
Kompletan test GSM-telefona Samsung E480
Prodajno pakovanje:
Telefon
800 mAh Li-Ion baterija
Uputstvo za upotrebu
CD sa softverom
USB kabl
Svaki drugi test telefona koji potiču od ovog korejskog proizvođača može se početi rečima: „Ovo je novi model kojim Samsung želi da dopuni svoju, ionako bogatu, proizvodnu liniju“. Ovaj put predstavljamo model telefona na preklop izrađen na osnovu skupog Samsung-a Z540 koji je jedan od modela koji poseduje najviše karakteristika kada je reč o telefonima ovog proizvođača.



Dizajn i kontrole
Kada je reč o dizajnu najbolje je početi upoređivanjem modela E480 sa prethodnikom ovog modela, Samsung-om Z540. U odnosu na stariji model, prihvaćen je oblik i linije, izgled prednjeg dela kao i debljina kućišta. Sada ćemo malo detaljnije obraditi svaki element.





Gledajući u dimenzije modela (94x48x15.9mm i 85 grama težine) možemo reći da je E480 prilično minijaturan. Aparat staje u svaki džep. Zahvaljujući težini uređaja, praktično ga nećete ni osetiti; odlično staje u šaku a čak se čini lakšim nego što to zaista jeste. Samsung E480 dostupan je samo u crnoj boji.


Kućište E480 načinjeno je od plastike meke na dodir. Trebalo bi napomenuti da ova plastika nije kao ostale koje smo mogli videti na dosadašnjim modelima. Na većini uređaja, materijal je veoma podsećao na Morotorola-u PEBL U6 na kojem je po prvi put upotrebljen. Međutim, Samsung E480 zadržava osnovnu varijantu koja se ne može nazvati ni standardnom niti mekom na dodir. U smislu dodira, uređaj je inferioran u odnosu na većinu telefona koji su presvučeni klasičnim materijalom mekim na dodir. Ipak, prednosti u odnosu na uobičajenu plastiku su očigledne – pravo je zadovoljstvo uzeti ovaj telefon u ruke.
Dobra strana upotrebe ove vrste plastike ne ogleda se samo u osećaju, telefon se slabo prlja, ne klizi u rukama niti se vide otisci prstiju na njemu.
Kada je telefon zatvoren, sa prednje strane videćete mali ekran i sočiva 1.3 megapikselne kamere. Ovi detalji su uokvireni uskim srebrnim prugama. Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka i slot za MicroSD memorijsku karticu koja poseduje zatvarač od meke plastike koji je povezan sa kućištem telefona. Taster za kontrolu jačine zvuka je blago uvijen tako da centralni deo pravi udubljenje u kućištu, dok su krajevi tastera blago izbočeni. Zahvaljujući ovakvoj formi, korišćenje ovog tastera je veoma jednostavno i sigurno. Tokom razgovora možete podesiti jačinu zvučnika bez potrebe da odmičete uređaj od uha. Sa leve strane nalazi se i taster kamere kao i priključak za punjač, kabl i utičnica za slušalice koja je takođe poseduje zatvarač.

Sa zadnje strane nema nikakvih elemenata osim slota za internu antenu, koji je pokriven gumenim krugom. Kada uklonite poklopac baterije ugledaćete 800mAh Li-Ion bateriju i držač SIM-kartice. Postavljanje SIM-kartice nije nešto na šta smo navikli – postavljena je skoro u centru samog kućišta. Da bi mogli da izvadite karticu, neophodno je prvo da izvadite bateriju, iako ne postoji nikakva veza između ova dva slota, baterija jednostavno pokriva mesto kuda SIM-kartica izlazi iz svog slota. SIM-kartica se postavlja u standardni slot, iako je izuzetno tesan. Proizvođač nije obezbedio nikakav zgodan alat kojim bi se olakšao ovaj proces, tako da se morate snaći bilo prstom bilo noktom.

Kao što je i tipično za Samsung-ove uređaje, trajanje baterije je odlično, što je veoma prijatna stvar. Pri 20-30 minuta poziva i 15-20 SMS poruka, baterija modela E480 može trajati 4 ili 5 dana. Uz 2 sata slušanja radija i slušanja muzike, trajanje baterije se smanjuje na 2-3 dana.
Kada otvorite telefon ugledaćete tastaturu koja zauzima veći deo donje polovine telefona. Sa donje strane nalaze se dva gumena kruga koji služe da spreče ekran da dođe u kontakt sa tastaturom. Tasteri su izrađeni od standardne plastike.

Navigacion blok podrazumeva petosmerni navigacioni taster, dva programabilna tastera, taster za primanje/odbijanje poziva i taster „C“. Ovaj blok zauzima jednu trećinu površine tastature. Tasteri su prilično glomazni, dovoljan je blagi pritisak koji je praćen zvukom. Centralni navigacioni taster je postavljen u ravni sa površinom kućišta. Iako je oivičen tankom plastičnom trakom ponekad je veoma teško rukovati ovim tasterom. Često se desi da prst sklizne dole i dodirne susedne tastere tokom navigacije kroz meni.

Numerička tastatura je uređena u vidu horizontalnih redove od po tri tastera. Tanke trake sive plastike, udubljene u kućišćte, služe kao separatori između redova. I pored toga može doći do pritiskanja pogrešnog tastera, mada će to biti retkost zbog veličine tastera.
Tastatura je osvetljena belom bojom, umerene jačine. Iako osvetljenje nije jako, ono odlično radi svoj posao i čak osvetljava i navigacioni blok. Rad sa tastaturom ne predstavlja nikakav problem niti dolazi do zamaranja očiju.

Ekran
Unutrašnji ekran ima mogućnost prikazivanja do 65.536 boja pri rezoluciji 96x96 (19x19mm). Koristi STN-matricu koja ostavlja svoj pečat na ekranu. Boje su tamne i ne može pružiti visok nivo osvetljenja. Pri direktnim sunčevim zracima veoma je teško pročitati informacije sa ekrana budući da postaju veoma blede.
Spoljni ekran koristi TFT tehnologiju i takođe ima mogućnost prikazivanja do 65.536 boja pri rezoluciji 128x160 (32x40mm) piksela. Vertikalni uglovi gledanja nisu dovoljan, naginjanje modela E480 za samo nekoliko stepeni prouzrokuje iskrivljenje slike na ekranu. Na svu sreću ovo nema nikakve veze sa horizontalnim uglovima gledanja. Pri direktnim sunčevim zracima ekran bledi iako informacije ostaju čitljive. Ekran je zadovoljavajući za prosečne korisnike, budući da ne poseduje nikakve posebne tehničke karakteristike niti poseban kvalitet slike, ali je i dalje odgovarajući za svakodnevnu upotrebu.

Meni
Glavni meni karakteriše 9 stavki a mogu biti prikazane u vidu matrice 3x3 ili u vidu liste. U ovom drugom slučaju, kada odaberete odgovarajuću liniju, desna strana ekrana se ispuni prikazom podmenija – liste onoga što sadrži. Prelazak na njih je moguć pritiskom na navigacioni taster pravo a za kompletan ekran potrebno je pritisnuti OK.

Još jedan veoma zgodan dodatak izgledu menija – uređaj memoriše koje su funkcije pozivane poslednji put i kada ponovo uđete u meni on ih automatski obeležava, a ovo takođe važi i za stavke podmenija.
Nezavisno od navigacionih tastera, možete iskoristiti i brzu navigaciju brojevima za pretraživanje menija – svaka stavka menija ima sopstveni broj na listi. Sa svoja tri pravca, navigacioni taster je veoma zgodan za korišćenje; jedini izuzetak je Gore, koje je stalno dodeljeno za My Menu, ali ostale možete prilagoditi nekoj od stavki koje se nalaze u meniju My Menu.




Telefonski imenik. Telefonski imenik kod modela E480 može da uskladišti do 1000 unosa, svaki sa različitim poljima i telefonskim brojevima koja se popunjavaju: Ime, Prezime, Mobilni telefon, Telefon na poslu, Telefon kod kuće, Faks, Dodatni broj i e-mail. Svaki kontakt može da bude personalizovan slikom ili melodijom zvona kao i dodat određenoj grupi ili proširen tekstualnom beleškom. Pored toga, prilagodljive melodije se mogu podesiti i za grupe međutim, ukoliko kontakt ima personalnu melodiju zvona a nalazi se u grupi, prilikom dolaznog poziva melodija dodeljena grupi ima prioritet.





Dobra stvar je to da telefonski imenik modela E480 tretira memoriju SIM kartice sa određenim „poštovanjem“: telefonski imenik karakterišu i unosi sa telefona i sa SIM kartice.
Kada želite da unesete podatke za kontakt na SIM karticu, karakteristike su ipak manje impresivne: Ime, telefonski broj i identifikacioni broj. Takođe postoji opcija za proširenje kontakta personalnom melodijom zvona, slikom ili grupom, mada će prilikom pokušaja ovoga telefon da vas obavesti da je ova opcija omogućena samo za kontakte koji se nalaze u memoriji telefona i sugerisaće vam da kontakt sa kartice prenesete u memoriju telefona.
Za unapređeni doživljaj prebacivanja kontakta napred i nazad, telefon omogućava „kartice sa imenima“ sa šest brojeva telefona, e-mail-om i tekstualnom beleškom – nakon popunjavanja svih polja koja su vam potrebna, kartica se može poslati kao SMS, MMS, ili preko Bluetooth-a na drugi uređaj.
Karakteristika brzog pozivanja za do 8 brojeva na listi je takođe uključena a različite tastere mogu karakterisati različiti brojevi telefona jednog istog kontakta.
Dnevnik poziva. Svaka lista prikazuje 30 brojeva telefona, a takođe je dostupna i objedinjena lista, kod koje se pored svakog imena kontakta (ili telefonskog broja) nalazi mala ikona koja označava tip poziva (sa leve strane) i broj poziva (sa desne strane). Prebacivanje sa jedne na drugu listu (propušteni, dolazeći, odlazeći pozivi) se može izvršiti navigacionim tasterom. Detaljni pregled svakog unosa donosi podatke o datumu i vremenu poziva, imenu pozivaoca, ukoliko je dostupan u telefonskom imeniku odnosno ukoliko, nije broj telefona, a takođe može se videti i trajanje poziva.



Poruke. Odeljak za poruke kod modela E480 je standardan – Pri pokušaju kreiranja nove poruke, ponuđena su vam tri tipa da odaberete jedan: SMS, MMS ili e-mail – svaki od njih ima svoja sopstvena podešavanja. Tekstualne poruke mogu da imaju sličice, animacije, melodije, kartice sa imenima za telefonski imenik ili druge vrste podataka iz planera (podsetnik, beleške ili zadatke) u vidu priloga.






Izgled interfejsa za MMS je jednostavan i lak za upravljanje: možete dodati tekstualnu poruku, melodiju, sliku ili video klip, međutim svi ovi sadržaji ne smeju da pređu 295Kb. Model E480 poseduje i nekoliko prethodno instaliranih šablona.
Što se tiče podešavanja vezanih za e-mail nismo imali nikavih problema. Potrebno je samo da specifikujete adresu, podešavanja servera (POP3 i IMAP su podržani) kao i tip upload-a poruke (kompletna poruka ili samo zaglavlje). Nakon što izvršite sva podešavanja ostaje vam samo uživanje u radu sa e-mail porukama na modelu E480. Jedino ograničenje je veličina dolazne poruke. Možete na telefon sa servera preuzeti samo fajl veličine do 100Kb.
Za skladištenje SMSporuka model Samsung SGH E480 poseduje 200 mesta, dok se MMS i e-mail poruke mogu uskladištiti na preostaloj slobodnoj memoriji telefona.




Takođe korisna funkcija je i slanje SOS poruka – kada su aktivirane, ukoliko se nađete u nekoj vanrednoj ili opasnoj situaciji, dovoljno je da četiri puta pritisnete taster za regulaciju jačine zvuka i telefon će poslati poruku „I am in emergency. Please help me“ na broj koji ste ranije uneli. Na sve dolazne pozive koji dolaze sa ovog broja nakon slanja ovakve poruke telefon odgovara automatski. Primaoci (ne više od njih 5) kao i broj ponavljanja se podešavaju manuelno, dok se tekst u SOS poruci ne može menjati.
Planer. Memorija telefona može da uskladišti do 100 unosa za svaki od četiri tipa događaja : sastanak, godišnjica, zadatak i ostalo. Za svaki unos možete podesiti start, vreme, datum i lokaciju. Takođe imate mogućnost da podesite podsetnik, podesite vreme kada će se on aktivirati kao i ponavljanje (ukoliko je potrebno). Kod zadataka možete uneti sadržaj zadatka, početak, datum i vreme, kao i prioritet (nizak, normalan, visok). Kalendar se može prikazivati u mesečnom i nedeljnom pogledu.




Beleške kod modela E480 su jednostavne, predstavljaju vam samo tekstualnu poruku kao i polje sa datumom. Memorija telefona može d auskladišti 100 beleški.
Otvaranjem sekcije Alarm časovnika, pronaći ćete tri alarma: Jutarnji alarm, Alarm 1 i Alarm 2. Međutim oni se ne razlikuju po pitanju funkcionalnosti. Podesite vreme uključenja alarma, režim ponavljanja i melodiju.
Ugrađeni kalkulator može da izvodi ne samo osnovne operacije već i da izračunava logaritme, korene, sinus, kosinus i druge funkcije. Način na koji je implementiran je dobar – omogućava unošenje kompletne formule sa nekoliko operacija i zagrada.
Konvertor jedinica kao i brojač i štoperica (čuva do četiri srednja vremena) se nalazi u ovom meniju.
Nesofisticirani Diktafon omogućava pravljanjenje .amr klipova za slanje preko MMS-a, a najveći kapacitet je 1čas. Ova karakteristika ne radi tokom poziva.






Svetsko vreme. Vreme se pokazuje za sve vremenske zone, a pored toga za svaku zonu se u vidu pop up poruke pojavljuje lista tri najveća grada. Režim mirovanja podržava samo dve vremenske zone, obezbeđujući vreme, datum, format i dan kojim počinje nedelja. Ukoliko želite, možete sačuvati unose za ostale vremeske zone ali će ova lista biti dostupna samo u okviru aplikacije.


Ugrađeni MP3-plejer podržava .mp3 i .aac formate i nije u mogućnost da radi u pozadinskom režimu, tako da nakon što pokrenete plejer, možete samo da zatvorite telefon i uživate u svojim omiljenim numerama. Kod modela E480 postoje standardni režimi repordukcije – u nizu, nasumični ili sa ponavljanjem. Imate potpunu slobodu da kreirate liste pesama i grupenumera u okviru lista pesama na način na koji vama to odgovara (redosled numera može se unositi manuelnim putem). Na telefonu ne postoje niti ekvilajzeri niti preset-i ali zato telefon ima mogućnost slanja numera preko Bluetooth-a na druge uređaje kao i postavljanje numera kao melodija zvona.



Editor slika je najjednostavnika aplikacija za uređivanje fotografija. Uz pomoć ove aplikacije možete dodavati različite efekte, ramove ili objekte na sliku.




Samsung E480 isporučuje se sa velikim brojem unapred instaliranih igara: Cannonball, Forgotten Warrior, Freekick i Arch Angel. Kao i kod velike većine ostalih Samsung brendiranih ureađaja, upload-ovanje Java-e preko Bluetooth-a ili kabla nije podržano – da bi to mogli da uradite potrebno je da potražite podešavanje servisa preko odgovarajuće opcije. Međutim, i kada to uradite, stabilnost prenosa podataka i dalje ostaje pusta želja. Kao standardni način prenosa aplikacija možete iskoristiti internet (WAP-GPRS). Za Java aplikacije dodeljeno je 4Mb memorije.
















Menadžer fajlova. Ova aplikacija sortira fajlove po tipu: muzika, slike, video, zvuci i ostalo. Za svrhe skladištenja E480 koristi 10Mb ugrađene memorije a postoji mogućnost dodavanja memorijske kartice. Omogućen je samo pregled u vidu liste.





Pretraživač. Prretraživač uređaja nema da ponudi ništa naročito. Omogućava surfovanje i WAP i običnim HTML stranicama, mada stranica ne treba da bude veća od 500 Kb. Stranice u punoj veličini su prevelike za ekran telefona i mora se koristiti skrolovanje da bi se mogle videti.



Kamera. Kamera koja je ugrađena u model E480 je tipična na većinu uređaja koji pripadaju ovom opsegu cena. Može da prikaže rezoluciju 1.3MP i da napravi fotografije rezolucije do 1280x1024 piksela. Kamera s ene može pohvaliti slikama visokog kvaliteta iako slike nastale po sunčanom danu izgledaju vrlo dobro. Podešavanja koja su dostupna omogućavaju režim fotografisanja, rezoluciju fotografija, kvalitet, uravnoteženje belog i fotoosetljivst. Pored ovoga imate mogućnost da odaberete i jedan od specijalnih efekata.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Video sadržaj se snima u .3gp formatu sa maksimalnom rezolucijom 160x120 piksela, dok se efekti kod video snimanja ne razlikuju od onih koji postoje za fotografije.
Podešavanja. Podešavanja telefona su standardna, tako da ih neću ponaosob pominjati. Podešavanja ekrana vam omogućavaju da postavite pozadinsku sliku, izgled glavnog menija (lista ili matrica), skin (crni ili beli), osvetljenje.
Zvučna podešavanja kod modela E480 ne donose ništa naročito – melodiju zvona, zvučnu notifikaciju za dolazeću poruku i zvuk tastera. Bilo koja melodija se može postaviti kao melodija zvona, dok kod zvuka dolazne poruke Samsung je nešto rogorozniji tako da možete da odaberete bilo koji zvuk ali sa liste podrazumevanih zvukova. Sistem profila nedostaje kod modela E480, tako da ukoliko se nalazite na nekom sastanku ili prisustvujete nekom događaju gde ne treba da se čuje ukoliko telefon zvoni, moraćete da ga prebacite u nečujni režim.








Podešavanja koja postoje za Bluetooth su široko rasprostranjena među drugim telefonima tako da ovde nećete pronaći niišta specijalno.Uređaj podržava sledeće profile: br>
Headset (slušalica)
Handsfree
Stereo headset (A2DP) (Stereo slušalica (A2DP))
File Transfer (Transfera fajlova)
Object push ("Guranja" objekata)
Basic printing (Profil za osnovno štampanje)
Dial-up network
Serial port (Profil za povezivanje preko serijskog porta)


FM-radio. Memorija telefona može uskladištiti do 30 radio stanica kojima možete dodeliti nazive. Radio radi samo sa priključenim slušalicama koje služe i kao antena. Osim preko slušalica, imate mogućnost slušanja muzike preko zvučnika (slušalice, naravno, moraju biti priključene). Radio može raditi u pozadini a pokreće se preko tastera za odbijanje poziva.



Utisci
U smislu kvaliteta prijema, u toku testiranja, nije bilo nikakvih problema sa E480. Jačina zvuka je prosečnog nivoa, pa se na bučnim mestima može desiti da ne čujete sagovornika. Jačina zvuka koju pruža zvučnik nije dovoljna. To je zbog činjenice da se funkcije oba zvučnika izvršavaju od strane jednog zvučnika koji se nalazi unutar gornjeg dela. U većini slučajeva pri dolaznom pozivu telefon je zatvoren tako da je zvučnik delimično prigušen od strane polovina telefona.
Kvalitet izrade je veoma dobar u što se toga tiče tu nema nikakvih problema. Nema nikakvih zazora niti dolazi do pojave škriputavog zvuka.
Možemo reći da kompanija Samsung lagano ali sigurno ispunjava tržište sličnim uređajima, odvojenim ponekim detaljom. Na kraju krajeva, korisnici su oni koji odlučuju šta žele da njihov telefon poseduje. Pri širokom opsegu sličnih modela problem izbora svodi se na upoređivanje dizajna i celokupnog izgleda.