Obećani nastavak priče:
(preuzeto sa interneta i sređeno, izbačene neke nevažne stvari)
Trol je često narcisoidna osoba koja pokazuje jasne psihopatske karakteristike, jer uživa u mučenju i ometanju drugih ljudi. Psihologija još uvek nije uradila neke ozbiljne radove i istraživanja o trolovima, iako je Judith Donath još davne 1999. godine u svojoj studiji o Internet zajednici upozorila na pojavu virtuelnih lovaca na naše živce i strpljenje. Donath je dala kratak pregled stvaranja lažnog identiteta, obmana i igara raznoraznih tipova kojima je za cilj bilo stvaranje konfuzije i negativnih emocionalnih reakcija učesnika na Internetu sa kojima su došli u virtuelni kontakt.
Ona je u svojoj studiji napisala:
"Trolovi stvaraju igre u kojima se služe lažnim identitetom, ali oni ovu igru stvaraju bez pristanka drugih učesnika. Trol će pokušati da uradi sve kako bi dobio legalnu i čvrstu akreditaciju u nekoj grupi, koja deli zajedničke interese ili brige; novopridošlice u grupi neće moći da razlikuju prave postove od postova trolova, jer će ih oni navlačiti na svoje stavove i pokušaće da pridobiju što više neupućenih učesnika u komunikaciji na svoju stranu; ako grupa otkrije namere trola, on ili ona će objaviti što uvredljivije postove i posle toga će napustiti grupu."
Uspeh trola zavisi od toga koliko je neki trol vešt u onome što radi, i zavisi od toga koliko se trol nasladio maltretiranjem i svađanjem sa drugima pre nego što je otišao iz grupe.
Trolovi često menjaju profile i imena na društvenim mrežama, otvaraju nove e-mail adrese i skrivaju se iza lažnih imena i nadimaka; trol gotovo nikada neće objaviti svoje pravo ime i prezime, ili adresu i datum rođenja.
Neki trolovi će se sa novim identitetom ponovno pridružiti istoj grupi i počeće opravdavanjem stavova navodnog nesrećnika kojeg je grupa odbacila, t.j. sebe. Posle dobijanja znakova griže savesti ili empatije, trol će nastaviti tamo gde je stao sa prethodnim profilom i identitetom, i priča će se još jednom ponoviti.
Trolovi mogu da budu pogubni na nekoliko načina:
Mogu da smanje posećenost nekog bloga, foruma, web strane ili grupe, da smanje ili potpuno prekinu diskusiju jer će širiti lažne informacije i optužbe od kojih mete neće moći da se odbrane, ili neće moći efektno da se odbrane. Širenjem netačnih informacija i lažnih navoda, smanjuje se osećaj poverenja među učesnicima ili čitaocima foruma.
Trolovi će često diskreditovati svoje mete lošim savetima, insistiranju na prihvatanju njihovih ideja i laži i, što je najvažnije, pokušaće da stvore što više podela i sukoba kako bi se dodatno naslađivali.
Trolovi neće paziti na logiku, istinu i demantovanje. Trolu nije u interesu da se smire strasti u komunikaciji i da se obrati pažnja na temu. Mnogi trolovi će pokušati da privuku najveću pažnju sa bombastičnim informacijama ili temama koje će u tom trenutku biti nemoguće proveriti.
Pojedinci ili grupe koji su često bili napadnuti i povređeni od strane trolova, mogu da postanu preosetljivi, naročito ako su trolovi napravili toliku pometnju da istina više ne može da ispliva na površinu. Posle toga, žrtve mogu da vide pretnju i tamo gde je nema, čak i u najnaivnijim pitanjima novopridošlica.
Susan Herring se trolovima pozabavila u istraživanju objavljenom pod imenom "Potraga za online sigurnošću: kontrola trolova na forumima posvećenim ženskim pitanjima".
U tom istraživanju Herring je napisala:
"Maltretiranja je najviše tamo gde nema cenzure, gde se pokušava održati sloboda govora i gde se prave društveni eksperimenti (volontiranje, sos forumi, blogovi sa otvorenim uređivanjem i pisanjem, i grupe sa otvorenim članstvom). Sloboda govora često vodi ka tolerisanju akcija trolova, što dodatno otežava članovima da ostanu otvoreni za razmenu informacija i široku diskusiju, naročito o osetljivim pitanjima kao što su rasna, polna, verska, itd."
U pokušaju da se smanje napadi trolova, mnoge web strane izbegavaju otvoreno komentarisanje svojih radova ili koriste zaštitu, zahtevajući registraciju korisnika i proveru komentara pre objave.
Primera trolova ima puno. Najgori su oni koji se naslađuju tuđom mukom ili tragedijama; takvih slučajeva možete naći koliko želite. Velika Britanija je 2003. donela zakon protiv trolova, posle slučaja omalovažavanja, vređanja i pogrdnog prozivanja devojaka koje su tragično poginule u automobilskoj nesreći. Trolovi su tako porodične tragedije pretvorili u trolovsko orgijanje na profilu društvenih mreža preminulih djevojaka. Srećom, brzo su uhvaćeni, osuđeni, zatvoreni i zabranjeno im je korišćenje društvenih mreža na pet godina.
Neki korisnici Interneta smatraju da su trolovi svi oni koji ne doprinose opštoj diskusiji, dok drugi smatraju da su trolovi oni koji otvoreno napadaju i vređaju. Činjenica je da su se trolovi mnogo bolje prilagodili virtuelnom svetu nego što mi to možemo da shvatimo. Većina korisnika Interneta i ne zna da trolovi postoje, i da oni ne predstavljaju Internet kulturu, već njene anomalije.
Najvažnije od svega je ostati pribran i hladan na trolovske provokacije. Ignorisanje ih jako boli. Ako vidite da je trol počeo da vas vređa, omalovažava, maltretira i proziva, jednostavno ga isključite sa foruma, iz grupe, ili ga blokirajte ako se nalazite na nekoj društvenoj mreži. Ne obazirite se na njihovo pisanje, namera im je da vas uhvate u svoju igru i da dobiju emocionalnu reakciju od vas. Najčešće su trolovi tipični emocionalni vampiri, koji se hrane našim negativnim emocijama. Ako im uskratimo takve emocije, pokazaće svoje pravo lice i na takav način će vam biti jako lako da završite sa njima jednom za svagda.
Ne dozvolite da vas grize savest ako nekog nasrtljivog i zlobnog trola blokirate ili izbacite iz grupe, foruma ili vašeg profila na društvenoj mreži. Zapamtite, niste pomogli samo sebi, već svima koji bi čitali trolovske postove.
