Nokia 808 PureView

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Post od acamatic »

Da testovi ce pokazati kakav je telefon..ovako samo mozemo da nagovestavamo..ali iskreno sam odusevljen..Ja mislim da je ova cena od 450e to bez poreza..i to + kada stigne kod nas ce kostati 200e gore..tako da mislim da ce cena kod nas biti oko 600-650e..
8)

Adams
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1020
Pridružio se: Uto, 15. Jun 2010. 15:12

Post od Adams »

Tako je, izbacice GSMarena sigurno jedan zaseban test i jos jedan u poredjenju sa nekim fotoaparatom pa cemo videti. Deluje mi prilicno nerealno da neko ko pravi pravi camera phone ko ulozi u ogroman senzor, posebne smicalice oko softvera za ono kompresovanje slika i sve sto ide uz to stavi losu optiku. Pa nece sigurno autu od 5000 kubika staviti sto konja.... Uvek je vazilo pravilo da pikselaza ne odredjuje kvalitet fotografije, ali ovoliki skok sluzi kao naznaka da se pored toga nalazi i jos svasta nesto ispod objektiva.....
Nokia Lumia 1520

cale
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1806
Pridružio se: Pon, 01. Nov 2004. 23:38
:: Google Nexus 6P
Lokacija: Vienna
Kontakt:

Post od cale »

Poštovanje za Symbian i Nokiu.Ali poBogu,41MPx/38,čemu to?
Nokia se očigledno ne miri sa nekim činjenicama već "fura" neki suludi fazon.
A da ne pričam o tome što je tomas.hokenberi rekao:
...moze da ima ne 41 nego 141Mpix bez kvalitetnog optickog sistema nece praviti bolje fotografije 3Mpix digitalca.
Žalosno.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Bre, ovde se mnogi slepo "hvataju" za tih 41mpx, je li iko pročitao .pdf sa prvog posta? I to poređenje sa digitalcima... biće blind testova i neki će "mahati repom" od sreće, verovatno, (bez uvrede ikome :wink: ) Uostalom, to ni nije bitno. Biće ovo najbolji "camera phone" duže vreme i to je to...
Ono što Nokija prezentuje sa ovim fonom je interesantno, cit
"Nokia 808 PureView sets new industry standards — it will give you around 3x lossless zoom for
stills, and 4x zoom in full HD 1080p. For 720p HD video, you’re looking at 6x lossless zoom.
And for nHD (640x360) video, an amazing 12x zoom!"
Znači digitalno/softversko imitiranje optičkog zuma, ajmo da vidimo je li to tako
:wink:
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

RandjaPO, broj MPix je samo jedna komponenta koja odredjuje kvalitet izradjenih fotografija. Postoji vazni parametri "optike" kao sto je "opticka razlucivost", zizna daljina itf., ako su ona losi onda povecanje broja Mpix ne doprinosi nikako kvalitetu fotografije. Kvalitet fotografije ce biti isti i sa 5 MPix i sa 5000Mpix.

Nemamo nacina da zakljucimo jos kakvu optiku ima ovaj telefon. Znamo samo da ima 41 MPix senzor (o cijem kvalitetu takodje nikakve informacije nemamo osim broja Mpix).

Optika svih postojecih telefona je losija od optika sasvim prosecnih digitalnih fotoaparata (o optickom zumu da ne pricamo - retki su aparati koji ga imaju), tako da sumnjam da ce i ovaj imati ista bolju optiku.

Tako da je "E sad smo konacno zavrsili pricu da li neki telefon moze da se poredi sa digitalnim foto aparatom..." jos uvek daleko od istine.

Vlada Zem, ja to citam ovako "stavili smo 41 MPix" da bi zapravo kreirali 12MPix fotografije, a 41 Mpix koristimo da simuliramo opticki zum, posto nismo mogli da uglavimo opticki (koji je jedini lossless). "Lossless" je iskljucivo u smislu da ce slika uvek imati istu rezoluciju.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

tomas.hokenberi, zato sam i rekao "imitiraju" i "da vidimo je li...."
tomas.hokenberi napisao:["Lossless" je iskljucivo u smislu da ce slika uvek imati istu rezoluciju.
Mislim da je Nokija pod "Lossless" tu više mislila na "jasnost" fotografije pri zumu, tu soft obradu, ne može drukčije kad fizički nemaš "lupe" na telefonu...
Treba videti kako će sve to da izgleda
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

RandjaPO
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 466
Pridružio se: Sre, 07. Jul 2010. 09:53
:: iPhone 6
:: Nokia 808 PureView
Lokacija: Pozarevac

Post od RandjaPO »

Sve je ovo teorija sto mi pricamo,praksa bi trebala da pokaze ko je u pravu i da li telefon moze da se meri sa aparatima.U svakom slucaju maj ili eventualno jun nisu mnogo daleko... :wink:

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Post od hibiskus »

ako nokia sa 808 uradi 2 stvari ja im skidam kapu:
1. jos veci senzor nego na N8
2. revizija fotografije sa slabim svetlom(smanjiti shutter speed i ISO)

Veci senzor po mom misljenju je neophodan, jer ova tehnologija zavisi od kolicine svetla koju ce senzor da primi. N8 je kao najvecu zamerku imao fotografisanje po mraku, zato sto je najmanja brzina okidanja bila samo 1/5 sekundi(pixon12 ima 1sec) pa je automatski ISO isao na 800 sto je prouzrokovalo zrnaste fotografije sa malo detalja.
Inace cisto za informaciju N8 ima izuzetno kvalitetnu optiku(cak i kad se uopredi sa "idiotima"),sirokougaoni objektiv i ND filter pored ostalog

iKe
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1289
Pridružio se: Čet, 18. Mar 2010. 20:57
:: S6 edge
:: Nexus 7 2013
Lokacija: Sokobanja

Post od iKe »

hibiskus, imaš na ovom linku Nokia 808 malo detaljnije objašnjeno na koji način pravi slike i kako zumira i uporedni prikaz veličine senzora. Ovaj senzor je 5x veći od standarnih koji se ugrađuju u telefone! Nešto sam bio skeptičan, ali ovaj telefon stvarno može da zameni klasične P&S aparate. Mada iskreno kao telefon je za današnje pojmove prosek, pa čak i nešto ispod toga. Ali kome je kamera glavna stvar na telefonu ovo može da bude dobra kupovina.
The Member formerly known as L.S.I. .... Genuine vanilla ice cream sandwich... Nexus Prime

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

fantastican telefon nema sta. Drago mi je sto je Nokia odlucila da dominira jednim delom kojim je nekim korisnicima mnogo bitan a to je kamera.
Iako smo svesni da je optika na digitalcima najbitinija, na telefonu je to po meni pre svega velicina senzora i kvalitetan manual mod. Ukoliko to odrade kako treba (na N8 je moglo mnogo bolje) bice ovo pravi kompakt aparat za malo "naprednije" korisnike.
Sto se tice plastike to je sto je. lepsi je aluminijum, ali i daleko osetljiviji.

iKe
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1289
Pridružio se: Čet, 18. Mar 2010. 20:57
:: S6 edge
:: Nexus 7 2013
Lokacija: Sokobanja

Post od iKe »

Evo jedne slike na kojoj se vidi koliko je veliki senzor kod ovog telefona

Slika

normalno to je ovaj dole desno. Stvarno neverovatno.
The Member formerly known as L.S.I. .... Genuine vanilla ice cream sandwich... Nexus Prime

RandjaPO
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 466
Pridružio se: Sre, 07. Jul 2010. 09:53
:: iPhone 6
:: Nokia 808 PureView
Lokacija: Pozarevac

Post od RandjaPO »

Evo jos jedna na kojoj je ceo hardver kamere,prosto neverovatno...
Slika

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Ovo je prvi model kojeg ce zvanicno pokretati Nokia Belle FP1.
FP1 donosi neke promene(nov web browser,itd.),evo kako izgleda - klik
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Post od hibiskus »

malopre videh ima 1/1.2" (inca senzor), ja imam dobar prozumer koji ima 1/1.8" velicinu senzora, sto ce mu reci da polako zalazi u SLR regiju, bar sto se tice velicine senzora

rudulan
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 232
Pridružio se: Sre, 28. Jul 2010. 15:19

Post od rudulan »

Slika

ovakav kad bi napravili bio bi najbolji, ne samo zbog boje, nego nema ni onu sjajnu plastiku oko kamere

Dostaje
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 470
Pridružio se: Uto, 08. Dec 2009. 22:50

Post od Dostaje »

Ovo je zaista za pohvalu senzor zaista ima efektivno 38.9 MPX

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

hibiskus, stvarno nije realno sta su u njega stavili.
Nadam se samo da ce i sam softver kamere unaprediti i ubaciti jos dosta podesavanja.

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Post od hibiskus »

ja sam realno zamrzeo nokiu zbog symbiana, al sam isto tako zapanjen foto specifikacijama ovog telefona.
Na papiru stvari stoje ovako (hvala esatu i dalje imaju odlicnu bazu clanova na forumu) :

And here are the full highlights of the Nokia 808 with PureView technology: (make sure you read them all)

- The PureView technology has been developed for the past five years and in parallel with other technologies implemented in recent Nokia camraphones.
- Lossless Zoom: 3x for Stills, 4x for 1080p video, 6x for 720p video, 12x for nHD video.
- Dual modus sensor supporting both aspect ratios: 16:9 at 34 effective MP, and 4:3 at 38 effective MP.
- 26-76 mm zoom range, maintaining same aperture over all the range! This means 3.5 stops advantages enabling up to 6x faster shutter speeds!
- Contrast to optical zooming, distortion is kept at minimal level!
- Zooming is all silent as there are no optical elements moving back and forth. (Important in video capturing)
- The lens is produced at 10x more precision than SLR lenses to cope with the 41 MP sensor!
- The whole camera module is at 50% to 70% less in size compared to similar range zooms!
- Maintain same 15 cm minimal focus distance for the whole zoom range!
- The huge sensor enables a longer focal length of 8.02 mm (equivalent to 26mm and 28mm depending on the aspect ratio), which coupled with the wide F2.4 aperture enables Bokeh effects current compact cameras can't achieve!!!
In comparison, the high-end Canon G12, has a 6.1-30.5 mm equivalent to 28-140 mm, and at F2.8-4.5!!
- The 41 MP 1/1.2" sensor has a native pixel size of 1.4 microns.
- Offering Slide Zoom: Swipe up or down on the viewfinder to automatically adjust the zoom steps and the output resolution of the desired photo!
- Processing at 1000 MP/sec and 16x oversampling than conventional cameras and smartphones!! There is a built-in GPU in the camera module to help in the process!
- Nokia Rich Record: Capture sound at 140-145 db, more than even some professional cameras can achieve, and at minimal distortion levels enabling CD-like quality!!
- Oversampling eliminates Bayern pattern problems which could lead to certain artifacts! Which in turn leads to pure high-quality detailed 5MP photos!

This last statement could be the key that oversampling does indeed beat the bigger photosites approach to better quality!!
This will remain to be tested. Of course some experts will have their say on the issue soon enough. But if turns out to be true, then we can safely claim that Nokia have re-invented digital photography!!

Meanwhile, due to the bigger sensor alone, at 1x zoom and 7-to1 oversampling ratio, the Nokia 808 PureView should be able to outperform any compact digital camera in the market today in terms of IQ! In exception for the freshly announced Canon G1 X which in turn takes another different approach to conventional compact digital photography!

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Post od janka_88 »

Imace ovaj telefon sigurno dobru prodaju. I dan danas se svi telefoni porede sa N8 zbog kamere i opet su losiji, a od ovog nece isto tako naredne 2-3 godine izaci telefon sa boljom kamerom sto se tice konkurencija. Svidja mi se izgled prednje strane ali malo je pretjerano izbocena kamera (znam da je hardver tako zahtijevao ali eto to je moje subjektivno misljenje) i zaobljen oblik mi se ne svidja. Takodje na to sve mislim da su mogli bateriju od 1600mAh staviti jer ipak mislim da ce imati nesto slabiju autonomiju nego N8, ali eto mozda i izadje neka jaca baterija originalna posto su izmijenjive na ovom modelu. Isto tako interesantan uredjaj za punjenje koji je predstavljen DC-16 koji moze sadrzati 2200mAh u sebi i tako dopunjavati telefon, samo da ne bude pretjerana cijena...

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Impresivan uredjaj, pa makar mrzeli Nokiju iz dna duse. GSMArena je objavila i intervju sa covekom koji je na celu Nokijinog imaging sektora, gde je lepo objasnjena ova nova tehnologija. Mislim da ce telefon imati dobru prodaju, prvenstveno medju entuzijastima i ljubiteljima fotografije. Siguran sam da ce ljudi uslikati puno toga lepog...

Odgovori