iOS 8

Pravila foruma
iOS deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za Apple telefone, možete to uraditi preko sledeće prečice:
Apple
Odgovori
Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: iOS 8

Post od Azimuth »

Ceftriaxone napisao:Осим ако не буде отпоран на воду и прашину, и не добије IR који азимут тако жељно ишчекује :-)
То би могло да буде корисно.
Bolna tacka :cry:
Mada, nije sev ni u IR. Evo G2 ga ima ali je softverski, spram onog na Samsungu i HTC-u, ocajno odradjeno. Ne zelim da ucim daljinski, zelim da vec imam daljnski u aplikaciji. Ako bi mi tako nesto ponudili, prihvatio bih. Isto kao i ovo za prasinu i vodu :)

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: iOS 8

Post od Baraba »

m@c|-|oR, sa Touch ID ćes moci da se autorizuješ kroz banku, tako su najavili.

Ceftriaxone, nisam ja kriv što se apple setio čitača misli pre samsunga, a vidi se da si pratio wwdc 2014 :lol:

Azimuth, ajde nemoj da si Kir Janja, plati na letovanju klimu, znam da ti samo za to treba daljinski :lol:
Inače, ima fora da se klima upali bez daljinskog, al to ću ti reći kako pred polazak na put ako mi prodaš 5s (ponuda važi do sutra) :D
I što se tiče upravljanja tv, sa iphone može naravno i bez IC. Ja sam bivši 5s spojio sa tv preko wifi, možeš tako da ga koristiš kao daljinski, ali naravno nisam ga koristio kao ni IR u S4, note 3 i LG. Eto, samo probao da vidim može li, i to je to.


ps.
Slika pozivaoca je vraćena preko celog ekrana (po ovoj slici):
http://a.disquscdn.com/uploads/mediaemb ... iginal.jpg

Ubačen je TouchID API, moćiće različitim otiscima da se pokreće određena app (već vidim poruke i galeruju na ovom, i nema niko da čačka ni kad mu dam otključan fon) 8) To može i sada sa tweak Asphaleia, ali ja neću da JBujem fon.

EDIT:
iOS 8: Messages overview - quick reply, audio and video, locati
https://www.youtube.com/watch?v=2LBPZBFs7ig

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: iOS 8

Post od Azimuth »

Znam da moze da se upali klima, ali ne moze da se podesava temperatura bez daljinskog :P
Badava me ubedjujes, necu ga jos prodavati :D ali kad budem, javljam ti ;)
Sto se iOS8 tice, svidja mi se sve sto su predstavili. Kontam da ce sve ovo jos ispeglati do zvanicnog pustanja, a sve se nadam da nece jos puno vremena proci do tog momenta. Jaaaako me svrbi da ga probam, ali ne bih bas da se cimam. Ovo je ujedno i razlog zasto sam sa Androida presao na iOS, nemanje te neizvesnosti sta donosi i kako radi apdejt... Kakav sam maler :/

Freyr
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 457
Pridružio se: Sub, 14. Avg 2004. 09:57
:: iphone 4
Lokacija: Zemun 88

Re: iOS 8

Post od Freyr »

Sada videh da su skinuli foru sa BB, odgovaras na notifikacije iz onog malog prozorcica na vrhu, bez izlaska iz aplikacija. Ne verujem da ovo vazi za 3dr party ali sve stock bi trebalo da radi.
Ne znam za vas ali ja sada, posle ovog update, jos vise zelim space gray 5s :D
12 godina na forumu!

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: iOS 8

Post od Azimuth »

Freyr, sve dok nije zlatni, ostalo moze :D Zlatni je :shock: barem meni. Tu ni silikon ne pomaze da se sakrije :D

Elem, ne mogu da docekam ovaj apdejt. Zaista su dobar posao napravili, mnogo toga sredili i unapredili.
Dobra fora je i sa mejlom, gde mozes da minimizujes prozor u kojem kuckas da bi otvorio drugu poruku, pa onda lepo mozes copy/paste da odradis. Kontam da ce to moci i na ajfonu da se radi kao sto je pokazano da moze na tabletu.
Svidja mi se i predikcija na tastaturi, konacno su se setili i skontali da tako treba da izgleda, a ne kao do sada onako sicusno da ne mozes prstom pogoditi. Safari su isto sredili, dodali nekoliko novih i korisnih opcija.

Nego, nisam skotao, kad se pojave recent apps pa u sklopu njih i omiljeni tj najcesce korisceni kontakti, da li se i oni mogu ukloniti odatle kad se prevuku na gore ili ne? I ne znam da li su ubacili opciju da se sve aplikacije koje rade u pozadini ubiju jednim dodirom ili mora kao i do sada svaka posebno.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: iOS 8

Post od Baraba »

Top 10 Hidden iOS 8 Features
https://www.youtube.com/watch?v=_q14H_ZNOFI

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: iOS 8

Post od Azimuth »


vla-do
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1309
Pridružio se: Sre, 19. Nov 2008. 02:06

Re: iOS 8

Post od vla-do »

Azimuth napisao:Mada, nije sev ni u IR. Evo G2 ga ima ali je softverski, spram onog na Samsungu i HTC-u, ocajno odradjeno. Ne zelim da ucim daljinski, zelim da vec imam daljnski u aplikaciji.
Jel možeš ovo malo da pojasniš? :)

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: iOS 8

Post od Baraba »

vla-do, ma on komplikuje. Kada pokrešenš fabričku app na LG ti podesiš sobu (dnevna npr.), valjda je beše to prvo, onda te pita da li radi volume pa potvrdiš... tako imaš par pitanja i to je to. Bolje i to nego da tražiš da kucaš kodove na pilotu :lol: Šta znam, izbegavam kao fon da koristim daljinski, pogotovo ako leškarim, stavim daljinski na sebe ili pored, desi se da ustanem pa zvizne daljinski na parket ili tepih.

vla-do
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1309
Pridružio se: Sre, 19. Nov 2008. 02:06

Re: iOS 8

Post od vla-do »

Baraba, to je onda ok. Znači da može po sobi da prepozna koji ćeš uredjaj koristiti i on onda sam učita kod za njega. :)
Baraba napisao:Šta znam, izbegavam kao fon da koristim daljinski, pogotovo ako leškarim, stavim daljinski na sebe ili pored, desi se da ustanem pa zvizne daljinski na parket ili tepih.
Da li ovo znači da i dalje koristiš "devojkin" G2, a svuda troluješ Apple i Samsung? :P

Gledao prenos uživo i valjao se od smeha onim komentatorima. Kada su rekli da je najveća inovacija u iOS 8 "Hey Siri", kad nisam pao sa stolice. :lol: Još onda dodaju kako je "Hey" mnogo više kul od "OK". :D
Poslednja izmena od vla-do u Sre, 04. Jun 2014. 14:36, izmenjeno 1 put ukupno.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: iOS 8

Post od Baraba »

Ne, to znači zašto uopšte ne koristim fon kao daljinski (ako ga razbijem jeftinije mi je kupiti daljinski nego telefon).
Koristim 4s koji je u potpisu, i mogu ti reći da sam zadovoljan, ne znam zašto ali 4s mi je oduvek bio omiljeni fon, uvek sam se na njemu najduže zadržao kada sam ga imao.
Uzeo bih nešto što ima od svega najbolje i da se manem telefona više (sve je počelo da me smara), ali nema. Najbliži je bio htc m8 (izrada vrhunska, zvuk vrhunski, ali kamera wtf, zar se nisu opametili...). Naj zaokruženiji uređaj za sada jeste 5s, od svega najbolje (izrada, zvuk, kamera, podrška, rad app i sistema, jedino mu zameram slabiji zvuk u video zapisu od npr. samsunga). Z2 mi je zanimljiv takođe, ali ni tamo ni vamo sa onim njegovim dimenzijama i manjim ekranom (ima dosta praznog prostora).
I sada je iOS predstavio verziju 8, to je nastavak teme, da ne ofujemo o meni, inače ću potrošiti sva slova i smoriti vas do bola :)

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: iOS 8

Post od Azimuth »

Kakve kodove kucas za pilot? Imas lepo aplikaciju gde odaberes brend, ako znas model onda super a ako ne onda redom i to je to. Dobijas daljnski po funkcijama identican originalnom. Kod LG-a mozes voluma up i down, programe gore dole i to je to manje vise. Samo najosnovnije. Meni ta razlika znaci prilicno, nekome ne mora. Eto npr Baraba gasi svetlo daljinskim od tv-a :D

Nego, jel neko odavde skupio mosnice i stavio osmicu? :D

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: iOS 8

Post od Baraba »

Azimuth, pilot bre, daljinac što imaš kod Kineza ili u nekoj tv radnji, kad nemaš da kupiš originalan imaš univerzalan za sve, kupiš taj i ukucaš kod za tvoju marku. Pilot se zovu. Dokle sve da te učim majku mu :lol:

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: iOS 8

Post od Azimuth »

Ne znam ja kakve ti pilote po stanu imas, al ja to ne uzgajam :D
Salu na stranu, pa zar moram da kupim jedan koji cu na more nositi pa da upisujem kod u njega da bih klimu koristio? :P nisi praktican, uopste :D

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: iOS 8

Post od Baraba »

Auuu jbt, upali klimu bez daljinskog, šta si zapeo. Kao da je onaj pre tebe podesio 30 stepeni, on je bio tu pre par dana na zimovanju, ne na letovanju. Već je podešena da hladi, nećeš se istopiti.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: iOS 8

Post od Azimuth »

iOS 8 – Najvažnije novosti

U ponedeljak u San Francisku ključni ljudi Apple-a predstavili su nam nove verzije operativnih sistema: OS X 10.10 Yosemite i iOS 8.

Što se tiče iOS-a 8, slobodno se može reći da je to najveći iOS update u istoriji. Ne, on ne nosi novi vizualni identitet kao što je to bio slučaj sa iOS-om 7 prethodne godine, ali na već izgrađeni, ispeglani dizajn nabacuje suludu količinu novih funkcija i poboljšanja. U ovom članku upoznaćemo vas sa nekim od najvažnijih promena.

Slika

Novine u porukama

Uvođenjem iOS 8 iMessage će dobiti popularne funkcije koje smo ranije videli kod IM klijenata kao što su Whatsapp, Viber, Snapchat i drugi. Osim toga što ćemo od jeseni putem iMessage servisa moći slati kratke glasovne i video poruke, deljenje sadržaja je znatno olakšano uvođenjem brzih kratica. Poboljšanja su vidljiva i sa aspekta grupnih poruka pa ih je sada moguće napustiti, ubacivati pojedine razgovore u Do Not Disturb, slati lokaciju u bilo kom trenutku, pregledati svu primljenu multimediju i slično.

Noviteti u Foto aplikaciji

Ovde će nas Apple počastiti novim mogućnostima uređivanja fotki te ćemo dobiti više kontrole nad ekspozicijom, bojama i senčenjem. Fotke će se u apliakciji moći pretraživati po osnovu lokacije, albuma ili vremena okidanja. Sve će se sinhronizovati sa novim iCloud Photo Library koji će omogućiti da sve fotke koje ste napravili imate na svim svojim uređajima u isto vreme.

Slika

Poboljšanja za tastaturu

QuickType je naziv za Appleov novi sistem predvidivog kucanja. Ceo sistem će pratiti kontekst teksta koji unosite tastaturom pa će vam nuditi peronalizovane predloge za nastavak rečenice. Baza personalizovanih reči nikada ne napušta uređaj. Na prezentaciji je delovalo odlično ali ne možemo se ne upitati kada će to biti omogućeno i za naše Balkanske jezičke izvednice. Veliki novitet je i to što će Apple po prvi put dozvoliti instaliranje drugih tipkovnica u iOS 8 (Swype?).

Slika

HealthKit aplikacija

Za ovo smo znali već duže vreme. HealthKit će kupiti podatke o vašem telu koje će mu došaptavati razni fitnes dodaci (satovi i slično): težina, visina, potrošene kalorije, krvni pritisak, otkucaji srca, aktivnost... Svi podaci će biti uredno sortirani. Naravno, ova apliakcija djželuje tek kao uvertira pred iWatch koji bi trebao biti u stanju očitavati mnoge od ovih parametara.

Slika

Deljenje okviru porodice

Ili kako to Apple naziva: Family Sharing; je još jedna od opcija za koje se pitamo kako nisu osmišljene i ranije. U principu radi na ovaj način – koju god aplikaciju, muzičku numeru, igru itd. kupi jedan član porodice, isto će biti dostupno besplatno drugim članovima (moguće uneti do šest članova). Sve to bez deljenja iTunes ID podataka među članovima.

Pored ovih tu je još čitava plejada novih poboljšanja i mogućnosti. Neke ćemo samo pomenuti ovdje a neke ćemo detaljnije obraditi u skorije vrijeme. Uvode se ineraktivne notifikacije koje će nam omogućiti da npr. odgovaramo na poruke bez ulaska u aplikaciju. Na vrhu App Switchera će biti prikazivani kontakti s kojima imamo najviše inerakcije (favoriti). Spotlight postaje pametniji a animacije širom iOSa će postati suptilnije nego na iOS 7. Homekit sistem će dati platformu za upravljanje kompatibilnim kućanskim aparatima a Siri će uvijek osluškivati da li je trebate te je dovoljno reći: “Hey Siri” da se ona aktivira. Touch ID API će konačno biti odaslan developerima.

Video demo iOS-a 8 iz ruke pogledajte u videu ispod:

https://www.youtube.com/watch?v=m2YBS49LUto


Izvor: http://www.ianatomija.info

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: iOS 8

Post od Baraba »

iOS 8 Beta Successfully Jailbroken:
http://www.iclarified.com/41357/ios-8-b ... jailbroken

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: iOS 8

Post od Azimuth »

Kad pre?! :?

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: iOS 8

Post od miodrage »

Pa sve uvek jailbreakuju, jedino je pitanje hoce li biti za narod. IOS7 je bio za cca 24h jb.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: iOS 8

Post od Baraba »

WWDC 2014 - temelj dominacije

Unazad nekoliko godina sam održao nekoliko predavanja koja su sva imala manje-više istu temu: kako početi i opstati u poslu prodaje aplikacija na iPhone/iPad App Storeu.

Od MoMo-a 2011 do BizIT-a 2014 se štošta promenilo nabolje a neke stvari su ostale iste: i tada i sada nema nikakvih smetnji da kao pojedinac/firma iz Srbije poslujete u iOS ekosistemu. Ipak, nekoliko bitnih činilaca je nedostajalo za kompletan poslovni ambijent i navešću ih po značaju:

App Store Srbija
Srpski jezik u spisku sistemskih jezika
Zvanična prodaja iPhonea preko jednog ili više mobilnih operatera
Telekom Srbija je pre tri meseca najavio saradnju sa Appleom. Od tada ozelene trava, ali iPhonea i dalje niđe. Srbije takođe još uvek nema na spisku zemalja koje imaju App Store. Hajde da se nadamo da će ove dve stvari doći zajedno, kada se MTS, Ratel (i ko već još tu treba) saberu i završe tu priču.

I dođosmo do srednje stavke, gde ima lepih vesti: juče (petak, 6. jun) je završen WWDC 2014 na kome su prestavljeni iOS 8, OS X Yosemite i mnogo toga drugog lepog. Odmah sam instalirao iOS 8 beta 1 i proverio: po prvi put se u spisku iOS system languages pojavio srpski, i ćirilica i latinica. Doduše, u ovoj prvoj beti se nalazimo na other spisku i izborom jezika se praktično ništa ne desi ali ne sumnjam da će se to promeniti do finalne verzije.

Temelj za budućnost

Mnogo toga drugog lepog rekoh gore i moram da naglasim: mnogo toga drugog lepog. Ovaj WWDC je za red veličine značajniji događaj za sve iOS developere nego bilo koji raniji, uključujući i samo predstavljanje iPhonea. Količina novih tehnologija, promene u Appleovom pristupu i komunikaciji - sve to zajedno predstavlja momenat za koji će se u budućnosti govoriti - tada je utemeljena stvarna dominacija iOS-a na tržištu mobilnih OS-ova.
Swift

Da počnem od kraja, od bombe koju niko nije očekivao - predstavljen je novi programski jezik: Swift. Baziran je na konceptima koji su već isprobani u mnogim drugim modernim jezicima i na ogromnom iskustvu Appleovog Developer Tools tima. Sva unapređenja prethodnih godina - prelazac sa gcc na LLVM, te ARC, blocks, literals i slične lepote - sve je konačno došlo na svoje, kockice su se složile.

U tipično Apple fazonu, ovo nije novotarija predstavljena tek da bi tech štampa imala čime da se bavi i da onda nakon par meseci otplovi u opskurne plićake. Swift jeste počeo kao lični projekat jedne osobe, ali nije na tome ostao. Iako još uvek nije stigao ni do verzije 1.0, već sada ima na raspologanju kompletan Cocoa i Cocoa Touch API. Ima potpunu podršku u novom Xcode 6 IDE-u, ima fantastičan novi alat za vizuelni razvoj (Playgrounds) i bez ikakve dileme predstavlja budućnost programiranja za Apple uređaje.

Samo još Microsoft može da se pohvali takvim pristupom. Predstavljanje Swifta je uporedivo sa negdašnjim predstavljanjem C#-a i .NET-a. Google nije ni blizu - neko odatle svako malo predstavi nešto novo, ali kompaniji ne pada na pamet da iza toga zalegne. Primer: Go postoji već godinama, ali u njemu ne možete pisati Android aplikacije.

Ako ste iOS programer početnik, savet: bacite se na Swift i na iOS 8. Ionako će vam trebati barem godinu i kusur dana da naučite da pišete kvalitetan kod koji ima smisla objaviti, a za to vreme Swift/iOS 8 će postati dominantni. Apple je objavio besplatnu Swift Programming Language knjigu, pogledajte tri jednosatna predavanja sa WWDC-a i na konju ste.

App Extensions

Godinama smo tužno gledali na interoperabilnost aplikacija na Androidu i Metrou. Apple ne samo da ništa tu nije pomagao već se aktivno trudio da što je više moguće izoluje aplikacije jedne od drugih.

Android poklonici su posebno isticali činjenicu da taj mobilni OS najviše liči na dekstop OS-ove po stepenu slobode koju programer ima. No, posledica toga je da je količina malwarea na Androidu poprilična. Na iOS-u toga prosto nema. Sigurnost je bila i ostala jedna od primarnih odlika, oltar na kome su žrtvovane sve druge stvari, koliko god bile zgodne.

Kao i u slučaju cut/copy/paste i 3rd-party app multitaskinga, Apple nije žurio i godinama je strpljivo gradio okruženje. iOS je siguran, a Android je fleksibilan - to je bila maksima. E pa od iOS 8, stvari se drastično menjaju i iOS postaje fleksibilan kao i Android, pritom zadržavši postojeći nivo sigurnosti.

Konačno je moguće da u jednoj app obradite slike, video fajlove u drugoj app, muziku u trećoj, kucate tekstove u četvrtoj a sve to spojite u petoj. Bez višestrukih kopija, mučnog frizbi prebacivanja iz jedne app u drugu.

Konačno je moguće da aplikacije svoje usluge objave sistemu i da te usluge može da koristi bilo koja druga aplikacija koja za njima ima potrebu, bez da se napušta trenutno aktivna app.

Konačno je moguće da instalirate alternativne sistemske tastature.

Konačno je moguće…
Apple je otvorio vrata vrlo široko i entuzijam među developerima nikada nije bio veći. Očekujte eksploziju updatea za nekoliko meseci.

4000 novih API-ja

Apple voli da objavljuje ove brojke, demonstrirajući time količinu noviteta. Poređenja radi, iOS 7 je doneo 1600 novih API poziva. Brojke na stranu, mnogo je bitnije šta su ti novi API pozivi i blago rečeno su spektakularni.

CloudKit je direktan atak na Parse, Heroku i slične servise. Za mnoge aplikacije, kojima je neophodan user auth i server sync i storage, ovo će biti sjajna platforma.

PhotoKit omogućava izuzetno napredan rad sa audio/video/photo resursima, bilo lokalno na uređaju ili transparentno dostupnim putem iClouda.

HealthKit otvara jedno potpuno novo tržište, koje je pritom veoma profitabilno. Niko drugi u mobilnom svetu nema ništa slično, niti vidim kako može da uđe u ovu priču. Možete li da zamislite da Facebook ili Google naprave nešto ovako? “Samo nam vi dajte vašu kompletnu medicinsku istoriju, nećemo nikome da je prodamo, časna reč.” Cvrc.

HomeKit - mogućnost da aplikacije komuniciraju sa pametnim uređajima u zgradama. Sav rad na Siri, Bluetooth LE, iBeacon i sličnim stvarima je ovim zaokružen. Kao i HealthKit, ovo je temelj za potpuno novo tržište koje će svoje prave rezultate dati tek za nekoliko godina.

Pristup hardveru, koji je ranije davan na kašičicu, sada je značajno otvoreniji.

TouchID je postao dostupan svim aplikacijama, ne samo Appleovim. Time je ova, daleko najzrelija implementacija skeniranja otiska prsta na tržištu, postala dostupna svim aplikacijama kojima treba.

Aplikacije sada mogu da direktno manipulišu parametrima kamere, kao što su fokus, ekspozicija, balans boja itd.

Metal je potpuno novi API za low-latency pristup grafičkom čipu, koji donosi red veličine bolje performanse na istom hardveru (A7 čip ili noviji). Ovim se otvara mogućnost da se na iOS-u kreiraju spektakularne igre, tzv. AAA nivoa. Epic Games i EA su na WWDC-u prikazali kako njihovi konzolni game enginei rade na iPad Airu a pri tom su imali na raspologanju manje od mesec dana da tu nešto pripreme.

Kada sam već kod igara, SceneKit - Appleov moderan 3D framework se pridružio SpriteKitu (2D) i zaokružio ponudu za kreiranje jednostavnijih igara.

Ima tu još zaista mnogo toga: Handoff, AirPlay peer-to-peer, novi iMessage i FaceTime, Family Sharing, iCloud Drive, indoor Core Location…

Rezime

Ponavljam: neke od ovih stvari su ekskluzivne za iOS ali većina već postoji u nekom obliku van njega. Međutim, nijedan mobilni OS nema ni blizu dev mindshare kao što ima iOS. Svi ostali su igrali na kartu toga da je iOS “zatvoren” (šic), da je Apple control freak firma, da ne maze developere kao što drugi to rade itd.

Ništa od toga više ne stoji, čak ni u šali. iOS 8 je spektakularno izdanje i plodovi svega što je ove nedelje predstavljeno će se brati čitave naredne decenije.

Dobrodošli u budućnost."

Citat
Izvor: Aleksandar Vacić



http://aleksandar.vacic.rs/2014/wwdc-20 ... ominacije/

Odgovori