Nokia N9

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Ja bih bio malo optimista :) (jes da pričamo o navigaciji ali ovo je ipak malo specifično za n9).
1. Navteq detaljna mapa Srbije postoji, nije apdejtovana za OVI Maps 3.06 jer ih, valjda, zabole...
2. E sad, N9 zvanično dolazi u samo 20-ak država - jedan od reklamnih nastupa im je i parola "Free maps and navigation", "As maps for your region are preloaded, you can get started right away and save on data costs." itd.
Mislim da se sa te strane neće više blamirati.

I da, mislim da nije pomenuto, a znači. "Svajpom" (iz bilo koje "situacije" ili aplikacije), od dna ekrana na gore, se ulazi u "quick launch bar", tj.u phone, messages, web, camera.
Slika
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Takodje sam, kao i Vlada, optimista, sto se tice N9. Bas bih zeleo da Nokia objavi vest da ce se ipak malo vise posvetiti MeeGo projektu.
Jos uvek ne mogu da "svarim" Nokia logo na telefonu koji ce da tera WP7... :uhuh: :dry:

gasicg
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Pon, 06. Jul 2009. 05:37

Post od gasicg »

Green, Sto se tice optimizma ja sam optimista jos od najave da ce maemo biti zamenjen sa meego i naravno optimista sam sto se tice n9-tke, ali nisam optimista sto se tice OVI maps i mapa za Srbiju. N9 je hardverski predivan telefon, MeeGo fenomenalan Linux Os, ali Nokia definitivno developere ( one koji pisu aplikacije za n9 ) vrti oko malo prsta, nikako da naprave standard tj. sve je jos u beta fazi tj. nokia je uvek u beta fazi razvoja SDK. Programeri se taman naviknu na Qt, oni predju na MeegoTouch, programeri na MeegoTouch oni na QMl, pa QtQuick... gde je kraj? Dzaba telefon bez softvera.
A sto se tice Ovi Maps i onog filma... radije cu bez Ovi Maps. Hvala.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

gasicg, mislim da sam argumentovano prikazao neke činjenice u vezi mapa, ako sumnjaš - rizikovaću i prihvatiti opkladu :wink: Dobra je to navigacija, barem što sam gledao na youtube :) Na koji film misliš?
Oko same količine app ne očekujem neka "čuda" ali videćemo, uostalom koga sam broj app zanima neće ni kupiti n9.
Ovaj pokušava da imitira Stivija :D yotube - Nokia N9 design, accessories,swipe interface
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

gasicg
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Pon, 06. Jul 2009. 05:37

Post od gasicg »

Vlada Zem, Ma dobro film (link ispod green-ovog posta ) sad nema veze svim ovim... Navigacija je odlicna, ma dobra je svaka sa mapama Srbije. I ako sa malim brojem aplikacija n9 ce da vrati noki na poziciju No1. Jednima ce sluziti kao statusni simbol, drugim za razvoj aplikacija a trecim za oboje, a ovi cetvrti malo nek pricekaju...

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

gasicg napisao:n9 ce da vrati noki na poziciju No1.
Izvini, ali ako malo pratiš "mobilne" trendove to jednostavno neće biti. Nokia će sve snage uperiti na WP i tu će tražiti neku "budućnost".

Na stranu što je n9 - UI, hardware i software (out of the box) odlično "potkovan"; i na stranu što ima trenutno najbolji multitasking - globalno gledano, budući kupci će uvek gledati broj lako dostupnih app, "kastomizaciju" aparata (imam što ti nemaš.., ili za to - moraš da odradiš ovo itd), "ovde baterija traje duže ali ne radi xxxx...". Sam "ekosistem" jednog OS kako je gospodin Elop lepo naglasio...
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

gasicg, koliko mogu da primetim, tebi je navigacija bas bitna opcija, ali sumnjam da bi Nokia dozvolila neki veci nedostatak kod OVI maps, sto se tice naseg podrucja. Mozda nece biti bas svaka opcija podrzana, ali kontam da ce ipak vise biti zadovoljnih korisnika, nego nezadovoljnih (pod uslovom da N9 bude zvanicno dostupan i kod nas). I sa ovim u vezi sam optimista... :)

Medjutim, kad model izadje na trziste, bice popularan i tu valjda nece biti nikakve sumnje, ali nekako imam osecaj da ce prodaja mnogo vise ici u pravcu posedovanja ovog telefona kao neke vrste statusnog simbola (poput iPhone-a), nego kako smo mi pravi zaljubljenici u smart aparate navikli, a to je u iskoriscenju svih opcija i funkcija do maksimuma...



P.S. film u mom potpisu nema nikakve veze sa mobilnom telefonijom, ali bi trebalo sto vise ljudi da ga pogleda... :)

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Two weeks with the Nokia N9
Klas Ström, Head of Portfolio Management in Marketing for Nokia:
Nokia To Support The N9 For Years...
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

gasicg
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Pon, 06. Jul 2009. 05:37

Post od gasicg »

Green, Navigacija mi nije toliko bitna ( trenutno imam n900 koji nema navigaciju za srbiju ... osim preko google maps tj on line navigacija). Ako taj film ima veze sa globalizacijom a licno mislim da ima ond taj filma IMA veoma velike veze sa mobilnom telefonijom a pogotovu sa n9. Naime, n9 ce imati face detection i NFC, a nfc primenjuje rfid tehnologiju ( proguglati malo o rfid chip-u ). Jos ako uzememo da ce meego biti primenjivan u svim uredjajima od telefona, preko vozila pa do televizora onda je sve jasno, veliki brat ce da nas stvarno posmatra ili iz tv-a ili n9-tke :wink:

gasicg
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Pon, 06. Jul 2009. 05:37

Post od gasicg »

Vlada Zem, Slazem se,ima korisnika koji ce da kazu ja imam ovo a ti nemas, ali ima i korisnika koji zele statusni simbol. Mislim da su te dve grupe najbrojnije - ja sam u nekoj trecoj, mozda malo pomesanoj sa ove prve dve. sve u svemu nokia ce se vratiti na mesto No1 uz pomoc stapa (WP) i kanapa MeeGo. znaci WP ce joj sluziti da pliva dok ne zaplovi sa MeeGo, a posle mozda i zajedno plivaju to u stvari ne zna ni sama Nokia. U stvari mislim da Nokia ne zna razliku izmedju n900 i n9, jer n900 je maemo 5 a n9 je harmatan a harmatan je mesavina maemo 6 i meego a n900 je maemo 5 i meego tj oboje su i maemo i meego. ovu nepoznatu mogu da rese samo ljudi iz mz. ne mesne zajednice vec maemo zajednice a ako je rese ispostavice se da je jedina razlika izmedju n900 i n9 u crtici "-" tj n900 i n9-00.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

gasicg, pa da, film ima itekako veze sa globalizacijom. E sad, mozda indirektno ima veze sa mobilnom tehnologijom, kao i sa milion drugih stvari, ako poznajemo strukturu, namenu i planove "Velikog brata". :)

No, kako god, tehnoloski trendovi se moraju pratiti, pa ce tako biti i sa N9. U kojoj ce to meri biti, pa da se pocne ozbiljno razmisljati o privatnosti, bezbednosti i ostalom, ostaje da se vidi... :)

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Al se "frljate" sa tom "globalizacijom"... :wink: Koliko je meni istorija poznata, najveći "globalisti" su bili stari Rimljani...aha :D A i ovo ste gledali, verujem - Zeitgeist ;)
Foto semplovi sa (proto) n9,
Nokia N9 photo gallery
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

gasicg
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Pon, 06. Jul 2009. 05:37

Post od gasicg »

Vlada Zem, Nema velikih i malih globalista postoje samo jedni globalisti a znamo gde su im koreni a znamo i njihov plod a to je n9. Jos samo da smislim kako da joj zablokiram nfc tj, rfid... tj preko kamere cu da zalepim crnu izolir traku i to 3 puta, tako da nema sanse da me vidi.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

gasicg, šta da ti kažem, pazi se, čuvaj se čoveče. Ja srećom nisam neki bitan lik da bi tu trošili svoje resurse :D
Par reči o music&video segmentu - Nokia conversations / Nokia N9: pure entertainment
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Vlada Zem, ih brate, Zeitgeist je vec kultno ostvarenje, ima 3 dela... 8)
Rimljani su za ove malo modernije globaliste bili decija pesma, od njih su samo preuzeli koncepAt vlasti i manipulacije masom. Tu tematiku pratim vec podugacak niz godina i uvek saznam nesto novo i veoma interesantno.

No, vratimo se mi ovom cudu tehnike zvanom N9. Ima li negde informacija koja mozda nagovestava pojavu verzije N9 sa USB OTG opcijom? Tada bi multimedijalni dozivljaj bio jos veci... :)

gasicg
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Pon, 06. Jul 2009. 05:37

Post od gasicg »

Vlada Zem, Pravo da ti kazem nisam ni ja neki bitan lik, ali je problem u tome sto su za velikog brata svi likovo bitni. No, da nema velikog brata nebi bilo ni n9-tke. Velikom bratu imam da zamerim mnogo toga, a sto se tice n9, tu mu zameram... brate bre, pa gde je hardverska tastatura, sve ostalo je extra!
http://shootspeak.com/2011/06/21/in-hou ... -on-video/ Da li ovi likovi znaju da Meego jos nije zavrsen?!? Ko njima dade ovu spravu u ruke? Sto se tice ekrana gde su ubacene sve aplikacije, to su mogli da odrade po grupama, npr tools, internet, multimedia ... Ali dobro verovatno ce do izmaniti nekim update-om.

Da li je n9 meego ili maemo telefon? Tacnije n9 je maemo (Maemo6) telefon a meego kompatibilan

Adams
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1020
Pridružio se: Uto, 15. Jun 2010. 15:12

Post od Adams »

Zanima me koliko je procesor od 1Ghz na N9 dovoljan za fluidan rad na ovom telefonu s obzirom na operativni sistem koji ima pravi multitask? Jeste da Nokia nikad ne ubacuje 1Ghz procesore u svoje telefone ali to se odnosilo na Symbian koji je bio manje zahtevan ali me interesuje za ovaj telefon i MeeGo platformu jer mi N9 deluje zanimljivo za neku buducu kupovinu....
Nokia Lumia 1520

Adams
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1020
Pridružio se: Uto, 15. Jun 2010. 15:12

Post od Adams »

Jel moguce da nikog ne zanima ovo Nokijino odbaceno cedo? :smutny: Pratio sam malo neke testove po internetu i stvarno sam odusevljen telefonom. Iako nije dual-core i iako specifikacija vise lici na 2010 telefon se sasvim odlicno nosi sa poslednjim zverima iz Samsunga i HTC-a. Nesto sasvim novo i osvezavajuce na mobilnoj sceni. Onog Elopa stvarno treba udaviti.... :roll:
Inace bas sam se prijatno iznenadio kad sam video da je na spisku od samo 23 zemlje u koje ce stici i Srbija... :)
Nokia Lumia 1520

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Post od Ensiferum »

Handy ga daje za 24000 uz bel1000!!! :oops: :oops: :oops:

http://handy.rs/list_promo.php

8)

A verziju od 32GB za 26000 uz mixnet xxl!!! Au...
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Ensiferum,ma kreteni,verzija od 32GB treba da kosta ~10.000 dinara (i to je mnogo) uz taj paket,ista prica vazi i za model od 16GB. :dry:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Odgovori