Yettel novosti

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Re: Telenor novosti

Post od Andrijano »

Ok moguce je. Samo ne bih uporedjivao mala mesta u provinciji pre dvadesetak godina i opet da se ogradim malo, cirka milion korisnika u celoj zemlji. I da li je broj njihovo vlasnistvo ili je moje posto sam ja imam ugovor sa bas tim i tim brojem. Da li to tek tako moze da se menja bez nekog obavestenja, roka (dok ne istekne ugovor) da mogu da lepo promenim mrezu i sacuvam broj? Jer postoje ljudi kojima je vazno da imaju lep broj verovali ili ne. Moj broj je npr 063 xxyyyy na sta bi licilo to sad da bude ispred ili iza neko z koje se ne slaze nikako...
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Telenor novosti

Post od Evindzer »

SIM kartica je njihovo vlasništvo - ili bar nekad bilo tako. Možda su menjali nešto u poslednjih par godina, ali sumnjam.
Najbolje ti je da pređeš u drugu mrežu, računam da ćeš time sačuvati svoj broj u trenutnom obliku.

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Re: Telenor novosti

Post od Andrijano »

Najbolje jeste, sto bih svakako i uradio, ali samo da ne bude jedan dan bam poruka od sad ovo vam je broj, nego kad istekne ugovor da imamo mogucnost. Mislim da nije to bas sa pravne strane tek tako lako promeniti ugovor je ugovor i on se mora postovati, a na ugovoru pise xxyyyy. Mada ovo jeste Srbija. Videcemo sta ce biti.
Mada moram da dodam da sam se naslusao tih proverenih prica za brdo tema. Do sad sam cuo bar deset puta "potvrdjenu" vest da app store dolaz tad i tad sigurno pa od svega toga nista.
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Telenor novosti

Post od miodrage »

Da se nadovezem.. pre dosta godina, cca 12-15 nemojte mi tacno uzeti, ali taj neki vremenski okvir, Telenor je upravo uradio ovakvu stvar. Jednom od mojih najboljih drugova je tada 6-cifren broj zamenjen u 7-cifreni, tako sto je ispred prve cifre nadodata ista ta cifra. Ne bi me cudilo da isto to urade.
Andrijano, mislim a 6-cifrenih brojeva nema milion, mislimd a se radi o cifri od max 200k. Ne kazem da je to malo, naprotiv, i sve ovo sto si spomenuo si u pravu. Ali s druge strane gledano, verovatno imaju neki problem da drze 6-cifrene brojeve, pa su iz nekog razloga prinudjeni na ovaj potez.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Re: Telenor novosti

Post od Andrijano »

Miodrage, secam se i ja toga i moj drug ima i dan danas taj broj bilo je da svi sto krecu sa 7 pa je dodata jos jedna 7ca. Ali tada je bilo postpaid je kretao sa 6... pripaid sa 8.... ,a te 7ce su bile postpaid pa su mogli da se prebace na pripaid, pa im je zafalilo brojeva, elem nije to ni bitno, tada nije postojala 062,069 mreza tako da broj korisnika sigurno ne utice, ako jeste u pitanju je nesto drugo. Ne bih se slozio da je neki problem posto i u Crnoj Gori i Hrv i Severnoj Mkd i u Bosni ima brojeva sa sest cifara. Upitanju je mozda neko uskladjivanje ovih sto su kupili Telenor, ja ne znam na kojim oni trzistima posloju mozda je u tome problem.
Svakako treba ostaviti da kada istekne ugovor ljudima na isteku ugovora se kaze tako je i tako pa kome ne smeta neka ostane kome smeta prelazak. Brdo je ljudi u drugim mrezama 063/62/69 i sta oni zadrzavaju sestocifrene brojeve. Evo i covek koji je postavio ovu vest hoce da predje u drugu mrezu zbog toga. I ja bih zbog toga, ali sam ogranicen ugovorom.
Nasao sam podatak da telenor u postpaidu ima oko 1.5 miliona korisnika. A najveci broj otpada na sestocifrene brojeve tako da je cifra sigurno mnogo veca od 200k.
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Telenor novosti

Post od m@c|-|oR »

Andrijano napisao:... postpaid je kretao sa 6...
Samo radi preciznosti, kod Mobtela su postpaid brojevi bili u startu svi 6-cifreni, i počinjali su sa 2, 3, 4, 5, 6, u zavisnosti od lokacije izdavanja.
Preparati je doneo 7-cifrene brojeve 063-7.... I 063-8....
Kasnije su počeli da koriste i 062, 069 kao što si napisao.

Poslato sa Honor Play uz pomoć Tapatoka
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Telenor novosti

Post od Evindzer »

m@c|-|oR napisao:Preparati je doneo 7-cifrene brojeve
Šta su preparati? [emoji13][emoji23]
Ja imam jedan takav sedmocifreni: prvo bio Mobtelov pripejd, pa Telenorov pripejd, pa Telenorov postpejd, pa sad Vipov postpejd.
Našetao se. [emoji1]

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Telenor novosti

Post od m@c|-|oR »

Prepaid!
J@#$&m ti autocorrect!

Pa dobro sad, moj 0638.... je bio slično tako nešto, samo je sada u mt:s-u.

Ženin 060... isto tako nekako.

Od kada su "moji" moje je od koga će ko dolaziti račun.

Poslato sa Honor Play uz pomoć Tapatoka
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Telenor novosti

Post od гари »

Sad ću ja da budem Evindzer, ali umesto za prebrojavanje umesto za pravopis. :D
miodrage napisao:Andrijano, mislim a 6-cifrenih brojeva nema milion, mislimd a se radi o cifri od max 200k. Ne kazem da je to malo, naprotiv, i sve ovo sto si spomenuo si u pravu. Ali s druge strane gledano, verovatno imaju neki problem da drze 6-cifrene brojeve, pa su iz nekog razloga prinudjeni na ovaj potez.
Šestocifrenih brojeva ima 900 000, tj. to su svi brojevi od 100 000 do 999 999. Međutim, ovde i nije pitanje koliko ima šestocifrenih brojeva, već koliko može da se napravi telefonskih brojeva dužine 6, a to jeste milion - po jedan telefonski broj za broj od 0 do 999 999.

Ili, drugačije objašnjenje, malo kombinatorika. Prvu cifru možeš da odabereš na 10 načina, drugu cifru isto na 10 načina, i tako redom do šeste. Dakle, ukupan broj kombinacija za telefonski broj je 10 * 10 * 10 * 10 * 10 * 10 = 1 000 000.
Evindzer napisao:^ Moguće je, zašto nije, samo na postojeći šestocifreni broj dodaš jednu cifru - ispred ili iza postojećeg broja. To je fiksna telefonija redovno radila po malim mestima po provinciji još pre dvadeset godina, pa ne vidim zašto Telenor ne bi danas.
Radili su to i u Novom Sadu.

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Telenor novosti

Post od Martin Mystere »

Čovek je mislio koliko ima šestocifrenih brojeva koji se stvarno i koriste u ovoj našoj svakodnevnici a ne koliko ih ima u teoriji i praksi - ovo drugo je bar svima jasno, prvo je nepoznanica...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Telenor novosti

Post od miodrage »

Upravo tako. Imam dosta kontakata, i gro njih su 7-cifreni brojevi (gledam samo Telenorovu numeraciju). Ne kazem da 6-cifrenih brojeva nema, ali ako Telenor ima 1.5 mil korisnika, cisto sumnjam da su im 2/3 6-cifreni brojevi. Kako rece Martin Mystere, gledaju se samo brojevi u prometu, upotrebi, tarifnom saobracaju, ili kako vec :D
Pitanje je zaista - sta ce da se desi, da li ce onda gro korisnika da predje u druge mreze, i na taj nacin zadrzi broj, ili ce se desiti nesto bukvalno preko noci, gde ce svima da razrezu nesto i vozdra. Znajuci gde zivimo, nista me nece zacuditi.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Telenor novosti

Post od гари »

Mada ne vidim što ne bi koristili sve brojeve... Dobro, doduše, možda je iz nekog njima praktičnog razloga bolje da ostane znatno više brojeva neiskorišćenih neko iskorišćenih. Baš ne vidim smisao u uzurpiranju tri pozivna broja od strane samo jednog operatera u zemlji od 7 miliona stanovnika, a kamo li tom menjanju broja telefona pojedinim korisnicima, ali dobro. Valjda oni znaju nešto što mi ne znamo.

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Telenor novosti

Post od Martin Mystere »

Možda zato što je dosta šestocifrenih brojeva vraćeno pre mogućnosti migracije a oni ne žele da stavljaju šestocifrene brojeve ponovo u opticaj...

A možda i zato što ja recimo koristim svoj broj već 20 godina i ima ga hrpa ljudi i ako ga vratim ne žele da ga stavljaju ponovo u opticaj da ne bi stvarali novom vlasniku probleme time što će da ga zovu Kurta i Murta u doba i nedoba (možda me jure izvršitelji, ostao sam dužan nekom zelenašu, diler sam belog ili samo prodajem uvežena kola sa placa - otkud u Telenoru to znaju...)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Telenor novosti

Post od гари »

Ne, oni zapravo to i rade. Kad nekom broju istekne važenje, oni ga daju nekom drugom. Barem sam tako sebi objasnio obaveštenje da mi je deda neko vreme nakon što je umro počeo da koristi Viber.

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Telenor novosti

Post od Martin Mystere »

Naravno da daju neki broj i u nekoj poslovnici ali daleko od toga da to čine redovno i svuda.

To kada na pojedinačnim primerima zaključuješ globalno se zove generalizacija...

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Telenor novosti

Post od гари »

Nije da je deda imao neki lep broj koji bi neko voleo da ima. Ne bih rekao da oni u poslovnici odlučuju kome će koji broj dati, već je broj dodeljen kartici pre nego što i stigne u tu poslovnicu - kako bi inače to funkcionisalo kad neko kupuje prepaid karticu u trifici. Tako da - na osnovu jednog primera mogu da zaključim da bar jedan od naših operatera daje brojeve koji su ranije bili korišćeni.

To ne znači da je svaki broj koji oni daju korišćen ranije, naravno, niti da se oni trude da brže bolje uvale brojeve ljudima brojeve koji su nedavno istekli, ali to se očigledno radi.

A da li je u pitanju greška - čisto sumnjam. Da nisu hteli da im se to dogodi, imali bi bazu podataka kojom bi sprečili takav događaj.

PetarI
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1000
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 15:41

Re: Telenor novosti

Post od PetarI »

Kad iz raznoraznih razloga prekinete u Telenoru pretplatnički odnos(ne ugovor),na neki način taj broj u roku od 6 meseci ostaje rezervisan za starog korisnika,znači može ga ponovo iskoristiti.Nakon 6 meseci taj broj postaje slobodan i neko ga može preuzeti(sa ev.svim neprijatnostima koje mogu nastati,tipa Viber post mortem ili kojekakvi dugovi).Takvih slobodnih brojeva ima...dosta.Neznam kad ste zadnji put pravili novi ugovor u Telenoru?Prvo nude nove brojev 069 numeracije(naravno 7-cifreni),a tek na lični zahtev možete dobiti neki slobodan 062,063 broj uz napomenu da možete imati pozive,neočekivane.Tu sad dolazimo do velikog "spremanja" koje će najverovatnije biti,prvo kod tih slobodnih,pa onda i onih koji nisu.Nebi Telenoru bilo prvi put da menja neke odredbe ugovora.A i potpisom istog,saglasili smo se,unapred da na tako nešto pristajemo. :cry:

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Re: Telenor novosti

Post od Andrijano »

Ja kada sam uzimao broj “nasledio” sam i starog vlasnika, ali to je normalno, jer brojevi se vrte i vracaju u bazu kad neko otkaze ugovor. Moja supruga takodje, ali posle nekoliko poziva lepo kazes ljudima da si nov vlasnik posle nekog vremena ljudi vise i ne zovu. Najgore je prosao moj ortak koji je uzeo broj, a bivsi vlasnik je bio pekar, pa su pozivi uglavnom od 5-6 ujutru :lol:
E sad sto se tice tih promena ok je srediti stare beojeve, kaze se ne moze se vise uzetisestocifren broj i to je to, ali menjati je postojece je prava ludost i treba da popiju tuzbu samo tako. Samo me to i ne bi cudilo od njih, sta su uradili sa peipaidom ono je kriminal. Pazi skidaju pare ako ne uplatis 2 meseca, to su ipak moje pare koje sam ja uplatio. Ali eto verovatno vide da mogu da rade sta im se cefne. Pa cim je to neki investicioni fond kupio tu se zna koliko je sati. Ja mislim da ih je ppf preuzeo, a samo ime Telenor mogu da koriste jos godinu godinu ipo i to je to. Od Telenora ovde u Srbiji nije ostalo ni T vise.

Meni je samo bitno da mi ne promene broj dok me ne obaveste o tome, da bih ga prebacio u drugu mrezu, makar i penale platio.
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

luksa89
Banned
Postovi: 71
Pridružio se: Čet, 11. Jul 2019. 10:44
:: Samsung S9
:: LG G5

Re: Telenor novosti

Post od luksa89 »

Poštovanje svima,
da li neko zna koliko dana ranije moram da podnesem prijavu za odjavu telenor home interneta? Ističe mi u oktobru, ali da li može ranije da se podnese prijava ili mora poslednji mesec da se čeka? Isto tako me zanima, kada mi istekne ugovor na postpaid broju, da li mogu da prebacim odmah broj u drugu mrežu ili moram da čekam neka tri meseca kako oni kažu? Može li se preneti broj dok traje ugovorna obaveza?

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Telenor novosti

Post od miodrage »

luksa89, kad ti istekne ugovor za Internet - ne platis racun i iskljucice te svakako :D Najavi nesto ranije i gotovo.
Kad ti istekne ugovorna obaveza slbodan si isti dan da prebacis broj u drugu mrezu. Ovo 3 meseca se odnosi na to da ako si preneo broj u drugu mrezu, iz nje mozes da odes tek nakon 3 meseca.
Moze broj da se prenese i dok traje ugovorna obaveza ako si pre toga isplatio sve pretplate unapred i na taj nacin "otkupio" svoju slobodu.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori