Malo o pravopisu

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Odgovori
Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

Primeri za ispravno koriscenje:
Ja bih, ti bi, mi bismo, itd.
Sumnjam.
Nece ti (za)faliti novca; Treba te (po)hvaliti za dobro uradjen posao, itd.
Bicikl - dijalekatski oblici bicikla i biciklo su neknjizevni.
Ali, vas dvojica ste to ionako znali. :wink: 8)

staff
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 684
Pridružio se: Sre, 13. Mar 2013. 18:14
:: RN3 Pro

Re: Malo o pravopisu

Post od staff »

Izvinuo i Izvinio

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

Izvi(nu)o se - od izvi(nu)ti se; izvinio se - od izviniti se. :wink:
I to se cesto mesa. :oops:

staff
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 684
Pridružio se: Sre, 13. Mar 2013. 18:14
:: RN3 Pro

Re: Malo o pravopisu

Post od staff »

Ne mesa se cesto jer vecina koristi samo "Izvinuo sam se", ni ne znaju za "Izvinio sam se." Svi se nesto izvijaju. :-D

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

:D :lol: :D :lol:
Vaša poruka sadrži 20 karaktera. Minimalni broj karaktera koji morate uneti je 60.
Poslednja izmena od Evindzer u Ned, 10. Maj 2015. 22:25, izmenjeno 1 put ukupno.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Malo o pravopisu

Post od Lobachewsky »

Trebao si da dodjes. --> Trebalo je da dodjes.
Trebao sam da ponesem. --> Trebalo je da ponesem.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Malo o pravopisu

Post od El Laki »

^Većina ljudi ne zna da se glagol trebati ne menja po licima. Opet, po meni je to dosta manja greška od mnogih ovde navedenih.

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Re: Malo o pravopisu

Post od fannY »

El Laki, kaze se po mom misljenju. :)

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Malo o pravopisu

Post od El Laki »

Pa sad... [emoji14]

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Re: Malo o pravopisu

Post od tomas.hokenberi »

Baraba napisao:I meni bode oči "Srbijanac", ne živim u Srbijaniji, u Srbiji brale... Takođe me nervira "wojim" i slične gluposti koje sakate jezik.
Grešiš.

Srbijanac je sasvim legitiman termin. Problem je što, posebno u poslednje vreme, kod nas ljudi zaboravljaju da etnicitet, drzavljanstvo i geografrski termini nisu isto.

Srbin - označava etničko poreklo, daklem osobu srpske nacionalnosti, bez obzira na to gde živi, bilo to u Bajčetini, bilo u Klivlendu.

Srbijanac/Srbijanka označava osobu koja živi u Srbiji, bez obzira na nacionalnost, a posebno se odnosi na osobu iz onog dela Srbije koji se naziva "užom Srbijom" (na njih se odnosi mnogo više nego na sve državljane Srbije). Srbijanac je npr. i Rom koji živi u Kragujevcu. Međutim on nije Srbin. Srbin iz BiH je Srbin po nacionalnosti, ali nije Srbijanac.

Termin uopšte nije pežorativan, i nije smatran pežorativnim sve do 1990-ih kada su u Hrvatskoj počeli da koriste taj termin u kontekstu tipa "Srbijanski agresori". Jako je glupo što danas stanovnici Srbije "Srbijanac", potpuno pogrešno, smatraju to pežorativnim terminom samo zato što su ga tako upotrebljavali Hrvati (a neko bi mogao da kaže da su oni upotrebljavali standardnu odrednicu za Srbiju i stanovnike Srbije).

Da citiramo Branka Radičevića:
...
Brže, braćo, amo, amo,
Da se skupa poigramo!
Srbijanče, ognju zivi,
Ko se tebi još ne divi!
Hrvaćane, ne od lane,
Od uvek si ti bez mane!
Oj Bosanče, stara slavo,
Tvrdo srce, tvrda glavo,
Tvrd si kao kremen kamen
...
Rusi takođe prave razliku između Rusa u smislu etniciteta i u smislu stanovnika/državljana Rusije.
Za ono prvo se koristi termin Ру́сский (kao u Ру́сский язы́к), a za drugo se koristi termin Россияан/Россияне.

U engleskom jeziku se pravi razlika između "Srba" i "Srbijanaca", odnosno Srbin je "Serb", a državljanin Srbije (Srbijanac) je "Serbian".

Mala digresija: Kada popunjavate neki formular na engleskom i tamo naiđete na stavku "Nationality", to se uvek odnosi na državljanstvo, nikada na etničko poreklo.
Daklem Srbin i (etnički) Mađar iz Srbije tu upisuju "Serbian", a Srbin sa državljanstvom Nemačke upisuje "German", osim ako nije zadržao i državljanstvo Srbije pa insistira da upiše isto. Srbin iz Makedonije će naravno upisati FYROM ;) .
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Nennad
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 634
Pridružio se: Pet, 23. Jan 2009. 19:01
:: LG G2

Re: Malo o pravopisu

Post od Nennad »

Termin je smišljen za vreme Austrougarske monarhije kako bi bila napravljena podela između Srba koji žive u centralnoj Srbiji i Srba u ostalim delovima Balkana koji nisu živeli u granicama tadašnje Srbije-Vojvodina, Republika Srpska, Hrvatska...
Termin je politički i ni u jednoj državi sveta ne postoji zvanično taj dualni naziv za njihovu nacionalnost(državljanstvo).
Meni lično je nazivanje Srbijancem odlika nacističkih stavova i ljude koji koriste taj termin smatram nacistima.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Malo o pravopisu

Post od Baraba »

Uvek je taj termin korišćen kao pogrdna reč.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Re: Malo o pravopisu

Post od tomas.hokenberi »

Nennad napisao:Termin je smišljen za vreme Austrougarske monarhije kako bi bila napravljena podela između Srba koji žive u centralnoj Srbiji i Srba ....
To je potpuno netacno. Ta tvrdnja je potpuna izmisljotina i rezultat lazne nacionalne mitologije stvorene 90-ih.
Termin je politički i ni u jednoj državi sveta ne postoji zvanično taj dualni naziv za njihovu nacionalnost(državljanstvo).
Po tebi Rusija nije drzava? Pitam posto ona koristi zvanicno razlicitii termin za etnicitet i drzavljanstvo.
Meni lično je nazivanje Srbijancem odlika nacističkih stavova i ljude koji koriste taj termin smatram nacistima.
Ja mislim da ti samo ne poznajes dobro svoj jezik i istoriju i suvise verujes u mitove stvorene 90-ih. Ili je po tebi Branko Radicevic nacista?

Mora da si dovoljno mlad da se ne secas da je termin "Srbijanac" bez ikakvih pezorativnih prizvuka koriscen sve do sredine 90-ih. Bilo je sasvim normalno da npr. Srbin iz Banjaluke zove Srbina iz Kragujevca Srbijancem (i obrnuto da ovaj iz Kragujevca nazove onog iz Banjaluke Bosancem).
Taj stav da je "Srbijanac" pezorativno je potpuno vestacki stvoren 90-ih i nema nikakvo uporiste u stvarnosti. Naprotiv ako bi dovoljno citao srpsku knjizevnost XIX veka video bi koliko je tvoj stav neutemeljen. Nazalost obrazovanje mladjih generacija je sve losije i zato lako poveruju u nacionalnu mitologiju stvorenu 90-ih.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

liman3
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 407
Pridružio se: Sre, 28. Maj 2014. 08:54
:: P10 Lite

Re: Malo o pravopisu

Post od liman3 »

Nennad napisao: Meni lično je nazivanje Srbijancem odlika nacističkih stavova i ljude koji koriste taj termin smatram nacistima.

Brate mili o čemu ti pričaš?Pa u užoj Srbiji ljudi SEBE i to sa ponosom nazivaju Srbijancima.
Mnogo buljiš u mobilni,pročitaj knjigu!

staff
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 684
Pridružio se: Sre, 13. Mar 2013. 18:14
:: RN3 Pro

Re: Malo o pravopisu

Post od staff »

Kako ide ona pesma: "Jelek, anterija i opanci, po tome se znaju Srbijanci..." [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND SMILING EYES]

Nennad
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 634
Pridružio se: Pet, 23. Jan 2009. 19:01
:: LG G2

Re: Malo o pravopisu

Post od Nennad »

To je potpuno netacno. Ta tvrdnja je potpuna izmisljotina i rezultat lazne nacionalne mitologije stvorene 90-ih.
Nacionalna mitologija nije ni tačna, ni netačna, nepoznato... a nacionalna politika 90-ih je bila uglavnom ispravna, izuzimajući zločine sa srpske strane i veleizdaju političara, ali to je druga tema.
Termin jeste nastao u svrhu teritorijalne podele Srba, a Srbi ga nisu baš najbolje razumeli, uključujući i književnike. Da, oni su samo književnici, nisu istoričari, niti im to što su umetnici garantuje neku naročitu pamet.
Po tebi Rusija nije drzava? Pitam posto ona koristi zvanicno razlicitii termin za etnicitet i drzavljanstvo.
Reci mi prevod tih naziva na srpski. Nisam čuo za Rusijanac/Rus, Hrvatijanac/Hrvat, Amerikajinac/Amerikanac.
Ja mislim da ti samo ne poznajes dobro svoj jezik i istoriju i suvise verujes u mitove stvorene 90-ih. Ili je po tebi Branko Radicevic nacista?

Mora da si dovoljno mlad da se ne secas da je termin "Srbijanac" bez ikakvih pezorativnih prizvuka koriscen sve do sredine 90-ih. Bilo je sasvim normalno da npr. Srbin iz Banjaluke zove Srbina iz Kragujevca Srbijancem (i obrnuto da ovaj iz Kragujevca nazove onog iz Banjaluke Bosancem).
Taj stav da je "Srbijanac" pezorativno je potpuno vestacki stvoren 90-ih i nema nikakvo uporiste u stvarnosti. Naprotiv ako bi dovoljno citao srpsku knjizevnost XIX veka video bi koliko je tvoj stav neutemeljen. Nazalost obrazovanje mladjih generacija je sve losije i zato lako poveruju u nacionalnu mitologiju stvorenu 90-ih.
Da, verovatno nisam ekspert u poznavanju srpskog jezika, mislim da nisi ni ti. Nisu to ni oni koji imaju akademsko obrazovanje, jer su u ovoj zemlji decenijama školstvo uređivali komunistički isprtci (nadam se da sam dobro uradio jednačenje suglasnika po zvučnosti u reči isprdak-isprtci).
Nazovi danas nekog Srbina (pravog Srbina) iz Banjaluke Bosancem. Mislim da bi se taj čovek jako uvredio.
I da, pročitao sam sva bitna dela srpske književnosti, to je samo umetnost, obično nema veze sa realnošću i istinom, činjenicama. Radičević je bio romantičar, zanesenjak, čak mu je na pamet padala ideja Jugoslovenstva.
Nisam uopšte tako mlad, zato i mogu da sagledam neke stvari sa čisto materijalisičkog stanovišta. Manite me priča o tome šta je nekada smatrano ispravnim, gledajte ono što se dešava u sadašnjosti i što će se dešavati u budućnosti.

Ja se izvinjavam što sam malo oštar u ovim stavovima, ali da ste videli kako se recimo neki Hrvati i muslimani naslađuju izgovrajući reč Srbijanac drugačije biste razmišljali.
Uostalom, ovo je semantička glupost, nebitna u široj slici.
Brate mili o čemu ti pričaš?Pa u užoj Srbiji ljudi SEBE i to sa ponosom nazivaju Srbijancima.
Mnogo buljiš u mobilni,pročitaj knjigu!


Ovo treba da znači da ja ništa ne čitam, je l' da? To što ljudi nešto negde rade ne znači da znaju šta rade, često je baš suprotno.
liman3, pretpostavljam novosadsko naselje? Vređa li tebe naziv Vojvođaner, Vojvođijanac u smislu stanovnik Vojvodine? Ne bi trebalo, ako misliš da Srbijanac ne vređa Srbe.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od sugarcoated_ass »

E ljudi... Znate sta ima novo?


Smorili ste. :D
Uskoro ce lock na temu, kao i onomad na offtopic. 8)

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od Azimuth »

Pa ne bi bilo zgoreg. Otislo se predaleko od sustine.
Vracajte se na temu, batalite te patriotske price i sl. Ovo je regionalni forum, ima ljudi iz cele bivse Juge i svi smo tu iz jednog jedinog razloga.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od sugarcoated_ass »

^ i zato:

http://youtube.com/watch?v=7sMD6W0qhYk

Znam, smesi mi se ban. :lol:

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Malo o pravopisu

Post od Green »

Ako cemo vec o pravopisu, svi vi koji ste napisali svoja forumska imena i nadimke malim pocetnim slovom, sedite 1! :D

Odgovori