
Kompletan test GSM-telefona Motorola MOTORIZR Z3
Prošlo je malo vremena od kada je Motorola započela sa pripremana za prvo izdanje telefona sa klizajućim mehanizmom – međutim GSM-izdanje ovog uređaja za evropsko i američko tržište ipak nije prvi ovakav telefon budući da se već pojavio na koreanskom tržištu. Kompanija je pokušala da ovom modelu dodeli vrhunske performanse kao i do tada neviđen izgled. Lično nisam mogao da pronađem razlog zašto su pokušali da slede Nokia-in primer u ovom polju budući da ova kompanija poseduje nekoliko ovakvih modela koji su osrednjeg kvaliteta u smislu tehnologija koje su korišćene. Što se tiče iskustva koji je imao Samsung na ovom polju, dosta toga je preuzeto ali samo kada se radi o hardveru. Uopšteno govoreći, Motorola je pokušala da sledi korake RAZR uspeha. To je i razlog zbog čega su menadžeri kompanije tvrdili da će ovim modelom prikazati kako ovi uređaji treba da izgledaju. Na osnovu njihovih transparentnih nagoveštaja, bilo je lako shvatiti da će najveći fokus biti na samom dizajnu telefona, naročito na „slim-and-sleek“ konceptu. Od tada se pojavljuju različite informacije o ovom uređaju, međutim, ispostavilo se mnogo gore nego što je bilo očekivano, budući da je Motorola uspela da iskoristi većinu svojih karakteristika – uz manju debljinu i tek nešto bolji interfejs. Da apsolutno nema konkurencije na tržištu, ovakvi proizvodi bi bili veoma traženi, kao što je bila i Motorola RAZR kada se pojavila. Predstavljanje Samsung-ove Ultra linije pokopalo je Motorola-ine namere da postane dominantna na ovom polju. Ovaj proizvođač je bio nadmašen i u smislu dimenzija (debljina) i u smislu funkcionalnosti – da je MOTORIZR Z3 predstavljena nekih 6 do 8 meseci ranije, taj model bi bio prvi u svojoj klasi, ali danas je to dobar ali ne i vrhunski Motorola uređaj.

Konfuzija koja je vladala u Motorola-i i izmene u strategiji koje su rađene svakih šest meseci postale su očigledne, na primer, sistem označavanja i kako je oznaka od četiri slova dobila MOTO prefiks. Tako da dolazimo do zaključka da bi MOTORIZR trebalo shvatiti kao „motoslider“, ali u tom slučaju šta sa svim ostalim rešenjima koja poseduju istu formu? Ovakva politika ukazuje na to da telefoni sa klizajućim mehanizmom ne zauzimaju važno mesto u Motorola-inom opsegu kada je u pitanju neka bliža budućnost. Kompanija je utvrdila čitavu liniju i dala joj jedinstven naziv, za razliku od Sony Erisccon-a koji kategoriše rešenja po formi a ne po funkcionalnosti. Međutim, ukoliko upitate korisnike, dobićete odgovor da prvenstveno traže mogućnost slušanja muzike (Walkman brand) a manje određeni oblik telefona. Razlozi i efekti su nejasni tako da sigurno nećete pronaći jasnu definiciju strategije ove kompanije kada je u pitanju ova serija. Pored toga, tu je i mogućnost koja bi trebalo da se realizuje u ovoj godini a koja se tiče novih oznaka, nove kategorizacije i pozicioniranja modela. Iskreno govoreći, oslonili smo se na ovu izjavu o budućem pozicioniranju proizvoda da bismo vam omogućili da razumete zašto MOTORIZR Z3 neće biti konačno rešenje problema ove kompanije.
Sa druge strane evidentne greške u marketingu i planiranju dovele su do toga da cene budu veoma pristupačne za korisnike kada su u pitanju rešenja nazvana premium i najboljim proizvodima kompanije. Nema potrebe naprezati se da se nađe ovakav primer: Motorola v80 ili možda model PEBL. Sa ove tačke gledišta MOTORIZR Z3 je definitivno najinteresantniji i u narednih 4 do 5 meseci će postati najprivlačniji model kada je u pitanju odnos cena/kvalitet.


Na prvi pogled dizajn telefona je odličan, ali nije u pitanju samo izgled – završna obrada meka na dodir u kombinaciji sa osećajem metala deluje zaista lepo. Poklopac baterije je načinjen kompletno od metala. Za razliku od modela KRZR, z3 uopšte ne deluje sjajan – naprotiv deluje na neki način asketski, što se meni lično sviđa. Proizvođač je ovoga puta prekršio dugoročno pravilo da neko vreme nakon izdavanja predstavi dodatne kolor šeme telefona – već nas je odmah obradovao sa tri – tamno crvenom, plavom i crnom. Ipak na samom početku života ovog modela na svim tržištima će biti prisutan samo telefon u plavoj boji a tek onda i ostali.



Sa dimenzijama 106x46x16 mm i težinom od 108 grama z3 može da stane u bilo koji džep bez problema. Postoji mogućnost automatskog zaključavanja tastature, čime se sprečava da funkcioni tasteri budu slučajno pritisnuti. Telefon koristi tastaturu koja ima uobičajen RAZR izgled – u pitanju je metalna pločica sa ugraviranim tasterima. U sredini četvorstranog navigacionog tastera se nalazi OK taster. Što se tiče numeričke tastature ona se otkriva tek kada se z3 potuno otvori i u tom slučaju ugledaćete brojne tastere sa dobrim i što je još važnije primetnom osetljivošću na pritisak. Nagib kućišta je jedinstveno rešenje – zahvaljujući ovoj karakteristici nećete imati nikakvih problema da doprete do gornjih i donjih redova tastera. Tasteri su osvetljeni belom svetlošću i dobro vidljivi u svim uslovima.




Sam ekran ne impresionira, mada je u pitanju tipičan Motorola ekran koji može da prikaže rezoluciju od 176x220 piksela (30x37mm, 1.9 inča) i 262.144 boje. Kvalitet slike nije loš, mada je dosta zastareo kada se imaju u vidu ekrani konkurentskih uređaja kompanija Samsung i Sony Ericsson. Ono što nedostaje ovom ekranu je viša rezolucija – slika izgleda prihvatljivo, ali ništa više od toga. Ekran može da prikaže 6 tekstualnih i 3 servisne linije. TFT tehnologija omogućava da informacije čitate čak i kada je ekran izložen direktnim sunčevim zracima i sa tim nema nikakvih problema.

Slider je opremljen mehanizmom automatskog otvaranja, tako da je proces otvaranja modela z3 jednom rukom zaista lak. Na površini ispod ekrana nalazi se udubljenje za palac, što je još jedan dodatak ukupnoj pogodnosti telefona.

Sa leve strane telefona se nalazi prekidač za reglaciju jačine zvuka a nešto niže programabilni taster. Korisnik ima mogućnost da ga prilagodi sopstvenim potrebama i dodeli aplikaciji kamere ili nekoj drugoj funkciji. Dok se krećete kroz menije ovaj taster može duplirati funkciju tastera OK ili imati neku drugu funkciju u zavisnosti od date stavke menija. Sa desne strane kućišta se nalazi taster za glasovne komande, pomoću kojeg se vrši glasovno pozivanje, izvršavanje glasovnih komandi u režimu mirovanja kao i aktiviranje snimača zvuka prilikom razgovora. MiniUSB slot za priključivanje punjača ili slušalica se takođe nalaze sa desne strane.
![]() |
Video klip, izgled telefona (wmv, 4.8 Mb)
|


Sa zadnje strane modela z3 možete videti rešetku zvučnika i to u dnu telefona. Zvučnik stupa na scenu pri reprodukciji melodija. Nezavisno od nje, u gornjem delu zadnje strane telefona smešteno je sočivo 2 Megapikselne kamere i modul blica, čineći na taj način izgled modela z3 različitim u odnosu na model KRZR.

Poklopac baterije je napravljen od metala i ne pokazuje ni najmanji trag bilo kakvog zazora. Slot za microSD karrticu je postavljen između poklopca i ležišta SIM kartice, što znači da možete bez problema izvršiti njenu zamenu čak i dok telefon radi.

Z3 koristi Li-Ion-sku bateriju (BC-50) kapaciteta 700mAh. Prema tvrdnji proizvođača ona može da obezbedi 235 časova rada uređaja u režimu mirovanja odnosno 3.5 sati razgovora. Prilikom testiranja uređaja, baterija je trajala oko 2 dana uz prosečno korišćenje od 1 časa na razgovore, 1 časa na reprodukciju muzičkih numera i oko 20 minuta na ostale funkcije. Za model z3 ne postoji baterija većeg kapaciteta. Generalno gledano, većina korisnika će moći da računa na trajanje baterije od 2 dana, što je zadovoljavajuće. Potrebno je da 2 časa da se baterija telefona potpuno napuni.
Meni
MeniSoftverski z3 je replika modela KRZR, samo sa nekim različitim prethodno instaliranim aplikacijama i temema. Telefon poseduje 21mb memorije koja je dostupna korisniku, mada ova količina može da se proširi memorijskom karticom. U memoriji se mogu čuvati različite aplikacije. Izvršni Java fajl je ograničen na 1mb veličine (veličina JAR fajla), dok HEAP može imati veličinu i do 2mb. Telefonu nije bitno koji tip memorije se koristi pri radu sa fajlovima (muzika, pozivi, fotografije, aplikacije), ali brzina interfejsa je sporija za internu memoriju (iako bi trebalo da bude obrnuto kada se logički razmišlja). Ovo ograničava bitrate mp3 fajlova. Preporučena bitrate za memoriju telefona je 64kbps i 128 za karticu. Ovo, ipak, treba da shvatite kao preporuku proizvođača a ne striktno ograničenje. Telefon će savršeno reprodukovati fajlove sa 256kbps ili bilo kojim alternativnom bitrate-om; problemi se retko javljaju za neke specifične muzičke kompozicije.
![]() |
Video klip, meni telefona (wmv, 4.6 Mb)
|
Memorija za aplikacije se dinamički distribuira,a u telefonski imenik može stati 1000 imena. Planer može upamtiti do 900 beleški. MMS je ograničen na 300KB veličine.
Glavnom meniju možete pristupiti pritiskom na taster OK, koji je postavljen u sredinu ispod ekrana. Glavni meni uobičajeno karakrteriše devet ikona; svaka od njih koristi statusnu liniju za definisanje. Možete prikaz glavnog menija promeniti tako da se prikazuje u vidu lista i u tom slučaju će sve biti uređeno na taj način. Polovina podmenija je prikazana kao lista, dok je druga polovina prikazana kao ikone (možete odabrati prikaz koji vam više odgovara). Korisnik može prilagoditi prečice navigacije brojevima, a prečice se mogu podesiti za gotovo svaku stavku menija ili funkciju (uključujući i prilagodljive). U režimu mirovanja, navigacionim tasterom se mogu pozivati različite aplikacije koje je odabrao korisnik. Pored toga, možete se igrati sa opcijama pa podesiti da recimo sve ikone nestanu sa ekrana dok je navigacioni pad pritisnut. Dva programabilna tastera mogu da budu povezana sa različitim radnjama, nezavisno od podrazumevano podešenih. Sa ovakvom fleksibilnošću menija na raspolaganju, nedostatak brze navigacije brojevima se ne primeti mnogo.

Uređaj podržava iTap predvidljivi unos teksta. Dok unosite simbole, ekran prikazuje trenutne reči, ali krije simbole dodeljene tasterima. Uređaj pamti varijante reči koje ste odabrali i nakon toga ih nudi automatski. Ovo pomaže da se izbegne unošenje reči u rečnik kao što je neophodno kod T9 sistema.
Oni koji koriste dva jezika za unošenje SMS poruka će biti veoma zadovoljni jer je kod modela z3 ova opcija veoma dobro urađena. Takođe možete podesiti koji tip unosa teksta se koristi za svaki jezik – predvidljiv ili ne.
Interfejs koji postoji kod modela z3 omogućava prebacivanje između kategorija pritiskanjem tastera "*" i "#", što je dosta pogodno kod dnevnika poziva i omogućava vam da se krećete kroz različite stavke tako što ćete izvršiti samo jedan ili dva pritiska tastera. Sve u svemu interfejs je veoma pogodan i na neki način sličan onome koji postoji kod Sony Ericsson brendiranih telefona (kod kojih su prisutni tabulatori na ekranu). Primenom ovih tastera u telefonskom imeniku možete pretraživati grupe kontakata.
Telefonski imenik. Više od 1000 imena može se sačuvati u memoriji telefona i za svaki unos možete uskladištiti ime, prezime (dva polja), nadimak, broj telefona (odaberite tip sa liste – kuća, posao, mobilni, fax itd, da li je dostupan za videopozive ili ne). Pri unosu broja dobićete samo jedno polje, ali se drugo pojavljuje nakon što popunite prvo. To znači da telefon omogućava pristup korak-po-korak, što ima logike. Na kraju, sedam brojeva može se zadržati za jedno ime, što je više nego dovoljno za većinu korisnika.








Pored brojeva možete uneti i e-mail adrese (do dve), URL, poštansku adresu (dva polja za ulicu, grad, državu i poštanski broj). Takođe treba pomenuti tekstualnu belešku, personalnu melodiju zvona, korisničke grupe (neograničen broj i za svaku se može dodeliti personalna melodija) kao i datum rođenja. Nažalost, nema automatskog podsetnika za rođendan u planeru niti zvučnih signala. Nadam se da će ovo biti sledeći korak u dizajnu telefonskog imenika.
Telefon poseduje sistem prepoznavanja glasa nezavisan od zvučnika, što znači da glasovni tagovi nisu potrebni (mada ovo varira od regiona i odabranog jezika menija) – možete pozvati bilo koji kontakt ili pozvati aplikaciju glasom bez ikakvih priprema. Na neka tržišta se telefon isporučuje bez ove funkcije, tako da će korisnik morati da snimi glasovne tagove.
Opšta lista prikazuje nazive koji su uskladišteni i u memoriji telefona i na SIM kartici (samo jedan tip se može videti u jednoj listi). Pretraga se može vršiti po slovima a možete kucati i čitav naziv. Pregled liste moguć je na tri načina – samo imena sa ikonama i podrazumevanim brojem telefona, imena i fotografije kao i prvi broj telefona (podrazumevani broj telefona), imena sa brojem. Postoji mogućnost brzog skrolovanja imena. Bilo koji broj može biti dodat listi za brzo pozivanje a postoji mogućnost slanja poruke ili poziva odabranog broja u pop-up meniju.
Podešavanja vezana za grupe omogućavaju da odaberete personalne melodije zvona i slika vezanih za njih - z3 poseduje po podrazumevanom podešavanju četiri grupe, mada se ovaj broj može povećati od strane korisnika. Postoji i podrška za masovno slanje poruka članovima grupa.
Zaista privlačan dodatak interfejsu je filter e-mail adresa (sortiranje opšte liste) ili nedavno korišćenih brojeva (radi i za SMS poruke) - u drugom slučaju lista se nalazi u sekciji Recent Contacts.
Postoji mogućnost primanja kontakata sa drugih telefona što je privlačna mogućnost. Ukoliko su imena ista, kreiraju se dva unosa. Ukoliko neki od unosa ima popunjeno polje Nadimak, tada se kontakt prikazuje pod nadimkom a ne imenom i prezimenom. U suštini ovo je jedan od prvih uređaja koji može da primi kompletne informacije o kontaktu sa drugog uređaja (na primer kontakti koji su preuzeti sa Sony Ericsson K800i modela imaju i dodeljene fotografije na z3).
Poruke. Obezbeđen je osnovni kapacitet memorije za 100 SMS poruka, što može varirati u zavisnosti od verzije firmware-a. Kao po pravilu, operatorske verzije su ograničene na 300. Uređaj podržava EMS. Automatsko brisanje kompletne liste poruka je dodatna mogućnost, postoji lista šablonskih poruka. Izveštaj o prispeću poruke može biti stalno uključen ili se može uključiti i isključiti za datu poruku.







Upravljanje MMS-om ne izaziva nikakve probleme. Sve je veoma jednostavan i lako razumljivo. Porukama se mogu dodati slike načinjene ugrađenom kamerom kao i zvučni fajlovi. Deset šablonskih poruka izgledaju sjajno i obavezno ih treba pogledati.

Telefon ima POP3/IMAP4 e-mail klijent koji dozvoljava pregled zaglavlja dolazećeg mail-a kao i njegovo preuzimanje. Mogu se poslati samo oni grafički fajlovi, video i mp3 koji ne prelaze veličinu koja je određena za slanje. Ukoliko želite da uskladištite neke od e-mail poruka, morate koristiti dinamički raspoređenu memoriju kao što je slučaj i sa MMS-om.
WAP. Telefon poseduje WAP pretraživač v2.0 a njegove mogućnosti su standardne, bez nekih većih osobenosti. Prisutan je EDGE (klasa 10), podešavanja su jednostavnoa i dovoljno je samo pratiti instrukcije operatera.Prilikom različitih događaja (na primer dolaznog poziva ili poruke) pretraživač se minimizuje i kada završite sa razgovorom ili čitanjem poruke bićete u mogućnosti da nastavite surfovanje web-om. Sva preuzimanja se izvršavaju u režimu potpunog ekrana.


Nedavni pozivi. Telefon ima listu poziva, koja obuhvata i propuštene pozive i pozivane brojeve. Korišćenjem tastera "*" i "#" možete na jednostavan način prelaziti sa jedne na drugu listu. Takođe je dostupna specijalna lista 40 poslednjih biranih brojeva. Prikazuje se ime pozivaoca, ukoliko postoji u imeniku, kao i tip poziva. Sve je jednostavno i uobičajeno, ništa posebno. Svaki unos karakteriše datum i vreme kao i trajanje poziva.


Ovaj meni prikazuje poslednje pozive, trajanje poziva i podatke o konekcijama.
Alati. Ovaj meni karakteriše čitava grupa office aplikacija kao što je kalkulator. Pogodna, digitalna tastatura postoji na ekranu, koja savršeno reprodukuje stvarnu tastaturu.

Alarm časovnik. Možete podesiti nekoliko alarm časovnika i odabrati melodiju, naziv i jačinu, tip ponavljanja (dnevno, jedanput) za svaki od njih. Telefon je dizajniran kontinualnu upotrebu i zato je potrebno unošenje naziva i za alarm časovnike. Alarm se aktivira jednim pritiskom i savršeno se uklapa sa beleškama.

Diktafon. Funkcija snimanja može da bude pozvana u režimu mirovanja kao i tokom razgovora - u drugom slučaju snima obe strane. Maksimalno trajanje snimka zavisi samo od količine slobodne memorije modela z3. Vaš sagovornik je opomenut ukoliko je snimač glasa uključen. Prvo je to zujanje a zatim kratak zvuk u jednakim intervalima.
Planer. Možete ga videti u mesečnom ili nedeljnom pregledu po satima. Takođe se mogu videti sastanci koji su povezani sa određenom satnicom. Svakom unosu može biti dodeljen naziv, početno vreme, dužina (mereno u satima, minimalni iznos vremena je 30 minuta). Upozorenje se može ranije podesiti. Svaki unos se može ponoviti, što je veliki plus.




Lista zadataka ne postoji kod modela Z3.
SyncML podrška je pristuna na modelu z3, i namenjena je za korisnike u kompanijama koji imaju veliku potrebu za sinhronizacijom sa serverom podataka (nešto slično kao što je daljinska sinhronizacija za Desktop PC, ali u ovom slučaju server mora biti lociran u mreži).
Lista Activation – telefon poseduje podršku za DRM 2.0, tako da pomoći liste aktivacija možete proveriti licence, njihov status itd.
Svetsko vreme – pokazuje trenutno vreme u tri različita grada na svetu.
Igre i aplikacije. Telefon podržava Java MIDP 2.0, sve aplikacije koje se nalaze u ovom meniju su zasnovane na ovoj tehnologiji. Broj igrica i njihovi naslovi variraju od toga gde je telefon kupljen. U većini slučajeva kupićete telefon koji poseduje samo igru Block Breaker Deluxe.




Meni Aplikacije sadrži tri Motorola-ina programa – HelpMeMOTO, Motorola Setup (podešavanje telefona bazirano na operateru), BackUp (prebacivanje vašeg imenika na server).

Neke verzije namenjene evropskom tržištu imaju instaliranu eBay Pocket Auctions aplikaciju – u pitanju je kao što sam naziv govori program koji omogućava kupovinu preko eBay-a.
Iako mp3 plejer je dostupan, on se mnogo ne koristi, iz razloga što ne može da se minimizuje, kao ni Java aplikacije (prekidanje je jedina podržana karakteristika). Iako je medija plejer dosta interesantnog izgleda, većina korisnika koja nije upoznata sa Motorola uređajima će biti zbunjena jer misli da telefonu nedostaje reprodukcija muzike u pozadinskom režimu i upravljenje plejerom preko Bluetooth-a. Ali sve ove karakteristike postoje na listi podešavanja gde ćete pronaći liste pesama, minimozovan režim itd. Jedino krucijalno ograničenje ovde je način na koji se numere dodaju na listu. Naime, moguće je samo dodavanje numera jednu po jednu bez mogućnosti odabira određenog direktorijuma.

Multimedija. Telefon podržava teme. To je grupa pozadinskih slika, kolor šema u boji za meni, zvukova i različitih melodija zvona. Na brz i zanimljiv način možete promeniti izgled vašeg telefona. Nove teme mogu se preuzeti sa Motorola-inog web sajta.
Broj dostupnih skinova je modifikovan i sada izgledaju drugačije. Oni ne samo da menjaju boju menija već i ostatak interfejsa, što je dosta zgodna stvar za igranje.
Zvuci – informacije vezane za sve zvučne fajlove koji su u memoriji telefona nalaze se ovde. Možete proveriti njihovu veličinu, podatke i poslušati ih. Plejer koji postoji kod modela z3 je sličan kao i kod drugih Motorola telefona, sve je jasno i razumljivo. Velika prednost ovog plejera je reprodukcija mp3 fajlova u pozadinskom režimu. Uz pomoć odgovarajućih alata možete kreirati sopstvenu listu pesama. Kada je telefon zatvoren, primetićete da se lista pesama prikazuje na spoljnom ekranu, a listama se može vrlo lako upravljati bočnim i Smart tasterom.Telefon ima podršku za MP3, kao i AAC i AAC+ formate.
Slike – lista svih slika smeštena je u memoriji telefona. Postoji specijalna ikona smeštena pored svakog fajla. Svaka slika može biti odabrana kao pozadinska slika ili kao zaštitnik ekrana. Slike se mogu sortirati po kategorijama što olakšava njihovo pretraživanje.
Možete koristiti integrisani editor koji omogućava stavljanje ramova, promenu boja i upotrebu specijalnih efekata. Najprikladnija stvar je to što nakon obrade slike, ona se može sačuvati pod novim nazivom, pa se tako obe slike kasnije mogu koristiti. Ovo je odlična stvar ukoliko želite da nešto dodate na sliku ali da to ne utiče na original.
Podešavanja. Ovde možete vršiti podešavanja vezana za ekran uključujući i kolor šeme.




Tip zvona i režim upozorenja (mešoviti režim, kada se istovremeno javljaju zvono i vibracija) se takođe nalaze ovde.
Iz ovog menija možete aktivirati režim Flight i podesiti signal za njegovo aktiviranje. Činjenica da kod modela KRZR ne postoje profili frustira pomalo, ali je režim Flight prvi korak ka potpuno funkcionalnim profilima.
Sigurnosna podešavanja su značajno proširena. Sada postoji mogućnost zaštite nekih funkcija lozinkom, te funkcije podrazumevaju imenik, poruke ili neku drugu sekciju.
Bluetooth podešavanja su neznatno izmenjena; Sada je dostupna i opcija za štampanje poruke, beleške koja je uneta u planer ili unosa u imeniku.


Podržani standard je 1.2; pored profila za štampanje aparat poseduje Audio Profile (A2DP), koji omogućava korišćenje stereo slušalica slušalica. Preko slušalica ne možete "premotati" numeru unapred ali i vršiti promenu numere. Maksimalna brzina prenosa podataka preko Bluetooth-a je 25-30Kb/s.
USB-povezivanje. Z3 ima podršku za profil štampanja i USB Mass Storage režim, kad aje identifikovan kao memorijska kartica. Brzina prenosa podataka se ne razlikuje od pune USB 2.0 brzine, koja nije naročito velika ali je odgovarajuća kada je u pitanju mobilni telefon. Za povezivanje se koristi sttandardni miniUSB kabl.
Sinhronizacija sa računarom. Kompletna verzija Mobile Phone Tools verzija 4.x uključena je u pakovanje. Mogućnosti programa pokrivaju potrebe većine korisnika; obuhvaćena je sinhronizacija sa MS Outlook-om, pravljenje rezervene kopijena računaru, kopiranje fotografija, melodija, pisanje poruka na računaru. ActiveSync Exchange podrška je takođe uključena, mada je omogućena samo daljinska sinhronizacija (sa računarom preko mreže).
Kamera. Sa integrisanim 2MP CMOS modulom možete snimati slike sa četiri rezolucije – Velika (2MP), Srednja (1.2MP), Mala (480x640) i X-mala (240x320). Dostupna su tri stepena kompresije. Drugim podešavanjima može se isključiti zvuk pri okidanju, podesiti ekspozicija od -2 do +2, odabrati tip osvetljenja (auto, sunčano, oblačno, zatvoren prostor, kancelarija). Takođe je prisutna i karakteristika tajmera.



Najbolji rezultati se postižu pri sunčevoj svetlosti dok u drugim slučajevima zasićenost boja nije dovoljna. Jedna od karakteristika je prikazivanje fotografije preko celog ekrana pri radu sa kamerom, dok su obaveštenja poluprovidna. Vertikalnim pomeranjem navigacionog tastera možete vršiti promenu osvetljenja, a pored toga možete vršiti odabir različitih efekata (kolor, crno-belo, plavo, stare fotografije, crveno, zeleno i negativ). Na raspolaganju vam je i digitalni zum do x8.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Kvalitet fotografija je dosta lošiji nego kvalitet fotografija snimljenih kamerom modela V3x. Objašnjenje za ovo leži u činjenici da z3 ne koristi Nvidia 4800 akcelerator za obradu slika, koji postoji na modelu V3x. U svakom slučaju kamera modela z3 je najgora u svojoj klasi i fotografije nastale ovim telefonon zaista nisu impresivne kada se gledaju na računaru.
Zumiranje na delu
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
Ovde možete videti primere fotografija sa primenjenim specijalnim efektima.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Glavna razlika između između modela KRZR i RIZR je modul blica. U pitanju je LED i jedino pitanje je njegova snaga - upotreba blica ima smisla samo kod kratkih rastojanja, dok ukoliko pokušate da fotografišete udaljene objekte, blic jednostavno neće biti ni od kakve koristi.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Možete odabrati kvalitet videa dobar, bolji, najbolji. Maksimalna dužina trajanja video klipa je 10 minuta. Zanimljiva je činjenica da se interfejs kamere razlikuje od režima video snimanja i predstavlja drugu stavku menija. Podešavanja se mogu brzo izvršiti, međutim, tada slika zauzima samo deo ekrana zbog rezolucije klipa (niska – 128x96 piksela, visoka - 176x144 piksela). Kvalitet videa je osrednji a postoji mogućnost snimanja bez zvuka. Svi klipovi se snimaju brzinom 15fps.


Performanse. Uzimajući u obzir koliko je radni takt procesora nizak, nismo očekivali da z3 prikaže neke rezultate. Naši najgori strahovi su se obistinili, jer je ovaj telefon sa performansama koje spadaju među najgore na tržištu. Nedostatak podrške za 3D Java-u nije omogućio da se izvrše odovarajući testovi.
Jbenchmark 1 | Jbenchmark 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Utisci
Model isporučuje dobar kvalitet prijema, što je tipično za moderne uređaje. Jačina tonova melodija zvona je nešto iznad proseka, midi fajlovi se reprodukuju u vidu 64-glasovnih polifonih melodija i zvuče veoma dobro. Vibracija nije ništa posebno kod modela z3 - prosečna je ili čak i malo jača. Jačina zvuka koji se reprodukuje iz zvučnika je dovoljna za gotovo sve uslove.
Zaista ne možemo reći da je Motorola okrenula naopačke svet slider telefona izdavanjem modela z3 – telefon ne poseduje neke specifikacije od kojih zastaje dah, ali uopšte nije loš. U suštini u pitanju je dobro izrađen telefon sa kliznim mehanizmom koji će na tržište stići u raznim kolor rešenjima i sa metalnim kućištem. Sva je prilika da u prvim mesecima prodaje ovaj telefon neće zabeležiti najbolju prodaju jer će se zbog njegove dosta visoke cene kupci odlučivati za jeftiniju zamenu u vidu modela Samsung D840 ili čak za Samsung D900 (uređaj višeg stepena). Ipak, poznato je da Motorola ima običaj da cene svojih modela drastično snizi 2 do 3 meseca nakon izdavanja, pa treba očekivati da će nakon tog perioda ovaj model postati zaista privlačna ponuda kada je u pitanju odnos cena/kvalitet. Međutim, kako cena bude padala tržište će videti update-ovanu verziju ovog telefona – već verovatno pretpostavljate – u pitanju će biti telefon sa omogućenom 3G karakteristikom, poboljšanim ekranom, prepravljenim izgledom i neznatno promenjenom kamerom i softverom. Na taj način Motorola će napraviti update modela a istovremeno sačuvati dizajn.
Sve u svemu, Motorola z3 je dobro napravljen telefon sa kliznim mehanizom za čiju izradu su korišćeni kvalitetni materijali. Sa druge strane on ne donosi ništa fundamentalno novo i svakako neće postati najbolje prodavani model u punom smislu te reči – ali će mu prodaja svakako rasti kako mu cena bude padala.
SAR vrednost za ovaj model je 1.21 W/kg.