Knjige

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Knjige

Post od pelleruma »

Kad sam bio mali voleo sam da citam knjige,i bas sam ih "gutao".E,onda dislo neko ludo vreme,besparice,ratovi,na poslu nervoze sa budalama i tako nekako su knjige "skrajnute".Nekako se malo unormalilo,a u stvari,nije se unormalilo,koliko me vise sramota(od samog sebe),sto tako dugo sam bio bez knjige,a moze se naci vremena i nacina,samo se malo ulenjimo,legnemo uz tv,internet,i...prodje dan.Resih da "okrenem list",prr 6-7 meseci,te poceh sa citanjem(ponovo).Lep osecaj.Pa,preporucujem,ako neko voli da cita:
01.Edvard Raderfud-London(ima 3 toma,i na jednim,obicnom coveku,bliskim recima prati London od njegovog pocetka,pre 2000 godina,do danasnjih dana,kroz pricu o nekoliko porodica cije se price ukrstaju kroz vekove)
02.Sajmon Sibag Montefjore-Staljin,Dvor crvenog cara(2 knjige,veoma zanimljive,o Staljinu i tom surovom vremenu u SSSR)
03.Verner Birman-Leto trideset devete(super knjiga koja prati,gotovo iz dana u dan,od 10.03.1939 do 11.11 iste godine,kako se sve odvijalo pred 2.sv.rat)
Par knjiga koje su iz tog mracnog dela Staljinove Rusije(nisu puke istorijske knjige,vec drame,trileri,a protkane tim dobom,cesto vrlo oslonjene na istinite dogadjaje sto im daje dodatnu draz,bar meni,a da je tako potvrdjuje sto su po nekima i filmovi snimani):
04.Dafni Kalotaj-Ruska zima
05.Robert Heris-Arhangelsk
06.Tom Rob Smit-Dete 44
Pa nekoliko trilera,sa do kraja neizvesnim odgovorom-ko je ubica?:
07.Harlan Koben-Suma
08.Harlan Koben-Nevin
09.Vilijem Dil-Iskonski strah
10.Dzejms Paterson-Potraga za lasicom
11.Oliver Pec-Dzelatova kci
12.Dejan Stojiljkovic-Konstantinovo raskrsce
Sada poneka drama,veoma dirljive,ljudske price,koje ne ostavljaju coveka ravnodusnim(ne ostavljaju ni ostale sa spiska,ali ove na neki poseban nacin):
13.Haled Hoseini-Lovac na zmajeve
14.Haled Hoseini-Hiljadu cudesnih sunaca
15.Lajonel Srajver-Moramo da razgovaramo o Kevinu
16.Mark Hadon-Neobican slucaj sa psom u noci
Poneka iz doba Starog Rima(isto istorijske cinjenice,ali romansirane u lepe price):
17.Kolin Mekalou-trilogija "Prvi covek Rima"-Put casti
18.Put slave
19.Put pobede
20.Kolin Mekalou-trilogija "Venac od trave"-Aurelijine suze
21.Smaragdna lupa
22.Lav sa istoka
23.Stiven Presfild-Plime rata
24.Sajmon Skerou-Pod orlovom zastavom
25.Sajmon Skerou-Centurion(nastavak gornjeg naslova)
Zatim Engleska,14,15.vek,borbe za prestol:
26.Filipa Gregori-Bela kraljica
27.Filipa Gregori-Crvena kraljica(ova knjiga obuhvata isto razdoblje,samo iz suprotnog ugla nego sto je gledala prva knjiga.Nesto kao sto je uradio Klint Istvud kada je napravio film o istoj bitki,ali uz ugla amera,a drugi iz ugla japanaca)
28.K.Dz.Sansom-Raskol
29.K.Dz.Sansom-Crna vatra(nastavak gornje)
Nesto iz nasih podrucja u 16.veku,o Mehmed-pasi Sokolovicu:
30.Vladislav Bajac-Hamam Balkanija
Malo smeha:
31.Alesandro Bofa-Tako sam izmislio seks
Eto,moze neko preporuciti neku knjigu,uz mali opis o cemu je,a nadam se da sam nekome,ko voli da cita,mozda pomogao u odabiru.
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Knjige

Post od m@c|-|oR »

E, pa pelleruma, svaka čast za temu!
Za početak +1 za Halida Hoseinija. Iako se bavi veoma teškim temama, odlično opisuje i baca novo svetlo na život u Avganistanu nekad i sad. Posle njegovih knjiga shvatite da su svi vaši problemi beznačajni, u poređenju sa ljudima iz ove nesrećne zemlje.
Takođe, +1 za Dejana Stojiljkovića i njegov pokušaj da napravi istorijski triler/misteriju. Dobro, nije on još na nivou Dena Brauna, ali je "Konstantinovo raskršće" jednako zanimljva knjiga.
Trenutno pravim svoju listu predloga, pa ću se javiti čim ona bude gotova.
Za sada, da počnemo od "Vodiča kroz galaksiju za autostopere", jer odgovara temi celog ovog foruma i sajta.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Одг: Knjige

Post od pelleruma »

Uf,hvala!Vec sam se zabrinuo,zbog nereagivanja-mada sam isao logikom da pored svih pametnih momaka i devojaka koji su ovde,sigurno nesto i citaju,makar povremeno,pa sam otvorio temu.pozZ
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Knjige

Post od sugarcoated_ass »

Ja volim malo laganije knjige koje ce me opustiti, a ujedno i zainteresovati... Najvise volim da citam Stivena Kinga i Teri Praceta, a moze da se procita i koji Klajv Barker i sl. :)

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Knjige

Post od m@c|-|oR »

psyhound, naš'o si me... S. King i C. Barker su mi visoko na listi, posebno za čitanje na odmoru, u hladovini suncobrana, uz neki 'ladni sokić.
:)
Par naslova za leto:
Zamka za snove (uz sasvim prostojnu filmsku obradu),
Vreća kostiju
To (ko ima vremena za čitanje)
Knjiga krvi 1-6 (zbirka priča strave)
Gospodar pakla (Hell raiser)
...
Kad se to "preraste", onda se može preći na:
Talisman,
Crna kuća,
Salemovo
...
Nakon njih dvojice, tranzicija ka H. P. Lavkraftu:
Slučaj Čarlsa Dekstera Vorda
...
...
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Knjige

Post od araphel »

Lovecraft kao pisac broj 1 za mene!

Pored toga, ko je fan za fantastiku, fantaziju, horor, i slično, mogu da preporučim:

Vernor Vindž - Plamen nad ponorom
Alaster Rejnolds - Zona Otkrovenja
Čajna Mjevil - Grad i Grad

Hajde da bacim temu malo i nazad ka opštem sadržaju foruma: da li čitate knjige u elektronskom formatu? Imate li nešto od e-knjiga na telefonu/tabletu?

Ja lično volim da imam ponešto, zgodno je za putovanja, prekraćivanje vremena u avionu, itd. Konkretno, trenutno držim poeziju Edgara Alana Poa, Miltonov Izgubljeni Raj, ponešto od Vilijama Blejka, i tako još štošta....

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Knjige

Post od m@c|-|oR »

Once upon a midnight dreary, while I pondered, weak and weary,
Over many a quaint and curious volume of forgotten lore —
While I nodded, nearly napping, suddenly there came a tapping,
As of some one gently rapping, rapping at my chamber door.
"'Tis some visiter," I muttered, "tapping at my chamber door —
Only this and nothing more."
8)
Zaboravih u prošlom postu da pomenem "Isijavanje" od S. Kinga, kao jednu od njegovih najboljih knjiga. Mnogi su videli sjajni film sa Džekom Nikolsonom. Tako je moje pravljenje spiska otišlo u ... Honduras.

A, što se tiče Lavkrafta, baš sam sinoć u knjižari "Vulkan" razmišljao o kupovini "Nekronomikon"-a, za kućnu biblioteku. Knjigu sam čitao u studentskim danima u BGB, a sad imam i priliku da je nabavim u sjajnoj opremi.

araphel, ja sam više "old school", nemam i ne čitam elektronske knjige. Umesto toga, imam preko 1.000 papirnih naslova (i velike probleme sa ženom zbog toga).
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Knjige

Post od sugarcoated_ass »

araphel, ja na fonu imam kompletnog Alana Forda, ako se to racuna... 8)

m@c|-|oR, meni je Mracna Kula neprevazidjena... A najinteresantnije je sto su mu sve ostale knjige na neki nacin povezane sa tim serijalom... i onda ti napravi apsolutni "mindf*uck" kako ispetlja price. :)

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Одг: Knjige

Post od pelleruma »

I ja,nekako,vise volim kada su knjige na polici i kad se kao takve cutaju.Naravno,da nemam nista protiv i elektronskog prikaza,ali za to su potrebno imati nesto od 7".Voleo bih da uzmem Samsung P1000,ili P6200 i onda bi to bilo prihvatljivije.
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Knjige

Post od m@c|-|oR »

psyhound napisao:m@c|-|oR, meni je Mracna Kula neprevazidjena... A najinteresantnije je sto su mu sve ostale knjige na neki nacin povezane sa tim serijalom... i onda ti napravi apsolutni "mindf*uck" kako ispetlja price. :)
Ja sam "Mračnu Kulu" prestao da čitam negde kod 5-6 nastavka...
Ali, si za mozgoprc skroz u pravu!

Ono, i King se istrošio, iskvario, tako da mi u poslednje vreme nije interesantan (ili sam ja omatoreo).

Sad se 'vatam za Dena Brauna, Majkla Krajtona i sličnu bozu, uz koju ne moraš da razmišljaš puno. Već razmišljam šta ćuda ponesem na letovanje da pročitam. Prvi pik mi je "Čovek koji je ubio Teslu".
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Knjige

Post od araphel »

Da se razumemo, i ja preferiram prave knjige, na papiru. I imam ih dosta. Ali nije loše imati ponešto i u digitalnoj formi. Zeznuto je putovati sa po nekoliko knjiga, ovako sve stanemu jedan uređaj, pa se ima malo više izbora.

Inače, taj Nekronomikon je zaista odlično odrađeno izdanje, odmah sam ga kupio čim se pojavio u prodaji. Vredi svaki dinar. Od Lavkrafta mislim da imam sve što se kod nas izdavalo, osim možda neke od varijacija zbirki priča, ionako se dosta preklapaju i neke nisu baš najsmislenije složene u celinu. Jedino još Reanimatora nikako da se nakanim da kupim.

Trenutno se kanim da od Vindža nabavim nastavak Plamena Nad Ponorom, na engleskom u papiru ili u elektronskoj formi, pošto ga naši neće štampati, i to je po meni sramota.

Jel zna neko gde da iskopam komplet Klarkovu Odiseju možda? Imao sam sve knjige, ali ih svojevremeno ostavio drugarici misleći da neće biti problem uzeti nov komplet, i evo sad se mučim da pronađem.

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Re: Knjige

Post od Miškoni »

Vodite računa o iznošenju knjiga iz Srbije, naplaćuje se taksa za "izvoz kulturnih dobara", koja može biti skuplja od same knjige... :uhuh:
http://www.b92.net/putovanja/vesti.php? ... _id=548334
Ili ih ne prijavljujte na granici, ili ih nosite u elektronskoj formi.

Ja sam se totalno zapustio u smislu listanja živih stranica. Ranije sam gutao knjige, danas sve čitam preko kompjutera, nažalost, i svakako nije isti doživljaj. Spremio sam dve knjige za početak povratka, nastavak će biti - nastavak ovih - Igra prestola i Sudar kraljeva - obe od sada već čuvenog Džordža R.R. Martina. Za ljubitelje "Gospodara prstenova", ovo je "must have", čak i za one koji nisu ljubitelji ali vole epsku fantastiku! Knjige po kojima je rađen serijal Game of Thrones. Nemojte se vezivati za junake jer ih ovde nema - svi su junaci i svi bi mogli da "poginu"... ;)

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Одг: Knjige

Post od pelleruma »

Ne mogu da verujem!Pa to je bezobrazluk!Da ne mogu da ponesem knjigu,dve da procitam dok sam na odmoru?Pa ne iznosim muzejsku vrednost?Strasno!Inace,Miskoni,imas,ja mislim sve delove na sajtu Baneprevoz.Nadam se da jos radi,nisam bio duze vreme,ali sam svojevremeno skinuo 4 dela Igre prestola.pozZ
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Re: Knjige

Post od snenad »

izašao najzad eragon IV sad moram da ponovim prve 3 pa da zavrsim cycle, baš će mi teško pasti :D

iKe
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1289
Pridružio se: Čet, 18. Mar 2010. 20:57
:: S6 edge
:: Nexus 7 2013
Lokacija: Sokobanja

Re: Knjige

Post od iKe »

Miškoni, i ja trenutno čitam Serijal - Pesma leda i vatre, mada sam prve četiri knjige pročitao još pre nekih 5-6 godina sada čitam 5 knjigu I deo Ples sa zmajevima - deo prvi: Snovi i prah. Mada koliko se sećam ovih prethodnih, da imam vremena pročitao bih sve ponovo. Pored toga sam u zadnje vreme čitao i 1Q84 - Haruki Murakami , odlična trilogija i kao i trilogija Milenijum - Stiga Lašona(Stieg Larsson) najpoznatija je prva knjiga iz trilogije MUŠKARCI KOJI MRZE ŽENE / Devojka sa tetovažom zmaja.
The Member formerly known as L.S.I. .... Genuine vanilla ice cream sandwich... Nexus Prime

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Одг: Knjige

Post od pelleruma »

iKe, ovde ste,cini mi se,uglavnom raspolozeni za te epske fantastike.Ne mislim nista lose,volim ih i ja,mada sam se nadao da neko cita i moze da preporuci i neku dramu npr.,nesto sto te tera da razmislis o zivotu,medjusobnim odnosima,neku ljudsku pricu.Triler neki,ili istorijski(zasnovano na cinjenicama,da se malo obogati saznanje,a opet romansirano da lici na neki dobar film).Trilogiju Milenijum cu,verovatno,uskoro naruciti,a gledao sam film koji je snimljen na osnovu prve knjige.Takodje 1Q84,sam merkao da kupim,deluje mi dobra(na osnivu nekog osecaja koji imam citajuci skraceni opis knjige),a isto takav osecaj imam i za druge knjige od njega-Kad padne noc,Juzno od granice,zapadno od sunca,Norveska suma,Okorela zemlja cuda,More tisine.Ali ako je neko procitao,moze reci svoje utiske
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Re: Knjige

Post od snenad »

Evo jedne preporuke za triler: Psihoanaliticar - Džon Kacenbah. Zbunjen sam da ne postoji film i ako su neke druge njigove knjige filmovane a kod nas nisu prevedene. Drama (teska za citanje i stomak) Nedelja na bazenu u Kigaliju - Žil Kurtmanš
Kad smo vec kod digitalnih knjiga jel zna neko kako kod nas doci do kindla (crno belog ne fire koji je nedostupan u evropi) ili cu biti primoran da kupim neki jeftini android tablet

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Одг: Knjige

Post od pelleruma »

Haruki Murakami - Norveska suma(lepa prica o mladim ljudima u Tokiju 60-tih proslog veka i njihovo pogled na ljubav,zivot,smrt,...)
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Re: Knjige

Post od snenad »

pelleruma, treba napomenuti za one koji neznaju, da je Murakamijev način pisanja spor, tj ne očekujte ljudi neku dinamiku i velika dešavanja u kratkom periodu. Inače svaka preporuka za njegove knjige

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Одг: Knjige

Post od pelleruma »

Mozda,u stvari sigurni da svako na svoj nacin dozivljava.Prica tece,i svaka misao ima svoje mesto.Glavni junak je simpatican i pozitivan iako mu je okruzenje dosta crno.To mi je njegiva prva knjiga(kao proba),pa bih kupio trilogiju 1Q84 da vidim sta ona nudi(nadam se da je bar kao ova)
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

Odgovori