Да ли се Nokia диже из мртвих?

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od 1808 »

miodrage napisao:1808: Stojim iza svega sto sam napisao. Odlicno se zna kako sloboda trzista utice na razvoj istog, a kako jednoumlje.
Nisi mi odgovorio na pitanje za Windows desktop OS. Da li bi i njega trebalo zabraniti ako se već boriš protiv monopola?
miodrage napisao:....Ponovicu, za nas krajnje korisnike, najbolje bi bilo da Google drasticno oslabi, iOS malo a WP malo vise da ojaca. Na taj nacin, dosta toga bi bilo poboljsano u svim sistemima.
Ovo dve blage veze nema sa slobodom tržišta za koju se TI kao zalažeš, već samo pokazuje koliko TI patiš što taj WP lagano ali sigurno propada na tom istom tržištu.

Za korisnike uopšte ne bi bilo dobro da M$ ima značajniju ulogu sa WP na tržištu OS za mobilne telefona, jer bi baš tako uspostavili ogroman monopol koji već odavno imaju na tržištu desktop+laptop računara. To bi im omogućilo da korisnicima i proizvođačima telefona zavrću uši do besvesti, a znamo već dobro iz njihove prošlosti da su uvek raspoloženi za tako nešto ukoliko imaju poziciju koja bi im to dozvoljava.

Zalažeš se (šatro) za više OS-a na tržištu, a baš je taj tvoj omiljeni Microsoft sahranio jedan OS koji je imao odličnu perspektivu. Kada su preko „trojanskog konja“ ušli u Nokiu da je unište, tada su sve učinili i da zaustave Nokijin razvoj MeeGo OS (što im je nažalost uspelo), koji je u osnovi bio odlično postavljen sistem, jer je bio zasnovan na Linux kernelu (kao što je iOS i Androd). To su sve činjenice.
miodrage napisao:...Ti sa druge strane samo pokazujes koliki si fanboy, a usput niko ovde ne zna ni koji uredjaj koristis.
Toliki bes koji TI ovde ispoljavaš prema Androidu i ljubav prema WP-u, najbolje pokazuje ko je ovde zaista okoreli fanboy. To nije dobro za tvoje mentalno zdravlje, što se lepo vidi i po ovim tvojim potpuno iracionalnim komentarima koje stalno pišeš.
miodrage napisao:....Prema WP sam subjektivan, smatram da je odlucan sistem, i da je neopravdano lose zastupljen. Razlog je u losijoj startnoj poziciji, i nekako mlakoj reklami.
Da si subjektivan to se vidi iz aviona, a evo opet ponavljaš i neistinu koju smo već nekoliko puta svi ovde argumentovano demantovali. Kakva loša startna pozicija, kad je M$ još pre 15 godina počeo da razvija svoje OS-e za mobilne telefone i svaki put su doživeli neuspeh. Koliko to puta njima treba pružiti šansu? I ovaj poslednji pokušaj (WP) je na tržištu već 3 godine, što je više nego dovoljno vremena da se pokaže koliko taj OS zaista vredi. Pogledaj kako su stajali na tom istom tržištu posle 3 godine iOS i Android i biće ti sve jasno ako uopšte hoćeš i znaš da trezveno razmišljš.

tolero
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 231
Pridružio se: Čet, 18. Nov 2010. 15:09

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od tolero »

Nije bas da cvetaju ruze Android proizvodjacima. Kinezi jure neke niske marze i ko zna koliko ce to trajati,vremenom ce morati i oni da podignu cenu. Sony,Htc i jos par firmi stoji ocajno. Nisam nesto ubedjen da ce BB i ova osakacena Nokia bolje proci,a inace to veze nema sa Nokiom. Ne znam u cemu je problem,pojedini kao da su zaljubljeni u natpis ,kao i oni sa jabukom. Ova Nokia ce biti Nokia kao sto je Alcatel jos uvek iz Francuske ,pa vi vidite.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Evindzer »

^ Poslednja rečenica je nešto najbliže istini što smo pomenuli u poslednjih nekoliko strana. Slično tome sam i ja pisao na nekoj od prvih strana teme. Razlika između današnjeg Alkatela i (eventualne) buduće Nokije, koliko ja znam, jeste u tome što je raniji Alkatel prodao Kinezima ime, i nema mnogo udela u kreiranju telefona sa tim imenom, a Nokija (finski deo, koji nije prodat MS-u) imaće (relativno) svoju reč po pitanju telefona koje bi proizvodio Fokskon.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

Evindzer, Nokia ce takoreci dati licencu, pravo proizvodnje trecoj strani, a zadrzati svoje ime. E sad pitanje je kako ce to kupci dozivljavati, da li kupuju Nokiju ili "Nokiju".
Festina lente.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Evindzer »

^ Baš tako, da li kupuju Nokiju, kao nekad - ili neku novu Nokiju, koja sa starom ima zajedničko samo ime. Ja naginjem ovom drugom mišljenju.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

I ja isto smatram validnijom ovu drugu varijantu. Bice da je ovo neki novi pocetak za Nokiju, kakav-takav. E sad ko ce je kupovati i iz kojih razloga, to je vec neka druga tema :)
Festina lente.

knezevic76
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 356
Pridružio se: Sub, 06. Sep 2014. 13:35
Kontakt:

Re: Одг: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od knezevic76 »

Nokia može a i ne mora da krene sa androidom, verujem da na račun stare slave mogu napraviti uspeh.Ima sigurno na tržištu prostora za jedan takav brend.
Uvek ih je odlikovao dobar hardver i bili su pioniri u nekim stvarima.
Niko im ne brani da uporedo sa npr. androidom razvijaju i svoj OS ( npr meego).

Čak sam mišljenja da bi WP bolje prošao za ove tri gidine da je data dirigentska palica upravo Nokiji.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

knezevic76, "Čak sam mišljenja da bi WP bolje prošao za ove tri gidine da je data dirigentska palica upravo Nokiji." Bravo, konacno da je neko napisao ovo. Licno smatram da je ovo trebalo uraditi i pustiti Nokiju da nastavi sa svojim radom uz asistenciju MS u nekim stvarima, odnosno da se nadopunjuju. Lose su odradili tu tranziciju posto su ipak preuzeli mobilnu diziviju nekada broja 1 medju mobilnim telefonima kada se gotovo jedva i znalo za Alcatel, Samsung je bio pionir a ostali proizvodjaci nisu ni postojali.
Festina lente.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od miodrage »

1808, kako nisam odgovorio? Jesam. Procitaj opet. Napisao sam da sam uvek protiv monopola, i da sam za mogucnost izbora. To vazi i za desktop. Ja volim da izaberem sta cu da koristim. Koristio sam i Linux, i FreeBSD, i MacOSX (malo na bratovom kompu), i na svom imam win 8.1.
Project Ara koji je Google najavio, ako bude bilo mogucnosti i promene OS-a u ono sto korisnik zeli, ce da sahrani sve drugo. Kraj price. Sa Androidom, sahranice sve druge Androide, i jos oduzeti dobar deo kolaca iOSu i neku mizeriju WP-u (nemaju bas veliku zastupljenost, znam i sam).
Ali ja to smatram losim, jer ostaje jedan OS.
One ring to rule them all. Vrlo losa prica!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

NSX
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 91
Pridružio se: Čet, 15. Avg 2013. 12:18
:: Nokia N8

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od NSX »

miodrage napisao:1808, kako nisam odgovorio? Jesam. Procitaj opet. Napisao sam da sam uvek protiv monopola, i da sam za mogucnost izbora.
to kao ono kad ms ukine skype za symbian da bi dobili jos tri i po korisnika koji ce preci na WP zbog toga (jer ce naravno svi ostali preci na Android i iOS)?

kompaniji koja radi tako zelim sve najgore

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od 1808 »

Nokia traži partnere uz čiju će pomoć opet pokrenuti proizvodnju mobilnih telefona :)

http://www.gsmarena.com/nokia_is_lookin ... -13024.php

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od sugarcoated_ass »

Znaci traze kome ce sledecem da izdaju ime na koriscenje ...

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Green »

Sta je sa Nokijinim pogonima za proizvodnju telefona? Je l' to sve otislo u "staro gvozdje"?

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od araphel »

To je sve otišlo Microsoftu.

I da pomenem po ko zna kojii put: ne znam zašto kada Apple izdizajnira uređaje i onda nađe partnere da ih sklope od komponenti dostavljenih od strane opet tamo nekih partnera, onda je to sasvim normalno. A sad kad se priča o tome da Nokia uradi isto, onda je reč o "izdavanju imena na korišćenje ". Dvostruki standardi, zar ne?

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

araphel, Dvoustruki nego sta, jer to je Apple. Mozes misliti. Nazalost, ljudi nisu u stanju da se drze jedne percepcije vec ih menjaju shodno tome o cemu pricamo. Kao sto si sam rekao, kada je Apple u pitanju onda sve najbolje, onda je cak i "normalno" da telefon kosta i 1000e, medjutim ako Nokia stavi 500e cenu onda to navodno nicim nije opravdano, nju prave Kinezi, bla bla... Nokija je zavrsila kako je zavrsila, ali bice mi drago ako opet krenu u proizvodnju mobilnih uredjaja.
Festina lente.

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od fannY »

A znaci Apple dobije tako upakovane telefone i samo ih prodaje?

filip11314
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1332
Pridružio se: Ned, 26. Okt 2014. 16:37
:: Xiaomi Mi 10

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od filip11314 »

Generalni sponzori foruma: Samsung & Apple

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

filip11314, Odakle ti to? Multifunkcionalni uredjaj :)

http://balkanandroid.com/lumia-520-zasu ... policajca/
Festina lente.

filip11314
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1332
Pridružio se: Ned, 26. Okt 2014. 16:37
:: Xiaomi Mi 10

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od filip11314 »

Haha ma naleteo na fejsu, pa reko da okačim. Ne mislim ja to. :D
Jao pa čitao sam za ovo. Trebao je M$ da se isprsi pa da mu pošalje neki flagship sa premium garancijom. :D
Generalni sponzori foruma: Samsung & Apple

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Evindzer »


Odgovori