cm2 (~60.8% screen-to-body ratio)
Resolution: 640 x 1136 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density)
Multitouch: Yes
PLATFORM OS
iOS 9.3.2, upgradable to iOS 11.2
Chipset: Apple A9
CPU: Dual-core 1.84 GHz Twister
GPU: PowerVR GT7600 (six-core graphics)
MEMORY
Card slot: No
Internal: 16/32/64/128 GB, 2 GB RAM
CAMERA
Primary: 12 MP (f/2.2, 29mm, 1/3", 1.22 µm), phase detection autofocus, dual-LED dual-tone flash,
check quality
Features: Geo-tagging, simultaneous 4K video and 8MP image recording, touch focus,
face/smile detection, HDR (photo/panorama)
Video: 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps, check quality
Secondary: 1.2 MP (f/2.4, 31mm), 720p@30fps, face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular
SOUND
Alert types: Vibration, proprietary ringtones
Loudspeaker: Yes
3.5mm jack: Yes
- 16-bit/44.1kHz audio
- Active noise cancellation with dedicated mic
COMMS
WLAN: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot
Bluetooth: 4.2, A2DP, LE
GPS: Yes, with A-GPS, GLONASS
NFC: Yes (Apple Pay only)
Radio: No
USB: 2.0, proprietary reversible connector
FEATURES
Sensors: Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass
Messaging: iMessage, SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
Browser: HTML5 (Safari)
Java: No
- Siri natural language commands and dictation
- iCloud cloud service
- MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player
- MP4/H.264 player
- Audio/video/photo editor
- Document editor
BATTERY
Non-removable Li-Po 1624 mAh battery (6.21 Wh)
Stand-by: Up to 240 h (2G) / Up to 240 h (3G)
Talk time: Up to 14 h (3G)
Music play: Up to 50 h
MISC
Colors: Space Gray, Silver, Gold, Rose Gold
SAR 1.17 W/kg (head) 1.19 W/kg (body)
SAR EU 0.72 W/kg (head) 0.97 W/kg (body)
Price About 440 EUR
TESTS
Performance: Basemark OS II 2.0: 2163
Display: Contrast ratio: 804:1 (nominal), 3.681 (sunlight)
Loudspeaker: Voice 66dB / Noise 65dB / Ring 69dB
Audio quality: Noise -93.0dB / Crosstalk -72.9dB
Slika

izvor: https://www.gsmarena.com/apple_iphone_se-7969.php
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Apple iPhone SE

Post od Evindzer »

Nema Garija da javi da li njegova gospođica kaže kao moja snaha: "Ajfon je Ajfon". :D

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Apple iPhone SE

Post od гари »

A, moja gospođica za sad još sedi na dve stolice. :D Što se većine stvari tiče, utisak joj je vrlo sličan tom "Ajfon je Ajfon", ali se susrela do sad i sa manama telefona. Konkretno, loša podrška za naše tržište, gotovo nepostojeća s obzirom da nemaju App Store za nas, pa samim tim za sad joj je utisak ovakav: Ako ti je dovoljno ono što je Apple ubacio u telefon, i ne treba ti nešto dodatno, onda ti je iPhone odličan.

Malo konkretnije, ima zamerku na aplikaciju za prognozu. Nije joj prognoza tačna, a i recimo neće da joj odabere Petrovaradin, nego joj bira samo Novi Sad... Gledala je već šta ima od ostalih aplikacija, ali mi se čini da nije pronašla nešto zadovoljavajuće. Bilo bi joj super kada bi imala na Iphonu MSN Weather recimo.

Dakle, nije savršeno, ali opšti utisak joj je veoma pozitivan, telefon je brz, nije prevelik za korišćenje jednom rukom kao svi ostali telefoni danas (i Lumia 630 od 4,5 inča joj je bila velika), odaje utisak kvaliteta, izdržljivosti... Rekao bih da takav utisak po pitanju kvaliteta i izdržljivosti ne bi imala ni sa jednim telefonom, pošto su svi do jednog tanki crepovi.

Što se tiče onih kritika vezano za aplikacije, možda nije opravdana zamerka doduše. Pre nego što bi im čovek to zamerio prvo bi trebao da se raspita kod ljudi da li neko ima neku dobru aplikaciju sa tom namenom da preporuči. Mada kad je naše tržište u pitanju, ipak je tu Android ekosistem najrazvijeniji. Možda je razlika mala, ali ipak... Takav mi je trenutni utisak, možda grešim.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Apple iPhone SE

Post od Azimuth »

Ajd da ti odgovorim.
AppStore za Srbiju ne postoji, ali ce ga valjda napraviti. Svejedno je, mozes ti koristiti bilo koji Store, ja sam na Hrvatskom jer mi je lakse da tako kupujem aplikacije (direktno sa kartice) nego sto bih to isto radio na USA (preko giftcard) iako ovaj potonji ima vise aplikacija i neznatno su jeftinije. Dakle, nije bas tako kako ona kaze, ipak se telefon normalno koristi i normalno se instaliraju aplikacije.
Sto se prognoze tice, postoji trebutni bag sa widgetom gde ne izbacije tacnu temperaturu, ali sama aplikacija je tacna. Ako joj ova stock ne odgovara, ima gomilu drugih (besplatnih ili onih koje se placaju). Petrovaradin uredno prepoznaje, sta vise, prepozna ulicu. Mogu ti postaviti SS ako hoces da vidis ;)
Sto se samih aplikacija tice i komparacije sa androidom, razlika je zapravo u tome sto je na iOS-u mnogo rigoroznija kontrola, ne dozvoljava se poraterija, takve aplikacije se momentalno uklanjaju sa AppStore, nemas mogucnost da ubacujes krekovane aplikacije osim ako nemas JB na telefonu i sl. Sve ostalo je isto.
Evo i moja supruga nosi SE od jula/avgusta, prezaodvoljna je. Mali i kompaktan, a opet brz i svaku radnju momentalno odradi, ima odlicnu (zadnju) kamericu (ista kao na 6s) ali nema 3D touch i nesto je sporiji senzor otiska prsta u odnosu na novije generacije.

Suma sumarum, odlican telefon za one kojima treba mala dijagonala i pouzdan telefoncic, a koji nisu zaludni da ih menjaju i prate trendove (sto je i razlog zasto sam joj uzeo bas SE, telefon koji ce imati podrsku naredne 3 godine tj jos dva velika apdejta. Ono sto se meni svidja kod ovog modela jeste dizajn i baterija. A kao manu bih izdvojio nesto ispranije boje na displeju u odnosu na ostale modele ovog brenda ili amoled panele.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Apple iPhone SE

Post od гари »

Hvala na detaljnom odgovoru!

Skroz se slažem sa ovim što si napisao u poslednjem pasusu, sem onoga za displej, ali ja to možda nisam primetio više jer se nisam navikavao na neke telefone sa boljim displejima. Meni je čak i displej na Lumiji 532 bio dovoljno dobar, mada jeste da me je zato displej na Lumiji 730 raspametio, tako da bih se mogao i ja razmaziti po tom pitanju, nikakav problem. :D

Za ovo što kažeš za aplikaciju za prognozu ću joj preneti. Ako je tako, onda verovatno ne bi ni htela da oprobava neke druge aplikacije.

A za Store... Jel imaš karticu sa kunama iz Hrvatske, ili može sa karticom iz Srbije da se plaća? U svakom slučaju, ni njoj ne bi trebalo da bude problem da stavi nalog da joj je hrvatski... Ali neću previše nastavljati priču sad o tome, to ako budem imao neka dodatno pitanja, a verujem da će ih biti, onda ću pitati u odgovarajućoj temi, a kada se ona u potpunosti prebaci na iPhone SE.

I to za aplikacije sam i ja pretpostavljao da je slučaj, da ima manje smeća, ali recimo... Mislim da sam primetio da neka naša novosadska taksi služba ima Android aplikaciju, a da nema iOS. Ali to su kako mi se čini baš baš retki primeri, i rekao bih da će i ta služba brzo dobiti iOS aplikaciju, ako nije već i dobila.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Apple iPhone SE

Post od Azimuth »

Nasa kartica radi najnormalnije...ali to nije prica za ovu temu ;)

privateforfun
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 1
Pridružio se: Uto, 20. Feb 2018. 23:39
:: iphone se

ios beta

Post od privateforfun »

Imam instaliranu 11.3 beta verziju. E sad me zanima kad dodje na primer 11.4 ili vise da li cu moci normalno da nadogradim ili kako?

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Apple iPhone SE

Post od гари »

Da li ima poente kupovati skuplje zaštitno staklo? Hoće devojka da ga zaštiti, pa je videla u iStylu stakla od Artwizz-a i ZAGG-a. Međutim, meni se čini da joj je isti đavo ako odemo prosto kod čike u pothodnik, i uzmemo koju god da on prodaje, a kod njega sigurno nije skuplja od 400 dinara.

Posle staklo može lagano da se odlepi, jel tako? Isto kao i folija? I jel bi za iPhone SE koji ima ravan ekran moglo biti ikakve razlike između tih običnih i ovih skupljih zaštitnih stakala?

Batak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1118
Pridružio se: Pon, 01. Maj 2017. 11:31
:: Samsung S8 plus

Re: Apple iPhone SE

Post od Batak »

Uzmi obicno slobodno, nema preterane razlike.
Mozes posle slobodno da skines i lako, isto kao folija.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Apple iPhone SE

Post od гари »

Super, hvala na odgovoru. :) One cene u iStyle bolesne za foliju i stakalce... Staklo 4.000, folija 2.000. :blinky:

Batak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1118
Pridružio se: Pon, 01. Maj 2017. 11:31
:: Samsung S8 plus

Re: Apple iPhone SE

Post od Batak »

Uu bre, nisu normalni. Najobicnije i vozi, nema greske. :)

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Apple iPhone SE

Post od Azimuth »

Da, za staklo i/ili foliju nema problema kad je SE u pitanju. Ima ravan ekran tj staklo pa će svako lepo da legne.
Ili idi u neku od prodavnica ili uzmi sa eBay-a za manje para.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Apple iPhone SE

Post od Evindzer »

Neka uzme ono što želi, ili ćeš mesecima slušati zvocanje kako si je za**bao i kako nije zadovoljna. :D

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Apple iPhone SE

Post od гари »

Gledaću eBay, pa ću upoređivati.

Evi, ima to što kažeš, a ima i ono "nemoj ti meni da prebacuješ ako na nešto trošim novac". :lol: Izbegavam oba metka tako što kažem "bolje da uštediš na stakalcetu, pa da kupiš sebi bolju masku". :D

Sent from mTalk

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: Apple iPhone SE

Post od yocasylver »

Ja sam zeni kupio na Aliju 2 stakla i 2 maske za 6-7 evra.Stkla se hvataju kao da su iz Appla.Stvarno nemam zamerku.Neces pogresiti ako kupis i jeftiniju varijantu.

Borko1989
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 75
Pridružio se: Sre, 28. Okt 2015. 11:09
:: iPhone XS

Re: Apple iPhone SE

Post od Borko1989 »

Ljudi, ko koristi ovaj telefon, želim da ga pitam koliko je zadovoljan u 2018-oj sa njim? Nisam neki zahtjevan korisnik da čačkam neke romove, modove, itd podešavanja što android ima tako da mi ovaj telefon odgovora prvenstveno zbog veličine.
Jer imam priliku da kupim SE 32 GB za 230e, nov, vakum?

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Apple iPhone SE

Post od Azimuth »

Koristi moja žena. Ona je zadovoljna, a mene fascinira baterija koga njoj drži i po 3 dana.
Što se romova tiče, sa tim se ne možeš igrati sve i da hoćeš, takva opcija ne postoji. Očigledno da nisi nikada koristio iOS, pa eto ti prilike da po ceni polovnih uzmeš nov telefon.

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Apple iPhone SE

Post od novak »

Ne znam kakva je situacija kad kupis nov mob i stavis zadnji softver, al na mom godinu i po starom je vrlo losa situacija.
Baterija jedva sastavi od jutra do mraka ako ga malo vise koristim. Uglavnom oko 18-19 bude sa punjenje. Mnogo laga, sporo otvara...
Na prethodnim verzijama softvera je radio ok.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Apple iPhone SE

Post od Azimuth »

Na tvom je baterija izgubila na kapacitetu pa su ga usporili softverski i zato imaš tih problema. Evo gledam kod žene, sve otvara i jednako brzo ili barem ne vidim nikakvu razliku golim okom.
Eno ima baterija u ProMobi za oko 3600, Macoli za isto love ili u iStyle za 5090.

Borko1989
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 75
Pridružio se: Sre, 28. Okt 2015. 11:09
:: iPhone XS

Re: Apple iPhone SE

Post od Borko1989 »

[quote="Azimuth"]Jesam, jesam koristio iOS, nije mi prvi put, čak od 3GS iPhone-a ali sam dosta mijenjao uređaje. Koristio neke androide, svojevremeno flagship uređaje i često rutovao i dosadilo mi to, zato. Kažem da mi se sviđa taj "zatvoreni" sistem iOS. Hvala na odgovoru.

Odgovori