Kako do budzeta za telefone?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Kako do budzeta za telefone?

Post od Wicker Man »

U danasnje vreme kada je finansijska kriza zaposela i jace ekonomske zemlje,a ne samo nasu,jako je tesko doci do novca,a jos teze ga potrositi za neku "glupost".
Na ovom forumu smo se vise puta slozili,da ponekada menjamo telefone iz cistog hira a ne iz potrebe.Iz toga mozemo izvuci zakljucak da nekada kupovina novog telefona predstavlja glupost,u manjoj ili vecoj meri.
Znam,tesko je odoleti novo modelu ali ipak...
Ovih dana sam se susreo sa dva-tri slucaja, gde su likovi 'ladno digli kredit i pazarili telefone (od po nekih 300-350 evra),sto je po meni suludo. :shock:
Da se razumemo,ja odobravam dizanje kredita za neke vazne stvari,kao sto su auto,kuca/stan,neophodna IT oprema.Znaci nesto vazno sto se na dugi rok isplati i cemu cena nije u naglom opadanju (sto nije slucaj sa telefonima).Mozda,kupovina telefona na kredit ne bi bila losa kada bi kupac taj isti telefon koristio 2-3 godine i samim tim opravdao ulozeni novac.
Sad pitanje je jednostavno: Kako dolazite do budzeta za nabavku telefona?
Da li je upitanju visemesecna stednja,splet srecnih okolnosti ili ima i ovde neko ko je uzeo telefon na kredu?
Ja sam licno tezak na novcu i dobro pazim u sta ulazem.Kupovna obicno pada,ako dodje neki iznenadni novac,ili ako mi se bas zuri, onda zasucem rukave i odradim neki posao (naravno ako sta naleti povoljno).Nisam jos dosao do toga da uzimam kredit za telefon.Za neke IT komponente jesam i uvek sam birao najkraci rok za otplatu.

Uu ja se raspisao,da skratim kakva su vasa iskustva po pitanju budzeta za telefone?
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

djolex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1125
Pridružio se: Ned, 27. Apr 2008. 19:26

Re: Kako do budzeta za telefone?

Post od djolex »

Wicker Man napisao:Uu ja se raspisao
Da znaš da jesi

Sve svoje telefone sam uvek kupovao od para koje sam štedeo, kad završim polugođe, šta ostane od doručka ( tih 20,30-50 din. ) , kad mi daju rođaci i sve to u kasicu. Posle koristim fon normalno i ne menjam ga kao čarape. Najviše sam koristio 6233 dosad 1.5 god. ( koji planiram da menjam za 6120c, ali kad sve dođe na svoje ), a najmanje K750 koji je trajao 7 meseci dok nije crko. Volim da čačkam mobilne, ali sad da ih menjam - što da menjam kad mi se uvek pod ruku nađe neki dobar fon koji mogu da puno čačkam, svi me doduše smore ( i 6233 me je napokon smorio )
Nokia Lumia 630

tehno maniac
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1594
Pridružio se: Ned, 29. Jun 2008. 08:26

Post od tehno maniac »

Wicker Man, ja štedim i štedim i štedim i štedim.......ponekad dobijem više novca, ali uvek imam u "šteku" za takve ludosti kao što su telefoni, ipodovi i njemu slični....:lol:

Ali nikako da nabavim kasicu-prasicu.Sve držim u bebelac konzervi :lol: :lol:
Nokia C6

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

Generalno, nekad pristedim, nekad zaradim, nekad dobijem na poklon :) Kako kad...
Npr, D600 sam ustedeo, kao i 6233, N73ME sam dobio na poklon, kao i N70, K810... Njega sam zamenio za N73ME :) pa ne znam sta to dodje. A za N82 sam zaradio. Sad ovaj kes sto sam zaradio prevodom nemam nameru da trosim, stekam za kola :) Pa kad tu budem siguran, pocinje rad na tajnom zadatku "Operacija INNOV8" :)
Nokia E71... Elegant, but deadly

mrkixxx
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1170
Pridružio se: Uto, 12. Dec 2006. 12:09
:: Xperia Z2
:: android...
Kontakt:

Post od mrkixxx »

Wicker Man, kupovina telefona ne spada u racionalnu kupovinu!
racionalno bi bilo da svi koristimo modele sa kraja proslog veka koji jos funkcionisu i vrlo su zgodni za kuckanje sms-a i obavljanje razgovora!

a, sto se tice konkretnog pitanja, verujem da se odnosilo na forumase koji nisu u radnom odnosu...
:wink:
kad zavrsite skolu, sve ce biti mnogo lakse! :D
pozdrav

zllaja
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 315
Pridružio se: Ned, 09. Dec 2007. 01:09

Post od zllaja »

E da sad ja napisem svoju istoriju :D
Prvi fon,nokiu 3510i,sam dobio na poklon negdje juna 2003.On je radio,radio i radio dobre 2 godine kada je takodje kao poklon stigao samsung D500,negdje pocetkom 2006.poceo sam da ozbiljnije pratim razvoj mobilnih i tako da sam tada odabrao svoj sledeci telefon,D600 koga sam kupio u oktobru iste godine nakon otprilike 6 mjeseci stednje + pare od prodatog D500,D600 se zadrzao kod mene tacno pola godine,nakon cega je prodat i uz nesto ustedjevine je kupljen D900,koji je sluzio do decembra prosle godine.Tada sam dobio na poklon 6230i a D900 sam dao staroj na privremeno koristenje.Pocetkom februara ove godine mi je uskocila extra ponuda za D900.Pored tih para trebalo je jos oko 3 mjeseca stednje da se dodje do N73.Skoro sam poceo da stedim za novi fon (naravno uz to bi da prodam 6230i) a koji ce to model biti ne znam ali sam 99% siguran da ce biti Nokia Nseries model
Toliko od mene :D :D :D
Nokia N95 8GB

Bekra
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 259
Pridružio se: Sre, 23. Avg 2006. 02:27
Lokacija: Novi Sad

Post od Bekra »

Eto, osecao sam potrebu da se ukljucim u ovu temu. :wink:

Stvarno, ne da je suludo uzimati kredit za kupovinu jednog telefona, nego strasno. Nek se zamisle kako ce im biti kad jos budu otplacivali kredit, a cena telefona padne toliko da mogu nabaviti mnogo povoljnije (primer Sonyericsson z1010, kostao oko 1000 evra, a pri proizvodnje, pala na ispod 200), i sve to za nesto od cega ni qrtza nema!

Ja sam prvi telefon kupio od stednje od uzine, i svaki naredni sam na taj nacin nabavljao. Lepo, dobijem 50 din za uzinu, a ja kupim kiflu za 10, ili uopste ni ne jedem (a cesto sam bio lud da ne jedem nista od 13:00 do 20:00) :D
Zbog ovakvog nacina pribavljanja novca, i moje potrebe za menjanjem telefona (sta cu jbg, brzo mi dosadjivali telefoni), bilo mi je lakse da uzimam uglavnom polovne telefone, i tako rizikujem.

Al ne kaze dzaba Del Boj iz Mucki , ko reskira, profitira :lol:
Bilo je i promasenih investicija, ali hvala bogu, nije im veliki broj.

Ali sad opet se zapitam: Sve sto sam stedeo za telefone, doplacivao, menjao za bolji, i tako dosao do najboljeg telefona kojeg sam imao (P990), i sjebem se sa bicikla, padnem na stranu gde je bio telefon, i on vise nece da se pali, i ne moze da se popravi.
Jedno 1000 i vise evra koje sam smatrao delom p990 odose u nepovrat. Ali eto, tim parama sam platio zadovoljstvo nosenja telefona, kome je doslo kraj i nista vise.

Posle sam kupio 3510i, cena mu skoro vise i ne pada, ali eto sluzi.

Sad idem na fax, dobijam mesecno novaca od roditelja, i necu vise da placam zadovoljstvo nosenja telefona, nego zadovoljstvo druzenja sa prijateljima, a za telefon ako bude, bude

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Wicker Man, neka si se raspisao nije na odmet! ;)
mrkixxx, lazes da ce biti lakse kada zavrsimo skolu! :lol:

Prva dva telefona (3310 i J70) sam kupio pola pola sa svojim tatom! Ja dajem nesto svog dzeparca (skupljao od uzine, rodbine) pa mi je on dodavao razliku ili koji dinar vise da bi meni ostalo za kredit i za picence sa drugarima; jer koja je svrha kupiti novi tlefon i onda nemati za kredit i za pice???
3410 sam kupio tako sto mi je drugar zajmio nekih 30-tak jebura koji su mi falili (doplata na J70) pa sam mu ih vratio za nepunih mesec dana kada mi je bio redjendan!
Posle toga sam kupio 6630 takodje pola-pola sa tatom, a N82 je dosla kao plod "rada" u kladionici (ja sam uplacivao tikete, a ne da sam bio zaposlen)! :D
Mislim da ce se sve te zelje i zahtevi smanjiti kada budemo sami zaradjivali pa kada nam bude vise zao da ispljunemo kes za neki mob koji ce se obezvrediti za nekih 7-8 meseci!
Takodje smatram da je zeca glupost podizati/uzimati na kredit mobilni telefon!

Njami
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 315
Pridružio se: Sub, 23. Feb 2008. 15:59
Lokacija: Banovo brdo

Post od Njami »

Ja telefone menjam retko (na svakih godinu dana) i to iskljucivo od svojih para (koliko ustekam, ustekam), ali sad kad mi se Shljam pokvario posle mesec i po dana koriscenja :x , poceo sam da razmisljam o prodavanju doticnog i uzimanju Htc Tytn I. Kako do budzeta-kasica prasica :D .
Pozdrav :wink:
Linux&Android

Vincent
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1255
Pridružio se: Pon, 30. Jan 2006. 18:06
Lokacija: Hiperboreja

Post od Vincent »

Štekanje za većinu para, ostalo doniraju tata i brat, ali im ne tražim previše. To za kredit ne mogu ni da komentarišem...
Pozdrav! :wink:
iPhone 4 16GB Black & N91 8GB facelifted to Silver.
Perfected by Sennheiser PX-200 White and Sennheiser HD-205 Black!

mrkixxx
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1170
Pridružio se: Uto, 12. Dec 2006. 12:09
:: Xperia Z2
:: android...
Kontakt:

Post od mrkixxx »

IDzO napisao: mrkixxx, lazes da ce biti lakse kada zavrsimo skolu! :lol:
ma, ne lazem, stvarno.... :lol:
samo vi vredno ucite!!! :lol:
IDzO napisao: Mislim da ce se sve te zelje i zahtevi smanjiti kada budemo sami zaradjivali pa kada nam bude vise zao da ispljunemo kes za neki mob koji ce se obezvrediti za nekih 7-8 meseci!


veruj mi da nece! :lol: :D

sve ce biti jos dostupnije i primamljivije! ;)

zllaja
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 315
Pridružio se: Ned, 09. Dec 2007. 01:09

Post od zllaja »

Vincent napisao:To za kredit ne mogu ni da komentarišem...
To dizanje kredita je u najmanju ruku za mene bolesno,treba polako skupljati pare pa kad se naskupi dovoljno onda kupovati,uz to svremenom telefon pojeftini a i kroz iskustva drugih izadju na vidjelo sve dobre i lose strane odredjenog modela...tako je bar kod mene
Nokia N95 8GB

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Dizati kredit zbog tlefona je bolesno, to sam rekao i drugaru koji je tako kupio N73 ME a verenici SE w580i.
E sad, meni su moji roditelji samo moj prvi fon kupili, iako sam i za njega imao spremne parice. To su ucinili da bi i moj brat dobio fon, pa su odluchili da iskeshiraju. Nakon toga, sve telefone sam kupovao iskljuchivo od para koje sam uspevao da ustedim od onoga sto mi je kao studentu ostajalo od svote koju sam dobijao od roditelja, plus ako uspem da uvaljam fon po kakvoj-takvoj ceni. Sad kako zaradjujem nesto mi je lakse da dodjem do telefona, ali sada imam daleko veci problem: E61 me skro u potpunosti zadovoljava, ali jako zelim WinMob. Jedino cega se bojim je da me ne smori brzo. Zato sada izuzetno oprezno merkam sta bih mogao da pazarim. Nadam se da cu se do nove godine obnoviti. A Touch HD izlazi za 4 dana :)
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Layne_Staley
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1768
Pridružio se: Čet, 16. Feb 2006. 18:41
:: iPhone 6 64gb SG
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Layne_Staley »

meni su roditelji kupili mozhda par telefona, tj 2-3... za ostale sam shtekao shta dobijem od roditelja kao student takodje, a i ponekad radim kod njih pa mi daju neku paricu :D i tu stoji da sam dobijao pare za rodjendan od rodjaka itd, ali nisam nikada to troshio na teleofne... ne menjam ih chesto, nisam frik po tome... i nikad nisam dao velike pare za telefon ...
There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't...
-- iPhone 6 space gray, 64 GB --

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

mrkixxx napisao: a, sto se tice konkretnog pitanja, verujem da se odnosilo na forumase koji nisu u radnom odnosu...
Ne,pitanje je upuceno svima koji zele da ucestvuju u ovoj temi.Cak mislim da je zanimljivo cuti kako zaposleni forumasi uspevaju da balansiraju i izdvoje nesto novaca za telefon.
Inace ne mislim da je zaposlenima MNOGO lakse,jeste malo bolji polozaj od studenata i ucenika ali ne drasticno.
Cisto sumnjam da je bilo ko spreman da "vrisne" pola plate za telefon.E sad jedino ako se radi,a zivi kod roditelja,inace jako tesko

Takodje vidim da je ovde dosta clanova govorilo o stednji na usrtb nekih osnovnih potreba (hrana,pice...) ,sto nije dobro.
Mislim da je stediti dobro (i ja stedim, naravno) ali ne po svaku cenu.Jbs telefon kada se razbolis ili nesto slicno.Ne bih da se ovo shvati kao neko pametovanje,ali ipak zdravlje pre svega.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

skycouldfall
Novajlija
Novajlija
Postovi: 11
Pridružio se: Čet, 16. Okt 2008. 17:41
Lokacija: Ispred monitora

Post od skycouldfall »

Kad si zaposlen jeste lakse ali ne bas toliko. Ne menjam ih cesto ali ako mi se neki svidi ja odem i kupim ga. Imam kreditnu pa mi i nije frka. Makar krajem meseca morao da stekam na svemu ja ga kupim. :) :) :) Nije bas ok ali sta cu kad ih moram imati. Meni crkne tel. i ja kupim drugi i pokvareni dam na servis. I onda imam 2. :) Mada na IT mnooogo vise trosim. :D :D :D

Stelle
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 278
Pridružio se: Sre, 07. Jun 2006. 17:12
Lokacija: KAC

Post od Stelle »

Ja stekam pare od rodjendana i dzeparca, nekako skupim pa pazarim fon.. al eto 5610 sam dobio na poklon od roditelja ( konacno i oni nesto da mi kupe :lol: )
Nokia 5610 Xpress Music Blue Edition ! 1gb Nokia MicroSD card !

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ja sam samo 3310 kupio od tako studentski uštekanih para. Već 6680 je bio od prve malo bolje plate na novom poslu. I sve na dalje kombinacijom prodaje starog i dela plate za novi, a menjam ih na (od prilike) godinu dana. I sve to uz skupljanje love za auto, more, i školarinu za fax. Kompletno se samofinansiram, ali mi i pored zadovoljavajuće plate ne pa da na pamet da dam više od 250 evra za telefon. Što reče mrkixxx, to nije racionalna kupovina. 1100 je ekonomičan telefon, a sve ovo sa ekranima u boji je luxuz za koji smo spremni dosta da platimo.

miodrage, mojne si lud da menjaš more za Touch HD. Nema tog telefona koji neće spasti na 150-200 evra. A uzimanje kredita za nešto čemu će tako brzo da padne cena.....
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

loki13
Expert
Expert
Postovi: 3053
Pridružio se: Pet, 01. Dec 2006. 12:22
:: Htc Desire 500 dual
:: Nokia E71
Lokacija: Novi Sad

Post od loki13 »

Posto i ja radim,nije mi problem da se iskesiram za telefon....ali u poslednje vreme sve manje i manje vidim svrhu kupovine novog aparata,kada znam da ce za par meseci biti izgustiran u svakom pogledu!!!
Evo w850 je zreo za penziju,ali mi ga nesto zao... :cry:
D500&E71

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

gargamel4, koje more? Za to imam spremne pare, to nije frka. Otkako sam raskinuo sa devojkom pre neka 3 meseca, finansijska situacija mi se drasticno popravila :) Sad mogu da iskeshiram za nov komp, nov fon, i more sve odjednom ako treba :lol: :lol: :lol: I sad neka kaze da zene nisu nuzno zlo :D
Veci ce mi problem biti da nadjem KOJI fon :) Mada gledajuci razne review-e na temu HD-a malo sam se ohladio... ipak nije to za mene... ali neki HD Pro o kome se suska... mmmmmmmmmmm...
Tje vidimo 8)
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori