navigacija za mob

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
micare
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 1
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 14:14

navigacija za mob

Post od micare »

Imam nokiu 7610 i htela bi da imam navigaciju na njemu. cula sam da je to sad moguce ali takodje da nasi provajderi nisu bas najbolji. ima par stranih kompanija koje to rade ali nisam bas sigurna koju da izaberem. takodje ne bih htela ni da potrosim brdo para. ako iko moze da pomogne... :)

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

za navigaciju ti je potreban ( dodatni gps modul ) posto ga tvoja nokija nema kao nijedna do sada ali nadamo se da ce ih ubuduce ubacivati u uredjaje i potreban ti je odgovarajuci program da bi spojila modul sa fontelom posto imas symbian fontel koji podrzava brdo njih :wink:

e sad postoji neka sema preko provajdera tipa: prikaza ulica i ostalih detalja preko gprs'a cini mi se ali nisam siguran da su oni to pustili u rad :dry:
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

micare, pre svega za navigaciju ti nije potreban ni domaci, ni strani, tj. nije ti potreban ni jedan provajder.
Ono sta ti je potrebno je sledece:
1) Symbian telefon (sto ti imas).
2) Memorijsku karticu poveceg kapaciteta (sto neznam da li imas).
3) Rutabilna mapa.
3) BT GPS prijemnik.

Ja mogu da ti dam TomTom mapu istocne Evrope (ukljucujuci i Srbiju sa detaljno uradjenim mapama za Beograd, Novi Sad, Nis, Kragujevac) koja zauzima oko 200 MB. Kao sto vidis potrebna ti je prilicno velika memoriska kartica na koju bi ovo moglo da stane. Tvoj je izbor da li ces uzeti karticu od 256 MB ili recimo od 512 MB.
Najveci problem je ovaj BT GPS prijemnik. Tesko se nalazi u Beograd, a i to sto ima prilicno je skupo. Medjutim ja sam nasao manje-vise povoljne opcije:
Nokin prijemnik LD-3W koji kosta 110 evra i Asus BT 100 koji kosta 125 evra. Trenutno se lomim koji od ova dva da uzmem (jer se ne razumem bas Bog zna koliko oko ovoga), ali cinimi se da je bolja opcija ovaj Nokin. Ne samo sto je jeftiniji, vec koliko sam uspeo da skapiram ima i bolje karakteristike, a osim toga posto ja imam Nokiu pretpostavljam da mi je najbolje da uzmem i prijemnik koji je proizvela Nokia.
Dakle, da sumiram: jedini trosak koji bi imala je kupovina ovog BT GPS prijemnika i memorijsku karticu veceg kapaciteta (ako je vec nemas). Posle toga bi mogla da koristis navigaciju i to potpuno besplatno. Ne moras da se konektujes preko interneta, ne skida ti nista sa racuna - BUKVALNO je besplatno. Pozdrav

blade_bre
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Uto, 24. Jan 2006. 23:34
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Post od blade_bre »

Navigacija je besplatna !?!?!
Sad sam jako iznenadjen! Naravno prijatno!
I mene je ovo interesovalo jer planiram neka putovanja u skorije vreme,ali me je mrzelo da pravim temu oko ovoga,a sad kad vec postoji iskoristicu je. Super.
I to, kazes, radi po Srbiji? Ako te on navodi znaci da radi preko satelita... da li sam u pravu? a ako tako radi zasto ne naplacuju nista?
...shit happens... keep d smile!

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

blade_bre pa i vrabci znaju da je gps besplatan ali zato gomilu kesha trebas izdvojiti za neki gps uredjaj ili kao modul dodatak za neki pda,gsm aparat kao i dobre mape tj. soft... :wink:
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

nazgul23
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 73
Pridružio se: Pet, 07. Apr 2006. 00:35
Lokacija: beograd

Post od nazgul23 »

A mene ineresuje jer taj bt gps se povezuje sa telefonom preko bt ili se ugradjije u tel pa preko bt sa prijemikom ili kako vec. Mozda je malo glupo pitanje ali ja stvarno neznam nista u vezi ovoga!!!
Pozzz

skyline
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 24
Pridružio se: Sub, 15. Apr 2006. 12:02

Post od skyline »

zakup GPS usluge se vrsi kupovinom samog uredjaja
njegova cena nije tolika sto je to komplikovan aparat, vec deo tog novca ide i kao nadoknada za koriscenje satelita

blade_bre
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Uto, 24. Jan 2006. 23:34
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Post od blade_bre »

fain2daniel, eto ja nisam vrabac :D
Ovaj, pa eto, nisam znao stvarno :oops: i prilicno sam iznenadjen!!! Nije da mi je to neophodno, ali bas bi mi dobro doslo, jer cesto putujem kolima negde, a smara da stalno gledam mape. Pa ako bi za GPS postojala mapa Beograda i ovog dela Evrope to bi bio povod za razmisljanje o kupovini.
...shit happens... keep d smile!

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

blade_bre, GPS bez problema radi i u Srbiji. Tacno, navodi te preko satelita (amercke vojske) i koriscenje je potpuno besplatno.
nazgul23, BT GPS prijemnik se direktno na telefon povezuje preko BT (otuda i BT u nazivu uredjaja).
Ako imate odgovarajuci telefon, ukupno trebate da izdvojite oko 130 evra (za prijemnik) i imate GPS navigaciju. Jer mape (cak i mapu Srbije) mozete besplatno naci na netu (krekovana, naravno). Mislim da ovo uopste nije puno para, pogotovu kada se ima u vidu sta dobijate.

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

meni licno i nije neka fora da uz gps modul blejim u sicusnom display,ju fontela dok vozim auto recimo ali vec pristojno izgleda sa nekim pda uredjajem ili jos bolje stvorenim uredjajima za tu namenu :wink: probao sam navmana koji je po meni nevidjeno tacan i detaljan :wink: ali zato treba izdvojiti nekih 500€ za neki od boljih :unsure:
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

blade_bre
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Uto, 24. Jan 2006. 23:34
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Post od blade_bre »

Ja inace "planiram" da uzmem p910i (ili ako kojim slucajem bude izvodljivo p990) tako da bih onda imao pristojan displej za to... Znaci preko BT-a radi,nije to malo sporo? Moze li da radi preko wi-fi-ja? ili preko kabla ?
...shit happens... keep d smile!

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Dobro za one kojima nije jasno kako to i zašto funkcioniše besplatno: ceo (veoma zahtevan i komplikovan proces, ponekad) izvodi sam telefon. Poenta je da sateliti samo šalju signal (difuzno), a GPS modul ga samo prima, a telefon obrađuje primljene informacije. Iz druge ruke, drugar je probao, po Evropi: Iz grada u grad (sa adrese na adresu), jako je spor (bilo koji prenosni procesor, osim laptopa. U gradu radi dobro. E sad . . . :) :)

blade_bre
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Uto, 24. Jan 2006. 23:34
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Post od blade_bre »

Prakticno ja mogu da povezem gps na laptop i da ga tako koristim.... sto da ne, tako je i bolje. A da li mogu da jedan isti gps uredjaj koristim i za lap i za mobilni... ???
...shit happens... keep d smile!

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

fain2daniel, vecina odgovarajucih aplikacija (ako ne i sve) ima glasovno navodjenje tako da ne moras da blejis u mobilni. Moze i ta tvoja opcija: da uzmes neki od uredjaja koji su pravljeni specialno za tu namenu, ali je sad problem cena. Ovde vec svako treba da sam proceni koliko mu zaista treba takav uredjaj. Mislim da vecini korisnika (bar u pocetku) i ova opcija sa mobilnim moze da zavrsava posao.
blade_bre, mozes da GPS koristis i na laptopu. Npr, Plan plus 2006 podrzava GPS navigaciju. U principu mozes jedan isti GPS prijemnik da koristis i na laptopu i na mobilnom, mada moze da se desi da neki prijimnici nisu kompatibilni i sa laptopom i sa mobilnim.

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

Ertan pa onda uzmes samo mali gps modul bez displaya koji odradjuje glasovno navodjenje samo preko spikera i cemu poenta povezati mobilni sa istim??? 8)
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

fain2daniel napisao:Ertan pa onda uzmes samo mali gps modul bez displaya koji odradjuje glasovno navodjenje samo preko spikera i cemu poenta povezati mobilni sa istim??? 8)
fain2daniel, uredjaj koji si ti opisao ne postoji. Da postoji mozda bih ga i uzeo ;)

nazgul23
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 73
Pridružio se: Pet, 07. Apr 2006. 00:35
Lokacija: beograd

Post od nazgul23 »

Ertan, nazgul23, BT GPS prijemnik se direktno na telefon povezuje preko BT (otuda i BT u nazivu uredjaja). To sam skapirao samo sam misli da se preko bt povezuje sa prijemnicima.
U svakom slucaju hvala za odgovor....
Pozzz

nazgul23
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 73
Pridružio se: Pet, 07. Apr 2006. 00:35
Lokacija: beograd

Post od nazgul23 »

[quote="Ertan"]
nazgul23, BT GPS prijemnik se direktno na telefon povezuje preko BT (otuda i BT u nazivu uredjaja).

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

fain2daniel, BT GPS samo prima signal od onoliko satelita koliko može da "vidi", i da primi signal(a što je veći broj, preciznije je navođenje, min. 4, max 10-16 zavisno od modela). Sve ostalo radi (u ovom slučaju) telefon, i software. Znači BT GPS samo prima signal. Tako da što reče Ertan ,takav uređaj ne postoji. Uostalom ni na fabrički ugrađenim GPS-ovima (u kolima), na onako malom displeju ne vidiš mnogo, ali to nije ni važno, jer 30-40% displeja služi samo da bi video strelicu koja te navodi.
Slika
Poenta GPS-a je da fon (ili neki drugi uređaj uvek zna gde si) a matematika radi ostalo da te dovede do cilja. A ono što je zgodno kod BT GPS-a u odnosu na kompletan uređaj je to što (dok voziš) fon/pda/laptop ti stoji pred očima, a prijemnik bilo gde (jer metalni krov ume da ometa signal), dok je kod samostalnih uređaja antena fiksna uz uređaj, pa može da bude manje precizan. :)

Moj pomenuti drugar je koristio ovaj:
Slika

koji za blade_bre, ima nekakvo softversko zaključavanje, vezivanje samo za jedan uređaj. Nešto tipa planplusa 2006 koji (ako sam dobro ukapirao) može da se instalira samo na jedan komp. Znači kome je ovo važno (a jeste) lako je pitati distributera (jer je kupljen ovde), ali treba imati u vidu.

Pozdrav! :)

cntfr
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 1
Pridružio se: Čet, 25. Maj 2006. 10:31

Re: navigacija za mob

Post od cntfr »

ima jedno resenje. tomtom ili nav4all. licno preporucujem vise nav4all. nav4all provajduje navigaciju za mobilne a pretpotstavljam da moze da radi i na pda. software trenutno daju besplatno do nekog avgusta. sto se tice gps modula takodje moze da se naruci preko nav4all i kosta oko 70 eura. znatno manje nego kod nekih provajdera. sto se mapa tice imaju i istocnu evropu ukljucujuci i nas. takodje ima opcija da glas navigacije bude na srpskom. licno mislim da ti je ovo najbolja opcija.

Odgovori