
Kompletna test GSM-telefona Samsung SGH-E390
Prodajno pakovanje:
Telefon
850 mAh Li-Ion baterija
Punjač
Uputstvo za upotrebu
CD sa softverom (PC Studio v2.0)
USB kabl
Stereo-slušalice
U današnje vreme je izdavanje jefitnijih duplikata primarnih modela mobilnih telefona postalo uobičajena stvar. Ukoliko malo bolje razmislite doći ćete do zaključka da kompanije zaista nemaju potrebu da razvijaju potpuno nove modele, već je dovoljno od određenog modela isključiti određeni broj funkcionalnosti i plasirati ga na tržište po nižoj ceni. Samsung je kreuno upravo ovakvim putem izdavajući model SGH-E390, kao dodatak uz dva slider modela SGH-D840 i SGH-D900. Novi model izgleda veoma slično kao i svoja dva skuplja prethodnika, ali je po pitanju softvera manje sofisticiran, što je naravno imalo i uticaj na cenu.

Kućište telefona je vredno pomena zbog svog strogog izgleda, koji podseća na SGH-D900. Nedostaju mu meke linije i ukrasi – već su odlike ovog modela oštre ivice.

Iako je nešto tanji od svoje starije D braće, E390 ima više minimalističkog dizajna u sebi. Model E390 je dimenzija 94x47x16mm i težine 80 grama. Gotovo celo kućište je načinjeno od crne plastike sa srebrnim umetcima sa prednje strane. Zahvaljujući mat sloju telefon izgleda veoma prijatno za oko a pravo uživanje je i držati ga u ruci. Sve u svemu E390 je kvalitetno urađen telefon, što znači da nema škriputavih zvukova, detalji su dobro uklopljeni jedni sa drugima, tako da je pravi izazov skinuti poklopac baterije uprkos činjenici da se za poklopac nije iskoristio nijedan drugi pričvršćivač sem malog zubića koje uobičajen.


Sa leve strane telefona se nalazi plastični poklopac koji prekriva utičnicu kojom se telefon povezuje sa USB kabolm, punjačem ili žičnim slušalicama, dok se ispod nje nalazi taster za regulaciju jačine zvuka. Sa desne strane se pri skoro samom vrhu nalazi micro SD memorijski slot a nešto ispod posvećeni taster kamere. I gornja i donja stranica telefona su potpuno gole, tj. na njima ne postoji nikakva utičnica.


Prednji panel je kao i obično zauzet velikim ekranom koji je prekriven slojem matirane plastike. Funkcioni i navigacioni tasteri su takođe smešteni ovde. Numerički tasteri su ispod kliznog dela telefona.

Ekran ugrađen u model Samsung E390, je izrađen korišćenjem TFT tehnologije, može da prikaže 65536 boja i rezoluciju 176x220 piksela (33x40mm). Ugao vidljivosti je nešto manji, ali ovo nije od velikog značaja za interakciju sa telefonom. Prilom izlaganja modela E390 sunčevim zracima, ekran se ponaša veoma dobro, boje izblede vrlo malo, tako da se informacije sa ekrana i dalje mogu vrlo lako pročitati. Prilikom pozivanja brojeva (pri najmanjem podešenom fontu na ekranu), ekran može da prikaže 5 tekstualnih i 2 servisne linije, dok ukoliko pregledate meni, na ekranu će se naći čak 6 linija, naziv sekcije, linija sa trenutnim vremenom i servisni tasteri. Kada su u pitanju poruke, ukoliko je odabrana najmanja veličina fonta, ekran vam može prezentovati 7 tekstualnih i 3 servisne linije.

Korišćenjem jedne ruke, možete lako otvoriti telefon, zahvaljujući kliznom mehanizmu sa oprugom. Da bi se izbeglo da na ekranu prilikom otvaranja telefona ostanu tragovi prstiju, postoji specijalan oslonac za palac. Ovo je zgodno samo za otvaranje/zatvaranje telefona, dok za ostatak operacija koje izvodite sa telefonom nije pogodno jer je recimo teško dostići gornji deo navigacionog pada, kada je telefon otvoren.

Tastatura izaziva dvostruki utisak. Sa jedne strane sami tasteri su glomazni i rad sa njima je ugodan i samo u retkim situacijama će vam se dogoditi da pritisnete pogrešan taster. Ali sa druge strane, plastični okvir tastature koji okružuje tastere, naročito donji red, stvara malo nelagodnosti prilikom njihove upotrebe.


Tastatura je jednako osvetljena belim pozadinskim svetlom, koje dobro osvetljava tastaturu u različitim uslovima.

Samsung SGH-E390 koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 800mAh. Pri testiranju baterija je izdržala manje od dva dana uz prosečno opterećenje (jedan sat igranja igara, jedan sat korišćenja ostalih funkcija, snimanje dvominutnih video klipova i pet slika). Potrebno je oko dva sata da se baterija telefona E390 u potpunosti napuni.

Meni
Glavni meni karakteriše 9 stavki a mogu biti prikazane u vidu matrice 3x3 ili u vidu liste. U ovom drugom slučaju, kada odaberete odgovarajuću liniju, desna strana ekrana se ispuni prikazom podmenija – liste onoga što sadrži. Prelazak na njih je moguć pritiskom na navigacioni taster pravo a za kompletan ekran potrebno je pritisnuti OK.

Još jedan veoma zgodan dodatak izgledu menija – uređaj pamti koje su funkcije pozivane poslednji put i kada ponovo uđete u meni on ih automatski obeležava, a ovo takođe važi i za stavke podmenija.
Nevezano za navigacione tastere, možete iskoristiti i brzu navigaciju brojevima za pregled menija – svaka stavka menija ima sopstveni broj na listi. Sa svoja tri pravca, navigacioni taster je veoma zgodan za korišćenje; jedini izuzetak je Gore, koje je stalno dodeljeno za My Menu, ali ostale možete prilagoditi nekoj od stavki koje se nalaze u meniju My Menu.
Telefonski imenik. Telefonski imenik kod modela E490 može da uskladišti do 1000 unosa, svaki sa različitim poljima i telefonskim brojevima koja se popunjavaju: Ime, Prezime, Mobilni telefon, Telefon na poslu, Telefon kod kuće, Faks, Dodatni broj i e-mail. Svaki kontakt može da bude personalizovan slikom ili melodijom zvona kao i dodat određenoj grupi ili proširen tekstualnom beleškom. Pored toga, prilagodljive melodije se mogu podesiti i za grupe međutim, ukoliko kontakt ima personalnu melodiju zvona a nalazi se u grupi, prilikom dolaznog poziva melodija dodeljena grupi ima prioritet.





Dobra stvar je to da telefonski imenik modela E390 tretira memoriju SIM kartice sa određenim „poštovanjem“: telefonski imenik karakterišu i unosi sa telefona i sa SIM kartice.
Kada želite da unesete podatke za kontakt na SIM karticu, karakteristike su ipak manje impresivne: Ime, telefonski broj i identifikacioni broj. Takođe postoji opcija za proširenje kontakta personalnom melodijom zvona, slikom ili grupom, mada će prilikom pokušaja ovoga telefon da vas obavesti da je ova opcija omogućena samo za kontakte koji se nalaze u memoriji telefona i sugerisaće vam da kontakt sa kartice prenesete u memoriju telefona.
Za unapređeni doživljaj prebacivanja kontakta napred i nazad, telefon omogućava „kartice sa imenima“ sa šest brojeva telefona, e-mail-om i tekstualnom beleškom – nakon popunjavanja svih polja koja su vam potrebna, kartica se može poslati kao SMS, MMS, ili preko Bluetooth-a na drugi uređaj.
Karakteristika brzog pozivanja za do 8 brojeva na listi je takođe uključena a različite tastere mogu karakterisati različiti brojevi telefona jednog istog kontakta.
Dnevnik poziva. Svaka lista prikazuje 30 brojeva telefona, a takođe je dostupna i objedinjena lista, kod koje se pored svakog imena kontakta (ili telefonskog broja) nalazi mala ikona koja označava tip poziva (sa leve strane) i broj poziva (sa desne strane). Prebacivanje sa jedne na drugu listu (propušteni, dolazeći, odlazeći pozivi) se može izvršiti navigacionim tasterom. Detaljni pregled svakog unosa donosi podatke o datumu i vremenu poziva, imenu pozivaoca, ukoliko je dostupan u telefonskom imeniku odnosno ukoliko, nije broj telefona. Vreme trajanja poziva se međutim ne beleži ovde.


Poruke. Odeljak za poruke kod modela E390 je standardan – kada pokušate da kreirate novu poruku, ponuđena su vam tri tipa da odaberete jedan: SMS, MMS ili e-mail – svaki od njih ima svoja sopstvena podešavanja. Tekstualne poruke mogu da imaju sličice, animacije, melodije, kartice sa imenima za telefonski imenik ili druge vrste podataka iz planera (podsetnik, beleške ili zadatke) u vidu priloga.



Izgled interfejsa za MMS je jednostavan i lak za upravljanje: možete dodati tekstualnu poruku, melodiju, sliku ili video klip, međutim svi ovi sadržaji ne smeju da pređu 295Kb. Model E390 poseduje i nekoliko prethodno instaliranih šablona.

Što se tiče podešavanja za e-mail, nema nikavih poteškoća. potrebno je samo da unesete adresu, podešavanja servera (da biste primili POP3 i IMAP podršku) i tip poruke koju preuzimate. Nakon što ovo uradite rad sa e-mail porukama na ovom telefonu postaje pravo uživanje. Jedino ograničenje je veličina dolaznih poruka, pa sa servera na telefon možete preuzeti samo fajl veličine do 100Kb.

Za skladištenje poruka model Samsung SGH E-390 poseduje 200 mesta za SMS i 3072Kb za MMS poruke.
Takođe korisna funkcija je i slanje SOS poruka – kada su aktivirane, ukoliko se nađete u nekoj vanrednoj ili opasnoj situaciji, dovoljno je da četiri puta pritisnete taster za regulaciju jačine zvuka i telefon će poslati poruku „I am in emergency. Please help me“ na broj koji ste ranije uneli. Na sve dolazne pozive koji dolaze sa ovog broja nakon slanja ovakve poruke telefon odgovara automatski. Primaoci (ne više od njih 5) kao i broj ponavljanja se podešavaju manuelno, dok se tekst u SOS poruci ne može menjati.
Y! Ready. Samostalna stavka menija posvećena pretraživanju stranica i e-mail-u. Treba napomenuti da provajder ove usluge varira od regiona. Što se tiče a-mail-a nema striktinih ograničenja po pitanju korišćenih servisa, možete podesiti koji god nalog želite. Jedino što treba da podesite su pop i smtp serveri (po podrazumevanom podešavanju u pitanju su parametri Yahoo-a ili Google-a).


Planer. Memorija telefona može da uskladišti do 100 unosa za svaki od četiri tipa događaja : sastanak, godišnjica, zadatak, ostalo. Za svaki unos možete podesiti start, vreme, datum i lokaciju. Takođe imate mogućnost da podesite podsetnik, podesite vreme kada će se on aktivirati kao i ponavljanje (ukoliko je potrebno). Kod zadataka možete uneti sadržaj zadatka, početak, datum i vreme, kao i prioritet (nizak, normalan, visok). Kalendar se može prikazivati u mesečnom i nedeljnom pogledu.






Beleške kod modela E390 su jednostavne, predstavljaju vam samo tekstualnu poruku kao i polje sa datumom. Memorija telefona može da uskladišti 100 beleški.

Otvaranjem sekcije Alarm časovnika pronaći ćete tri alarma: Jutarnji alarm, Alarm 1 i Alarm 2. Međutim oni se ne razlikuju po pitanju funkcionalnosti. Podesite vreme uključenja alarma, režim ponavljanja i melodiju.

Ugrađeni kalkulator može da izvodi samo osnovne operacije kao što su sabiranje, oduzimanje, množenje i deljenje – ali način na koji su implementirane je dobar – omogućava unošenje kompletne formula sa nekoliko operacija i zagrada.

Konvertor jedinica, kao i brojač i štoperica (čuva do četiri srednja vremena) se nalazi u ovom meniju.




Nesofisticirani Diktafon omogućava pravljanjenje .amr klipova za slanje preko MMS-a, a najveći kapacitet je 1čas. Ova karakteristika ne radi tokom poziva.

Svetsko vreme. Vreme se pokazuje za sve vremenske zone, a pored toga za svaku zonu se u vidu pop up poruke pojavljuje lista tri najveća grada. Režim mirovanja podržava samo dve vremenske zone, obezbeđujući vreme, datum, format i dan kojim počinje nedelja. Ukoliko želite, možete sačuvati unose za ostale vremeske zone ali će ova lista biti dostupna samo u okviru aplikacije.

MP3-plejer. Ugrađeni plejer podržava .mp3 i .aac formate i nije u mogućnost da radi u pozadinskom režimu, tako da nakon što pokrenete plejer, možete samo da zatvorite telefon i uživate u svojim omiljenim numerama. Kod modela E390 postoje standardni režimi reprodukcije – u nizu, nasumični ili sa ponavljanjem. Možete kreirate liste pesama ili grupe kompozicija u okviru njih na način na koji vi to želite (redosled kompozicija se može promenti manuleno). Kod modela E390 nedostaju ekvilajzeri i preseti, ali zato postoji mogućnost slanja numera preko Bluetooth-a na druge uređaje i njihovo postavljanje kao melodija zvona.



Editor slika je najjednostavnija aplikacija za dodavanje fotografija. Uz pomoć nje možete da primenite različite efekte kao i ramove i razne objekte snimcima.


Java svet. Model E390 se isporučuje sa dve igre dostupne u demo režimu (Bejeweled i Lemmings), i četiri potpuno funkcionalne igre (Cannonball, Forgotten Warrior, Freekick i Arch Angel). Kao i kod drugih Samsung brendiranih telefona upload-ovanje Java-e preko Bluetooth-a ili kabla po podrazumevanom podešavanju nije podržano – da biste ovo omgućili potrebno je da uđete u servisna podešavanja i omogućite odgovarajuću opciju, ali čak i kada ovo učinite brzina prenosa podataka je daleko od željene.







Menadžer fajlova. Ova aplikacija sortira fajlove po tipu: muzika, slike, video, zvuci i ostalo. Za svrhe skladištenja E390 koristi 15Mb ugrađene memorije a postoji mogućnost dodavanja memorijske kartice. Omogućen je samo pregled lista.


Pretraživač. U standardnom režim pristup ugrađenom pretraživaču se ostvaruje nezavisno sa Yahoo stranice za pretraživanje. Pretraživač omogućava surfovanje i WAP i običnim HTML stranicama, ali treba voditi računa o veličini stranice – da bi se prikazala stranica mora biti manja od 500Kb.
Prikazivanje stranica u punoj veličini ne ide najbolje na ekranu telefona, pa zato njihovo pretraživanje će vas naterati da koristite skrolovanje.
Kamera. Matrica ugrađene kamere može da prikaže rezoluciju 1.3MP i može da napravi fotografije rezolucije do 1280x1024 piksela. Iako je kamera sama po sebi loša broj podešavanja je značajan. Podešavanja uključuju režim snimanja, rezoluciju fotografija, kvalitet, uravnoteženje belog i foto osetljivost. Pored ovoga imate mogućnost i da primenite neki od efekata.

![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
Video sadržaj se snimau 3gp formatu sa maksimalnom rezolucijom 176x144 piksela, dok se efekti kod video snimanja ne razlikuju od onih koji postoje za fotografije.
Video primer 1(mp4, 668 Kb)>>>
Video primer 2(mp4, 674 Kb)>>>
Podešavanja. Podešavanja telefona su standardna, tako da ih neću ponaosob pominjati, nego bih radije pomenuo da ovde možete pronaći „Offline mode“ koji ipak ne verujem da ćete često koristiti. Podešavanja ekrana vam omogućavaju da postavite pozadinsku sliku, izgled glavnog menija (lista ili matrica), skin (crni ili beli), osvetljenje, vreme isključenja pozadinskog osvetljenja, boju LED osvetljenja za spoljni ekran i stil ekrana u režimu pozivanja (koji omogućava da odaberete jednu od tri veličine fonta i pozadinske boje).


The Podešavanja zvukakod modela E390 ne donose ništa naročito – melodiju zvona, zvučnu notifikaciju za dolazeću poruku i zvuk tastera. Bilo koja melodija se može postaviti kao melodija zvona, dok kod zvuka dolazne poruke Samsung je nešto rogorozniji tako da možete da odaberete bilo koji zvuk ali sa liste podrazumevanih zvukova.
Sistem Profila nedostaje kod modela E390, tako da ukoliko se nalazite na nekom sastanku ili prisustvujete nekom događaju gde ne treba da se čuje ukoliko telefon zvoni, moraćete da ga prebacite u nečujni režim. Jačina zvuka koju isporučuju zvučnici je dovoljna da budete sigurni da nećete propustiti poziv čak iako se nalazite na prometnoj ulici.
Settings offered for Bluetooth are widely spread among other handsets and don’t cry out for an extra note. The A2DP profile for handing wireless headsets is not included.
Pretraživanjem sekcije Sigurnost naći ćete zgodnu karakteristiku nazvanu Mobile Tracker, koja prati trag ukoliko je SIM kartica uređaja zamenjena. Da biste efektivno mogli da koristite ovu karakteristiku potrebno je da unesete broj telefona na koji bi se slala poruka ukoliko SIM kartica bude zamenjena. Poruka sadrži identifikacioni broj i broj telefona novopostavljene kartice. Da biste ušli u ovu stavku potrebno je da unesete lozinku, što donekle povećava šanse da pronađete ukradeni telefon.
Utisci
Po pitanju kvaliteta prijema, prilikom testiranja telefon nije imao nikakvih problema – jasno ćete čuti šta je sagovornik sa druge strane hteo da kaže čak i ukoliko se nalazite u sobi sa mnogo ljudi. Handsfree karakteristika telefona takođe radi dobro.
Sve u svemu, barem za mene telefon je veoma privlačan. Njegovi najveći nedostatci koji kvare doživljaj su izbočina ispod ekrana i okvir oko tastera. Što se svega ostalog tiče E390 je tipičan predstavnik svoje klase. Ukoliko ne želite da date novca koliko košta D900, i nisu vam preterano bitne njegove karakteristike, a i dalje želite telefon koji dobro izgleda, E390 je odličan izbor za vas.
Model E390 će konkurenciju imati uglavnom u vidu drugih Samsung brendiranih uređaja, ali takođe i u vidu modela Nokia 6111. Pored toga, gladak fizajn koji je odlika modela Nokia 6111 će svavako odneti prevagu kada su žene kao potencijalni kupci u pitanju, dok će muškarci verovatno radije da se odluče za E390. Takođe kao rivali mogli bi se smatrati i slider modeli kompanija Pantch i Voxtel, (ovo naravno ukoliko ne vodite računa da telefon koji posedujete bude iz prve lige proizvođača) jer za isti novac dobijate nešto bolji kvalitet (2MP kameru na primer).