

Kompletan test pametnog telefona ASUS Zenfone 5Z
Specifikacije | |
Dimenzije i masa | 153 x 75x 7.7 mm, 165 grama |
Materijali kućišta | Staklo, metal |
Ekran | 6.2 inča, FullHD + (2246x1080 piksela), 402 ppi, automatska kontrola osvetljenja, odnos stranica 18:9, Super IPS + matrica, osvetljenost 500 cd / m2, kontrast 1100: 1, 10 istovrmenih pritisaka, kolor pokrivenost 95.4 % NTSC (podrška za DCI-P3), Corning Gorilla Glass |
Operativni sistem | Android 8.0, ZenUI 5 interfejs |
Platforma | Qualcomm Snapdragon 845 (64-bita, 8-jezgara, 10 nm); grafika Adreno 630 |
Memorija | 6/8 GB RAM-a (LPDDR4X), 64/256 GB interne memorije (UFS 2.1), memorijska kartica kapaciteta 2 TB, kombinovani slot |
Bežični interfejsi | Wi-Fi a / b / g / n / ac DualBand, 2x2 MIMO, Bluetooth 5 (aptX / aptX HD), NFC |
Mreže | 2G: 850, 900, 1800, 1900 MHz 3G: (ranges 1, 2, 5, 6, 8, 19) 4G CAT 15/13: (ranges 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28); VoLTE / VoWiFi Dual SIM kartica |
Navigacija | GPS, AGPS, GLONASS, BDS |
Senzori i konektori | Skener otiska prsta sa zadnje strane, USB Type-C 2.0 |
Glavna kamera | Glavna kamera, 12MP Sony IMX363 (veličina matrice 1 / 2.55 ", veličina piksela 1.4 mikrona), DualPixel fokusiranje, otvor blende f / 1.8 i 6 elemenaata, optička stabilizacija na 4 ose, LED blic, 4k / 1080p video snimanje 30 / 60k / s) + live emotikoni ZeniMoji, dodatni modul 8 MP, f / 2.2, ugao vidljivosti 120 stepeni |
Prednja kamera | 8 MP, f / 2.0, 24 mm, ugao vidljivosti 84 stepena |
Baterija | Li-Pol 3300 mAh, brzo punjenje: 9V / 2A, 18W, podrška za standard PD 3.0; 5 minuta - 7%, 10 minuta - 18%, 30 minuta - 50%, 80 minuta - 100% |
Zvuk | Podrška za DTS Headphone: X, AudioWizard funkcija, dva mikrofona za redukciju šuma. dva stereo zvučnika, (5 magneta i NXP pojačivač) |
Boje | Srebrna, pomoćno plava |
Prodajno pakovanje
- Pametni telefon
- AC adapter 5V / 2A ili 9V / 2A
- Slušalice i dodatne bubice
- USB kabl
- Silikonska futrola
- Alat za izvlačenje fioke SIM kartice
- Uputstvo za upotrebu
- Garancija


Pozicioniranje
Pre nekoliko meseci testirali smo ASUS Zenfone 5 - izuzetno zanimljiv pametni telefon za pristojan novac. Najviše nas je iznenadio (sa pozitivne strane) veliki svetao ekran koji karakteriše Super IPS + matrica, kamere i stereo zvučnici. Druge karakteristike bile su prilično konkurentne.
Ovog leta stiže nam nova verzija sa indeksom 5Z. Ona jednostavno ne ostavlja ništa nedorečeno: Qualcomm Snapdragon 845 procesor koji uspešno pokreće bilo koju igru, čak 8 GB RAM-a i 256 GB brze UFS 2.1 memorije. Od prijatnih malih stvari koje su nedostajale u Zenfone 5 – novi model podržava brzo punjenje.
Kada je reč o troškovima koje ćete morati da podnesete ako želite da kupite ovaj model, onda ćemo reći da ne košta kao glavni modeli, ali da svakako nije ni jeftin.
Pošto se Zenfone 5Z u nekim detaljima ne razlikuje od uobičajene verzije Zenfone 5, nećemo detaljno opisivati ove detalje.
Dizajn, dimenzije, kontrole
Zenfone 5Z pametni telefon je potpuna kopija Zenfone 5 u smislu spoljnog izgleda. Napravljen je od stakla i metala, pri čemu je i dalje dostupan u dve boje – boja srebra i tamno plava, dok i dalje ima izrez na vrhu ekrana u stilu iPhone X.
Težina, dimenzije i drugi sitni detalji potpuno se poklapaju sa mlađom verzijom uređaja. Čini nam se da 5Z treba istaći nekom svetlom bojom kućišta, na primer, crvenom, tako da svako može da primeti o kojem uređaju je reč.

Tokom nekoliko nedelja korišćenja ovog uređaja nismo ga ni malo štedeli. Na zadnjem panelu pojavilo se nekoliko malih ogrebotina. Uprkos nedostatku zaštite IP68, Zenfone 5Z može se nositi sa laganom kišom. Međutim, kada već pominjemo ovaj detalj, treba reći da takvi uslovi nisu strašni za najsavremenije pametne telefone.

Na donjem delu ćete pronaći standardni 3.5mm audio priključak, USB-C, osnovni mikrofon i zvučnik (zajedno sa konverzacionim stvaraju stereo zvuk). Sa gornje strane nalaze se dodatni mikrofon za eliminisanje buke i snimanje zvuka u stereo tehnici. Na levoj strani je kombinovani slot nanoSIM + nanoSIM / nanoSIM + microSD. Sa desne strane nalazi se taster za uključivanje i taster za regulaciju jačine zvuka. Na zadnjem panelu gore levo nalazi se mali modul sa dve kamere, odmah ispod - blic i senzori za određivanje temperature svetlosti. Senzor otiska prsta je desno.








ASUS i Apple iPhone X


ASUS i Meizu 15 Plus


ASUS i Huawei P20 Pro
Ekran
Nažalost, ili srećom, trend izreza na ekranu je prešao i na novi model ASUS Zenfone 5Z. Sigurni smo da će do kraja ove godine talas pametnih telefona koji nemaju klasičan ekran samo povećati. Više puta smo pisali o ovom trendu u modernim uređajima. Lično, nama se sviđa, jer se na većini uređaja ovaj izrez lako skriva pomoću ugrađenog softvera. Na primer, u Zenfone 5Z u podešavanjima ekranu postoji stavka za skrivanje ovog izreza. Istina, on se krije neupadljivo: uglovi u gornjem desnom i levom uglu su ravni, kao da je ekran oštro odsečen. Pošto je matrica bazirana na IPS tehnologiji, osvetljenost ekrana iznad izreza je veoma značajna. U modelu Huawei P20 Pro, izrez se skriva više estetski.

Ekran ASUS Zenfone 5Z je i dalje klasičan: 6.2 inča, FullHD + rezolucija, visoka osvetljenost, kontrast, odličan prikaz boja. Mislimo da ovaj model ima jedan od najboljih ekrana od svih uređaja koje smo nedavno testirali.
O kalibraciji i drugim detaljima ekrana više možete pročitati u pregledu Zenfone 5 modela.


Trajanje baterije
Iznenađujuće je da su inženjeri kompanije ASUS odlučili da koriste istu bateriju u novom modelu kao i u Zenfone 5. Najverovatnije su računali da veća baterija nije potrebna obzirom na štedljivi procesor, napredne tehnologije za uštedu energije i druge napredne opcije.
Sudeći prema zvaničnim podacima, baterija bi trebalo da obezbedi klasičnu dužinu rada, ali rezultati u stvarnim uslovima nas demantuju obzirom da uređaj nudi samo sedam sati rada ekrana (maksimalna osvetljenost, HD video rezolucija), odnosno četiri sata igranja igara.





Antutu test baterije
Približno iste rezultate smo imali tokom testa Zenfone 5 modela
Za razliku od mlađe verzije uređaja, Zenfone 5Z nudi opciju brzog punjenja: 9V / 2A, 18V, podrška za standardni PD 3.0; 5 minuta - 7%, 10 minuta - 18%, 30 minuta - 50%, 80 minuta - 100%. Naravno, pametni telefon se zagreva značajno zagreva pri brzom punjenju, ali se brzo hladi.
Opcije povezivanja
Tradicionalno u pametnom telefonu baziranom na Android OS možete koristiti dve SIM kartice, ali uređaj je opremlejn jednim radio modulom. ASUS ZenFone 5Z prepoznaje 2G / 3G i LTE Cat 13/12 (prijem - 600 Mbit / s, povratak - 100 Mbit / s). Sa frekvencijama punog reda: 2G (opsezi 2, 3, 5 i 8), 3G (opsezi 1, 2, 5, 6, 8, 19), 4G LTE (opsezi 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28).

Postoji funkcionalni NFC čip koji podržava Mifare Classic i Ultralight standarde. To znači da bez problema možete plaćati na mestima koja podržavaju ovakav način plaćanja.

Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac 2x2 MIMO mreža radi u dva opsega, a tu je i Bluetooth verzija 5. Pametni telefon „vidi“ GPS/GLONASS/BDS satelite.
Kamere
I opet je u pitanju ista ona stvar koja je najbolje opisana u okviru testa ASUS Zenfone 5 jer se kamere u uređajima ne razlikuju, a možete pogledati fotografije snimljene različitim pametnim telefonima.
Tu je i podrška za 4K video pri 60fps.

U toku testiranja korišćen je monitor AOC U2777PKU za pregled fotografija, a na njemu slika snimljena Zenfone 5Z modelom izgleda veoma dobro. Jedino je problem to što se stalno vrši refokusiranje. Na ekranu mobilnog telefona skoro je neprimetno, a na ekranu 27-inčnog IPS monitora je itekako vidljivo.
Primeri kadrova sa Huawei P20 Pro, Huawei Meta RS, Meizu 15 Plus i ASUS Zenfone 5. Ne treba analizirati svaku sliku, ukratko: Huawei je najbolji u smislu dinamičkog opsega, Meizu je nešto bolji sa oštrinom i bojama a kod ASUS-a je u pitanju prosek u svakom smislu. Trenutno nema savršenog telefona za fotografisanje. Sa druge strane Apple iPhone X u ovom trenutku, među svim uređajima za testiranje je jedini koji pruža glatku animaciju i vrlo brzo pokreće različite aplikacije. Međutim, u poređenju sa Meizu 15 Plus i Huawei P20 Pro kamera pomenutog aparata ne oduševljava previše.








Primeri fotografija
Normalni režim, modul širokog ugla






















Memorija, čipseti performanse
Konačno smo došli do glavne razlike između Zenfone 5 i Zenfone 5Z - memorija i procesor. Količina RAM-a može biti 6/8 GB (15000 MB/s), a ugrađene memorije - 64/256 GB (700/300 MB/s)! Veoma velika brzina RAM i UFS 2.1.
Procesor ASUS Zenfone 5Z modela je vrhunski - Qualcomm Snapdragon 845. U okviru Antutu, testa ovaj pametni telefon dobija 270.000 bodova!




Ono što treba naglasiti jeste da će većini korisnika biti sasvim dovoljno 4/64 GB i Snapdragon 636 čip. Štaviše, razlika u brzini između 5 i 5Z se uopšte ne oseća. A ako ne igrate igrice, uopšte nećete razumeti suštinu postojanja modela 5Z.
Softver
Uređaj pokreće Google Android 8.0 i vlasnički ZenUI 5. Više puta je bilo reči o ovom interfejsu koji je veoma dobar jer nudi sva potrebna podešavanja, radi brzo i ne usporava, a to je upravo ono što je i potrebno.



Među karakteristikama softvera su Twin App, Page Maker i Game Genie. U okviru ZenMotion-a postoje gestovi na dodir, potezi i režim upotrebe telefona jednom rukom. Pored toga, postoje i posebni režimi: pojednostavljeni i dečji. Ali sve ove stvari dostupne su u bilo kom pametnom ASUS pametnom telefonu.




Multimedija
Pametni telefon je opremljen sa dva zvučnika koji daju stereo zvuk. Prilično je jednostavan i ne vredi upoređivati ga sa glasnim Meizu 15 Plus ili Huawei P20 Pro. Verovatno je zvuk na nivou iPhone X.
ZenFone 5 je kompatibilan sa Hi-Res Audio standardom, koji će vam omogućiti da procenite zvuk u formatu 24-bit/192 kHz. Osim toga, ovaj pametni telefon podržava DTS Headphone: X tehnologiju koja formira virtualni surround zvuk u 7.1 formatu kada se koriste slušalice. U režimu korišćenja slušalica: Meizu Flow stvara veoma glasan zvuk, kvalitet je odličan, čak i niske frekvencije se čuju (uprkos činjenici da nije dizajniran za basove); Bose KC35 - vrlo glasan zvuk, hladan zvuk, čak i bez poboljšanja sve je dobro.




Utisci
Utisci o Zenfone 5Z potpuno su isti kao i kod Zenfone 5 modela. Većina korisnika neće primetiti veliku razliku između ovih uređaja ali i dalje ostaje otvoreno pitanje o količini RAM-a: 4, 6 ili 8 gigabajta - koliko je uopšte primetno povećanje bilo čega? Sigurno je da nijedan korisnik neće svakog dana vršiti testiranje memorije niti posebno proveravati koliko aplikacija se zapravo može čuvati u okviru RAM-a i slično.
Čipset koji odlikuje model je produktivan i sigurno je da nećete morati da razmišljate o njemu nekoliko godina. Sa druge strane, sigurno je da korisnik neće primetiti ništa ni kada je reč o procesoru.
Na ovaj ili onaj način, cena je presudna za krajnju odluku ali ovaj model odlikuje vrlo dobar odnos cene i kvaliteta.
Konkurenti:
- OnePlus 6 je model koji nudi zaista pristojne parametre ali ne neznatno skuplji od ASUS-A.
- Xiaomi Mi8 dostupan po istoj ceni kao i ASUS 5Z sa istom količinom memorije. Što se tiče tehničkih karakteristika, prisutno je puno identičnih opcija: postoje oni koji biraju AMOLED ili IPS, sa optičkim zumom ili „širinom“.
- Meizu 15 Plus. Originalni pametni telefon sa odnosom ekrana od 16: 9, dvostrukom kamerom (vrlo pristojnim) i snažnim procesorom. Ima samo jedan minus a to je činjenica da nema NFC.
- Huawei P20 Pro. Može da se pohvali odličnom kamerom i nešto višom cenom.