Pomoc u vezi kompa

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Odgovori
гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od гари »

Probaću i to da vidim. Hvala. :)

A nisam mu ništa novo ubacivao.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od гари »

Problem koji sam prethodni put pomenuo bio je zbog hard diska. Zamenjen SSD-om, uzeo SSD od 480GB, neki Kingston A400, i ja sam se raspametio.[emoji16]

Jedino što sam pošizio - obišao sam ceo Novi Sad ne bi li ga našao. Svima stoji na sajtu, a u Novom Sadu su ga imali samo Emmi u jednoj radnji, jedan komad koji je bio rezervisan, i u Gigatronu - u Uspenskoj jedan rezervisan komad i u Rumenačkoj su imali post komada, i sam kupio. Izeš ga, trebao mi je odmah, puko sam možda i 2 i po hiljade više nego što sam trebao, ali nisam mogao da čekam dodatna dva-tri dana, pa da ga možda ni tad ne dobijem. Nije mi jasno, kako je to sve toliko propalo, da ne može čovek da ode u prodavnicu i kupi hard disk ili SSD. (Možda je "propalo" prejaka reč, možda da kažem da je prosto drugačije - nepovoljnije za nas.) Sve prebaciše na online, i na "imamo, ali dok ti stigne za par dana".

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od sugarcoated_ass »

Meni je to ok. Pronađen online šta me zanima i rezervišem da preuzmem u radnji. Ako nema u nekoj u NSu sačekam dan, dva da stigne i odem da pokupim. Jbg, svi prodaju previše toga da bi baš sve što imaju držali u radnji. [emoji12] No, pošto ti je bila frka, da si pitao za neki duplo skuplji imali bi ga 99%. [emoji1787]

Anyway, ja sam uzeo isti. Neki kažu da je njesra i da brzo ode health, dok drugi kažu da su sasvim ok. Ne odlični, ali ok. [emoji846]
Lično sam zadovoljan. [emoji846]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od гари »

Da znaš, ponudili su mi u Gigatronu na bulevaru Samsungov SSD od oko 500 giga za 12ak hiljada.[emoji1787]

Ali opet, mislim, šta me briga, i na ovaj je garancija 3 godine...

Slažem se, generalno i ja mislim tako - svakako bi skoro uvek radije sačekao dva dana da li dođe povoljnija komponenta nego da odmah na licu mesta između bilo šta. Ali opet bi trebalo da su oni na gubitku ako kupac u gradu pod 300 hiljada stanovnika nema ono što mu treba, i to onda odluči da kupi kod konkurencije.

E, al onda dolazimo do toga da konkurencija možda ni ne postoji. Emmi i Winwin su isto, pa je neka anonimna firma kupila to dvoje zajedno sa Altijem, a sad je i Tehnomanija preuzela Winwin. Tako da sad možda globalno u Srbiji imamo maksimum dvojicu igrača.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

TosaNS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 733
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2016. 16:36
:: Xiaomi Mi 9 lite
:: Huawei p10 lite

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od TosaNS »

Važno je da si rešio problem sa hardom i prešao na ssd koji je brži, e sad kod ssd-a uvek treba gledati komentare ljudi šta pišu o tom modelu da li imaju kakvih problema možda je ta serija ok dok je neka druga sačuvaj bože. Kako god Kingston je bio u vrhu kada su memorije upitanju, verujem da su i dalje tu ali su se pojavili i drugi igrači koji ništa manje nisu loši. Sa Samsungom nema greške kod ssd-a su trenutno najjači po meni e sad uvek imaš jeftinije ali teško da možemo reći da su i isti. Ja sam pukao 12k za ssd 960 evo koji ide direktno na ploču i kada sam gledao šta uzeti taj ssd je bila na 1. mestu.
A što robe nema u radnji to je iz praktičnog razloga zbog poreza tako mi je objašnjavao drugar koji je radio u HP radnji.

Послато са Mi 9 Lite помоћу Тапатока
Poslednja izmena od TosaNS u Čet, 06. Feb 2020. 19:45, izmenjeno 1 put ukupno.
Ukoliko ti se neki proizvod (ne)sviđa, podeli svoje mišljenje, ali ne pokušavaj da ubediš ostatak planete da živi u zabludi.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od гари »

Biće ovaj odličan. Ali da, da sam kupovao SSD pre nego što se prethodni pokvario, onda bi imao lufta da tako nešto gledam - za 12 hiljada da uzmem pouzdan od 1TB.

A koja je fora sa onim M2 SSD-ovima? Ako sam na laptopu imao SATA 3, taj M2 ne bi ni mogao? Za njih mi treba novija matična? Vidim da je cena nešto slična, a da su još brži.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

TosaNS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 733
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2016. 16:36
:: Xiaomi Mi 9 lite
:: Huawei p10 lite

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od TosaNS »

Kod tih m2 je fora što se ubadaju direktno u ploču ne zauzimaju mesto kažu ljudi najbolje trenutno što postoji [emoji3]

Послато са Mi 9 Lite помоћу Тапатока
Ukoliko ti se neki proizvod (ne)sviđa, podeli svoje mišljenje, ali ne pokušavaj da ubediš ostatak planete da živi u zabludi.

Drafer
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1053
Pridružio se: Sre, 26. Feb 2014. 15:04
:: Srpska Crnja
:: Xiaomi Mi 11i
Kontakt:

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Drafer »

Za M.2 ti treba matična koja podržava to.
Teoretski trebalo bi da je brže, ja imam u kompu jedan ali nisam isprobao nekoliko ssd-a i ovakvih diskova pa da budem siguran.
Na drugom forumu su mišljenja podeljena, neko kaže da nema razlike, a meni se činilo da ima jer priključio sam za probu moj stari ssd pa je bio mnogo spor ali možda je bio spor jer je star, tako da nisam sasvim siguran kako bi radilo i sa nekim novijim običnim ssd-om. M.2 može osim brzine još i da čita i piše u isto vreme sa većim brzinama dok običan ssd to ne može.
Ima jednu manu samo, kada uradiš M.2 u komp pola sata priključka ti neće više raditi. Meni od 6 rade samo 3 zbog toga.
Druga stvar je što se malo i greje, ja svakako imam na ploči i pasivni hladnjak koji ide preko M.2 diska i dosta mu pomaže.
Nešto je skuplji od običnog ssd-a pa sam uzeo od 128GB koji ima brzinu čitanja 1700 jer imam i hard od 1TB u kompu pa mi ne treba više.

Na slici je moja ploča, ispod baterije je slot za grafičku pa se ispod tog slota vidi hladnjak ispod koga se stavlja M.2 disk.

[img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/202002 ... 0f0180.jpg[/img]

Uzgred, ovo bi trebalo da bude moj 1000 post na ovom forumu.
Sećam se kada sam se registrovao imao sam Samsung Galaxy S2 tada :-)

Poslato sa Huawei Mate 10 Pro uz pomoć Tapatoka
Android 12

TosaNS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 733
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2016. 16:36
:: Xiaomi Mi 9 lite
:: Huawei p10 lite

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od TosaNS »

Ladno imamo istu ploču [emoji6] jeste temp veća kod n2 ssd ali je to normalno za njih i ne treba da te brine. Btw koji procesor? Koja ram memorija?

Послато са Mi 9 Lite помоћу Тапатока
Ukoliko ti se neki proizvod (ne)sviđa, podeli svoje mišljenje, ali ne pokušavaj da ubediš ostatak planete da živi u zabludi.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od гари »

Drafer, čestitke za hiljaditi post. [emoji41] Kad nisi neumeren kao ja, ja sam ovde došao za vreme S7-ice, a nabio koju hiljadu.[emoji16]

Hvala za detaljno objašnjenje. S tim da, koliko vidim, novi M.2 SSD-ovi su i do 6 puta brži, tako da mi ne pije vodu da su isti što kažeš da neki govore. Tipa, čitanje i pisanje da su im po 3000 i 2000 MB/s. Valjda je i to dodatno napredovalo od kako si ti kupio svoj M.2 SSD.

Očekivan odgovor - to što kažeš da treba imati odgovarajuću matičnu.

A kad si pomenuo grejanje, sad i ja imam utisak da i moj laptop znatno manje duva kako je stavljen SSD umesto harda.

I sad kad sam video ovaj SSD na delu, skroz je super stvar staviti ga u desktop kompjuter. Jedan od 120 ili 240 giga za sistem, programe i igre, a staro hard da ostane za filmove. Mala investicija, a ogromna nadogradnja.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Drafer
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1053
Pridružio se: Sre, 26. Feb 2014. 15:04
:: Srpska Crnja
:: Xiaomi Mi 11i
Kontakt:

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Drafer »

@TosaNS
Znam da je to normalna temperatura za M.2, samo sam napomenuo par mana.
To je kod mene oko godinu dana i par meseci, Ryzen 5 2600 je proc, a ram sam ostavio od prošlog kompa i radi a to je 2 puta 8GB Patriot od 2400MHz i za mene je to dovoljno jer ne igram se često ao to što igram nije nešto zahtevno osim Doom 4. Koji ti imaš procesor u toj ploči?

Na drugom forumu su pisali i svađali se, rekli su da je nemoguće da je brži M.2, neki lik nas je ubeđivao da on radi sa takvim diskovima i da su mu hiljade prošle kroz ruke, a ja imam samo ovaj jedan M.2 Patriot od 128GB pa nisam stavljao i druge osim starod SSD pa ne mogu baš da tvrdim da je u praksi baš toloko brže.
I ja sam ga kupio jer sam bio ubeđen da je brži pa nisam uzeo sluplji i još brži već ovaj za tadašnjih 5500 dinara ako se dobro sećam


@гари
A da, kupio sam tada S2 pa došao da se qrčim na forum :-)
Šalim se rutivao sam telefon, pa mi je trebala pomoć.
Ipak i dalje nemam 1000 nego 999 poruka, i ovo spada u kafić a nisam to video preko Tapatalk, dakle odložen je moj jubilej
Poslednja izmena od Drafer u Čet, 06. Feb 2020. 23:11, izmenjeno 1 put ukupno.
Android 12

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od гари »

Pa to je najsuptilniji način za qrčenje.[emoji16] "Jel može neko da mi pomogne da rootujem ovaj moj ganc novi do j*ja dobar S4?" [emoji1787]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Drafer
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1053
Pridružio se: Sre, 26. Feb 2014. 15:04
:: Srpska Crnja
:: Xiaomi Mi 11i
Kontakt:

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Drafer »

S2, pogrešio sam. U autobusu sam pisao poruku pa sam žurio zbog stanice.
S4 sam kasnje planirao da kupim ali mi je naleteo tada Note 2 i bio je bolji nego S4 jer je veći ekran a baterija bolja.
Inače bilo je gadno u vezi rutovanja S2, ali naučio sam i kasnije sam ga i flešovao nekoliko puta
Android 12

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od гари »

Da, bilo je izvesno da je jedno od ta dva bilo greška, 2 ili 4.

Lepe uspomene. [emoji4]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od sugarcoated_ass »

Koliko god da je M.2 bolji, još dugo će biti overkill za većinu korisnika. [emoji846]

Džaba njemu što može da nagura 1, 2 ili 3 GB/s kada ostale komponente ne mogu da to isprate. Npr. većina korisnika koristi SSD za sistem i možda koji program, a za storage i dalje HDD. Sam sistem i ti programi će raditi brže, ali čim nešto mora da povuče sa HDDa tu se gubi poenta. [emoji846]
Naravno, ko može da priušti dva veća M.2 pa da ih koristi za sve on tih problema neće imati. [emoji846]

Tako da za većinu korisnika i bilo koji SATA SSD će biti i više nego dovoljan i moje mišljenje je da se više isplati uzeti neki bolji i veći SATA nego M.2. Naročito ko igra igre s obzirom koliko novije igre traže prostora. [emoji1787]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

Drafer
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1053
Pridružio se: Sre, 26. Feb 2014. 15:04
:: Srpska Crnja
:: Xiaomi Mi 11i
Kontakt:

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Drafer »

@ sugarcoated_ass
Pa za sistem i treba M.2, nekada su ljudi kodistili SSD samo za sistem a ostalo sve na hard, tako je i sada.
Meni je bitno da svi programi rade brzo kada ih otvorim, mogu i koju igru da stavim na M.2 ali neću jer radim redovno backup C particije koji je 12.3GB, a sa igrama bi bio preo 50GB i pola sata bi trajalo zbog kompresije.

Ja imam igre na hardu ali retko kad ih pokrećem tako da mi je sistem sa svim programima oko 25GB i ostatak od 100GB mi je uvek prazan. A filmove ili muziku ako pokrećem sa harda ne desi se ništa posebno jer film će se otvoriti i neće seckati, sve radi normalno.
Android 12

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od гари »

Ja u ovom ni ne vidim drugi poentu osim u tome da brže radi sistem, i da se brže pokreću programi. Tako da u tom smislu ni nema poente recimo filmove držati na nečemu bržem od hard diska (osim ako je razlika u ceni simbolična).

Igre su već druga priča, naravno. Za njih ipak SSD sigurno znači (bar u nekim situacijama, tipa kad se loadira nešto), i one i zauzimaju mnogo prostora.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od sugarcoated_ass »

Opet, program će raditi brže, ali ako mora da povuče nešto sa HDDa gubi se poenta. Čist primer je kada meni FL Studio, koji je instaliran na SSD, vuče VST-ove ili WAV fajlove sa HDDa, ili žena kada se igra u Vegas-u, takođe insstaliranom na SSD, a video fajlovi koje obrađuje i montira su na HDDu. [emoji846]

Za igre je stvar već ličnih potreba, ali meni bez cca 500 GB ne vredi jer sa sistemom, par programa i 4 igre mi je zauzeto 220 GB. Sad zamisli tek da igram RDR2 koji zauzima 150GB... Šta će tek biti u budućnosti? [emoji1787]

@гари, naravno, u igrama znači dosta. Ne samo loading time. Kada sam prešao sa HDD na SSD sve ostalo u kompu mi je ostalo isto, ali performanse u igrama su se vidno poboljšale. Nije bila neka astronomska razlika, ali sasvim jasna. [emoji846]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od гари »

Ali vidiš, mislim da u tvom primeru stvar upravo u tome da on ne treba samo da otvori fajl, već i da njime manipuliše. Jasno, tu je očigledna prednost toga da program može odmah da "zgrabi" taj neki veliki video fajl u celini, ili šta već. [emoji4]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

TosaNS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 733
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2016. 16:36
:: Xiaomi Mi 9 lite
:: Huawei p10 lite

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od TosaNS »

@Drafer procesor koji sam uzeo je 3700x a ram memorija mi je 2x8gb predator 3200 mhz.
Na ssd memoriji mi ne OS, i dve Origin igre bfV i bf1 mislim da je stao i Star Wars. Ostalo mi je na hdd. Sad čekam monitor da stigne poručio sam Samsung gaming 27inch full HD zakrivljen je i mislim da ima 240hz refresh rate.
Послато са Mi 9 Lite помоћу Тапатока
Poslednja izmena od TosaNS u Ned, 09. Feb 2020. 17:58, izmenjeno 2 puta ukupno.
Ukoliko ti se neki proizvod (ne)sviđa, podeli svoje mišljenje, ali ne pokušavaj da ubediš ostatak planete da živi u zabludi.

Odgovori