MNP - Mobile Number Portability

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
darkooni
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 86
Pridružio se: Uto, 29. Sep 2009. 00:27

Post od darkooni »

E i mene su zvali ovi iz mts-a ja ih zvao juce da uzmem kontrolu troskova i ponudili mi 2god ugovor tel spiro za 1din ili neki drugi i 50% popusta na pretplatu. Sta je ovo:)

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Obzirom da je uslov da se izmire sva dugovanja postojećem operateru mislim da za postpaid neće moći da se podnese zahtev pre 10g ili kog u mesecu već šalju račune, a pitanje je i to prelaženje na pola meseca..... (Telenorovo cepkanje stavki iz paketa na dane, mt:s-ovo ažuriranje izmena paketa tek od sl. meseca.....). Ne mračim ništa, super je što je krenulo ali mislim da će se pravi rezultati videti krajem meseca i u narednih par meseci, odnosno istekom ugovornih obaveza nekima onima koji ih imaju, a onda će opet da splasne priča o ovome.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Ratel je pokrenuo i sajt www.prenesibroj.rs kako bi pomogao građanima da se upoznaju sa procedurom, ali i na kome mogu da pretraže registar prenetih brojeva.
Izvor

mb011
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 922
Pridružio se: Pet, 07. Jul 2006. 22:18
:: Sony Xperia M4 Aqua
:: Nokia 208
Lokacija: Beograd

Post od mb011 »

Telenor najmanje nudi, ali izgleda da je dosta "pozeljan" kod prvih korisnika MNP: do 12h 45 korisnika podnelo zahtev

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Post od mezzano »

Od 307 prijava, pola bi u Vip
Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Prvog dana primene Pravilnika o prenosivosti brojeva, zahtev za prelazak kod drugog operatera do 15 časova, podnelo je 307 korisnika mobilne telefonije.

Od toga je 140 odlučilo da pređe u Vip, 103 u Telenor, a 63 u Telekom Srbija tj. mt:s, kažu u tim kompanijama.

Troškove prenosa broja - 200 dinara, koje je propisao Ratel, preuzeće operatori, tako da će prelazak u Telenor i Vip biti besplatan, dok će se prelazak u Telekom tj. mt:s plaćati, simbolično, jedan dinar.

Da bi neko mogao da ode iz jedne mreže u drugu, prethodno mora da izmiri sva dugovanja prema postojećem operatoru, što uključuje i ispunjavanje svih obaveza iz ugovora, tačnije plaćanje ''penala'' ukoliko se on raskida pre vremena.

Član Upravnog odbora Vipa Petra Štangl je navela da će uvođenje ove usluge uticati na bolje poslovanje svih operatera, jer će morati više da se trude da zadrže postojeće i pridobiju nove korisnike, a korisnici će moći da predju na mrežu koja nudi najbolje usluge i cene. ''Verujemo da će mogućnost zadržavanja broja uticati na postpejd i biznis korisnike da se lakše odluče za promenu operatera”, kazala je Štangl i dodala da evropsko iskustvo pokazuje da je prosek prenosa broja oko 10 odsto.

Zahtev za prenos broja moguće je podneti u bilo kojoj Telenor, Telekom i Vip poslovnici, a ukoliko korisnik nije zadovoljan uslovima kod novog operatora, zahtev za prelazak kod drugog je moguće podneti nakon tri meseca.

Kako je rečeno u Telenoru, prodavci u poslovnicama ove kompanije će pomoći korisniku da popuni zahtev, potpiše ugovor, odabere tarifni plan i model telefona.

Vip je saopštio da je realizacija prvih zahteva za prenos broja pokazala da dobro funkcionišu sve tehničke veze izmedju operatera i sa Centralnom bazom podataka u Ratelu.

Korisnici, koji su podneli zahtev navode da im je do sada glavnu prepreku za promenu mobilnog operatera predstavljala nemogućnost da zadrže postojeći broj telefona koji već duže vreme koriste i da tek sada mogu ravnopravno da razmotre sve opcije.

Mnogi kao razlog za dolazak u Vip navode odličan izbor mobilnih telefona, konkurentne postpaid pakete i neograničeni najbrži mobilni internet u zemlji.

Kako navode u Telekomu, procedura se odvija bez ikakvih problema, a sudeći po broju on lajn zahteva koji su pristigli, očigledno je da korisnicima ovaj način podnošenja zahteva najviše odgovara.

Iskustva drugih zemalja su pokazala da uslugom prenosivosti broja počinje nova utakmica gde će se mobilni operateri takmičiti i u inovacijama, s obzirom da će pored ujednačenih cena i potrebe da se stalno unapredjuje kvalitet, upravo dodatne usluge poput mobilnog plaćanja, ali i drugih servisa, opredeljivati korisnika, smatraju u Telekomu.

Prema podacima Republičke agencije za elektronske komunikacije (Ratel) Srbije, tri srpska operatera mobilne telefonije zajedno imaju više od 10 miliona izdatih brojeva. Najveći je MTS sa 5,5 miliona, a zatim sledi Telenor sa tri miliona.
LINK

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ih Lobachewsky, nemoj sad i ti, pa 2004te smo pustili i SMS s jedne mreže na drugu a već 7 godina kasnije i ovo. Čekaj malo, nemoj da si nestrpljiv :P
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Post od Deksi »

Otvorili i sajt.
Registar prenetih brojeva
Slika

milee1
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 2
Pridružio se: Pet, 01. Jul 2011. 15:49

Post od milee1 »

gargamel4 napisao:...
Gleda se rok za naplatu dugovanja - npr. ako je rok za plaćanje računa od 5-15. u mesecu, to dugovanje neće predstavljati problem za prenos broja ukoliko se zahtev podnosi 14., ali već 16. hoće...

Imenio: IDzO

*Nemoj citirati cele poruke vec samo delove na koje se odnosi tvoj odgovor. Nemoj citirati poruku iznad svoje ako na nju odgovaras.*

Procitaj -> Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Poslednja izmena od milee1 u Sub, 02. Jul 2011. 11:49, izmenjeno 1 put ukupno.

gaston
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 67
Pridružio se: Sre, 04. Avg 2010. 10:39

Post od gaston »

A je l se zna kako ce se drugi korisnici obavestavati da je neko preneo broj? Ako imam besplatne minute u okviru mreze kako da znam da li je onaj koga zovem jos uvek moja mreza ili je korisnik nekog drugog operatera? ima li neko iskustva sa tim?

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

gaston, navodno operateri moraju da obezbede govornu poruku ako se poziva broj koji je prenet na drugu mrezu i tako ce ce znati da li zoves u mrezi ili van mreze.

milee1
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 2
Pridružio se: Pet, 01. Jul 2011. 15:49

Post od milee1 »

Upravo, a poruka može da se uključi/isključi (tako da se dobija obaveštenje ili za sve brojeve koji su napustili mrežu ili ni za jedan)

sigi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 590
Pridružio se: Čet, 03. Avg 2006. 17:12

Post od sigi »

miodrage napisao:sigi, a zbog cega? Nazalost, ja sam sad dosao tek kuci sa posla, a sada palim na vikend-odmor, pa se gledamo u ponedeljak, a dotle ce valjda vise da se zna o drugim operaterima :D
jos pita zbog cega :ohmy: :? :o aj da je neko drugi pa nebi ni primetili da je to napisano ALI TI ???

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Post od Ensiferum »

Bas je to nekako glupo, sve to obavestavanje, kako zoves broj koji je prenet u drugu mrezu, tralala! :disgust: Na primer, sad korisnici mt:s-ovih bel tarifa moraju da paze koga pozivaju! Jao, pa ovaj broj je prenet van mreze, skracivaj razgovor, jer imam vise minuta u mrezi,pih! :shock: :shock: :shock: Mozda je bolje da se tarife koriguju i prilagode! Mada, malo ljudi ce i iskoristiti MNP! Hajde reci te mi, koliko njih zna da je uveden, a kamoli sta znaci, mozda nekih 2% nas! :P :P :P
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Ensiferum,nazalst u pravu si. Ali se potpuno slazem da treba prilagoditi tarife. Sto se mene tice, postojala bi samo jedna tarifa, kao kod Vip-a, a sad ce drugi da me razapnu na krst, jer im minuti u mrezi puno znace. Sve ovo govorim iskljucivo sa licnog aspekta, imam kontakte svih mreza u imeniku, i nikad nisam gledao ko je koja mreza, i koliko zovem. Kad mi treba zovem, zato i jesam na Mix1250, mada mislim da cu vrlo brzo preci na Vip, samo jos da odaberem telefon (za zenu, ili za prodaju), i to je to.
Ako mt:s smisli nesto jako povoljno u medjuvremenu... pa onda mogu da razmisljam i o ostanku kod njih. Ukratko, hocu da za svoje pare imam sve sto mi treba, bez propadanja. Takav sam, kir-Janja, i ne volim da mi bilo sta sto sam platio propadne... ustvari cak i za dz da dobijem ne volim da propadne.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

AquaZX
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 545
Pridružio se: Čet, 19. Apr 2007. 14:21

Post od AquaZX »

Miodrage,
u VIPu ne moras da uzmes telefon da bi ga prodao, mozes da uzmes 25% popusta na pretplatu i time znatno ustedis. Ako uzimas visoke tarife, usteda je ogromna!

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

AquaZX, vidis o tome nisam ni razmisljao, sve vreme sam se fokusirao na trazenje telefona za zenu... Sad cu da vidim i tu ideju. Thanks for the tip.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

mironiko
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 123
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2011. 12:21
:: ASUS ZenFone 2 Laser
Lokacija: Petrovaradin

Post od mironiko »

@AquaZX & miodrage

Ima takva kampanja i u mt:s-u, samo je kod njih popust 50% pretplate na prvih 12 meseci.
ASUS ZenFone 2 Laser

knjaz
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 183
Pridružio se: Čet, 01. Apr 2010. 17:37

Post od knjaz »

Posle 5 dana od pocetka MNP-a jedino se mts bori za korisnike jer ih verovatno i najvise gubi. Verovatno je to posledica dugogodisnje lose provere stanja i ostalih manjkavosti u poslovanju na stetu korisnika. Cini mi se da su se sada popravili i da za njih treba imati strpljenja.
Telenor je smanjio cene nekim telefonima i to je to od njih. Ocekivao sam bar dupliranje broja minuta u prenesi i surfuj paketima ili paralelno koriscenje minuta u mrezi sa ostalima. Iritira sto nemaju nikakvu letnju romociju za postpaid pakete. U ovom trenutku najnepovoljniji operater.
Vip takodje nista ne nudi ali ponuda im je ok, izbalansirana je i od svega ovoga oni najvise profitiraju.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

mironiko, znam za mt:s samo lepo sam napomenuo u jednom od prethodnih postova - imaju lose izbalansirane pakete. Necu da placam nesto sto ne potrosim, a ja ne mogu da potrosim vise od 150 SMSova mesecno. Ali mi minuti uvek trebaju, a megabajti ne mogu da skode. Zato i kazem da mi je Smart kod Vip-a najekonomicniji paket jer se ne razmisljam ni oko cega.
Mislim da cu sacekati do avgusta da vidim sta ce mt:s da mi ponudi (tesko da ce ista), i da cu onda da stavim tacku na dugogodisnju saradnju.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori