Fisio 820 2002
2002. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Philips Fisio 820
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Philips Fisio 820. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Philips Fisio 820 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Philips Fisio 820

Ovaj telefon je neočekivano predstavljen iz kompanije Philips. Prve verzije ovog telefona bile su napravljene u Aziji i bile su namenjene azijskom tržištu pa su podržavale samo dva jezija za menije: Engleski i Kineski. Evropska verzija ovog telefona podržava skoro sve jezike, uključujući i Ruski.

Telefon će biti na raspolaganju u tri boje: Kristalno plavoj, Sahara i Martovski crvenoj. Meni se najviše dopala prva boja, pošto nije toliko svetla kao ostale dve. Fisio 820 ima veoma kompaktne dimenzije (98 x 47 x 21 mm), i veoma je ugodan za držanje, zbog svog oblog oblika. Masa telefona je 85 grama. Kada gledate telefon sa prednje strane, primetićete srebrni okvir oko ekrana, koji je iste boje kao i tastatura, što je slučaj kod sve tri verzije telefona. Rupa za zvučnik se nalazi na gornjem delu telefona. Ako telefon budete držali na tradicionalan način pored uveta, nećete ništa čuti, pošto je u tom slučaju Vaše uvo bliže ekranu nego zvučniku. Kada telefon budete postavili malo niže, poboljšaće se kvalitet zvuka koji čujete. Na prvi pogled nije baš zgodno, ali ćete se navići vremenom.

Ovaj model ima veliki ekran rezolucije 120 x 120 piksela i može da prikaže do 5 linija teksta i 3 statusne linije. Ekran je u boji i može da prikaže do 256 boja. Pozadinsko osvetljenje je bele boje. Informacije nisu vidljive pogotovo u uslovima veštačkog osvetljenja, kada je pozadinsko osvetljenje isključeno a telefon je u stanju mirovanja. Tekst je dobro vidljiv, kada je uključeno pozadinsko osvetljenje. Nažalost, kada se telefon nađe na suncu, informacije na ekranu se neće videti, slično kao kod SonyEricsson T68i modela. Ako bi poredili ekrane ova dva modela, Fisio ima lošiji ekran.

Tri programabilna tastera se nalaze ispod ekrana; oni se nalaze između tastera "C" (koristi se i za zaključavanje tastature) kao i taster za pristup meniju (isti se koristi i za uključivanje/isključivanje telefona). Tasteri su napravljeni od plastike, obli su i zgodni za kucanje, što se ne može reći i za programabilne tastere, pošto su oni postavljeni preblizu jedan drugom i veoma su neugodni. Dizajn je uticao na neobično rešenje kod ovog modela. Tasteri 2, 4, 6 i 8 su sjedinjeni u jedan navigacioni taster. Taster 5 se koristi za potvrdu selekcije, pa je time smanjena upotreba nekomfornih programabilnih tastera. Na bokovima telefona ne postoje tasteri, čak ne postoji ni program za kontrolisanje jačine zvuka. U toku razgovora jačina zvuka se može podesiti kroz menije.

Sve oznake na tasterima se dobro vide u mraku, ali su slova suviše tanka da bi se oznake dobro videle u uslovima veštačkog osvetljenja ili kada se telefon nađe na suncu.

Priključak za spoljašnju antenu je pokriven gumenim čepom i nalazi se sa zadnje strane telefona. Čep odgovara dimenzijama rupe, pa je veoma teško izvaditi ga. Tu se nalazi i gumeni dodataka na kojem je ispisano "Philips" koji služi da telefon ne bi klizao kada se nađe na zakrivljenoj površini. Infracrveni port ne postoji kod ovog modela, ali zato postoji podrška za Bluetooth.

Sistemski priključak se nalazi sa donje strane telefona, dok se priključak za slušalicu sa mikrofonom nalazi sa leve stane, a priključak za punjač sa desne strane telefona. U standardnom paketu se nalazi slušalica sa mikrofonom.

Telefon ima Li-Ion bateriju kapaciteta 620 mAh, koja je spojena sa poklopcem sa zadnje strane. Poklopac se može u celosti skinuti. Konstrukcija je veoma pouzdana, ne postoje pomeraji kada se poklopac postavi na svoje mesto. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 400 sati u mirovanju i do 5.5 sati ako se koristi za razgovore sa ovom baterijom. U praksi telefon je radio 3 dana u toku koga smo ga za razgovore koristili 1 sat i 20 minuta, kao i 30-40 minuta za upotrebu ostalih aplikacija. U slučaju pasivnijeg korišćenja (samo 15 minuta za razgovore) telefon može raditi i do 6 dana bez ponovnog punjenja. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni iznosi oko 2 sata.

Baterija telefona se veoma brzo potroši. Na primer, iako indikator pokazuje dva pravougaonika može se desiti da baterija potraje samo dva sata. Ako je baterija pri kraju, telefon će Vas upozoravati o tome samo 5 minuta pre nego što se isključi, što je veoma nezgodno. Treba se navići na različite načine korišćenja telefona pa samim tim puniti bateriju u skladu sa načinima korišćenja telefona. Kada isključite telefon, sva podešavanja će biti sačuvana. Međutim, ako se telefon isključio usled toga što se baterija potrošila, moraćete ponovo da podešavate datum i vreme. Isto se dešava i kada zamenite SIM karticu.

Još jedna specifičnost ovog telefona je da će svi događaji koje ste propustili, uključujući i alarm, pre nego što ste isključili telefon, biti non-stop prikazivani na ekranu kada ponovo uključite telefon.

Meni

Philips Fisio 820 je dual-band telefon, pa ne podržava GSM 1900 standard. Kada je telefon u mirovanju na ekranu će biti prikazano ime operatera, status baterije, jačina signala, datum i vreme (analogni ili digitalni sat) i linija sa ikonama koje prikazaju koji načini rada su aktivirani.

Meni je kružno organizovan. Pritiskom na tasteri Menu prikazaće Vam se glavni meni, koji se sastoji od nekoliko animiranih ikona. Svi podmeniji su organizovani na isti način. Navigacioni taster se koristi za kretanje kroz menije, da bi otvorili neki meni dovoljno je da pritisnete nekih od programabilnih tastera ili taster "5". U levom uglu će biti prikazana trenutna pozicija u meniju, što je po našem mišljenju beskorisno. Nije omogućena brza navigacija pomoću brojeva. Možete dodeliti do 9 skraćenia nekim funkcijama, koje ćete pokretati koristeći numeričke tastere. Iste te skraćenice možete koristi i za brzo pozivanje brojeva iz imenika.

Kontakti. Telefon ima unapređen imenik. Jednom konktaktu možete dodati nekoliko brojeva telefona (mobilni, kućni, kancelarija) i nekoliko polja sa ostalim informacijama (broj pejdžera, fax-a, e-mail adresu, tekstualnu belešku). Svaki tip broja telefona ima svoju ikonu. Listu brojeva možete pregledati na dva načina (Pregled, kada koristite manuelnu navigaciju, ili Pretraživanje po prvom slovu). Samo imena su prikazana u listi. Ako označite neko ime, podrazumevani broj za to ime će biti prikazan sa desne strane kao ikona. Uz pomoć tastera sa strane možete izabrati druge ikone, ali ne možete videti brojeve telefona.

Ako želite da pogledate druge brojeve telefona, pozovite poseban meni. Kada pritisnete centralni programabilni taster, videćete ikonu "Poziv", što nije logično pošto poziv možete obaviti pritiskom na desni programabilni taster u prethodnom meniju. Kada još dva puta prođete kroz meni doći ćete do posebnog menija - Prikaži. Dakle, potrebno je 3 koraka da bi uneli podatke za jedan kontakt. Po našem mišljenju, intefejs nije dobro osmišljen, pošto korisnik mora uraditi mnogo nepotrebnih akcija da bi rešio jednostavne probleme. Preko tog menija možete poslati i podatke za virtuelnu vizit-kartu, kreirati kratke poruke, promeniti brojeve telefona i tip broja telefona, podesiti brzo pozivanje za posebne brojeve i ostalo.

Kada primite poziv biće prikazano samo ime, bez broja telefona. Možete podesiti pozivanje glasom za 40 brojeva u imeniku. Izgovaranje morate ponoviti 3 puta da bi bilo zapamćeno. Različitim brojevima telefona možete dodeliti isti izgovor. Probe radi, dodelili smo jednu reč koju smo izgovorili za tri različita broja telefona, ali kada smo pokušali da pozovemo broj glasom, telefon se jednostavne zaglupeo. To nas je veoma razočaralo, pošto su mnogi proizvođači rešili ove probleme.

Telefon ima dinamičku memoriju. Do 1800 zapisa (ili 300 kontakata) možete sačuvati u internoj memoriji telefona. Ne možete pregledati kontakte sa SIM kartice i iz memorije telefona istovremeno. Na raspolaganju Vam je 272 KB memorije što možete iskoristiti kako želite.

Operatorski servisi. Kada otvorite glavni meni, ova ikona će biti prva izabrana. Očigledno su inženjeri smatrali da će se funkcije tog podmenija najviše koristiti. WAP pretraživač i pristup servisnim brojevima telefona se nalaze u okviru tog menija. Verzija WAP pretraživača je 1.2.1 i on radi korektno.

Album slika. Ovde je prikazana lista slika koje se nalaze u telefonu, standardno se tu nalazi 5 slika. Sve slike su u JPG formatu koji podržava telefon. Možete jednu od slika postaviti kao pozadinu za ekran kada je telefon u mirovanju. Možete takođe postaviti jednu ili više slika kao skrinsejver koristeći opcije u meniju. Slike možete poslati na drugi uređaj koristeći Bluetooth. Telefon će pretražiti da li se neki uređaj nalazi u dometu, ali ne možete izabrati specifičan uređaj. Pretraživanje je bilo sukcesivno i imao sam problema, pošto se u blizini nalazilo dosta uređaja (PC računar, PDA, štampač i još jedan telefon).

Kada pregledate slike, svaka će biti prikazana na ekranu. Ispod slike će biti prikazan OK taster. Međutim pritiskom na njega otvorićete nove menije (brisanje, promena imena, slanje) a ne prethodni, što je još jedan primer greške u interfejsu. I ostali meniji koriste isti princip.

Poruke. U ovom meniju možete čitati poruke i kreirati nove. Telefon nema memoriju za poruke, koristi se samo memorija SIM kartice. Kada pregledate listu poruka svaka izabrana poruka će automatski biti prikazana u potpunosti (pomeraće se tekst preko ekrana), a ako baš otvorite poruku i tada će se tekst poruke automatski pomerati preko ekrana dok poruka ne bude prikazana u celosti. Ovo je interesantno i zanimljivo. Postoji 10 šablona za poruke. Porukama možete dodati ikone ali samo Philips telefoni će te poruke moći da prikažu korektno. Postoji problem i kada se napuni memorija za poruke, pošto ćete to saznati tek kada uđete u ovaj meni, telefon Vas ni na koji drugi način neće obavestiti. Ako ne primetite na vreme da je memorija puna, nećete moći da primate poruke.

E-mail.Ugrađeni klijent za e-mail Vam omogućava da koristite 2 naloga, može da koristi POP3 i SMTP protokole. Ne podržava dodatke uz poruke (sem JPG slika). Neće skidati poruke koje su veće od 10 KB.

Lista poziva. U telefonu postoji jedna lista za sve pozive, u kojoj ćete videti i propuštene i dolazne i odlazne pozive. Za svaki poziv možete videti datum i vreme. U listi može biti do 30 zapisa i možete je pozvati pomeranjem džojstika na gore kada je telefon u mirovanju. Brojeve iz liste možete koristiti na isti način kao i kontakte iz imenika (možete slati poruke, pregledati detalje, itd.).

Organajzer. Kalendar možete pregledati po mesecima i nedeljama. Kada pregledate kalendar za jedan mesec biće označeni crvenom bojom svi dani za koje postoje unosi, dok će za dane za koje postoje unosi kada pregledate kalendar po nedeljama biti prikazane ikone za događaje. Postoje tri tipa događaja: sastanak, ostalo i posao. Za svaki unos možete podesiti datum početka i datum kraja; možete podesiti da se događaji ponavljaju (po danima, nedeljama, mesecima, godinama). Takođe možete podesiti i upozorenje za događaj, mada ponekad iritira da svaki put kada Vas telefon podseti na nešto morate da potvrdite da ste videli to. Možete podesiti brisanje starih unosa. Organajzer je dobro realizovan, ali ništa više od toga. Organajzer i imenik dinamički dele istu memoriju, tako je 300 ukupan broj unosa koji organajzer i imenik zajedno mogu imati.

Komnunikacija. Sva podešavanja koja se tiču Bluetooth povezivanja i sinhronizacije podataka sa PC računarom se nalaze u okviru ovog menija. Na CD-u koji se nalazi u standardnom paketu su programi koji su zaduženi za sinhronizaciju sa PC računarom. Bluetooth smo testirali koristeći Ericsson Bluetooth slušalicu (glasovne komande su korektno funkcionisale) i nije bilo nikakvih problema. Takođe, nije bilo nikakvih problema ni pri sinhronizaciji sa PC računarom ili sa PDA uređajem.

Dodaci. U ovom meniju se nalaze razne korisne aplikacije. Na primer, alarm: možete podesiti da se aktivira jedanput, jednom u nedelju dana ili samo radnim danima.

Kalkulator je veoma jednostavan.

Brojači. Ovde se nalaze razni brojači za razgovore i podatke prenete preko GRPS-a. Ne možete pogledati koliko ste ukupno vremena potrošili na razgovore, prikazana su samo vremena za dolazne i za odlazne pozive.

Status memorije. Sa ovom funkcijom možete saznati status memorije. Svi podaci će biti prikazani u obliku dijagrama. Što se mene tiče bilo bi bolje kada bi bilo prikazano koliko je unosa ostalo slobodno za imenik (količinski a ne u procentima).

Beleške. U pitanju je diktafon koji može raditi i dok razgovarate. Samo jedan snimak (u trajanju do 30 sekundi) možete snimiti. Morate obrisati postojeći snimak da bi snimili novi.

Podešavanja. Možete podesiti nivo sigurnosti i izabrati jednu od 5 raspoloživih tema kojima možete podesiti prikaz menija, možete podesiti trajanje pozadinskog osvetljenja (do 1 minut), podesiti skrinsejver, itd.

Sva audio podešavanja se nalaze ovde. Možete izabrati jednu od 19 melodija koje su došle sa telefonom (+1 koju možete primiti), uključiti vibraciju. Interesantno je da možete podesiti ekvilajzer i možete izabrati jedno od 5 ponuđenih podešavanja. Telefon ima i podešavanja za AMR, ovo je jedan od prvih telefona koji to podržava. Jedini problem je što ovo mora da podržava Vaš operater inače neće funkcionisati.

Brza podešavanja. U ovom meniju se nalazi nekoliko profila, na primer "Sastanak", "Tiho", "Privatno" i ostali. Svi profili su zaključani i ništa ne možete menjati u njima, tako da morate da naučite napamet koja su podešavanja u kom profilu.

Utisci

Kvalitet zvuka je prihvatljiv, meni je bio dovoljan. Ponekad bi se čuli neartikulisani zvuci. Što se tiče kvaliteta prijema signala i on je bio sasvim prihvatljiv. U toku razgovora na ekranu je bilo prikazano koliko razgovor traje i možete uključiti podsetnik koji će se svaki minut u toku razgovora oglasiti.

Iritirajuće je što svaku akciju morate potvrditi. Realizacija menija je daleko od idealne. Iako telefon ima unapređen imenik, veoma je teško raditi sa njim.

Logično je da se pozadinsko osvetljenje uključi kada otključate tastaturu, ali nije logično da se takođe uključi kada se tastatura zaključa. Fisio 820 pripada modnoj liniji telefona i njegov glavni konkurent je SonyEricsson T68i. Philips Fisio 820 je apsolutno lošiji od svog rivala po svim parametrima, tako da Vam ne preporučujemo da kupujete ovaj telefon. Ipak, ako nećete koristiti sve funkcije telefona, već samo one osnovne, telefon Vam može biti interesantan pošto koristi dosta novih tehnologija. Ali ako Vam je potrebno najmanje 60% funkcija koje podržava Fisio 820, onda Vas on neće zadovoljiti.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024