Permissions (dozvole aplikacijama)?

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
noviandroidas
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 142
Pridružio se: Uto, 05. Okt 2010. 15:32
:: Galaxy S7

Permissions (dozvole aplikacijama)?

Post od noviandroidas »

Pozdrav
Vec 2 godine koristim android os ali mi i dalje neke stvari nisu jasne. Veliki broj aplikacija na android marketu sada Google play trazi dozvole za pristup informacijama/funkcijama telefona za koje po meni nema nikakvog osnova. Koliko primecujem najpopularniji app-ovi traze najvise dozvola, mada ni manje popularne nisu mnogo bolje. U odnosu na stanje pre 2 godine, cini mi se da se drasticno povecao broj dozvola koje traze aplikacije. Sa jedne strane je logicno jer su funkcionalnije a sa druge po meni je potpuno neopravdano. Evo par primera top aplikacija:

Alarm Clock Plus - odlican app za alarm ali...

-NETWORK COMMUNICATION
-PHONE CALLS
READ PHONE STATE AND IDENTITY
sta ce ovo alarmu??
-STORAGE
MODIFY/DELETE USB STORAGE CONTENTS MODIFY/DELETE SD CARD CONTENTS
-SYSTEM TOOLS
-MODIFY GLOBAL SYSTEM SETTINGS
-PREVENT TABLET FROM SLEEPING PREVENT PHONE FROM SLEEPING
-HARDWARE CONTROLS
-CONTROL VIBRATOR
-CONTROL FLASHLIGHT
-SYSTEM TOOLS
-AUTOMATICALLY START AT BOOT

Winamp izmedju ostalih dozvola opet

PHONE CALLS
READ PHONE STATE AND IDENTITY
Allows the app to access the phone features of the device. An app with this permission can determine the phone number and serial number of this phone, whether a call is active, the number that call is connected to and the like. wtf? :?

Avast antivirus

YOUR MESSAGES
READ SMS OR MMS
Allows the app to read SMS messages stored on your tablet or SIM card. Malicious apps may read your confidential messages. Allows the app to read SMS messages stored on your phone or SIM card. Malicious apps may read your confidential messages.
EDIT SMS OR MMS
Allows the app to write to SMS messages stored on your tablet or SIM card. Malicious apps may delete your messages. Allows the app to write to SMS messages stored on your phone or SIM card. Malicious apps may delete your messages.
RECEIVE SMS
Allows the app to receive and process SMS messages. Malicious apps may monitor your messages or delete them without showing them to you.
RECEIVE MMS
Allows the app to receive and process MMS messages. Malicious apps may monitor your messages or delete them without showing them to you.
READ SENSITIVE LOG DATA
Allows the app to read from the system's various log files. This allows it to discover general information about what you are doing with the phone, potentially including personal or private information.
READ CONTACT DATA
Allows the app to read all of the contact (address) data stored on your tablet. Malicious apps may use this to send your data to other people. Allows the app to read all of the contact (address) data stored on your phone. Malicious apps may use this to send your data to other people.
WRITE CONTACT DATA
Allows the app to modify the contact (address) data stored on your tablet. Malicious apps may use this to erase or modify your contact data. Allows the app to modify the contact (address) data stored on your phone. Malicious apps may use this to erase or modify your contact data.
READ BROWSER'S HISTORY AND BOOKMARKS
Allows the app to read all the URLs that the Browser has visited, and all of the Browser's bookmarks.
PHONE CALLS
READ PHONE STATE AND IDENTITY
Allows the app to access the phone features of the device. An app with this permission can determine the phone number and serial number of this phone, whether a call is active, the number that call is connected to and the like.

Sada ce neko verovatno reci kako je to sve potrebno aplikacijama da bi mogle da rade sve funkcije, ali onda bih voleo da mi objasne ovaj primer koji mi je totali hit. Rec je o Juice Defender aplikaciji koju ima veliki broj korisnika.

JuiceDefender free koji trazi sijaset dozvola, verovatno sve sto moze da se dobije.
https://play.google.com/store/apps/deta ... rch_result

JuiceDefender Ultimate koji se placa, gle cuda ne trazi ni jednu dozvolu sem pristupa netu za proveru licence.
https://play.google.com/store/apps/deta ... _developer

Hvala, neka hvala. Preskocio sam branioca baterije isto kao i Alarm Clock Plus, pa umesto njega stavio dobar alarm koji ne trazi ove dozvole.

cale
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1806
Pridružio se: Pon, 01. Nov 2004. 23:38
:: Google Nexus 6P
Lokacija: Vienna
Kontakt:

Re: Permissions (dozvole aplikacijama)?

Post od cale »

Nažalost,ni ja kao ni ostalih 90% korisnika nikada ne obraća pažnju na dozvole.Postoje specijalizovane aplikacije koje vam daju obaveštenja o svakoj aplikaciji kakvu dozvolu zahteva.U današnje vreme,kada u telefonima smeštamo masu poverljivih informacija,na dozvole bi se trebalo obratiti pažnja.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Permissions (dozvole aplikacijama)?

Post od Green »

Zato najpoverljivije informacije covek treba cuvati u glavi, a ne drzati po telefonima ili kompjuterima.

VeNoM
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 5064
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 20:36
:: Sony Xperia Z5P
:: Sony Xperia Z
Lokacija: Jagodina

Re: Permissions (dozvole aplikacijama)?

Post od VeNoM »

To je lepo rečeno. Bas se čudim kako oni klipovi lične prirode dodju do nas...
Nokia:2X7110,7650,2X3310,N95-8GB,X6!
Motorola:MpX200,MpX220! SonyEricsson:T28,P910,W950,X1,X Z, XZ5 Premium!Asus T101, zENpAD7!

bojanra
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 135
Pridružio se: Ned, 06. Maj 2012. 20:10
:: G2
Lokacija: Novi Sad

Re: Permissions (dozvole aplikacijama)?

Post od bojanra »

Ne znam u kojoj temi da postavim sledece pitanje, nadam se da necu mnogo pogresiti :) mislim nije mi uopste to sad tako vazno al me interesuje zasto kada ocenim neku app na marketu tj napisem komentar, ne izadje mi moje, ne izadje nista, stoji prazno polje? sta tu nesto ne valja?:) Hvala!

cale
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1806
Pridružio se: Pon, 01. Nov 2004. 23:38
:: Google Nexus 6P
Lokacija: Vienna
Kontakt:

Re: Permissions (dozvole aplikacijama)?

Post od cale »

Nekada se po upisu komentara,komentar odmah pojavljivao,sada se to nešto promenilo.
Po mom nekom mišljenju on top komentari su po defaultu "most helpful".A pošto je tvoj tek upisan,verovatno je poslednji. :wink:

bojanra
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 135
Pridružio se: Ned, 06. Maj 2012. 20:10
:: G2
Lokacija: Novi Sad

Re: Permissions (dozvole aplikacijama)?

Post od bojanra »

:D Na starom androidu mi je pisalo ime, kada sam uzeo drugi noviji, u pocetku mi je stajalo umesto imena "anonymous" a sad vise nista, kazem prazno polje:) ma dobro nije ni vazno, nego rekoh onako da pitam:) Hvala Cale na odgovoru u svakom slucaju:)

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Re: Permissions (dozvole aplikacijama)?

Post od LittlePrince »

Дошли смо у ситуацију или - или, или ћеш користити под тим условима или ништа од апликације. Оно што не пише је, та апликација приступа тим подацима нпр: ГО СМС приступа СМС порука јер како ће другачије да их прикаже, не пише да то служи да наше поруке иду негде. Тако исто ако желите да вам апликација приказује ваше слике она мора да има приступ истим. Не видим у чему је ту проблем, и раније су апликације то радиле само није овако писало. Исто и Ворд приступа вашим текстовима које куцате на компу па се нико не буни јер како би отворили фајл ако апликација нема приступ истоме.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Permissions (dozvole aplikacijama)?

Post od sugarcoated_ass »


gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: Permissions (dozvole aplikacijama)?

Post od gargamel4 »

Pa da, potrebno je malo iskustva da bi se postavila granica između potrebnog i gluposti, ali oduvek smo imali situaciju da smo imali određeni broj "potrebnih" aplikacija (komp, telefon - sve je manja razlika), a kad tu granicu pređemo i počnemo sa bloatware-om sistem počne da se guši. Jedan od razloga je gomila (nama) nepotrebnih sinhronizacija sa svim i svačim, haos u registriju (ok Android to nema ali svejedno)............ I ostalo je pitanje mere. A upravo te manje potrebne aplikacij prave i haos i potencijalno su opasne po sigurnost podataka. A Google sigurno ozbiljno pregleda sve što stiže na Play (ex. Market). Bilo je nekih propusta ali generalno to ok funkcioniše.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Odgovori