
Kompletan test GSM telefona LG KG320
Nakon što je objavila „Čokoladni telefon“ kompanija LG sa ponosom predstavlja svoj LG KG320 koji je namenjen tržištu telefona srednjih cena koje karakteriše neobično tanak dizajn za LG uređaje sa samo 9.9 mm debljine.


Pojavljivanje ovog telefona nije ništa neobično budući da ga karakterišu zaobljenja i ivica kao kod „candy-bar“ telefona kao i tastatura koja zauzima skoro polovinu prednje strane. Sami tasteri su ravni i glomazni tako da nema nikakvih poteškoća pri brzom kucanju SMS poruka ili pozivanju brojeva. Povrh svega toga, svi tasteri su odvojeni razrezom debljine 0.5mm i izdignuti su iznad površine kućista 0.5mm, prema tome i zatvorenih očiju možete raditi sa tastaturom oslanjajući se samo na osećaj.


Uprkos činjenici da ovaj model poseduje istu tastaturu kao i LG P7200, brzina odziva je mnogo veća. Navigacioni pad je četvorouganog oblika sa koncentričnim krugovima u kojima se nalazi taster za prihvatanje koji ima i funkciju tastera glavnog menija. Sam pad je veoma dobar, iako korišćenje OK tastera nije zgodno, ponekad sam bio primoran da ga pritiskam noktom. Pozadinsko osvetljenje svih tastera je belo; nivo pozadinskog svetla obezbeđuje potrebnu osvetljenost za rad u mračnim sobama i ono što je još bitnije, ističe boju kućišta.


Gornji deo telefona rezervisan je za ekran dijagonale 4.5 cm (29x36mm), rezolucije 176x220 piksela i 262.144 boja. U smislu kvaliteta, ekran je odličan – na neki način podseća na onaj koji je ugrađen u Samsung E530, koji poseduje ekran iste dijagonale. Odmah iznad ekrana ugledaćete mesto za zvučnik koji se koristi za prenos glasa sagovornika tokom razgovora. Ekran, iako obezbeđuje jasnu i živopisnu sliku, bledi na direktnim sunčevim zracima ali informacije i dalje ostaju čitljive pod bilo kojim uglom.
Unutrašnjost kućišta nije presvučeno bojom pa pod određenim uglovim i uslovima osvetljenja čini se da je osvetljeno istom bojom kao i tastatura.


Budući da zadnji deo uređaja nije tako ravan kao prednji deo, prva stvar koju ćete osetiti pri rukovanju telefonom jeste poklopac kamere koji viri iz kućišta nekih 1.5mm. Da bi ste pomerili poklopac i istovremeno pokrenuli aplikaciju za kameru, ukoliko tastatura nije zaključana, morate lagano pritisnuti poklopac. Sve u svemu, potrebno je oko 7 sekundi od momenta puštanja poklopca da se snimi fotografija. Zatvarač ima dva uska proreza tako da neće prigušiti zvuk koji dolazi iz zvučnika koji se nalazi odmah ispod. Veoma dobro rešenje, naročito ako se uzme u obzir činjenica da se svi tonovi i melodije šire preko zvučnika koji se nalazi sa zadnje stranje telefona. U poređenju K320 sa Nokia-jom 6230i, LG-jevi uređaji su superiorniji zahvaljujući većoj jačini i boljoj nižoj frekvenciji, ali i dalje se ne mogu porediti sa modelom Motorola E398. Modul kamere je oivičen prstenom načinjenim od srebrne plastike. Malo ogledalo, za koje se čini da je samo dekorativni element a ne da ima neku posebnu svrhu i LED blic nalaze se sa desne strane sočiva kamere. Ukoliko želite da snimate fotografije pri slabom osvetljenju imajte na umu da je najbolja razdaljina pri takvim uslovima 35-60cm. Blic takođe može poslužiti i kao baterijska lampa.
Još jedna stvar koja zauzima dosta prostora je sigurno i poklopac baterije, koji će se olabaviti ukoliko vertikalno držite telefon i pritiskate poklopac na dole. Uprkos tome što se obično veoma lako skida, poklopac je i dalje čvrsto spojen sa kućištem bez ikakvih zazora. Unutrašnja strana poklopca nije obojena tako da možete videti da je izrađen od metala. Kada uklonite poklopac ugledaćete bateriju kapaciteta 600mAh.

Prorez za SIM karticu nalazi se između modula kamere i baterije – ova lokacija ima i dobre i loše strane budući da svaki put morate da isključujete i uključujete telefon pri promeni kartice. Čini se da je ovo osmišljeno da zamena kartice bez isključivanja telefona ne bi bila podržana a ne da bi se dobio dodatni prostor unutar telefona, budući da nema ničega ispod baterije, gde bi se inače mogao naći integrisani slot za SIM karticu. Trajanje baterije uz standardno korišćenje je 3.5-4.5 dana uz 30 minuta razgovora, nekoliko SMS/MMS i MP3 numere podešene kao tip zvona. Međutim, ukoliko želite da koristite telefon samo kao MP3 plejer, trajanje baterije će se drastično smanjiti na 6-7 sati.
Na donjoj ivici nema kontrola niti delova osim malog proreza za mikrofon, dok na gornjoj strani nema apsolutno ničega.
Sa desne strane nalazi se Multimedija taster (kamera, video, mp3).
Novi konektor za interfejs nalazi se sa leve strane – kompanija je objedinila sve konektore da kućište ne bi bilo opterećeno različitim utičnicama i, što je još važnije, od sada korisnici mogu da koriste isti pribor – stereo slušalice, punjač kao i USB kabl za sinhronizaciju koji se uključuju u ovaj konektor. Otvor za provlačenje trake za nošenje telefona oko vrata nalazi se iznad njega.
Uopšteno govoreći, to je sve što imam reći o izgledu telefona. U celini, telefon je veoma jednostavan ali istovremeno i originalan i zgodan (ukoliko ne uzmemo u obzir OK taster).
Meni se sadrži od 12 2D ikona. Preko kursora krećete se kroz meni. Kada je kursor na jednoj od ikona, ona je obeležena velikim, providnim svetlo braon kvadratom. Meni je cikličan (stavke 1-12). Prvu stavku možete pomeriti na poslednju. Ukoliko pritisnete strelicu na gore ili na dole, skrolovaćete četiri vertikalne ikone menija, npr. 2,5,8,0.

















Prva stavka menija je „Igrice i aplikacije“. Telefon ima dve unapred instalirane igre: Sudoku i SpaceBall. Sve igre i aplikacije koje su bazirane na Java MIDP 2.0 platformi se ovde skladište.






Druga stavka menija je „Kontakti“. Nazive imena možete uskladištiti u memoriji telefona ili na SIM kartici. Odaberite ono što želite: da je vidljivo samo ime i broj telefona, ime sa fotografijom – način na koji će lista biti prikazana. Kontakti se mogu pomerati, kopirati ili brisati odjednom na i sa SIM kartice. Imenik telefona ima kapacitet od 1000 unosa. Glavna razlika od ranijih modela je broj slova za ime. Od sada možete uneti do 40 slova na ćirilici i latinici. Svaki unos može imati do 4 telefonska broja (mobilni, kućni, na poslu, faks), e-mail adresu (do 40 karaktera), takođe se može dodeliti jednoj od 8 grupa (mogu se preimenovati, može im se dodeliti melodija po želji, uključujući i mp3, aac, wma i ikona), možete dodeliti fotografiju po želji ili sliku (veličina 72x72 piksela). Ipak, ne postoji mogućnost tona po želji. Ovaj telefon poseduje mogućnost brzog pozivanja a osam tastera je dostupno za dodelu brojeva.























Sledeći meni je „Planer“. On podrazumeva kalendar i beleške. Po podrazumevanom podešavanju kalendar daje mesečni pregled. Možete videti bilo koji datum koji želite, pregledati dnevne planove i podestiti bilo koji od unapred instaliranih tonova (ukupno 16). Memorija kalendara može imati sledeće informacije: početno vreme događaja (ceo dan ili određeni interval); tekstualnu zabelešku (do 20 karaktera); alaram (u određeno vreme, 15 ili 30 minuta, 1sat/dan, 3 dana ili 1 nedelju ranije); ponavljanje (jednom, dnevno, nedeljno, radnim danima, vikendima, mesečno, godišnje); vreme odrađenih događaja koje se beskonačno može podesiti. Istovremeno može biti uskladišteno do 20 unosa.







Kada je reč o beleškama, ovde ćete videti mnogo jednostavnije mogućnosti. Možete uneti do 20 beleški i svaka može imati dužinu od 80 karaktera, bez obzira na kom jeziku pišete.



Četvrta stavka je „Multimedija“ kojoj se može pristupiti pritiskom na taster okidača u režimu mirovanja a tu je takođe i diktafon (mogućnost snimanja 10 pozicija u trajanju od 15 sekundi) i foto-video albumi.






















![]() |
![]() |
![]() |
|
„Poruke“. Ovaj telefon podržava SMS, EMS, MMS, E-mail, voice mail, servisne poruke kao i šablone.


Kod prethodnih modela funkcija T9 je postojala a sada se radi manuelnim putem.
Sa ugrađenim operativnim e-mail klijentom nema nikakvih poteškoća pri radu. Možete poslati jedan mail grupi od 6 primalaca. Veličina e-mail poruke ne može preći 2000 karaktera bez obzira na jezik kojim je pisana, ili 100Kb. Možete dodati fotografiju, sliku, zvuk, glasovni podsetnik (do 5), tekstualne fajlove iz eksterne memorije i kontakata. Telefon prima e-mail poruke do 300Kb veličine, ali skladišti samo prepoznati tip fajla. Isto važi i za slanje. Nadajmo se da će se situacija popraviti kod narednih verzija. Što se tiče MMS-a, sve je isto kao i kod e-mail poruka ali u svakom slajdu može biti samo jedna fotografija. Veličina odlazne MMS poruke ne može premašiti 100Kb. Pri slanju poruke adresu možete preuzeti bilo iz imenika bilo sa liste nedavno korišćenih brojeva, gde se nalazi 20 poslednjih brojeva. U ovoj listi nalaze se samo nazivi bez otkrivanja brojeva telefona. Kod primanja poruke od nepoznate osobe, taj broj mora biti sačuvan kao novi ili mora biti dodat već postojećem unosu.

























Ukoliko slučajno priitsnete „Exit“ pri kucanju poruke, uvek možete pozvati isti meni za poruke i SMS pa odabrati bilo da započnete novu poruku ili da nastavite staru.

Ono što je takođe značajno je to što nije neophodno podešavati profile. U zavisnosti od odabranog sagovornika, telefon vam nudi profil tako da jedino što morate da uradite jeste da ga aktivirate.
Šesta stavka menija je „Moje stvari“. Svi fajlovi koji su uskladišteni u memoriji telefona nalaze se ovde. Pristup memorijskoj kartici vrši se preko različite stavke menija. U svaki podmeni možete pomeriti/kopirati bilo koje fajlove iz memorije telefona u memoriju kartice i obrnuto, uz zadržavanje istog naziva. Tu je takođe i specijalni direktorijum nazvan „Ostalo“, gde možete sačuvati sve fajlove koji nisu prepoznati od strane telefona – u suštini mogu biti poslati preko Bluetooth-a, e-mail-a ili prebačeni preko USB Mass Storage-a.

„Ekran“ predstavlja sedmu tačku menija – zadržava svaku poslednju stvar koja je imala veze sa radom displeja. Za korišćenje je dostupno 7 pozadinskih slika kao i četiri unapred ubačene teme (čisto, orijental, sjajni grad, kameleonski zidovi). Pored toga imate slobodu da uklonite pozdravnu poruku, sakrijete ili podesite naziv rukovaoca. Pozadinsko svetlo se takođe može podesiti u vremenskim intervalima do 5 do 60 sekundi uz mogućnost stalnog isključenja.

















Osma stavka menija su „Profili“. Prisutno je pet standardnih profila, svaki od njih može se posebno podesiti. Podešavanja podrazumevaju: tip zvona – ton, vibracija, ton i vibracija, ton nakon vibracije, režim nečujnog rada. Ton se može odabrati među 22 unapred instaliarane melodije i midi, mp3, wma, aac fajla. Jačina ima pet nivoa podešavanja; tip zvona za SMS – jedno od četiri podešena. Zvuk tastera – jedan od podešena četiri. Jačina zvuka tastera – 5 nivoa. Jačina zvučnih efekata – pet podešavanja. Jačina melodija pri uključenju/isključenju telefona – pet podešavanja.












„Dodatni pribor“ je deveta stavka menija. U prvom podmeniju nalazi se Favorites. Ovde možete odrediti prečice kojima možete pristupiti u režimu mirovanja. Možete dodeliti do 9 prečica. Alarm časovnik poseduje pet različitih alarma. Za svaki možete odabrati tip ponavljanja: nikada, od ponedeljka do petka, od ponedeljka do subote, dnevno a možete odabrati jednu od 22 unapred ubačene melodije. Kao zvuk alarm časovnika ne može se odabrati MP3 numera.






Bluetooth v. 1.2. podržani profili:
Slušalice;
Handsfree;
Prenos fajlova;
Štampanje slika;
Dial-up networking;
Prebacivanje sa poslovnih kartica;
Pretraživanje ostalih uređaja;
Profil serijskog port-a.
Što se tiče podešavanja Bluetooth-a, ovde uređaj možete načiniti vidljivim svima ili ne, promeniti naziv. Nikakvih problema nije bilo tokom testiranja.


Aktivacija modema i opcije diska koji se može ukloniti prebačene su u posebnu stavku menija. Da bi telefon mogao da se koristi kao eksterno skladište – neophodan vam je USB 2.0 kabl i tada možete omogućiti ovu funkciju. Interfejs za transfer je USB 2.0. Trebalo bi da aktivirate modem u cilju unosa u imenik, instaliranja novih aplikacija i upotrebe telefona kao GPRS modem-a. Kalkulator ima mogućnost računanja cos/sin/tan/log/ln/exp/sqrt. Konvertor jedinica vam omogućava konvertovanje različitih jedinica: valuta, površina, dužina, težina, temperatura, zapremina, brzina, veličinu obuće, itd. Svetsko vreme – ovde možete pogledati koje je vreme u bilo kojoj zemlji na svetu. I na samom kraju nalazi se operaterev meni gde možete videti informacije o vremenu, valuti itd.







Deseta stavka posvećena je „Pretraživaču“. Ovde nema ničeg posebnog ili interesantnog. Slično kao i kod poruka, ovde ćete pronaći sve profile koji se odnose na određenje operatere. Ugrađeni pretraživač v2.0 podržava konstantnu GPRS konekciju, čak i u slučaju dolazeće SMS poruke ili telefonskog poziva.



„Liste poziva“. Ovde možete videti sve liste poziva, sa po deset unosa na svakoj ili objedinjenu. Takođe možete videti obim podataka i GPRS informacije. Objedinjena lista prikazuje poslednjih 20 dolazećih/odlazećih poziva.

I na kraju dvanaesta stavka menija je „Podešavanje“ i obuhvata podešavanje datuma, odabir jezika (dostupno je devet jezika), podešavanja vezana za poziv (preusmeravanje, režim odgovaranja, određivanje, minutni podsetnik i auto pozivanje), podešavanja vezana za sigurnost koja skladište različite šifre i lozinke koje su nekako povezane sa radom uređaja (sigurnosna šifra - 0000); mrežna podešavanja su takođe tu i ona vam omogućavaju manuelni odabir mreže i opsega. Između ostalih funkcija koje su ovde dostupne jesu i GPRS, detalji interne memorije (8Mb, tekstualne poruke – 150, MMS -100, diktafon, slike, zvuci, igre i aplikacije, e-mail), multimedija -124.5Mb (video, foto, muzika, tekst). Poslednja opcija odnosi se na resetovanje svih podešavanja i njihovo vraćanje na osnovna podešavanja.











Medija plejer
Mogućnosti MP3 plejera kod modela KG320 su samo neke od onih koje se mogu pronaći kod LG M6100 i odlične su za reprodukciju MP3, AAC, AAC+, AAC++, WMA na uobičajeni način. Uređaj nema ograničenja kada je u pitanju bitrate. Za početak, jačina zvuka podešena je na trećinu skale po podrazumevanom podešavanju (od pet mogućih plus opcija isključivanja zvuka), što je veoma dobro za slušanje muzike preko slušalica ili zvučnika telefona. Kod dolazećih poziva uređaj zaustavlja reprodukciju i prenosi melodiju zvona preko slušalica. Kada dobijete SMS, MMS ili eMail poruku na ekranu se pojavljuje odgovarajuća slika, iako za čitanje morate napustiti medija plejer. Sve u svemu, MP3 plejer je veoma dobar i ne pravi nikakve probleme pri radu. Jedini nedostatak je nemogućnost rada u pozadinskom režimu.
Uređaj takođe poseduje video plejer u okviru standardnog softverskog alata koji dozvoljava gledanje klipova koji su snimljeni u 3GP i MP4 formatu. Budući da nema funkcije za automatsko ponavljanje u medija plejeru, korisnik manuelnim putem mora da započinje ponovni pregled video sadržaja. Ukoliko želite režim pejzaža, upotrebite levi funkcionalni taster. Nema ograničenja za video klipove. Plejer vam takođe pruža mogućnosti premotavanja unapred ili unazad velikom brizinom tako da nije problem doći do željene pozicije korišćenjem ove funkcije. Kod video plejera sve izgleda izbalansirano i veoma jednostavno za rad.
Sinhronizacija sa računarom i prenos fajlova
Sinhronizacija sa računarom može se izvsti preko USB kabla ili Bluetooth-a. Kod USB konekcije, telefon se prebacije u režim prebacivanja podataka, dok računar identifikuje telefon kao mobilno skladište nezahtevajući instalaciju dodatnih driver-a. USB sinhronizacioni standard je 2.0.
Utisci
Lično sam doživeo pozitivno iznenađenje u toku rada sa ovim uređajem. Kvalitet izrade je kao i uvek kada su u pitanju LG telefoni, odličan. Metalni delovi kućišta su čvrsti i jednostavni. Zatvarač kamere ima nekoliko prednosti; npr. dok stoji na stolu telefon je blago izdignut tako da uvek možete videti ko vas zove a da ne morate da uzimate telefon u ruke. Telefon se takođe odlično pokazao i u smislu prijema, iako bi kada se nalazite na bučnoj ulici trebalo da koristite stereo ili Bluetooth slušalice. Ali sa druge strane, melodije i vibracija uvek odlično rade i mogu se čuti u bilo kojim uslovima.
Najbliži rivali ovom modelu jesu VK Mobile 2020 i Motorola L7. Iako je tanji (8.8mm) prvi telefon ima samo 96Mb memorije za zabavne svrhe ali ima i nižu cenu zbog lošijeg standarda i ekrana.