K550i 2007
2007. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson K550i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson K550i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson K550i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM-telefona Sony Ericsson K550i

Prodajno pakovanje:
Telefon
Baterija BST-33
Punjač
M2 memorijska kartica 64 Mb
CD sa softverom
Žične stereo slušalice

Sony Ericsson K550i je od samog pojavljivanja smatran odličnim telefonom zahvaljujući velikom uspehu modela Sony Ericsson K750i koji je svoju popularnost održao do danas. Nijedan model nije imao nijednu lošu karakteristiku koja bi poticala od samog proizvođača. Do leta 2007-e godine ni prodaja ni proizvodnja modela Sony Ericsson K750i neće biti stopirana, ali nakon toga svu pažnju sigurno će privući Sony Ericsson K550i sa svojom visokom cenom ali i sa velikim brojem novih karakteristika.

Uopšteno govoreći, model K550i ima sve odlike kao i K750i kada su u pitanju fotografije, aktivni poklopac sočiva, novi memorijski format M2, tanko kućište u poređenju sa prethodnim modelom, obnovljeni dizajn kao i mogućnost da isovremeno bude pokrenuto nekoliko Java aplikacija drugih proizvođača. Kao što možete da vidite, lista promena je prilično dugačka što opravdava objavljivanje samostalnog modela. Da se ne bi kasnije vraćao na istu temu, reći ću da Sony Ericsson K550i ima više karakteristika nego K750i po svim pitanjima ali zato mu je i cena viša.

Sony Ericsson K550i takođe ima blizanca u proizvodnom opsegu kompanije, Sony Ericsson W610i.

Ovi uređaji su veoma slični kada je u pitanju funkcionalnost, međutim Walkman poseduje poseban muzički odeljak dok K550i nema muzičke mogućnosti i zadržava svoje muzičke sposobnosti u liniji sa K750i. U isto vreme, kada je u pitanju mogućnost fotografisanja, ona je otprilike ista kod oba uređaja ali zahvaljujući velikom broju raznolikosti kada je u pitanju dizajn, aktivni poklopac sočiva, K550i ipak dobija više poena.

Telefon je dostupan u dve varijante: crna i bela. Ovaj put obe verzije izgledaju veoma primamljivo i teško je odlučiti se koji je manje privlačan. Beli model K550i i Sony Ericsson W610i u istoj boji veoma su slični tako da se možete zabuniti i pomešati ova dva modela.

Dimenzije modela K550i su 102x46x14mm, dok K750i je dimenzija 100x46x20.5mm – budite uvereni da ćete primetiti razliku, novi model odlično staje u šaku, a ukoliko ih stavite jedan do drugog tada će se K550i definitivno izdvojiti jednostavno zbog toga što je mnogo zgodniji za upravljanje. Telefon je težak 95 grama te se može nositi kako god želite, uključujući i oko vrata, budući da je prisutan otvor za provlačenje trake za nošenje oko vrata.

Preuzmite video klip (mpg, 8.84 Mb)

Kvalitet izrade je veoma dobar, ali ono što je loše jeste dizajn koji je iskorišćen sa zadnje strane uređaja. Sa desne strane nalaze se dva pomerljiva klipa koji vam omogućavaju da otvorite poklopac baterije. Čak iako je ovaj dizajn u suštini dobar, povremeno dolazi do pogrešnog vraćanja na mesto uz blagi zazor što dovodi do pojavljivanja škripavog zvuka. Sve u svemu, potrebno je neko vreme da se naviknete na ovo.

Ali tu je i drugi razlog zašto je dizajn ovakav sa zadnje strane – tu su i rebrasta aktivna sočiva čiji je poklopac načinjen od metala. Može se otvoriti jednim prstom uz malo snage – ne dešava se slučajno otvaranje u džepu kao što je bilo kod prethodnih modela. Ogledalo za slikanje samog sebe sakriveno je ispod pokrivača sočiva; međutim, tu je još jedno ogledalo polukružnog oblika a sa gornje strane se takođe nalazi LED blic.

Čitav dizajn zadnje strane izrađen je na osnovu digitalnog foto-aparata što i nije iznenađujuće ako se ima u vidu pozicioniranje modela K550i kao CyberShot uređaja. U poređenju sa modelom Sony Ericsson W610i, osim razlika u dizajnu klipa zadnjeg poklopca, dizajn K550i ima do ponudi mnogo više – M2 memorijski slot sa leve strane koji se skriven ispod poklopca baterije a ukoliko želite da zamenite karticu, prvo morate ukloniti bateriju. Nepokrivena Fast Port interfejs priključnica nalazi se sa leve strane a pored se nalazi i muzički taster koji je veoma jednostavan za upotrebu.

Sa desne strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka i taster za kameru, a za razliku od modela W610i ovaj taster je načinjen od naboranog metala, glomazniji je i može ponuditi više pogodnosti sa svojom pristojnom taktičkom podrškom. Uopšteno – ovo je ono što fizički određuje pozicioniranje ovih aparata. Infrared prozor nalazi se sa desne strane a taster za uključivanje služi i za izmenu profila.

Budući da ima dijagonalu 1.9’’ (31x40mm) model K550i može prikazati do 262.144 boja (TFT). Prva stvar koja se primećuje je veličina slova – veličina stavki menija je ono što razlikuje izgled K550i u poređenju sa naprednijim modelima. Čitanje teksta je veoma jednostavno zahvaljujući samom ekranu i veličini slova. Ekran može prikazati do šest tekstualnih i tri servisne linije. Za razliku od nekih drugih modela, ekran modela K550i nema zaštitni sloj koji ga čuva od sunca, međutim, i pored toga informacije su i dalje čitljive pri direktnim sunčevim zracima, mada boje deluju malo izbledele. Dolazi se do zaključka d aje kompanija možda primenila novu tehnologiju koja pruža bolji vizuelni doživljaj.

Kao i kod W610i tastatura modela K550i preuzeta je direktno od W880i, ali to i nije tako dobar potez. Numerički tasteri pružaju mogućnost blagog pritiska ali ljudi sa velikim prstima će imati velikih problema da pritisnu željeni taster. Ergonomija koju pruža ova tastatura je prosečna. Uprkos svemu, tastatura koju poseduje Sony Ericsson W880i pruža bolji osećaj pri radu.

Svi tasteri su jednako osvetljeni plavim pozadinskim svetlo. Programabilni tasteri su veoma jednostavni za upotrebu zahvaljujući ivicama oko njih. U isto vreme navigacioni pad je malih dimenzija – u nekim slučajevima neće vam se svideti kako radi.

Telefon K550i poseduje LI-Pol bateriju (BST-33) kapaciteta 950mAh. Prema tvrdnji proizvođača baterija može obezbediti do 7 časova razgovora i 350 sati u režimu mirovanja, plus 25 sati muzičke reprodukcije. Pri testiranju uređaj je izdržao oko 3 dana uz malo više od sata razgovora, do 30 minuta surfovanja po internetu i 1.5 časa reprodukcije muzičkih sadržaja dnevno. Mi smo takođe testirali i mogućnost samo reprodukcije muzičkih sadržaja što je za rezultat dalo 23 sata rada. Očigledno je da je ovo najbolja cifra koju jedan telefon može da pruži – drugo najbolje vreme koje kompanije navode jeste 18 sati, dok se većina njih ipak zadržava na 10 do 12 sati u ovom režimu rada (kao i prva generacija Walkman-a). Potrebno je oko dva sata da se baterija potpuno napuni.

Meni

Kada je reč o odvajanju uređaja u smislu pozicioniranja, danas je veoma bitno razlikovati ih ne samo po hardveru već i po softveru, čime se omogućuje drugačiji izgled menija ili se pojednostavljuje broj funkcija. Ukoliko uporedite Sony Ericsson K550i i W610i, prethodni model je okarakterisan manje sofisticiranim unapred instaliranim temama, budući da nema tema koje će izmeniti ikone glavnog menija.

Ostale razlike mogu biti opisane kao prosečne – prva verzija muzičkog plejera koji poseduje manji broj podešavanja ali pruža mnogo bolji kvalitet zvuka. Paket podrazumevanih aplikacija je malo izmenjen i to je otprilike sve. Osim toga, ova dva telefona su u principu identična.

Glavni meni pojavljuje se u vidu matrice od 12 ikona. Brza navigacija brojevima jeste jedna od karakteristika modela K550i – možete dodeliti prečicu za većinu stavki menija, sa kojima se uređaj isporučuje, dok se za sopstvene aplikacije ili fajlove ne može podesiti ovakav pristup.

Unos teksta je ostao na istom konfornom nivou, pritiskom tastera #, izlistavaju vam se dostupni jezici koje možete lako prebacivati dok kucate tekst.

Preuzmite video klip (mpg, 9.55 Mb)

Pored uobičajenih vertikalnih podmenija, proizvođač je obezbedio tematske horizontalne tabulatore. Ovo znači da dok pregledate listu pozivanih brojeva, možete videti ne samo pozvane brojeve već se istovremeno (upotrebom horizontalnog džojstika) možete prebaciti na tabulatore propuštenih ili primljenih poziva. U meniju telefona, ovakva navigacija je omogućena gde god je to bilo moguće i na ovaj način se olakšava upotreba telefona. Ergonomija menija kod ovog modela je prilično visoka. Takođe bih napomenuo da se horizontalni paneli pojavljuju u telefonskom imeniku, podešavanjima i drugim stavkama menija.

Proširenje funkcionalnosti menija Activity je rezultat dodavanja četvrtog tabulatora. Prva tri prikazuju različite događaje kao što su propušteni pozivi, napomene, poruke – sve ovo se odnosi na prvi tabulator. Postoji mogućnost isključivanja menija Activity za ove događaje - u ovom slučaju pop up prozora, podsetnici za određene tipove događaja će vam se pojaviti na ekranu. Treći tabulator karakterišu prečice, koje možete sami podesiti. Dodati četvrti tabulator sadrži linkove ka najviše korišćenim aplikacijama i izvorima – na vrhu ove liste se nalazi Google pretraga. Verzija firmware-a je prilagođena tržištu na koje s etelefon isporučuje i može sadržati linkove ka određenim lokalnim resursima.

Drugi tabulator je najinteresantniji jer predstavlja neku vrstu menadžera zadataka. Karakteriše ga lista svih trenutno pokrenutih aplikacija. Korisnik može da pokrene do osam Java aplikacija (činjenica je da nema kapaciteta za više, tj da RAM ne može da podnese više od 8 Java apliakcija) istovremeno i da prebacuje sa jedne na drugu. Ovo može biti dosta praktično, ukoliko recimo koristite ICQ mobilni klijent, koji mora da bude konstantno online, a želite i da prekratite vreme igrajući Java igrice. Do sada konkurentska rešenja iz drugih kompanija za ovu funkciju nisu najavljena.

Prilikom USB povezivanja prisiljeni ste da izaberete tip konekcije – naročito da li želite da pristupite podacima uskladištenmim na memorijskoj kartici ili želite da upravljate telefonom, ili pak aktivirate režim štampanja. Za prvi režim koji smo pomenuli ranije uređaj se isključuje i tada dobijate pristup sadržaju kako memorijske kartice tako i interne memorije telefona. Uprkos tvrdnji proizvođača da je u pitanju USB 2.0 konekcija, brzina prenosa podataka ne prelazi 500Kb/s. Ukoliko pak želite da svoj K550i koristite kao modem, u tom slučaju odaberite drugu opciju, pri čemu ćete imati mogućnosti da isprobate različita USB podešavanja kada ste online.

Telefonski imenik.U telefonski imenik može da stane do 1000 kontakata sa svim popunjenim poljima, ali je broj telefonskih brojeva ograničen na 2500. To znači da uprkos mogućnosti dodeljivanja do 5 telefonskih brojeva jednom kontaktu, ne možete uneti preko 2500 unosa. Ovo je dovoljno čak i za najaktivnije korisnike, jer većina nema ni 500 unosa u svom telefonskom imeniku.

Kao što sam pomenuo ranije, nekoliko telefonskih brojeva može da se sačuva u okviru jednog kontakta, kao i adresa, e-mail, IM broj kao i druge kontakt informacije. U podešavanjima, možete odabrati željena polja, i ona će biti dostupna, dok ona koja vam nisu potrebna i koja ne odaberete neće biti prisutna. Kontakti se mogu čuvati po poljima, uključujući ime i prezime, ali samo u jednom polju unosa. Za razliku od prethodnih modela, ovoga puta imamo dimaničku listu, tj. telefon je automatski sortira nakon unetih izmena.

Moguće je dodeliti posebne melodije i sličicu svakom kontaktu. Tokom dolaznog poziva biće korišćeni sličica i melodija. Polje u koje je unet datum rođenja može biti sinhronizovano sa planerom, a postoji mogućnost i da podesite koliko dana pre navedenog događaja telefon će vas upozoriti.

Kada unosite informaciju, krećete se kroz tabulatore, u prvom unosite broj telefona, i sortirate ga po tipu. Cela organizacija ovog procesa podseća na Outlook, što znači komfor na prvom mestu. Glasovni tagovi se mogu dodati brojevima telefona, imenima a može ih biti dodato do 40. Glasovno pozivanje je ostalo isto, mada počinje da izgleda zastarelo, kada se imaju u vidu svi softveri za prepoznavanje glasa koje je usvojila konkurencija.

Kompanija i dalje sledi svoja uobičajena uverenja da se SIM kartica koristi samo u hitnim slučajevima, tako da ukoliko želite da vidite sadržaj kartice, morate aktivirati specijalnu opciju u meniju. Kontakti uneti na SIM karticu se ne prikazuju na opštoj listi.

Možete kreirati rezervnu kopiju svih unosa iz telefonskog imenika i ona će biti sačuvana na memorijskoj kartici, tako da ćete biti u mogućnosti da naknadno povratite informacije.

Grupe kontakta su korisne samo za slanje SMS poruka za više korisnika, pošto je nemoguće dodeliti posebnu melodiju ili sliku za grupu.

Svaki video klip može da se iskristi za identifikaciju poziva bilo kog unosa iz telefonskog imenika.

Slanje poruka. Svi alati za upravljanje porukama su uobičajene, postoje šablonske poruke kao i mogućnost kreiranja sopstvenih šablonskih poruka. Za čuvanje poruka koristi se memorija telefona zajedno sa SIM karticom. Podržana je chat funkcija. Sve u svemu, što se tiče SMS-a, sve je kao i kod drugih modela ove kompanije. Jedino su ikone kojima se izražavaju emocije interesantnije.

Realizacija MMS-a je sjajna kao i obično, možete doslovno kreirati video klipove, postoji dosta podešavanja koja Sony Ericsson modelima daju prednost nad konkurencijom.

E-mail klijent može slati i primati elektronsku poštu, a podržani su svi kodni rasporedi. Elektronska pošta se može čuvati na memorijskoj kartici.

U podešavanjima elektronske pošte, možete postaviti posebnu šifru za SMTP naloge, što je veoma pogodno. Podešavanja su fleksibilna, podržavaju gotovo sve kodne rasporede a ne samo Unicode. Prilozi su podržani od strane telefona i prisutni kao ikone u telu poruke. Telefon ne radi sa Office ili PDF dokumentima, ali ih možete sačuvati u bilo kom direktorijumu. Ograničenje veličine dolazne/odlazne pošte određuje operator. Elektronska pošta sa prilozima veličine 6-7Mb može da se šalje bez problema. Telefon podržava Push Mail standard. Procesi slanja i primanja poruka se vrše u pozadini.

RSS Feed. Podešavanje je veoma jednostavno, samo je potrebno navesti povratnu informaciju koja vam je potrebna i njenu adresu. Telefon će se povezati i preuzeti je. Možete ažurirati samo jednu stavku, ili kompletnu povratnu informaciju odjednom. Mogućnosti ugrađenog pretraživača su upotrebljene za prikazivanje feed-ova. Feed-ovi mogu da budu ažurirani po rasporedu.

Lista poziva. Do 30 poziva može biti zabeleženo na objedinjenoj listi, zajedno sa vremenom i datumom poziva. Pored svakog unosa nalazi se ikona koja označava tip poziva (propušten, primljen, pozivan). Sem toga dodatne ikonice pokazuju ukoliko je broj sačuvan u telefonskom imeniku ili na SIM kartici. Lista propuštenih poziva se može videti zasebno, i na njoj se čuva do 10 unosa. U ovom meniju takođe možete videti cene poziva, dužinu trajanja svih poziva, odlaznih poziva i poslednjeg poziva. Tabulatori su prisutni, što štedi vreme.

Zabava. Iz ovog menija može se pristupiti fotografijama i muzičkim fajlovima. Funkcija MusicDJ je interesantna, mada se čini da je korisnici neće preterano koristiti. U editor-u možete kreirati i menjati sopstvene melodije koje se mogu sastojati najviše od 4 melodije.

Napredna verzija MusicDJ-a je nazvana VideoDJ,i omogućava menjanje ne samo muzičkih fajlova, već i dodavanje slika i teksta. Finalni rezultat je prisutan u vidu 3GP fajla koji može biti poslat putem MMS-a ili e-mail-a ili jednostavno prebačen na drugi telefon.

PhotoDJ je zadržao svoje ime ali mu je unutrašnjost kompletno izmenjena. Proizvođač je uneo CyberShot projekat koji sada karakteriše ovaj editor po podrazumevanom podešavanju. Ali kada se malo bolje razlisli, koliko često koristite telefon za crtanje ili kreiranje sopstvenih slika. Odgovor najvećeg broja korisnika će najverovatnije biti – nikada. Istovremeno uklanjanje efekta crvenih očiju, podešavanje osvetljenosti slike, kontrast, oštrina, efekti, mogu da budu vrlo prilkladni u određenim situacijama, mada ovo sve možete uraditi i nakon što prebacite fotografije na računar. Novi PhotoDJ izvršava sve ove akcije lakše nego ikada pre. Ovaj potez je definitivno veliki plus za Sony Ericcson i sigurno će ga i ostale kompanije slediti, a prva kompanija koja planira da unese ovu funkcionalnost je Nokia (u drugoj polovini 2007-me).

Daljinsko upravljanje – mogućnost upravljanja drugim uređajima preko Bluetooth konekcije. Standardna karakteristika za sve Sony Ericsson telefone.

Zvuk se može snimati pomoću Diktafona - što omogućava snimanje glasovnih beleški koje se kasnije mogu koristiti kao melodije. Telefonski pozivi se takođe mogu snimati, što je omogućeno iz kontekst menija. Ne postoji vremensko ograničenje za snimanje razgovora.

Igre – telefon poseduje samo jednu igru – PuzzleSlider.

Planer. Planer ima dosta funkcija. Pogledajmo prvo kalendar. Postoje tri tipa za pregled događaja ugrađena u model K550i: nedeljni, mesečni ili dnevni. Kod dnevnog označavanja događaja možete videti listu svih događaja i napomena, dok u druga dva možete videti obeleženo vreme ili dan. Možete kalendar prebaciti na željeni dan, godinu ili mesec. Sve je uobičajeno, kao i način unošenja rasporeda. Imate mogućnost da događaju dodelite određeni naziv, definišete mesto gde će se događaj održati, dužinu i podesite podsetnik (na određeno vreme pre događaja ili baš u tačno vreme događaja). Po prvi put događaji mogu da budu ponovljeni. Tipovi ponavljanja događaja su: dnevni i mesečni. Podsetnik radi i kada je telefon isključen, sve dok ne isključite ovu funkciju.

Lista zadataka je prilično jednostavna. Postoje samo dva tipa događaja: telefonski poziv i podsetnik. Sa druge strane, to je zaista dovoljno, jednostavnost ima svojih prednosti.

Telefon ima potpuno organizovanu pretragu za kalendar: možete uneti samo reč (ili deo reči) i nakon što telefon završi pretragu, na ekranu će se pojaviti svi događaji koji se poklapaju sa zadatim kriterijumom. Ova funkcija radi prilično brzo čak i kada planer ima preko 100 unetih događaja, a podržano je i brzo prebacivanje na događaj iz prozora za pretragu.

Telefon karakteriše uobičajen transfer rasporeda na različite uređaje (uobičajeno preko IrDA i Bluetooth-a). Odaberite zahtevani interval (dan, nedelja ili mesec) i prebacite sve unose. Želeo bih da pomenem da uređaj koji prima podatke treba da podržava PIM funkciju da bi mogao da otvori i prikaže podatke pravilno. Moguće je poslati raspored na TV prijemnik, preko IrDA konekcije, TV uređaj prihvata poslati sadržaj ali nije u mogućnosti da prikaže primljene informacije. Podaci mogu biti primljeni na isti način uz pomoć personalnog računara bez dodatnog softvera.

Beleške. Telefon podržava unošenje beleški, mada su ograničene po dužini. Naziv beleške će biti prva uneta reč. Ovo nije naročito pogodno jer reč koju prvo uneste možda neće automatski opisati ono što želite reći beleškom.

Alarm časovnik. Kod ove funkcije su unete neke izmene, tako da sada postoji pet alarm časovnika, od kojih svaki može biti podešen manuelno. Oni se mogu pokretati određenih dana u nedelji. Osim melodije za alarm možete odabrati i kratku napomenu i sličicu koji će se prikazati na ekranu kada se alarm pokrene. Bilo koji muzički fajl može biti izabran za zvuk alarma.

Štoperica/Brojač. Ovde je sve prilično uobičajeno, i mada bi se isto moglo reći za štopericu, ona ima i funkciju privremene vrednosti. Telefon ima specijalnu aplikaciju za čuvanje tajnih kodova, što je bila sjajna stvar kod prethodnih modela. Takođe ovaj model ima i uobičajeni kalkulator.

Povezivanje. Sva komunikaciona podešavanja telefona se vrše odavde, počevši od WAP i GPRS podešavanja pa sve do Bluetooth-a i sinhronizacije. Neću opisivati standardne opcije, one su uobičajene i sve radi bez problema. Želeo bih da istaknem stabilan rad Bluetooth-a, nijedan problem se nije pojavio, sinhronizacija sa drugim uređajima radi glatko, svi profili (uključujući A2DP, što je stereo zvuk preko Bluetooth-a) su podržani. Verzija Bluetooth-a je 2.0 sa EDR podrškom.

Lokalna i daljinska sinhronizacija može da se izvrši iz istog menija. Telefon podržava HID profil koji omogućava korišćenje telefona kao daljinskog upravljača za računar ili druge uređaje.

Podržani su sledeći Bluetooth profili: :

Dial-up networking profile
Generic Access profile (Profil za generički pristup)
Generic Object Exchange Profile (Profil za generičku razmenu objekata)
Object Push Profile (Profil za "guranje" objekata)
Serial Port Profile (Profil za komunikaciju preko serijskog porta)
Handsfree Profil
Headset Profile (Profil za slušalice)
Synchronization Profile (Profil za sinhronizaciju)
Basic Imaging Profile (Profil za osnovnu izmenu slika)
File Transfer Profile (Profil za transfer fajlova)
HID Profil
SyncML OBEX povezivanje
JSR-82 Java API
A2DP

WAP. Pretraživač poseduje svoj sopstveni meni, verzija pretraživača je 2.0 i podržava sigurno prenošenje podataka, što je veoma važno ako koristite elektronske transakcije. Nove pozadine za ekran, teme i melodije možete preuzeti na ovaj način a sve je dostupno na sajtu proizvođača.

Stanrardni pretraživač za Sony Ericsson telefone je NetFront, koji podržava prikaz stranice u jednoj koloni i HTML. Jedna od pogodnih stavki je mogućnost kreiranja direktorijuma za fajlove,bookmark-ove. Ovaj pretraživač se smatra jednim od najboljih na tržištu, mada ograničeni resursi telefona ne čine njegovo korišćenje lakim procesom. Oni koji koriste internet stalno treba da razmisle o kupovini PDA ili laptop računara, premda pun pristup internetu nije jedan od zahteva koji je prevashodan za tip uređaja ove klase. Podrška za RSS feed je odlična stvar jer omogućava da koristite telefon za čitanje vesti, raznih najava i materijala.

HTML stranice koje sadrže napredne formate ili čija veličina prelazi 500Kb neće biti prikazane. Pretraživač je po svim standardima optimalan, ali je upotreba Opera mini pretraživača možda poželjnija jer nudi više mogućnosti.

Podešavanja. Ovaj meni skladišti sva podešavanja vezana za rad telefona. U režimu mirovanja na ekranu se može prikazivati časovnik, a takođe možete odabrati veličinu fonta. U slučaju da izaberete velike brojeve, biće vam lako da vidite koliko je sati, ali sam font postaje providan. Sve ostalo je uobičajeno.

Fajl menadžer, količina memorije. Korisnik na raspolaganju ima 70-75 MB dostupne memorije, a možete dodati i M2 meorijsku karticu. Ovde se mogu sačuvati svi podaci (fotografije, video klipovi, aplikacije). Preostala memorija je zauzeta prethodno instaliranim aplikacijama, koje ne možete obrisati. Deo memorije je odvojen za telefonski imenik, listu poziva, itd.

Telefon poseduje najjednostavniji fajl menadžer, uz čiju pomoć fajlovi mogu biti sortirani u različite direktorijume, a posebni direktorijumi mogu biti kreirani u memoriji telefona. Fajlovi se mogu premeštati iz jednog u drugi direktorijum bez problema. Sa ili bez kabla telefon može postati savršeno mesto za čuvanje fajlova, a nema problema ni sa prenosom na telefon fajlova koje on sam ne može da otvori.

Uobičajeno sortiranje fajlova sadrži sledeće opcije: datum, tip i veličinu. Galerija slika ima novo podešavanje nazvano Timeline, koje nakon aktiviranja prikazuje liniju u kojoj su prikazani meseci. Na listi ćete videti fotografije koje su napravljene tokom tog meseca. Lista može postati još detaljnija pritiskom dva puta na isti taster i onda vam se umesto meseci prikazuju dani, odnosno fotografije snimljene određenog datuma. Ovo može biti dosta zgodno ukoliko posedujete veliki broj fotografija u telefonu.

Kamera. Telefon poseduje 2MP CMOS kameru sa omogućenim auto fokusom. Model kamere je usvojen sa Sony Ericsson K750i, koja je poznata kao jedna od najboljih jedinica ovog tipa.

Preuzmite video klip (mpg, 5.41 Mb)

Uređaj podržava tri moguće rezolucije – 1632x1224, 1280x960 i 640x480 piksela. Postoje dva tipa kompresije podataka, Normal i Fine. Većina prikazanih fotografija je urađena u Fine kvalitetu. Fotografije se razlikuju po veličini gotovo dva puta u zavisnosti od rezolucije, tako da fotografija u Normal režimu zauzima oko 300Kb, dok ona fotografisana u Fine kvalitetu je veličine 500-600Kb. Vreme koje je potrebno da se sačuva fotografija iznosi 1-2 sekunde, što je dosta dobro kada se ima na umu veličina fajla.

Podešavanja kamere su sledeća: Zvuk pri snimanju. Možete odabrati tri zvuka pri snimanju ali ga ne možete i isključiti.
Uravnoteženje belog. Mogućnost odabira između automatskog režima ili režima kao što su Incandescent, Fluorescent, Daylight.
Efekti. Nekoliko efekata se može primeniti na fotografije, a dostupni su Negativ, Sunčano, Crveno smeđa i Crno belo.
Tajmer se aktivira za određeni vremenski period za fotografisanje samog sebe.
Noćni režim služi za fotografisanje u mraku. Šum raste na fotografijama, ekspozicija se uvećava (Treba da se maksimalno umirite jer će u suprotnom fotografije biti zamućene).
Režim fotografisanja. Normalni režim, koji se koristi za fotografisanje. Takođe postoji i višestruki režim (Burst 4) koji omogućava pravljenje 4 fotografije u seriji. Landscape je veoma interesantan režim koji omogućava pravljenje neobičnih fotografija i trenutno nema rivala. Poslednji režim je pravljenje fotografija sa ramovima, pri kojem se rezolucija fotografija smanjuje automatski.

U režimu fotografisanja, ekran služi kao vizir. Slika se kreće veoma glatko i sve se vidi vrlo jasno. Numerički tasteri pomažu u prebacivanju različitih funkcija i parametara fotografisanja na veoma brz način, što veoma ubrzava proces fotografisanja. Blic vam neće biti od naročite pomoći ali u nekim situacijama omogućava da fotografije budu oštrije. Poređenja radi upotrebili smo fotografije napravljene modelom W610i, pošto su u pitanju dva bliska modela.

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

W610i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

K550i (+) Uvećaj, 1632x1224, JPEG

U poređenju sa fotografijama modela Sony Ericsson W610i, kvalitet fotografija je dosta bolji, prisustvo zaštitnog zatvarača poboljšava performanse modela K550i, jer sočivo na taj način nije izloženo prljanju. Sa obzirom da je reč o istom modulu kamere, nameće se zaključak da je za poboljšanja zaslužan i CyberShot, mada je ova uloga marginalna. Sve u svemu telefon poseduje pristojnu kameru.

Video sadržaji se mogu snimati u dve rezolucije (176x144, 128x96) u 3gp formatu. Trajanje klipa može biti ograničeno (10 sekundi) ili neograničeno. Kvalitet klipova je prosečan i očigledno inferiorniji u odnosu na mnoge top modele.

Video primer (3gp, 244 Kb)

Video plejer. Proizvođač je dodelio video plejeru posebnu stavku menija a sve sa svrhom da se naglasi koliko je video plejer drugačiji od muzičkog plejera i plejera drugih proizvođača, kod kojih video i muzički plejer dele jednu sekciju. Pozitivna strana plejera je i mogućnost reprodukcije QVGA klipova brzine do 30fps, karakteristika progresivnog „premotavanja unapred“, prebacivač u landscape režim, automatsko skaliranje visokih rezolucija do veličine ekrana. Na kraju, ali svakako ne i najmanje važno, je mogućnost pravljenja slika od određenih frejmova iz video klipova, koji se skladište na isti način kao i fotografije i nakon toga se mogu koristiti za čega god vi želite.

Radio. Memorija modela K550i je u mogućnosti da uskladišti 20 FM radio stanica a poseduje i mogućnost automatskog traženja stanica, kao i RDS karakteristiku. Aplikacija Radio koja postoji kod modela K550i se ne razlikuje od one koja postoji kod modela K750i kada je kvalitet u pitanju.

Plejer. Telefon poseduje ugrađeni mp3 (AAC, eAAC+, WMA formati su takođe podržani), 3GP i MPEG4 plejer. Ovo je dobar način za slušanje mp3 fajlova. Među podešavanjima možete odabrati određeni ekvilajzer (postoje prethodno podešeni ekvilajzeri: Bass, Voice, Treble itd), kao i mogućnost kreiranja sopstvenih. Promene zvuka u odnosu na ova podešavanja su uočljiva. Ugrađeni plejer je potpuno identičan onima koje postoje kod prve generacije Walkman telefona ili modela Sony Ericsson K750i.

Preuzmite video klip (mpg, 3.45 Mb)

TrackID. Isto kao i model Sony Ericsson W610i i K550i poseduje TrackID servis (skriven u meniju Entertainment), koji pomaže kada ne možete da se setite naziva neke pesme koju slušate na radiju ili je snimite preko mikrofona. Princip je da se nakon aktiviranja ove funkcije snimi 3 do 4 sekunde pesme, da bi se zatim taj fajl poslao na GraceNote server, koji pronađe naziv numere koja vas zanima i pošalje vam nazad informaciju. Za razliku od ostalih modela kod K550i, možete ne samo da saznate naziv pesme već i da je kupite. Servis je interesantan jer reaguje trenutno, a poseduje i mogućnost instant kupovine pesama koje tražite.

Aplikacije. Telefon se isporučuje sa dve prethodno instalirane aplikacije i to Photo Mate, koji je program koji poseduje modularnu strukturu. U suštini u pitanju je primer kako se prave digitalne fotografije koji je kreiran isključivo za Sony Ericsson K550i i koji prikazuje kako snimati, primenjivati ramove, editovati fotografije sa telefonom. Kod ove aplikacije i sam koncept i njegovo izvođenje su veoma dobro urađeni.

HP Print – služi za štampanje slika napravljenih kamerom telefona.

Face Wrap – editor koji omogućava menjanje lica ljudi tako da niko ne pogodi ko se nalazi na slici.

Performanse. Što se tiče performansi model nema ništa specijalno da ponudi u odnosu na modele poslednje generacije iz kompanije Sony Ericsson, mada je i dalje bolji od velike većine ponuda drugih kompanija na tržištu. Niža rezolucija ekrana kod modela K550i u odnosu na starije modele ima pozitivan uticaj na performanse modela – interfejs radi većom brzinom. Nema ograničenja kada su u pitanju JAR fajlovi, kod kojih HEAP može da bude veličine od 512Kb do 1.5Mb.

Utisci

Uprkos tome što model K550i poseduje 40-glasovnu polifoniju, telefon ne obezbeđuje neka naročita poboljšanja u zvučenju mp3 melodija u poređenju sa drugim Sony Ericsson brendiranim telefonima. Jačina zvuka je prosečna, pa je po ovom pitanju K550i vrlo srodan modelima Sony Ericsson K790/K800/W810. U svakom slučaju kada se nalazite na otvorenom, telefon ćete čuti bez ikakvih problema. Vibracija je prosečne jačine. Što se tiče prijema, on je na istom nivou kao i ostali proizvodi kompanije Sony Ericsson – drugim rečima veoma dobar.

U osnovi na tržištu se nalazi dosta modela koji pokušavaju da budu zamena za Sony Ericsson K750i pa samim tim predstavljaju i rivala modelu K550i. Istovremeno na tržištu među proizvodima najvećih kompanija ne postoji model koji poseduje recimo takav kvalitet fotografija, mogućnost vršenja više zadataka i tako dobar zvučni doživljaj u tako malom paketu. Neki modeli poseduju bolje karakteristike od K550i, ali nijedan nema sve ove karakteristike na jednom mestu. Stoga se nameće zaključak da je K550i određen da postane neka vrsta modela na koji će se drugi proizvođači ugledati, naslednik modela K750i, naročito kada mu se cena spusti krajem 2007-me i početkom 2008-me. Možda će zvučati čudno, ali model K550i će postati najveći generator profita kompanije kada je u pitanju srednji opseg uređaja.

Model Sony Ericsson bi u prodaji trebao da se nađe u maju 2007-me, sa cenom koja će biti takva da ne bude rival modelu K750i koji je već dugo na tržištu. Nakon toga kada model K750i bude polako odlazio sa tržišta (sredinom leta) može se očekivati određeni pad cene modela K550i.

Model K550i će svakako zadovoljiti korisnike koji poseduju K750i i zadovoljni su njegovim karakteristikama. Ukoliko pak tražite još više karakteristika od svog mobilnog telefona treba da se okrenete vrhunskim modelima bilo kog proizvođača. Telefon se veoma dobro ponaša kao primarni telefon sa veoma pristojnom kamerom i veoma dobrom funkcionalnošću.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024