Nokia glasine u 2011.

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Green, pa sad za kasu i nije problem ;-) Vecina modernih registar kasa su zapravo samo " specijalno upakovani" PC racunari sa specificnim perfierijskim uredjajima + softverom za registar kasu. A Android za i386, x86 platformu postoji ;-).
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

skar, To ti je tako oduvek i bilo, na jednog koji razume šta se može uraditi na bilo kom OSu dolazi njih 10 koji nemaju blage veze. Prvo su bili Symbian telefoni popularni pa je bilo fensera koji su davali 1000 eura za N95 čim se pojavio, onda je došao iPhone takođe ista priča 1000+ eura za zvanje i poruke, pa je sada red na Android ali bar više nisu tako skupi telefoni.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

zavodnick
Expert
Expert
Postovi: 2181
Pridružio se: Uto, 08. Nov 2005. 10:32
:: N8
:: N95 8 Gb, Lumia 1520
Lokacija: Banja Luka

Post od zavodnick »

telep, upravo tako, ali ono sto je trenutno najbolje od svega je da se nijedan operativni sistem nije zadrzao toliko na vrhu kao Symbian :)
Znam da su se prije mobilni telefoni tipa SE kupovali zbog odnosa cijena/kvalitet, pa onda Samsung zbog "sminke", NOKIA zbog "prestiza", iPhone i Android zbog novine, ali sve mi se to cini da je kratkog daha... Fora je sto je NOKIA uvijek kasnila za "egzibicijama" tipa Samsunga koji je imao prvi telefon na preklop, pa onda touch screen, ali NOKIA je definitivno prvi telefon koji je imao GPS...
Ljubav je zeznuta stvar. Ne znas kad dodje, ali kad te ostavi...boli!

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

zavodnick, pa ja ne bih rekao da je Nokia bas toliko kasnila za "egzibicijama", ako se uzme u obzir da su imali prvi telefon sa grafickim displayom, da su imali prvi telefon bez antene, prvi telefon bez antene sa vibracijom...
Symbian se odrzao na vrhu vestacki - a razlog je vrlo jednostavan - neceg drugog nije bilo. Stidljivi pokusaji Linuxa i WinMoba u to vreme ne zavredjuju vise od pukog spominjanja. Sada je situacija obrnuta, pa tako Symbian moze da se spomene kao deo istorije, dok Android, iOS, WP7, i ostali (bas ovim redosledom) pisu noviju istoriju.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

zavodnick
Expert
Expert
Postovi: 2181
Pridružio se: Uto, 08. Nov 2005. 10:32
:: N8
:: N95 8 Gb, Lumia 1520
Lokacija: Banja Luka

Post od zavodnick »

miodrage, da. Vjerujem da je tako, ali sam naravno napisao i dostignuca NOKIA-e u to vrijeme, odnosno sta su prvi napravili, ali su u stvarima kojima se danas svidja ljudima ( sminka, touch i nekakva novina; OS u ovom slucaju ) "kasnila"... Naravno, ne mislim bukvalno kasnila...
Ljubav je zeznuta stvar. Ne znas kad dodje, ali kad te ostavi...boli!

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

tomas.hokenberi, ma da, to je ok sto kazes, mada takvim likovima poput tog klinje kojeg je skar spomenuo bi tek to bilo uzbudljivo, kad nemaju blage veze o Androidu koji je u telefonu, a culi su da je super extra mega hyper ultra cool... :roll:

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Green napisao: kad nemaju blage veze o Androidu koji je u telefonu, a culi su da je super extra mega hyper ultra cool... :roll:
Ili krace receno: "Breme slave." ;)
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Post od snenad »

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... WP2A7bEiFg

da je symbian ovako izgledao kad je izasao s^3 (da ne kazem s60v5 iliti s^5) jos uvek bi bio neprikosnoveni broj jedan. Zalosno je sto ni danas ovako ne izgleda vec je ovo verzija za buducnost

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

snenad, ako Nokia jos uvek zeli neku finu paru od Symbiana, onda ovaj Bell moraju da poizbacaju sto pre. Ne znam kakvu buducnost oni iscekuju, ali cisto sumnjam da ce biti svetla...

snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Post od snenad »

symbian je na moju veliku zalost gotov. barem kao os za high end telefone. belle nece nista promeniti. mnogo kasni iz perspektive korisnika. trziste aplikacija i igara se fokusira jos uvek prvo na ios pa zatim na android. da bi se to promenilo treba uloziti mnogo para i posvecenosti.
iz svega vec vidjenog znamo zasigurno da se symbian nece gasiti i da se seli u mid i low baget sektor i to je to.
dakle na moju i zalost mnogih drugih symbian je osudjen na propast. svakako bice to duga i teska borba ali treba shvatiti da u narednih par godina ne treba nista ocekivati od symbiana. jedina nada za symbian je da wp8 bude propast na trzistu kao wp7

darkado
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 791
Pridružio se: Sre, 04. Okt 2006. 18:00

Post od darkado »

jedina nada za nokiu je da batale symbian, naravno kad pricamo o high endu. pucaju sebi u koleno svakim novim tefonom od 500 evra koji je proda u eventualno par hiljada komada.
Alcatel 992d / Sony Xperia S / Huawei IDEOS X5 / ZTE Blade / HTC Startrek

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Post od toda81 »

Meni ce symbian uvek ostati u lepom secanju zato jer sam uzivao dok sam imao sve moje nokie,a srecom mi je u kuci ostao e71 pa i dalje pored androida po nekad mogu da koristim symbian da me zelja mine.Svasta je moglo da se radi i edituje na symbianu...
Note IV N9100 dual

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Post od Ensiferum »

Mozda ce nekome biti zanimljiva 3 Windows, Nokijina modela!!! :D :D :D

http://www.gsmarena.com/nokia_wp7powere ... s-3217.php

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Slika
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Post od toda81 »

Znaci nokia prelazi i na windows
...
Note IV N9100 dual

skar
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1366
Pridružio se: Ned, 17. Jan 2010. 22:07
:: nobody know
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Post od skar »

ako ovaj ACE bude takav,kakav je najavljen bice MADAFAKA :D
posebno mi se svidja ponovo sto vidim carl zeiss optiku,i AF..

snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Post od snenad »

sve ce to biti extra. ja licno cekam w8 a do tad symbian. verovatno uskoro n8 da premostim.

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Post od Deksi »

Pa i oni poceli da daju imena kao htc, nema vise brojeva. Lepotani nema sta ali koliko ce da kostaju ali ipak windows :angry: .

snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Post od snenad »

deksicom, gledao sam snimak gde uporedo na dva ista htc modela uporedjuju wp7 i wp7.5. vizuelno nema neke velike razlike ali je mango brzi. narocito browser. uveli su "multitasking" nazalost nazalost iphone stile. generalno meni kao useru se svidja. znam da developeri lude od wp7 (imam drugove koji se time bave) i da ne mogu da se odluce ko im vise glavobolje zadaje on ili ios.
za mene je najveci plus totalna integracija sa windowsom i officom.
na osnovu developer priview-a windows 8 i obecanja da ce na svim platformama biti malte ne isti ja mnogo ocekujem. ali videcemo.
takodje m$ je obecao u 2012 full office paket za symbian. sve u svemu 2012 ce biti veoma interesantna godina po pitanju prenosnih uredjaja narocito druga polovina. jedva cekam.

lesa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 56
Pridružio se: Uto, 04. Okt 2011. 10:28

Post od lesa »

Na konferenciji Nokia Develper Day održanoj u Meksiku, Nokia je otkrila detalje o daljem razvoju platforme Symbiana. Tako se saznaje da će, nakon verzije Belle, sledeće dve nositi imena Symbian Carla i Symbian Donna. Verzija Carla biće dizajnirana za telefone koji imaju procesore od 1 GHz ili brže, a na tržištu se očekuje 2012. ili 2013. godine. To znači da postoji mala verovatnoća da će aktuelni Symbian telefoni, kakvi su N8, C6-01, C7, E7, E6 i X7-00, raditi sa njom. Sa verzijom Carla očekujemo i potpuno novi browser, nove vidžete, nove funkcije za rad sa NFC uslugama, kao i kompatibilnost sa tehnologijom Dolby Surround. S druge strane, Symbian Donna bi trebalo da donese podršku i za dual-core procesore. To je verzija koju bismo mogli očekivati tek krajem 2013. ili početkom 2014. godine, taman kada dual-core čipovi postanu apsolutni mainstream i "spuste" su u niže cenovne klase smartfona. Naime, Nokia od ove godine na Symbian nedvosmisleno gleda isključivo kao platformu za jeftine uređaje, pa je odluka da ona tako kasno dobije dual-core podršku ipak sasvim prihvatljiva. S obzirom da je kompanija najavila da će podržavati Symbian do 2016. godine, upravo verzije Carla i Donna mogle bi da budu i poslednje od Symbiana što se tiče kompanije Nokia. Što se tiče aktuelnih verzija platforme, u Meksiku smo saznali se i da će krajem godine updatena Symbian Belle biti dostupan za modele Nokia X7-00, Nokia E6 i Nokia 500. Vlasnici drugih Symbian Anna telefona moraće da sačekaju početak 2012.

Odgovori