Veličina ekrana?

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Stole Balkanboy
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 124
Pridružio se: Sub, 12. Nov 2011. 23:42
:: Xiaomi Mi 9 Lite
:: Huawei P8 Lite

Veličina ekrana?

Post od Stole Balkanboy »

Može li mi neko objasniti zašto se u poslednje vreme prave telefoni tako velikih dimenzija ekrana? Uskoro će prestići tablete.. Zar ne mogu napraviti telefone dobrih performansi a manjeg ekrana, ili to ide jedno sa drugim?
Može li se naći neki nov android telefon, od recimo 5 inča, ili eventualno do 5.5?
Hvala unapred na odgovoru!

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Veličina ekrana?

Post od Joxy »

Vremena se menjaju pa tako i dijagonale ekrana, odnosi stranica...
Pogledaj npr nove Xperia modele, ka tome se ide.
Trenutno koristim mob sa ekranom velicine 6.3' i novim/popularnim odnosom stranica a svakodnevno se susrecem sa modelima od 5.5' i "starim" 16:9 formatom ekrana. Dimenzije kucista su identicne a razlika u velicini ekrana primetna.
Dosta je ovo kompleksna tema o kojoj se moze pisati u nedogled. [emoji4]

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Veličina ekrana?

Post od PetarVetar »

Mislio sam da se nikad ne bih navikao na veliki telefon, a onda sam kupio telefon s ekranom od 6,5" i navikao se posle 2 dana. Sad mi je prethodni telefon mali kao igračka neka. :D Svako vreme ima neki svoj trend. Nekad se išlo na što manji fon, što tanji, sad su ponovo veći i deblji.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Veličina ekrana?

Post od гари »

Ja kapiram da zaista ne mogu da naprave, mada može biti i drugo objašnjenje. Prave istraživanje tržišta, vide da bi većina ljudi kupovala telefon sa većim ekranom, i onda se tako niko skoro ne usudi da napravi manji telefon. Niko ne iskoristi tu rupu koja ostaje na tržištu.

Mada ima ipak i telefona sa OK dimenzijama. Recimo Samsung A40 ili Samsung A20e. Ima i skupljih od Samsunga sa OK dimenzijama, ali sam ja ta dva naveo imajući u vidu cenovni rang koji koji za mene i moje dolazi u obzir. Evo poređenje ta dva.
A40 i A20e

Dijagonale ekrana skoro da ne vredi gledati, ja sad prvo gledam dužinu i širinu. A na te veće dimenzije, neko se navikne, neko verovatno i ne, i mislim da to najviše zavisi zavisi od toga da li koristiš telefon s dve ruke, ili hoćeš da ga koristiš u raznim situacijama samo jednom rukom. Ja sam moj telefon kupio u februaru mesecu, i dalje smatram da mi je ovaj telefon prevelik. Navikao sam se na njega, ali dohvatanje vrha ekrana držeći telefon jednom rukom, kad zatreba, je akrobacija.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Stole Balkanboy
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 124
Pridružio se: Sub, 12. Nov 2011. 23:42
:: Xiaomi Mi 9 Lite
:: Huawei P8 Lite

Re: Veličina ekrana?

Post od Stole Balkanboy »

dohvatanje vrha ekrana držeći telefon jednom rukom, kad zatreba, je akrobacija.
E o tome pričam upravo, to je ono što me najviše nervira. Ja razumem tržište i potrebe, ali ko hoće veći ekran što lepo ne kupi tablet? I živo me interesuje gde bre nosite te telefone, još ako su u futroli, bez pederuše ne možeš nigde..

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Veličina ekrana?

Post od Green »

Vise informacija se vidi na vecem ekranu. Korisnici konzumiraju ogroman broj multimedijalnog sadrzaja i posto je na vecem ekranu gledanje bilo cega daleko komfornije, otuda i potreba da se prave telefoni s vecim/velikim ekranima
Sad, sto neki i dalje fantaziraju i hoce da telefon mogu koristiti jednom rukom kao Ericssona t66, vec spada u sasvim drugu temu.
Danasnji uredjaji su sve manje telefoni a sve vise dzepni internet multimedijalni racunari, sa opcijom telefoniranja.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Veličina ekrana?

Post od гари »

Bez obzira, činjenica da je i sad Samsung izbacio A40 čija je visina samo 144,4mm (što je podnošljivo u odnosu na ostale), i još nekoliko telefona slične veličine, kao i to da je svoj skin prilagođavao korišćenju jednom rukom (što ne znam iz prve ruke, već iz priče između ostalih na ovom forumu), govori u prilog tome da nije mali broj ljudi koji "fantaziraju".

I Lumia 730 je imala ekran dovoljan za gledanje multimedije, ali je mogla da se koristi jednom rukom. iPhone SE da ne pominjem. Iako priznajem da mi prija kad gledam video ili slike na mom A2 Lite. Mnogo lakše odmah sa telefona vidim da li je fotografija dobro ispala.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Veličina ekrana?

Post od Joxy »

Green napisao:Vise informacija se vidi na vecem ekranu. Korisnici konzumiraju ogroman broj multimedijalnog sadrzaja i posto je na vecem ekranu gledanje bilo cega daleko komfornije, otuda i potreba da se prave telefoni s vecim/velikim ekranima
Sad, sto neki i dalje fantaziraju i hoce da telefon mogu koristiti jednom rukom kao Ericssona t66, vec spada u sasvim drugu temu.
Danasnji uredjaji su sve manje telefoni a sve vise dzepni internet multimedijalni racunari, sa opcijom telefoniranja.
+1 Apsolutno tacno, u potpunosti se slazem!
Bukvalno ni jedan mob do sada mi nije pruzio uzitak kakav sam imao dok sam koristio Mi Max prve generacije. Jednostavno sve sto radis na tolikom ekranu je pravo uzivanje, druga dimenzija u odnosu na sve ostalo. [emoji4]

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Veličina ekrana?

Post od znemanja »

Bio sam pristalica nesto manjih uređaj pa samim time i manjih ekrana. No, kada se jednom proba nesto veća dijagonala, retko se vraća na manje dijagonale ekrana, tako da sada razmatram telefon sa dijagonalom od 6.8 inča :)
Takođe, telefoni uopšte nisu veći, već dijagonala ekrana se povećava a bezeli (ivice) oko ekrana su sve manji i manji. Recimo S8/S9/S10e ili A40 i A20e su dosta mali uređaji, ali sa sasvim pristojno velikim ekranom od 5.8 inča. Forma modernih uređaj sa odnosom stranica 19:9 je manja od recimo starijih modela sa dijagonalom ekrana od 5 - 5.5 inča.
Bukvalno, današnji veliki telefoni sa 6.4-6.8 inča su mozda neznatno veći od starih model telefona sa dijagonalom od 5.5-5.8 inča.
Smatram da trend velikih dijagonala ekrana neće u doglednoj budićnosti prestati, pa rešenje za lakšu interakciju sa OS preko tih velikih dijagonala ekrana vidim u softverskim rešenjim, slično kao što je OneUI na Samsung uređajima. Smatram da će i devleoperi UI aplikacija prilagoditi za lakše rukovanje jednom rukom.

Sent from my Samsung Galaxy S9 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Veličina ekrana?

Post od Green »

Upravo ovo sto znemanja pise. Slazem se. Pre nekoliko godina je bilo ok koristiti telefon od 5-5.5 inca, a sad kad u istim gabaritima imamo 5.8 ili 6 inca ekran, odjednom preveliko.
Insistirati na malim ekranima u vreme danasnjeg internet i ostalog sadrzaja nekako nema smisla.

Stole Balkanboy, moj telefon ima 6.6 inca ekran i sasvim pristojno stane u svaki dzep. U zivotu nisam nosio torbice, pederuse i ostala slicna sranja. Po meni su te stvari nepotrebne.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Veličina ekrana?

Post od гари »

Bo'me, ja u torbici imam sve živo, uključujući i OTG kabel...[emoji1] Nije da mi je potreban na dnevnoj bazi, ali dobro.[emoji16]

Za UI aplikacijama, nadam se da će biti tako, da će se prilagođavati većim uređajima, ali za sad - čak ni aplikacije koje su juče dobile update nemaju UI prilagođen za to. Evo i Tapatalk, dugme za slanje poruke je gore, u gornjem desnom ćošku.

A slažem se sa svim prednostima velikog ekrana koje ste naveli.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Veličina ekrana?

Post od PetarVetar »

Meni je u donjem desnom uglu, taman za palac.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Veličina ekrana?

Post od гари »

Ovo je kod tebe drugačije? Ako si to nekako podesio, bilo bi mi drago da podeliš i sa mnom tu mudrost?[emoji1][img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201908 ... 12d1e2.jpg[/img]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Veličina ekrana?

Post od PetarVetar »

Mislio sam na strelicu pre nego što se uđe u kucanje. :D Da, ovo je stvarno haos.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

mp3mp3
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 664
Pridružio se: Sre, 25. Jun 2008. 17:16

Re: Veličina ekrana?

Post od mp3mp3 »

Ja sam jedan od retkih (izgleda) koji žele što veći ekran. Jednostavno veći prikaz svega, lepše mi je, pregledano je, ima mesta za sve pa i za launcher od 6 redova ikonica.

Lumia je bila napredna kada su veličine u pitanju, imao sam Lumiu 640 XL sa 5,8 inča kada su telefoni imali 4 i nešto inča. Još tada sam video koliko je to cool stvar. Sada imam 6,18 na Pocophone-u, iskreno zadovoljan sam ali može još.

marko 0401
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 13. Sep 2006. 11:04
:: Z2

Re: Veličina ekrana?

Post od marko 0401 »

Ja sam dugo (2016-2019) koristio S7e, 5.5", nakon njega oko 2-3mj Mate 20 Lite 6.3" i rekao sebi to je extra dimenzija, sada sam uzeo Note 9 koji je 6.4" i koji je neznatno veći od Mate-a, a istovremeno žalio za Note 10+ koji je 6.8, ali ipak sada poslije nekog vremena shvatam da je 6.4" neki maksimum.

Mada prije neki dan, kada upalih S7 Edge, rekoh sebi "ma šta mi je falilo sa njim, dovoljan je" ;)

Inače, veliki ekran mi je zaista potreban,
zbog nekih Excel tabela koje otvaram svakodnevno, zbog web dizajna i par login-ova preko chrome-a zbog nekih podešavanja koja su moguća samo preko browser-a.
Rezolucija Note ekrana je zaista od koristi tu.

A Note sa S-penom je zbog svega toga fantastičan, ali to je neka druga priča.
A Note 10+ moram probati u nekoj poslovnici, ali mislim da jeste prevelik taj ekran ipak,
iako ja bez torbice ne idem nikuda (tel+novčanik obavezno, hemijska, žvake, maramice, ključevi kola/kuća, bez torbice se ne može) ;)

Sent from my SM-N9600 using Tapatalk

luksa89
Banned
Postovi: 71
Pridružio se: Čet, 11. Jul 2019. 10:44
:: Samsung S9
:: LG G5

Re: Veličina ekrana?

Post od luksa89 »

Na samsung s9 se ne vidi ceo ekran, a to najbolje na instagram aplikaciji mozes da vidis kada citas komentare korisnika... Najgori potez koji su uradili je taj sa edge ekranima na kojima ne mozes da procitas dva slova pocetne recenice i slicno... Da li je ovo moguce da nisu razmisljali o tom problemu?

pero0000
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1197
Pridružio se: Pet, 23. Jul 2010. 10:02
:: Samsung S10
:: Nokia 6210

Re: Veličina ekrana?

Post od pero0000 »

marko0401, ako ti je Note 10+ veliki, probaj i Note 10, mozda ce ti on odgovarati...

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока

luksa89
Banned
Postovi: 71
Pridružio se: Čet, 11. Jul 2019. 10:44
:: Samsung S9
:: LG G5

Re: Veličina ekrana?

Post od luksa89 »

Da li neko zna kako da se podesi velicina ekrana na edge telefonima? Zelim da bude optimizovano full screen, a ne da mi fale neka slova na pocetku i kraju posta kao sto je na instagramu? U pitanju je samsung s9? Da li svi edge telefoni imaju ovaj problem ili?

Odgovori