Particionisanje memorijske kartice

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
lesa0208
Supreme Themer
Supreme Themer
Postovi: 1980
Pridružio se: Ned, 14. Feb 2010. 22:33
Lokacija: Beograd

Post od lesa0208 »

pa ne mozes na oficionalnom da imas ext particiju. Na 2.2 froyo dozvoljeno ti je neke aplikacije da premestam na sd ali opet bez ext particije. Tebi treba custom rom koji vidi ext particiju (98% romova to ima) i koji ce automatski da ti instalira aplikacije na tu ext particiju ovo sto ti hoces nece da moze.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Da li se particionisanjem ubrzavaju micro SD kartice ako su prepune? Tipa, napravio bih jednu particiju kao arhivu samo za mape i filmove, da mi ne truju karticu u svakodnevnom radu.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

aleksa87
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 98
Pridružio se: Sub, 09. Dec 2006. 21:20

Post od aleksa87 »

Hteo bih da uzmem karticu od 8gb (trenutno imam 2gb). Koje klase treba da bude kartica da radi lepo na telefonu?
LG Nexus 4 16GB

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

aleksa87, vidi ovde: kvalitetna microSD :wink:
Samo nek se rolaju....sarme.

Laki1977
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 1
Pridružio se: Ned, 21. Avg 2011. 08:34

Post od Laki1977 »

Da li se dobija nesto particionisanjem na Androidu 2.3. Da li se povecava kolicina memorije za aplikacije koje ne mogu da se premeste na karticu?

srkicom
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 46
Pridružio se: Čet, 15. Nov 2007. 00:25

Post od srkicom »

u Rom manageru ja nemam opciju da delim particije na ext2 3 4, samo na ext 128, 256, 512 mb. flesovao sam clockwork jer pre toga nisam mogao da udjem u opciju partitionsc card, tj odmah me je uputio na update.
odabrao sam 512mb, swap 0mb, e sada je kartica formatirana u fat32 i manja je za tih 512mb. u disc managmet na kompu se vide dve particije ali ja ta unlocked i nemogu joj pristupiti
sta raditi?

Layne_Staley
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1768
Pridružio se: Čet, 16. Feb 2006. 18:41
:: iPhone 6 64gb SG
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Layne_Staley »

Da li moze ovaj proces da se vrati unazad :D ?

Tj, uradio sam ovo kartici od 16gb (napravio ext4 particiju od 1 gb). SAda bih da vratim nazad na 16 gb ukupno..

Da li mogu ovo da uradim ?

Hvala unapred
There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't...
-- iPhone 6 space gray, 64 GB --

srkicom
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 46
Pridružio se: Čet, 15. Nov 2007. 00:25

Post od srkicom »

koristim gparted live za pravljenje particije, prvo sam pogresio pa sam napravio da prva particija bute ext4 a druga fat32, prebacio u win i odmah je prepoznao samo fat32 particiju. kada sam naknadno prepravio da prva bute fat32 a druga ext4 win nije hteo da prepozna nista. u disk managementu je naravno pronasao particije a fat32 sam morao ponovo da formatiram u fat32. ali ona do 6,41 gb prepoznaje sam 1gb.
nemam pojma u cemu je problem, nista mi nije jasno. na slici prikazuje 6,41gb a desni klik proportis samo 1gb, i telefon prepoznaje samo 1gb.

kako da vidim na telefonu ext particiju.

vanjuska
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 404
Pridružio se: Pon, 31. Avg 2009. 00:45
Lokacija: Novi Sad

Post od vanjuska »

srkicom, ja sam se evo malko patio sa tim particionisanjem kartice pa mogu mozda da ti pomognem. Ja kad sam pravio particije, u minitool partiotion manager-u, prvo napravim fat32 zatim ext3 (u tvom slucaju 4), obe na primary i prva mora da bude fat32 a druga ext3. Kad ubacim karticu u win, tj u citac on naravno ucitava samo fat32 a ne ext jer su ext linux particije koje windows ne moze da cita. Ako udjes u disk management videces ext particiju i ako je tamo, to je to, odradio si kako treba. U telefonu ne znam da li ikako mozes da vidis ext, mozda preko root explorera, proveri.
Life is not the amount of breaths you take, it's the moments that take your breath away! HTC DESIRE!

srkicom
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 46
Pridružio se: Čet, 15. Nov 2007. 00:25

Post od srkicom »

problem je sto win exp ne vidi nista a disk manag vidi sve particije, sad sam primetio da mi pokazuje za file sistem raw. a telefon uopste ne prepoznaje karticu izbacuje da nema kartice u telefonu. kad ponovo formatiram tu prvu particiju u fat32 on od 6 gb prikaze 1gb ukupno za koriscenje (tolika je ext4 paticija) a i dalje u onom delu gde slikovito prikazuje velicine particija stoji da je 6 gb i najveci je taj deo u odnosu na druge particije. buni me samo sto mi od 6 gb formatijanjem napravi 1 gb.

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Post od toda81 »

Da li je neko od vas particionirao karticu da ima jednu fat32 particiju i dve ext3 particije prvu od 1gb i drugu od 512mb?Meni je to trebalo jer sam hteo da ubacim data2ext rom zato jer sa tim rom-om ne bih imao problema sa memorija za instaliranje programa.Ja sam se zlopatio,a i jednog kolegu sam maltretirao d ase nakaci na moj komp pereko TeamViewer i on je sve uradio isto kao sto sam i ja prethodno radio i kao smo sve odradili kako treba ,ali kada sam ubacio rom na karticu i probao d aga flashujem preko recovery-a nije se videla,tj niceg nije bilo na kartici.

Da bih donekle ublazio problem sa manjkom memorije za instaliranje programa,instalirao sam data ++ rom koji mi omogucava da imam sasvim dovoljno memorije za instaliranje programa
Note IV N9100 dual

dejanbbb
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 1
Pridružio se: Sub, 24. Mar 2012. 12:50

Post od dejanbbb »

Ja sam odradio sa rom managerom-rcm i kadasam izabrao 256mb,i kliknuo na ok,tel se ugasio i pojavilo se samo android ikona,i tako je stojalo 5min.Kada sam hteo da upalim tel nisam mogao, dok nisam izvadio bateriju i ubacio ponovo i upalio.Imam rutovan tel-alcatel one touch ot 990, imam app2link aplikaciju, i root uninstaller, mene interesuje ovo, da li j mogu da prvo skinem sa mareketa aplikaciju, pa posle da je prebacim na sd card bez ovog particionisanja, ili preko kompa da je prebacim.E sada imam jos jedan problem, kada ukljucim usb, on lepo prijavi karticu,ali kada pokrenem my phone explorer ne vidi sd card uopste,i tel ne vidi sd card kada je ukljucen na usb.Ovo me najvise interesuje za prebacivanje aplikacija ,da li moze bez ovog particionisanja.Probao sam opet sa recovery,i isto se desava, stalno isto.Sta da radim?

Nennad
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 634
Pridružio se: Pet, 23. Jan 2009. 19:01
:: LG G2

Post od Nennad »

Nisam uspeo Gparted-om da particionišem karticu, jer laptop ne učitava drajvere za čitač kartice, tako da program ne vidi karticu, a nije mi se dalo da zbog toga podižem celi linuks.
Umesto toga, odradio sam iz Windows-a, pomoću paragon partition manager-a (verovatno mogu i drugi komercijalni disk menadžeri), po redosledu navedenom u prvom postu ove teme.
Hvala Miškoniju.

Jedno pitanje? Da li je ok što telefon ne vidi ext3 particiju i čemu ona zapravo služi u androidu? FAT32 je pretpostavljam za podatke...

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Post od toda81 »

Windows i tel ne mogu da vide tu ext particiju vec vide samo fat32. Particije se najlakse prave preko recovery-a
,a posebno kada vam trebajuv ext4 particije za rom koji ja imam. Recovery se lako ubacuje i ,meni se za sada svidja ovaj sto je meni odradio posao 4EXT Recovery Touch
Note IV N9100 dual

Soul Fly
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 23
Pridružio se: Sre, 15. Feb 2012. 11:59

Post od Soul Fly »

par pitanja,
da li moze da se odradi na kartici na kojoj je vec nesto instalirano, da li moze da se odradi kad je u nekom telefonu, i da li postoji neki tutorijal koji je ceo na srpskom?
sony ericsson xperia neo v

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Post od toda81 »

Soul Fly, sve se brise sa kartice kada se particionira pa nije lose da uradis backup programa i da iskopiras multimedijalne fajlove na komp
Note IV N9100 dual

dragang
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 48
Pridružio se: Pon, 05. Dec 2005. 13:19

Re: Particionisanje memorijske kartice

Post od dragang »

Imam HTC Desire Rootovan , uradjen S-off i na njemu je instaliran ICS 4.0.4 BCM RC4.1 U2 GSM, koristim 4EXT recovery. Za Phonespace info(ROM) mi pise 195MB used and 56MB free. Koristim SanDisc 32Gb class 6 memorijsku karticu.

Moze li mi neko objasniti cemu sluzi particionisanje memorijske kartice i da li se dobija nesto na memoriji telefona ako se uradi. Znaci ono najprostij ecemu sluzi i da li je potrebno da ja to uradim i sta time dobijam.
Pozdrav i hvala

antec
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1397
Pridružio se: Pet, 11. Jul 2008. 03:32
:: LG G Flex 2

Re: Particionisanje memorijske kartice

Post od antec »

Ukoliko ROM podrzava a2sd (a2ext), a vecina ih podrzava, ta ext particija ce ti sluziti kao dodatna interna memorija. Kada instaliras neki program telefon ce ga smestiti na particiju bez smanjivanja interne memorije (u stvari smanjuje se prostor ext particije ali ti mozes staviti proizvoljnu velicinu iste tako da prakticno mozes imati neogranicenu internu memoriju).

stele87
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 27
Pridružio se: Uto, 10. Jan 2012. 21:07

Re: Particionisanje memorijske kartice

Post od stele87 »

imam jedno vrlo jednostavno pitanjce, u pitanju samsung galaxy ace s5830, uradio sam i root, i custom rom, i particionisao karticu, sve je to super proslo, ali kada instaliram aplikaciju i preko Link2sd, i u njoj odem na create link i cekiram sve 3 opcije, on mi vrati aplikaciju na internu memoriju, i umesto da se interna memorija povecava, tj. ostaje ista, ona se meni smanjuje, tako da sada imam samo oko 40 mb free...
iscitao sam da ako preko Link2sd izaberem samo move to sd, da onda pola aplikacije ide na memoriju tel. a pola na karticu.. pa mi nije jasno onda ako idem na create link itd. zasto mi se interna memorija smanjuje, ako taj program instalira i premesta cele aplikacije na eksternu particiju ?

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Particionisanje memorijske kartice

Post od Sale_M »

Moze lii neko da mi napise kompletno upustvo kako da uradim partiionisanje karticr na xperia neu.Nestaloi je prostora na memoriji gelefona i treba mi ovo.Nije mi bas jasn upustvo sa prve strane.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Odgovori