GPS navigacija

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Zaključana tema
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

GPS navigacija

Post od Lobachewsky »

Naravno da je kupovina zasebnog uredjaja bolja od kupovine GPS modula za smartphone. Ali problem lezi u tome sto su zasebni uredjaji vise stotina evra skuplji pa me zanimaju komentari onih koji su koristili gps modul ili ga poredili sa zasebnim uredjajem.Kakva je funkcionalnost modula,da li blokira i najvaznije kakva je brzina (kako se ponasa telefon). Da li moze da se normalno radi?
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Ja koristim zaseban GPS modul i izuzetno sam zadovoljan. Na otvorenom putu hvata po 8-9 satelita bez problema, a navigacija moze da radi i sa 3 satelita, mada je bolje da hvata sto vise. Ne blokira nista (nisam siguran na sta se odnosilo ovo pitanje). A sto se tice brzine, ako si mislio na to da li je navigacija u realnom vremenu, odgovor je - jeste. Pracenje kretanja na telefonu se odvija glatko, bez bilo kakvih zastoja. Cak i pokazuje brzinu kretanja koja je veoma precizna i ne razlikuje se od one koju pokazuje auto.

zvezdarac
neaktivan nalog
Postovi: 138
Pridružio se: Ned, 16. Jul 2006. 09:07
Lokacija: Zvezdara,Beograd

Post od zvezdarac »

Lobachewsky,
Moja iskustva se svode na 2 meseca koriscenja na N70 i Bt modula B-Speech GPS2
Koristim uglavnom 3 programa (probao sam 5-6)
TomTom 5.2 , MapView GPSII , BlueSky GPS
Sto se tice brzine ne vidim da mi telefon ni za sekund usporava.
Sve sto mi se desilo je da TomTom "zamrzne" tel na par sekundi ako izgubi BT (zbog udaljenosti vece 5-6m od modula)
Na MapView GPSII se ne desava cak ni to.
MapView GPSII i naj vise koristim jer ima izuzetnu podrsku na sajtu gpserbia.com
Postoje kalibrisane karte za kompletno nase okruzenje (a to je meni dovoljno).Program sam prebacuje odgovarajucu mapu kako nailazis na podrucje.Npr sa karte Srbije na kartu Beograda cim udjes u detaljniju mapu.
Sto se tice samog modula tu vredi ona stara koliko para toliko muzike.
Para nikad dovoljno a samom tim i muzike :)
Ovaj sto ja koristim je 99e kod nas i za te pare je fenomenalan.
Karakteristike uredjaja i sliku pogledaj ovde
Poredeci neke profesionalne uredjaje za navigaciju i ovu kombinaciju mogu da zakljucim da za nase trenutno stanje u kome se nalazimo ovaj komplet odnosi pobedu.Najvise zbog nepostojanja vektorskih mapa za profi uredjaje.
Ako si zainteresovan za jos neki detalj ili da uzivo vidis kako to radi javi se na PP.
N70 v 5.0609.2.0.1

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

1.Da li je moguce kreiranje ruta i kako se telefon snalazi sa tim-koja je brzina izracunavanja? Naravno da brzina ne moze da se poredi sa zasebnim uredjajima, ali ipak me zanima na sta lici kreiranje, makar jednostavnijih, ruta.
2. posle gasenja GPSa, da li se oseca da se telefon (sistem) preopteretio, zaglupeo...
Hvala na odgovorima, verovatö cu uzeti modul, pa pitam, da bih znao sta me ceka :)
Poslednja izmena od Lobachewsky u Sub, 02. Sep 2006. 20:44, izmenjeno 1 put ukupno.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

1) TomTom (koji ja koristim) veoma brzo izracunava i najzahtevnije rute. Npr, rutu od Beograda (od zadate ulice) do Istambula (do zadate ulice) izracuna za 10-tak sekundi, a to ima oko 1 000 km.
2) Posle gasenja GPS-a ne oseca se da se sa telefonom bilo sta desilo. Normalno radi i za vreme navigacije, a i posle gasenje programa. Cak i dok sam TomTom na Noki 6600 bez problema sam mogao da izadjem iz programa na Meni, da nesto drugo cackam po telefonu, pa da se opet vratim na navigaciju.

Sto se tice uredjaja, ovaj B speach mi je hvalio jedan lik i nudio mi ga za 99 evra. Ali sam se ipak odlucio za kupovinu modula koji pravi neka poznatija firma i kupio sam Asus B100 koji je odlican. Platio sam 120 evra i dobio sam razne dodatke za njega. Jos vredno pomena na sam ja naisao od GPS modula u Beogradu (a trazio sam pre 3-4 meseca) je Nokin modul koji je od ova dva pomenuta po specifikacijama najjaci, jer koristi najnoviji cip, a uz to nije ni skup - 100 evra. Plus sto koristi baterije kao i Nokini telefoni, ali uz njega dobijas samo punjac za kola.

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Od firme koja pravi MapView GPS II (koji je besplatan), nabavio sam program iste namene, ali koji se placa. Posto se placa pretpostavljam da je nesto napredniji, mada nisam imao vremena da ih uporedim. Program se zove SmartCom GPS. Pa ako je neko zainteresovan neka mi se javi na PM. Pozdrav ;)

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

jel ima taj mapview gps2 u uiq varijanti? :)

zvezdarac
neaktivan nalog
Postovi: 138
Pridružio se: Ned, 16. Jul 2006. 09:07
Lokacija: Zvezdara,Beograd

Post od zvezdarac »

araphel,
Na http://www.wild-mobile.com/eng/download.php
stoji bas ovako:

SlikaSmartComGPS 1.5 for UIQ
Symbian installation, which you can install to your phone.
Compatible with UIQ phones: SonyEricsson P800/P900/P910; Motorola A920/A925/A1000; Benq P30.

A pogledaj na bureku za registrovanu verziju jer ovi daju samo trajal
N70 v 5.0609.2.0.1

Oljica
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 345
Pridružio se: Ned, 14. Nov 2004. 17:11
Lokacija: Beograd

Post od Oljica »

Da li bi neko mogao da mi objasni, pod pretpostavkom da nabavim neki od gps modula, inace imam nokiu e70, koji program bi mi bio najbolji za to, i kako se dolazi do mapa? Da li je u pitanju mogucnost manevrisanja samo sa mapom Beograda ili Srbije, ili je to mnogo sire, nadam se da nikog nisam zaglupela sa ovim pitanjem :)
Koliko je to sve moguce na ovim prostorima i da li je ta opcija gps-a na telefonima vise neozbiljnog karaktera (citaj limitiranog)?
Recimo da bi hna to mogla da potrosim oko 100 eura, mozda nesto preko, koje proizvodjace preporucujete kao najpouzdanije?
da li ove mape koje su na gpsserbia.com mogu da posluze i na mom telefonu ili su samo za motorolu i pocket pc?

zvezdarac
neaktivan nalog
Postovi: 138
Pridružio se: Ned, 16. Jul 2006. 09:07
Lokacija: Zvezdara,Beograd

Post od zvezdarac »

Oljica,
Posto sam 100% trenutno u tome aj da kazem par reci:
Mozes koristiti sve karte za zemlje koje pozelis.
Dakle nema ogranicenja na kugli zemaljskoj.Naravno da bi bilo bez ogranicenja moras da ubacis karte u tel.
Za 9,1 nisam siguran koji programi rade :(
Svakako radi SmartComGPS 1.5 for Series 60 3-rd edition
Ima ga na na wild-mobile a i na bureku :)
Karte se same menjaju ako izadjes iz Bgd recimo i predje na kartu Srbije a kad dodjes u recimo Sombor opet sam prebaci na detaljnu mapu Sombora(ako je imas u tel) i tako za svaki grad koji imas u tel.
To vazi za sve karte/mape.Postoje i mnogi drugi programi koji su daleko profesionalniji ali za sada mali broj podrzava nas kao podrucje.Za ovaj mozes da ubacis BUKVALNO svaku kartu.
Nije ni malo neozbiljna.Pogledaj u kaficu ima tema koju sam otvorio bas za mape i pogledaj kojeg su kvaliteta.
viewtopic.php?t=7284
Ovde vec pise koji GPS koristim da ne ponavljam.
N70 v 5.0609.2.0.1

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Od svih programa koji se prave za GPS navigaciju jedini je TomTom koji ima mapu Srbije. Medjutim problem je sto one nece raditi na E70 iz razloga sto E70 ima 9.1 Symbian OS, a TomTom nije kompatibilan sa tim OS. Mapa ima za dosta zemalja tako da to uopste nije ograniceno na Srbiju. Tj, ponajmanje je ograniceno na Srbiju, jer je Srbija jako slabo zastupljena sa mapama za GPS navigaciju.
Druga opcija je da instaliras program SmartComGPS i da koristis mape sa gpsserbia.com koje mozes da koristis i na svom telefonu. Ako si zainteresovana za SmartComGPS poslacu ti na PP gde mozes da ga skines.
GPS preko telefona ni na ovim prostorima nije limitiranog karaktera. Naprotiv, moze biti veoma korisno. Limit predstavljaju samo mape kojih ima veoma malo za Srbiji, tj. samo je TomTom uradio mapu za Srbiju.
Za 100-tinak evra mozes da kupis dobra GPS modul, mada je to ovde kod prilicno tesko naci, a i skuplje je nego negde vani. Ako mozes, mozda je najbolja opcija da ti to neko nabavi na strani i da ti donese. Pozdrav ;)

Oljica
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 345
Pridružio se: Ned, 14. Nov 2004. 17:11
Lokacija: Beograd

Post od Oljica »

Puno vam hvala! Znaci, da sumiramo, od tomtoma nema nista, dakle, treba da nabavim program SmartComGPS 1.5 kako bi to radilo, a onda da skinem karte sa gpsserbia.com? To je jedino mesto odakle to mogu preuzeti, a da su karte za nase podrucje? Posalji mi i taj programcic ako mozes na mail.
Hvala i pozdrav!

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Tacno tako ! Jedino sto nisam siguran da he gpsserbia.com jedini sajt sa kojeg mozes da skines mapu Srbije. Poslao sam ti na PM gde mozes da skines SmartComGPS 1.53. I plus sto moras nabaviti GPS modul.
Pozdrav ;)

Oljica
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 345
Pridružio se: Ned, 14. Nov 2004. 17:11
Lokacija: Beograd

Post od Oljica »

Ertan, hvala ti puno.
Jos jedno pitanjce, sto se tice karata drugih zemalja, koji sajtovi stoje na raspolaganju? Recimo za Englesku, Holandiju...?

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Nema na cemu 8)
Sto se tice karata za Englesku i Holandiju - neznam gde mozes da skines mape za SmartComGPS. Verovatno ima mnogo tih mapa, ali mislim da bi ti za ove zemlje bilo najbolje da skines Route66, jer postoji verzija ovog programa i za Symbian 9.1. kao i mape ovih zemalja. Ovo ti je mnogo bolja opcija od SmartComGPS-a. Uostalom, uveri se i sama na ovom sajtu: www.66.com
Ja ima mapu Velike Britanije, ali ona je za TomTom, tako da ti ne moze koristiti :uhuh:

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

hej,ajde kad ste takoljubazni i dbri posavetujte me gde mogu da nadjem full verziju SmartCom-a za uiq,poshto nikako nemogu lepo da otvorim i pregledam onaj Burek!I josh ako neko zna gde ima da se nadje mapa Izraela i Tel Aviva kompatibilna s ovim programom.......... :oops:

zvezdarac
neaktivan nalog
Postovi: 138
Pridružio se: Ned, 16. Jul 2006. 09:07
Lokacija: Zvezdara,Beograd

Post od zvezdarac »

araphel,
http://www.gpsserbia.com/download%20fil ... 00.UIQ.zip
za prvu pomoc imas neke karte na http://www.templebuilders.com/Index_Maps.php
http://www.inisrael.com/maps/maptlv.pdf ... d%20map%22
http://www.macalester.edu/courses/geog6 ... ntent.html
Google je cudo! israel road map pa vidi sta sve izbaci :)
a softver za pretvaranje tih karata u ogf2 imas na www.gpsserbia.com .
N70 v 5.0609.2.0.1

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Zvezdarac-hvala care!

strava je shto na forumu ima ovakvih ljudi koje ne mrzi da pomognu,chak iako nemaju nishta od toga!

stvarno hvala puno!!!!

migi
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Uto, 02. Maj 2006. 16:58
Lokacija: Čačak
Kontakt:

Post od migi »

E samo da pitam, video sam u halo oglasima kao prodaje se 6600...pa nabraja opremu...I izmedju ostalog kaze "GPS, radi nije potreban modul", i jedan je prodavao n70 sa gps-om koji radi isto bez modula.

:disgust: Whats the deal?

zvezdarac
neaktivan nalog
Postovi: 138
Pridružio se: Ned, 16. Jul 2006. 09:07
Lokacija: Zvezdara,Beograd

Post od zvezdarac »

migi, ima programa koji koriste "cell info" ,tako dobijenu informaciju porede sa bazom podataka na svom serveru ili u samom programu i skidaju sa googla sliku podrucja gde se nalazis (priblizno).
Koliko je to priblizno mozes da zamislis :)
Ti programi zahtevaju gprs i naravno skidaju lovu sa racuna svaki put kada ga ukljucis :(
Ima par java aplikacija na getjar pa potrazi ako te zanima.
N70 v 5.0609.2.0.1

Zaključana tema