Siemens SXG75

pecilius
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 2
Pridružio se: Čet, 22. Feb 2007. 23:09

Siemens SXG75

Post od pecilius »

Cao svima!!
Planiram da kupim tel Simems SXG75 pa me zanima dali je neko imao iskustva sa njim i dali je to dobar potez!ipak je to SIMENS??

dojlimi
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 346
Pridružio se: Čet, 22. Dec 2005. 22:35

Post od dojlimi »

simens odavno ne postoji a od skora ne postoji ni benQ-Siemens, propala stvar. kao prvo tesko ces i da nadjes ovaj telefon a kao drugo, kupi ti lepo nokiu i zavrseno
A N D R O I D

goranj
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Pet, 04. Maj 2007. 17:33

SXG75 - Mape za Trekbuddy GPS softver

Post od goranj »

Daklem evo da podelim svoje sredjene mape sa svim korisnicima SXG75 i trekbuddy GPS softvera (mape se mogu koristiti uz trekbuddy i na drugim telefonima).

Za sada sam postavio 8 sredjenih mapa, a ostale mape cu da postavljam kada stignem na istoj adresi.

Mape su na: <dead link>

Instalacija mapa je relativno jednostavna. Na RS-MMC kartici kreirajte (ako ga vec nema) folder miscellaneous , unutar tog foldera mozete kreirati novi folder (npr gps) ali nije obavezno. Kopirajte *.tar datoteke u folder miscellaneous ili u neki podfolder (npr gps).

Pokrenite trekbuddy. Izaberite zelejenu mapu (levi softkey pa Load Map).

Ako ovde ima vlasnika SXG75 koji jos nisu koristili/instalirali trekbuddy ovde je link http://linuxtechs.net/kruch/tb/releases ... /index.php za download. Link sa opisom softvera je http://www.linuxtechs.net/kruch/tb/forum/index.php


Dodato 21.07.2007.
Prijavljen je problem sa downloadom beograd.tar. Evo novog linka sa kopijom originalne datoteke:
<dead link>
Poslednja izmena od goranj u Sub, 21. Jul 2007. 15:35, izmenjeno 1 put ukupno.

pilgrim
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 436
Pridružio se: Pet, 11. Avg 2006. 00:22

Post od pilgrim »

Druze, a jesu li ove mape besplatne? Mislim, bas, bas, besplatne(nije krekovano i sl.)?!?Za program sam video da jeste.Ako jesu, onda je ovo sjajna stvar!!! :) :) :)

goranj
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Pet, 04. Maj 2007. 17:33

Post od goranj »

[quote="pilgrim"][/quote]

U pitanju su mape koje su ljudi pravili "u samogradnji" (skenirane papirne mape + kalibracioni fajl i slicno) za drugi (OGF) format. Originalne mozes da (besplatno) skines sa gpsserbia sajta. Mape na prilozenom linku sam ja konvertovao iz OGF u format za trekbuddy.

Nije mi bas jasno kako mislis da se "krekuju" mape? :? Mape nisu softver pa da da tu ima nesto da se krekuje. :uhuh:

pilgrim
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 436
Pridružio se: Pet, 11. Avg 2006. 00:22

Post od pilgrim »

Postoje mape koje je npr. izradio TomTom, Garmin, Route 66, ili neka druga renomirana firma. Koriscenje takvih mapa bila bi piraterija.Na to sam mislio. :wink:
Nemojte mi slati PP - ne posecujem vise ovaj forum!

goranj
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Pet, 04. Maj 2007. 17:33

Post od goranj »

[quote="pilgrim"][/quote]

To bih ja nazvao "kradene" i "piratske" ali ne i "krekovane" mape.

Inace za razliku od tom-toma i slicnih ove mape nisu vektorske i trekbuddy nema mogucnost navigacije vec samo prikaza trenutne pozicije na mapi na bazi pozicije dobijene od gps uredjaja.

goranj
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Pet, 04. Maj 2007. 17:33

Post od goranj »

Elem kada smo vec kod mapa upravo sam postavio nove mape na filefront sajtu: http://hosted.filefront.com/tomashokenberi/.

Sada su tu i sledece mape:

Uzice.tar
Subotica.tar
Solun.tar
Slovenija.tar
Podgorica.tar
Novi_Pazar.tar
Ceska.tar
Cacak.tar
Bajina_Basta.tar
Atina.tar


Mape su dobijene konverzijom javno dostupnih mapa skinutih sa gpsserbia sajta . Ja verujem da su te mape free ali ako neko uoci da je neka od njih eventualno prepravljena komercijalna mapa neka ostavi ovde poruku - promptno cu je skinuti sa spiska za download. Naravno odgovarajucu poruku bi onda trebalo poslati ekipi gpsserbia sajta ;) .
Poslednja izmena od goranj u Pet, 22. Jun 2007. 20:46, izmenjeno 1 put ukupno.

Masterokrata
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1355
Pridružio se: Uto, 13. Jun 2006. 20:10

Post od Masterokrata »

Cekaj, cekaj, ako sam dobro shvatio ova navigacija je skroz besplatna? Nema pretplata i registracija?
5130+Koss the plug....

goranj
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Pet, 04. Maj 2007. 17:33

Post od goranj »

[quote="Masterokrata"][/quote]

Dobro si shvatio deo o besplatnosti. Problem je u "navigaciji" - trekbuddy nema mogucnost planiranja puta i navodjenja. Sve sto ume je da te pozicionira na mapi na bazi koordinata dobijenih od gps uredjaja (internog ili bluetooth).

Moze se koristiti i offline za rucni pregled mapa - ovo moze neki put biti korisno.

goranj
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Pet, 04. Maj 2007. 17:33

Post od goranj »

Upravo sam pokrenuo upload preostalih mapa koje sam kreirao konverzijom OGF mapa sa gpsserbia. U pitanju su sledece mape:

crna_gora_obala.tar
fruska_gora.tar
madjarska.tar
Nis.tar
Pirot.tar
Skoplje.tar
turska.tar
Zrenjanin.tar


Mape su na<dead link>

Toliko od mene. Ako neko drugi ima OGF ili vec konvertovane mape za trekbuddy neka se ne ustrucava da podeli sa ostalima ;-)

goranj
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Pet, 04. Maj 2007. 17:33

Post od goranj »

Korisna infrormacija za korisnike trekbuddy-ja koji ne koriste Siemens SXG75 vec neki drugi telefon:

Primetio sam da neki (Simbian) telefoni ne uspevaju da ucitaju mape u *.tar formatu (npr. P990i pocinje da ucitava mapu i tako stoji ...). Ako vam se to desava treba da uradite sledece:

Na PC pomocu Winrara, 7zipa, Winzipa ili nekog drugog arhivera prvo treba raspakovati tar fajlove u odgovarajuci folder.

Npr. raspakujte Zrenjanin.tar u folder Zrenjanin.

U raspakovanom folderu treba da se nalazi sledece:
fajlovi Zrenjanin.map i Zrenjanin.set i folder set (sadrzi delove mape - png slike 320x240).

Ceo folder Zrenjanin treba kopirati na karticu ili internu memoriju telefona i kod izbora mape birati Zrenjanin.map fajl.

Vlasnici simbian telefona (provereno na SE P990i) treba da pri instalaciji trekbuddy-ja da koriste i JAD i JAR fajl (npr. kod SE P990i u softveru za instalaciju aplikacija treba izabrati JAD fajl, nikako JAR posto ce inace biti problema sa dozvolama pristupa fajl sistemu itd. Pretpostavljam da je slicno sa drugim Simbian telefonima.

Saki7
Novajlija
Novajlija
Postovi: 16
Pridružio se: Ned, 08. Jul 2007. 10:50
Kontakt:

Post od Saki7 »

Goranj, mozes da mi malo objasnis kako konvertujes iz OGF u format za trekbuddy?? Ja imam neke karte koje su mi potrebne na mobu ali nema ih u pravom formatu. Kako da napravim od najobicnije karte na kompu - kartu za trekbuddy??

goranj
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Pet, 04. Maj 2007. 17:33

Post od goranj »

Saki7 napisao:
Na linku iz moje prve poruke imas detaljno uputstvo za konverziju iz OGF u trekbuddy format. Evo skracenog opisa:

- Prvo nabavi potrebni softver. Ja koristim sledece:

1.) SmartCom OGF2 Converter Tool: Ovime se iz OGF datoteke izdvaja PNG datoteka sa slikom i MAP fajl sa kalibracionim podacima.

2.) TB Cutter koji ume automatski da isece sliku na manje delove (ja koristim delove formata 240x320). Ovo nije obavezno, ali ako je mapa prevelika onda moze stvarati probleme prilikom ucitavanja zbog ogranicene memorije mobilnog telefona. Ovde mislim na RAM memoriju a ne na kapacitet flex memorije ili kartice. SXG75 ima oko 3.5 MB RAM memorije!

3.) 7Zip za kreiranje TAR arhiva (ovo su standardne UNIX Tape ARchive). Ja koristim 7Zip ali moze da posluzi i Winrar ili bilo koji drugi program koji ume da napravi TAR arhive.

Sva tri pomenuta programa su potpuno besplatni. 1) i 3.) ces lako naci guglanjem a 2.) prvo potrazi na sajtu trekbuddy-ja, posto je pravljen specijalno za trekbuddy.

Procedura je prosta:

1: Izvuces pomocu SmartCom OGF2 Converter Tool-a PNG sliku i MAP fajl.
2: TB Cutterom iseces sliku. On ce napraviti novi folder Output u kome se bit folder Set sa delovima slike i SET i MAP fajl.

Sada imas dve opcije:

3A: Promeni ime Output foldera u neko drugo npr. Lajkovac ako pravis mapu Lajkovca. Prebaci ceo preimenovani folder na MMC ili memoriju telefona. U trekbuddy-ju mapu ucitavas izborom map datoteke. Ovo je preporucena opcija za vlasnike SE Symbian smart telefona kao sto je SE P990i, M600 i slicno. A verovatno vazi i za druge Symbian telefone.

3B: Udji u Output folder. "Obelezi" Set folder, MAP i SET fajl i pomocu 7Zip-a ili neceg drugog ih dodaj u TAR arhivu. Prebaci tu arhivu na karticu i u trebuddy-ju biraj nju za mapu.
Ovo je preporucena procedura za Siemens SXG75 (ali radi i 3A naravno) i srodne telefone (ako vlasnici imaju bluetooth recievere ili samo zele da offline pregledaju mape) kao sto je Benq-Siemens EF81.

Za kreiranje sopstvenih mapa, treba ti, pored mape i skenera ;-) i softver za kalibraciju. Prvo potrazi softver koji se zove OziExplorer. Ovaj softver nije besplatan, ali na trekbuddy sajtu ces naci gde moze da se skine.

OziExplorer ima zgodan tutorijal u helpu, a sve se svodi na sledece.
- skeniras (sto je bolje moguce i bez deformacija i krivljenja) papirnu mapu.

- Uneses podatke o projekciji i "datumu" mape.
- Uneses koordinate (sirine i duzine) za kalibrisuce tacke itd ...

Rezultat ovoga je MAP fajl koji odgovara skeniranoj papirnoj karti. Sada prelazis na tacku 2. iz procedure za konverziju OGF mape.


--------------------------------------
What is a Datum?

The latitude and longitude of places on a chart or map depend on what mathematical shape is used to represent the Earth when the chart or map is drawn. Different shapes get used for mapping different areas of the world and these are known as ellipsoids. A datum references a particular ellipsoid known as the reference ellipsoid. Different datums can also have different origins and rotations. Both these factors affect the numerical representation of a position.

Datums affect the positions of Latitude/Longitude and local grid systems (UTM, British National Grid etc).


Map Projections
A map projection is a means of projecting the spherical earth onto a flat plane.

There are numerous projection methods available, OziExplorer supports the more common these. If there is a need for a projection not supported a request to the author of the software may result in it being included in future versions.

It is essential that the correct map projection be specified. In many cases the projection is not given or the projection is given but not the required parameters, in these cases it is very difficult to work out what to use.

Also be aware then many maps in digital form may have had the projection altered during the imaging process, as an example many of the US DRG maps have been reprojected from Polyconic to Transverse Mercator (actually UTM format).



I na kraju ako neku paprinu mapu uspesno kalibrises i pripremis za trekbuddy slobodno je podeli sa ostalima (npr. otvori nalog na filefrontu i postuj je tamo).

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

trekbuddy mapa Sombora - koju je napravio "deja vu" - "anda" je postavljena na sledecem linku:

<dead link>
Poslednja izmena od tomas.hokenberi u Uto, 23. Feb 2010. 00:46, izmenjeno 1 put ukupno.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Upravo sam postavio na filefront dve nove trekbuddy mape koje mi je poslao "anda" - Smederevo i Bugarsku.

Download link za Smederevo je : <dead link>
Download link za Bugarsku je: <dead link>

P.S. Ako je jos neko napravio nove trekbuddy mape bilo konverzijom iz drugog formata bilo od skenirane mape neka je podigne na neki public file server i ostavi link ovde na forumu ili neka mi je posalje da je postavim na filefront server.
Poslednja izmena od tomas.hokenberi u Uto, 23. Feb 2010. 00:47, izmenjeno 1 put ukupno.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Evo zanimljivog sajta za korisnike trekbuddy softvera: Na ovom sajtu http://gm2tb.awokenmind.de/ je moguce konvertovati google mape u trekbuddy mape (u tar formatu). Potrebno je samo izabrati lokaciju dati naziv mapi i izabrati download.

martins
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 5
Pridružio se: Ned, 20. Mar 2005. 02:20

Post od martins »

kako podesiti ovaj mob da koristi adsl konekciju komp-a a sve da ide preko bt?


Izmenio:gameforce:Najstrože zabranjena dopuna poruka tačkicama, smajlijima ili drugim karakterima! Sledeći put brisanje bez upozorenja!

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

martins, A kakve veze to pitanje ima sa pricom o programu trekbuddy i mapama?

Inace odgovor je nikako. Postoje odredjeni programi koji mogu da koriste "serial proxy" preko BT-a kao sto je program Navigami ali nema generickog resenja.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

gameforce
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2057
Pridružio se: Pon, 05. Jun 2006. 12:11
Lokacija: Jakarta-Indonesia

Post od gameforce »

tomas.hokenberi, pošto nema veze sa telefonom SXG75 koji je u naslovu, nastavak teme ovde:
viewtopic.php?t=7222&start=260
gde se priča o GPS programima.
Zbog neslaganja sa "uredjivačkom politikom" svojevoljno napustio forum.
Rebel in heart.

Odgovori