Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od sugarcoated_ass »

Samsung ima najbolji RAM menadžment... :D
Evo upravo se opet igram sa Galaxy Core Prime i gledam kako se vuče i štuca. :lol:

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od Deksi »

A galaksija grand prime radi odlicno. Kupio ga cerki i dusu mu vadi i nezali se ona.

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od 1808 »

Deksi napisao:Uh evo u moje ruke dosao zte blade 3 i ovo je uzas koliko sporo radi....
Taj telefon sporo radi pre svega zbog očajnog procesora, a ne zbog 512MB RAM-a. Blade III ima jednojezgarni Cortex A5, a to je najslbiji procesor koji se ikada pojavio sa ARMv7 arhitekturom. Od tog jednostavno ne postoji ništa lošije, totalni low-end (dno dna).
Deksi napisao:HTC Desire bravo je stariju od njega puno i radi mnogo brze......
I ovaj telefon ima 512MB RAM-a i jednojezgarni procesor, ali je to mnogo bolji Qualcomm Scorpion koji je bar dva-tri puta bolji (brži) od Cotex-a A5. Zato nije ni čudo što ovaj uređaj radi mnogo brže.

Dakle, nije radna memorija jedini faktor koji utiče na rad uređaja, već kompletan hardver u telefonu. Ako se već prave neke komparacije između uređaja, onda je neophodno da poznajete osobine tog hardvera, pa tek potom da izvlačite zaključke. U suprotnom, nema nikakve logike o pisanju kako 512MB ili 1GB RAM-a nije dovoljno za dobar rad uređaja.
ljubabvb09 napisao:......Danasnji standard je 2GB, osim ukoliko telefon ne sluzi samo za javljajnje i slanje poruka i koriscenje nekih osnovnih aplikacija. Imao sam tel sa 1, 2 i sad 3GB RAM-a pa znam o cemu pricam. Meni Note3 sa 3GB RAM-a zna nekad da zabaguje, a kamoli neki tel sa 1 GB.
Ove tvoje telefone izgleda pokreće samo radna memorija, čim tako razmišljaš. Za procesor izgleda nisi čuo i kakve sve razlike postoje među njima. Nije bitan ni čipset, ni podržana rezolucija, ni GPU..... samo RAM je važan i to je to. :lol:

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od m@c|-|oR »

Desire ima 576 MB RAM-a, koliko znam. A za procesor sam mislio da je dvojezgarni, ali je moguće da sam pogrešio.
Edit: http://m.gsmarena.com/htc_desire-3077.php
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od 1808 »

m@c|-|oR napisao:Desire ima 576 MB RAM-a, koliko znam.
Jeste, u pravu si (mada je to mala razlika).
m@c|-|oR napisao:A za procesor sam mislio da je dvojezgarni, ali je moguće da sam pogrešio.
Tu si pogrešio, evo specifikacija na linku ispod....
http://www.gsmarena.com/htc_desire-3077.php

ljubabvb09
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 328
Pridružio se: Uto, 09. Dec 2014. 20:33
:: Umi Zero
Lokacija: Beograd

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od ljubabvb09 »

1808 Ja prvo gledam velicinu RAM-a pa tek onda procesor. Kad vidim koji je procesor, znam koja je i grafika. Cena tel se u vecini slucajeva odredjuje na osnovu velicine i karakteristika ekrana i velicine RAM-a. Velicina RAM-a odredjuje procesor, a ne obrnuto. Dakle, u telefon od 1GB RAM-a ne ide 64bit-ni octa-core procesor, u tel od 4GB RAM-a ne ide Quad-core 1.0GHz itd... Vecu RAM memoriju prati bolji i snazniji procesor. To su po meni dve najznacajnije stavke kod android telefona. Uvek cu pre uzeti tel sa 3GB RAM-a sa slabijim procesorom (mada kao sto rekoh ne mogu da stave slab procesor u tel sa toliko RAM-a), nego 2GB RAM-a i jaci procesor. Sta ce ti jaci procesor ako ti aplikacije zauzmu ceo RAM? Zbog toga sam rekao da je danasnji standard 2GB RAM-a, jer je najbitnija hardverska stavka. Pri tome, ne umanjujem znacaj procesora i ostalih komponenti, jer tel mora da funkcionise kao skladna celina hardvera i softvera.

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od 1808 »

ljubabvb09 napisao:1808 ......Velicina RAM-a odredjuje procesor, a ne obrnuto.
Nije tačno. Kompletne hardverske zahteve uvek određuju projektovane specifikacije uređaja.
ljubabvb09 napisao:....Dakle, u telefon od 1GB RAM-a ne ide 64bit-ni octa-core procesor,...
Ni ovo nije tačno. Ima takvih telefona koliko hoćeš. Evo da ti pokažem samo jedan, HTC Desire 626G+
http://www.gsmarena.com/htc_desire_626g+-7183.php
ljubabvb09 napisao:.....u tel od 4GB RAM-a ne ide Quad-core 1.0GHz itd...
Ni ovo naravno nije tačno. Evo još jedan primer koji najbolje demantuje ovo što ti pišeš. Asus Zenfone Zoom....
http://www.gsmarena.com/asus_zenfone_zo ... l-7577.php

Sve u svemu, deliš pogrešne savete zato što uopšte nisu utemeljeni na poznavanju materije. Možeš ti za sebe da biraš uređaje kako god ti padne na pamet, ali nemoj bar drugima da deliš pogrešne savete kojima se ti rukovodiš. Ovo je tehnički forum,.... nije filozofski gde bi sve moglo da bude relativno.

Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od Coni »

Da, to nije pravilo (iako ima povezanosti, telefon sa više ram-a često prati i jači procesor), Leon lte ima gb ram-a i 64-bit procesor.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od El Laki »

Glupo je gledati tako posebno broj jezgara, infrastrukturu, radni takt itd. Treba gledati hardver kao celinu.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od El Laki »

64bitni procesori su relativno novi u smartfon industriji i normalno je da su još uvek manjina. Pogotovo u srednjem i nižem rangu.

ljubabvb09
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 328
Pridružio se: Uto, 09. Dec 2014. 20:33
:: Umi Zero
Lokacija: Beograd

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od ljubabvb09 »

El Laki cinjenica je da 64bitni procesor i 1GB RAM-a ne idu jedno uz drugo. Jel se slazes? Zbog toga su i u manjini, jer takav procesor ne moze da iskoristi sav svoj kapacitet kad je tel ogranicen samo sa 1GB RAM-a.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od El Laki »

Pa sad, uopštena ti je priča i pomalo je mešanje baba i žaba. Generalno 64bitna struktura će početi sve češće da se koristi bez obzira na rang. Baš kao i 1080p displej, 2gb rama i sl. E sad, povećanje rama nije uzrokovano kako ti kažeš da bi ispratilo procesor i obrnuto. Same aplikacije danas troše mnogo više resursa. Sistem sam troši više resursa. Pa samo fejsbuk aplikacije mogu da uzmu 500mb rama. Podižu se standardi, uvode se inovacije. Uvek će ono najnovije i najjače biti rezervisano za skuplje modele, da ali to ne mora biti pravilo. 1808 je naveo par primera gde su uklopljeni možda nekima neodgovarajući delovi hardvera.

geza
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 548
Pridružio se: Uto, 01. Feb 2005. 11:24
:: Moto G5
Kontakt:

Re: Kako radi uredjaj sa 512 MB?

Post od geza »

Xperia Mini, kod mene više od dve godine. I dalje radi normalno...

Odgovori