U100 2007
2007. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Samsung U100
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung U100. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung U100 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM-telefona Samsung U100

Prodajno pakovanje:

Telefon
Punjač
Žične stereo slušalice
Traka za nošenje oko ruke
Uputstvo za upotrebu
CD sa softverom
TV Out kabl (dostupnost varira od regiona)
USB-kabl

Uvod

Samsung U100 je deo novog Ultra Edition II opsega koji podrazumeva najtanje uređaje ovog proizvođača. Pored U100, drugi modeli su Samsung U300, Samsung U600 i Samsung U700. Ukoliko uzmemo u obzir oznaku modela u okviru serije, postaje očigledno da je U100 najmlađa ponuda u okviru te proizvodne linije i bez velikog broja karakteristika starijih uređaja. U isto vreme uređaj poseduje najtanji profil, i to ne samo u proizvodnoj liniji već i u čitavom Samsung-ovom portfoliu i ova činjenica ga svrstava u posebnu ligu.

Predstavljena prošle godine, Ultra Edition proizvodnu liniju obeležile su tri ponude (X820, D830 i D900) i bila je veoma uspešna na tržištu. To je posebno tačno za D900, dok je druga dva aparata okarakterisala prosečna prodaja. Nova linija prati trend tankih uređaja budući da su svi aparati nastali na osnovu prethodnih modela. Na primer, U600 i U700 (U700 nije dostupan na nekim tržištima) nadmašili su D900 u smislu filozofije, dizajna i same funkcionalnosti. Model U300 je uradio istu stvar za D830 a U100 za X820. Novi sistem označavanja (slovo U) došlo je u toku razvoja, ne dugo pre objavljivanja. Opet, ovo naglašava liniju ka izolaciji serije tankih telefona od ostalih. Kompanija praktikuje istu strategiju u segmentu multimedijalnih telefona i smart telefona, koji su na tržištu poznati kao F serija. Sa druge strane, prvobitni naziv U100 bio je X840, a ista priča važi za U300 i U600/U700 (modeli koji su imali radne nazive Joy, D910). Uspeh linije se pokazao, to je samo promotivna strategija koja se vremenom menjala, postala je intenzivnija. Proizvođač je pokušao da ove proizvode načini prepoznatljivim na tržištu a vodeće linije jasno su bile podeljene prema opsezima Nokia-e i Sony Ericsson-a (N serija, Walkman, na primer).

Veoma je interesantno razgledati izmene kroz koje su prošli Samsung brendirani telefoni između datuma objavljivanje i stvarnog dolaska na tržište – kompanija je obično modifikovala neke karakteristike, dizajn i komponente softvera. Na primer, najprimetnija promena kod U600 bila je tastatura, kod U700 – izgled i tasteri osetljivi na dodir, kod U300 – ponovo tastatura koja je od plastične evoluirala u metalnu, a kod U100 proizvođač je izmenio njegovu plastičnu teksturu, taktičku podršku tastera i odabir boja.

Želeo bih da naglasim da je U100 skoro identična kopija X820, i u smislu materijala i u smislu funkcionalnosti.

Dizajn, kontrole

Kao i X820, da bi bio što je moguće tanji, plastika (glavni materijal kod ovog modela) bila je ojačana fiberglasom (npr. poklopac baterije čija je debljina 0.7mm je moguće saviti na bilo koji način ali ga je zato gotovo nemoguće polomiti). Debljina plastike nije jedini način da se stanji profil uređaja; takođe možemo pomenuti dizajn čipseta uređaja. Ekran je uobičajeno najnezaštićenije mesto na telefonu, zato na njemu možemo videti zaštitnu ivicu načinjenu od metala, a takođe je ojačan plastičnom oblogom, itd. Kod ovog modela, kao i kod X820, proizvođač nije otišao korak dalje i nije instalirao zaštitno staklo od čvrste plastike i ojačao okvir.

Čini se da ostale metode koje doprinose dostizanju minimalne debljine uz potreban nivo izdržljivosti više nisu u modi, budući da su već bile iskorišćene kod modela X820. Tehnologija se nije izmenila ni malo: isti ram za očvršćavanje (maksimalna debljina ivica), metalni okvir nekih elemenata, prilično fleksibilno kućište, itd.

Dimenzije telefona su 115x53x5.9mm (na najtanjem mestu; mesto na kom se nalazi kamera ima debljinu od 9.5mm). To jest, u poređenju sa X820 (113x50x6.9) dimenzije su blago izmenjene – debljina je smanjena za 1mm, širina i visina su uvećane za 3mm i 2mm respektivno. Ovo nije nikakvo iznenađenje, budući da nije primenjena nijedna od najnovijih tehnologija za minimizovanje, tako da su dimenzije proporcionalno menjane, dok je obim ostao skoro isti. Teško da ćete primetiti da je kompanija obim smanjila za 1mm, tako da uređaj pruža prilično isti osećaj.

Modul kamere se razlikuje od onog koji je bio upotrebljivan u prethodnim Samsung-ovim uređajima. Samsung U100 i U300 su prvi uređaji koji imaju 3.2 megapikselnu kameru debljine 7mm, što je minimimum za današnje telefone. Kao i kod prethodnog modela, kamera blago viri iz kućišta za nekoliko milimetara, ali to ne predstavlja nikakav problem i skoro je neprimetno. Ovo rešenje se čini efikasnijim nego, recimo, manja kamera koja je uronjena u aparat. Za razliku od ranih prototipa „3.0 MEGA“ je zamenjen sa „3.2 MEGA“ (slično U300), ali modul kamere se nikada nije menjao.

Iznad ekrana nalazi se hromirani okvir u obliku slova V, a isti dizajn je iskorišćen za oivičavanje navigacionog tastera, kao i distancera na tastaturi. Na neki način, ovo rešenje je povezano sa Vertu uređajima, ali sličnost je površna i može je identifikovati samo od strane sofisticiranog korisnika.

Trenutno je dostupna samo samo jedna boja za U100 – safirno plava (isto kao i za U600), ali u budućnosti će i druge boje biti dostupne, međutim, neće biti velikog spektra dostupnih boja, što ne važi za U600, već će najverovatnije to biti plava i crvena. Pored toga, uređaj se prvo pojavio u crvenoj boji (menja se boja plastike sa bočne strane, tastatura i sjajni okvir ekrana ostaju isti).

Zadnja strana uređaja načinjena je od plastike meke na dodir, koja se veoma dobro ponaša po pitanju otisaka prstiju i ogrebotina. Kvalitet izrade je fantastičan, svi detalji su odlično podešeni i nema nikakvih zazora.

Samo kućište ne poseduje veliki broj kontrolnih tastera. Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka a taster kamere kao i utičnica za slušalice i punjač nalaze se sa desne strane. Utičnica je pokrivena plastičnim poklopcem koji je povezan sa kućištem.

Tastatura

Na žalost, zbog smanjenja debljine uređaja, povećanje dužine putanje tastera je skoro nemoguće, ali izmene su i dalje očigledne – u suštini možete se navići na tastaturu i na kraju je smatrati i veoma ugodnom za upotrebu, na neki način.

Tastatura kod prethodnog modela bila je fantastična i to ne toliko zbog njenog dizajna koliko zbog njene podrške kada je u pitanju korišćenje tastera, koji su veoma fini i lepo zaobljeni ali slepo kucanje je, naravno, van svakog razmatranja. Da je telefon zadržao takvu tastaturu i u komercijalnom izdanju, kompanija bi sigurno primila veliki broj žalbi i došlo bi do vraćanja telefona, ali oni su obuhvatili ovaj problem i načinili tastaturu koja je zahvalnija za upotrebu.

Tastatura je načinjena od čvrste plastike. U budućnosti će se ovakav dizajn koristiti kod većine Samsung brendiranih uređaja, materijali koji se koriste biće jedina stvar za razlikovanje, recimo U300 će zadržati metalnu tastaturu koja radi na veoma sličan način.

Svi tasteri su jednako osvetljeni belom bojom koja je jasno vidljiva u svim okruženjima.

Ekran

Ekran radi u landscape režimu, slično kao i kod modela Samsung X820. Tip ekrana je uobičajen za prethodnu generaciju Samsung uređaja, ali ne i za nove ponude. Ima 220x176 piksela rezolucije (38x30mm, 2’’). Ekran može prikazati do 5 tekstualnih linija i do 3 servisne. Sam ekran je identičan onom koji poseduje X820 kada je reč o kvalitetu, samo je veličina veća – 2mm je viši i 2mm širi. Tekst je veoma lak za čitanje u landscape orijentaciji. Ovaj ekran ima mogućnost prikazivanja 262.144 boja, slike izgledaju jasno i veoma su pregledne u različitim okruženjima, uključujući i direktnu sunčevu svetlost. Jedini nedostatak je sjajna zaštita ekrana koja je bukvalno magnet za otiske prstiju i koja otkriva sve nečistoće pri direktnoj svetlosti.

Kvalitet slike nije loš ali se ne može porediti sa drugim QVGA rešenjima ove kompanije. Zanimljivo je da tanko zaštitno staklo ima poboljšane mogućnosti reprodukcije boje ekrana, za razliku od Samsung-a E590 gde debljina i donekle sjajno stakle čine boje tamnijim i manje jasnim, što automatski dovodi do lošije slike.

Postoji pet nivoa za osvetljenje ekrana, ali krajnje vrednosti su potpuno beskorisne kod modela U100, budući da boje postaju suviše tamne.

U meniju podešavanja možete odabrati dva tipa fonta, a razlike između njih su jedva primetne. Istovremeno za sve sekcije telefona možete odabrati jednu od tri veličine fonta – mali, srednju i veliku. Vaš izbor će imati uticaj na čitkost menija, iako se broj stavki koje se prikazuju na ekranu neće promeniti. Sve u svemu u pitanju je zgodna funkcija koja čini informacije lakšima za čitanje za svakog korisnika. Nokia-ini telefoni bazirani na S40 platformi su veoma blizu ovog rešenja, ali kod njih je funkcija skaliranja teksta dostupna samo u nekoliko aplikacija kao što su slanje poruka i pretraživač.

Mogućnost skaliranja teksta dolazećih poruka je dostupna počevši od modela Samsung D900 i koristi isti princip kao i Picsel Viewer. Tekst se trenutno zuumira ili smanjuje. Najveća veličina fonta omogućava ljudima i sa ozbiljnim oštećenjima vida da pročitaju ono što piše na ekranu. Da bi ukazao na ovaj režim Samsung je modelu U100 dodao ikonu Uvećanje, a za svrhe promene veličine fonta koristi se bočni taster za kontrolu jačine zvuka. Ova funkcija nema konkurenciju među proizvodima drugih proizvođača.

Punjač

Za uređaje brenidirane kao ULTRA II proizvođač je primenio tehnologiju koja optimizuje potrošnju energije nazvanu Samsung Optimizer Power Usage Solution (OPUS), koja obezbeđuje efikasniju upotrebu baterije. Zahvaljujući ovoj karakteristici vreme razgovora se povećalo za 10%, na čemu proizvođač insistira.

Kako smo primetili na primeru modela Samsung U600, Samsung Optimizer Power Usage Solution (OPUS) tehnologija nije ništa drugo do maketinški trik – nismo uspeli da postignemo ništa bolje rezultate trajanja baterije u stvarnim situacijama. Opis tehnologije nije dostupan ni preko jednog izvora, a zvanične stranice proizvođača ovu tehnologiju pominju samo u pres izdanju vezanom za ULTRA –II. Nedostatak informacija o tome šta i kako OPUS radi ukazuje nam ili na njegovu izmišljenu prirodu ili na osrednju efikasnost, a sve u svemu to je samo još jedan način na koji Samsung pokušava da se bori sa reputacijom koju imaju njegovi uređaji a koja se odnosi na kratko trajanje baterije. Iz perspektive odnosa sa javnošću u pitanju je vrlo dobar potez – svi izvori koji na bilo koji način imaju veze sa mobilnim telefonima su posvetili koju informaciju ovoj tehnologiji.

Samsung U100 poseduje Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 630mAh, koja je prilikom testiranja trajala oko 2 dana uz 1 čas razgovora. Da bi se baterija potpuno napunila potrebno je 2 časa. Kao zaključak ćemo izvesti da će model U100 raditi najmanje dva dana pod prosečnim opterećenjem, odnosno da bi se 3 dana trajanja baterije mogli dostići minimalnom upotrebom. Zbog veoma male debljine telefona, niije obezbeđena druga baterija višeg kapaciteta za ovaj uređaj. .

Razlika u kapacitetu baterija modela U100 i U600 je jedva primetna, ali ovaj drugi model nudi za 1.5 puta kraće vreme trajanja baterije, jer je njegov ekran zaista pravi trošadžija baterije.

Audio pojačivač - ICEpower Mobile by Bang&Olufsen

Muzičke mogućnosti su postale jedan od najvažnijih aspekata kada su u pitanju današnji mobilni telefoni, tako da nije slučajno da je za promociju ULTRA II opsega, Samsung izvršio darežljiv odabir primenjenih tehnologija, uključujući audio pojačanje firme Bang&Olufsen. Do današnjeg dana, partnerstvo ove dve kompanije bilo je poznato samo po dizajnu Serene, koja je bila totalni promašaj. Sledeći model koji treba da se pojavi ove godine, otprilike u isto vreme kada i njeggov prethodnik, posedovaće sofisticiraniji dizajn, mada korišćenje ovog uređaja u stvarnom životu baš neće biti moguće (osim ukoliko niste dizajner ili čovek vrlo neobične anatomije).

Da se vratimo na ICEpower Mobile čip – on je svoje prvo pojavljivanje doživeo na modelu F300. Samostalni pojačivač za muzičku reprodukciju je veoma zahvalan deo razvoja mobilnog telefona. Priča o tome kako je nastao ICEpower Mobile je vrlo interesantna. Bang&Olufsen su uspostavili veze sa brojnim univerzitetima, a jedan od studenata je za svoj diplomski rad napravio upravo ovaj pojačivač, koji je kasnije licenciranjem dobio Samsung. Proces razvoja je trajao šest meseci, a u sledećih šest Samsung je kupio licencu. Vredno je pomena i to što je diplomski rad izrađen gotovo bez troškova a da je u toku od dve godine svom tvorcu doneo desetostruko veći profit. Treba pomenuti i da je nakon završetka studija ovaj bivši student otišao pravo u Koreju na tri meseca da Samsung-u pomogne implementaciju pojačivača u nove uređaje.

Ali, ostavićemo razvoj po strani da bismo videli šta pojačavač donosi novo u odnosu na prerađeni ARM9 procesor. Kao ono što ostavlja najjači utisak se naravno izdvaja jačina zvuka. Nivo jačine zvuka koji može da isporuči ICEpower rešenje je za 20 do 25% viša nego što omogućavaju Sony Ericsson brendirani uređaji (Walkman uređaji druge generacije). Istovremeno, kvalitet zvuka i njegove specifikacije su u liniji,mada uređaju i dalje nedostaje posvećeni zvučni procesor. Ključna osobina ICEpower-ove tehnologije su nepostojanje filtera, što donosi određeni nivo šuma, koji ne može da se previdi u testovima. Osnovna razlika u odnosu na standardne plejer leži u činjenici da pojačivač nije integrisan sa zvučnim procesorom – njegovu ulogu je preuzeo glavni procesor telefona.

U100 koristi iste tehnologije kao svi uređaji Ultra II serije, uključujući U600 i F300, drugim rečima telefon obezbeđuje odličan kvalitet zvuka, koji se može porediti ili čak i nadmašiti Sony Ericsson-ove ponude Walkman linije. Sa druge strane prisustvo pojačivača zvuka (kao i kod modela U300) nema mnogo smisla jer oba uređaja usled nepostojanja memorijskog slota korisnicima na raspolaganju ostavljaju svega 70Mb ugrađene memorije, pa korisnici bolje da ni ne razmišljaju o MP3 repordukciji sa ovim modelima. Objašnjenje za ovu situaciju je da ćemo u budućnosti verovatno videti druge modele, izrađene na osnovu današnjih i iste forme. Drugim rečima od sledeće Ultra serije možemo očekivati candy bar, telefone na prekolop i modele sa kliznim mehanizmom. Smanjivanje profila telefona u današnje vreme ne bi bilo ni moguće ni neophodno. Što se tiče dodatnih funkcionalnosti za candy bar telefone to bi bili dodatni memorijski slot, QVGA ekran. U tom slučaju bi se takvi modeli mogli smatrati pristojnim muzičkim rešenjima i postići pravu ravnotežu između telefona najtanjeg profila i kvaliteta MP3 reprodukcije.

USB, Bluetooth

Bluetooth. Model podržava različite profile, kao što su slušalica, Handsfree, serijskog porta, dial up mrežnog povezivanja, transfera fajlova, “guranja” objekata, osnovnog štampanja, A2DP. EDR omogućeni Bluettoh 2.0 je dostupan na telefonu. Upravljanje slušalicama ne ostavlja nikakve nejasnoće, sve je standardno.

Uopšte, Bluetooth radi dobro bez ikakvih teškoća.

USB-povezivanje. U meniju možete da odaberete tri režima: Modem, Mass Storage, Samsung PC Studio. U USB Mass Storage režimu, U100 se pojavljuje na desktopu računara bez potrebe za instaliranjem dodatnih driver-a, tako da je odmah pro povezivanju spreman za rad. Iako je u pitanju USB 2.0i, brzina konekcije je ograničena na 480Kb/s.

Performanse

Jbenchmark1 Jbenchmark2 Jbenchmark3D
Tekst 424 Manipulacija slikama 117 HQ 98
2D oblici 486 Tekst 133 LQ 127
3d oblici 345 Sprajtovi 132 Trouglova/s 13689
Brzina popunjavanja 195 3D transformacije 153 KTeksela/s 772
Animacije 402 UI 100

Jbenchmark 1

Verzija 1.1.1

Ukupan rezultat: 1781

Detalji:
Tekst 518
2D Oblici 429
3D Oblici 301
Brzina popunjavanja 184
Animacije 349

Jbenchmark 2

Verzija 2.1.1

Ukupan rezultat: 134

Detalji:
Manipulacija slikama 109
Tekst 200
Sprajtovi 121
3D Transformacije 139
Korisnički interfejs 116

Jbenchmark 3D

Perfomanse
Jbenchmark3D HQ: 87
Jbenchmark3D LQ: 132
Trouglova/s: 10792
KTeksela/s: 722

Verzija: 3.1.0

Po pitanju performansi, Samsung U100 je u liniji sa Samsung brendiranim uređajima koji su se pojavili u prethodne dve godine. Rezultati ssu vrlo bliski onima koje je postigao model X820, 3D Java je podržana, ali je vrlo troma zbog slabog radnog takta procesora. Za sada Samsung brendirani uređaji su poznati po tome što imaju najslabije Java performanse.

Meni

Glavni meni može biti prikazan u vidu matrice (3x4) ili u vidu liste. Za razliku od prethodnika mrežu matrice karakteriše jedna linija iznad osnovnog stabla. Svi podmeniji se sastoje od horizontalnih listi a ukoliko postoji i pod-meni, videćete pop-up prozor sa desne strane obeležene stavke. Videćete koje stavke su uskladištene ispod a do tamo ćete doći pritiskom na OK taster. U slučaju da pritisnete taster za navigaciju na levo ii desno, bićete u mogućnosti da pristupite odabranoj stavci. Ergonomija ovakvog rešenja je evidentna, jer načinite najmanje jedan pritisak na taster manje kada se krećete kroz menije i ovo je veoma interesantno rešenje koje je razvila kompanija Samsung.

Prilikom kretanja kroz menije, možete da iskoristite prednost memorizacija poslednje pozicije u svakom pod-meniju i glavnom meniju. U suštini, telefon "pamti" koja je funkcija poslednja pozvana i automatski je označava čim uđete u istu stavku menija. Na primer, pozovete registar poziva u glavnom meniju, odradite nešto tamo i sledeći put kada uđete u glavni meni imaćete tu stavku označenu za prvom mestu. Ali to nije sve; kada joj ponovo pristupite videćete da je stavka pod-menija koja je obuhvaćena takođe označena. Čini se kao jednostavna stvar ali ova funkcija ne postoji kod modela ostalih proizvođača.

Kada pređete na jednu ili drugu stavku menija na listi videćete da je istaknuta a veličina fonta (koji je već velik) se još više povećava.

Brza navigacija brojevima takođe je podržana ali to i dalje nisu sve opcije navigacionog menija. Možete povezati tri različite aplikacije sa ove liste, ponuđene od strane proizvođača (nećete moći da povežete java aplikacije). Pritiskom navigacionog tastera na gore uvek se aktivira My Menu, koji je horizontalni skrol sa listom stavki. Ova lista identična je sa onom za jednostavne prečice.

Model U100 poseduje još jednu jedinstvenu karakteristiku - servisna poruka (npr., kada isključujete zaključvanje tastature) ostaje na ekranu suviše dugo i pri pokušaju da otključate telefon, prikazuje vam se poruka u trajanju od 3 sekunde da ste pritisnuli levi programabilni taster, što deluje iritirajuće.

uWorld nekad apoznat kao Living World). Ovo je odeljak u kojem su sadržane pozadinske slike za svaku zemlju (postoji mogućnost da u budućnosti glavni gradovi dobiju jedinstvene pozadinske slike, ali to još uvek nije sigurno). Prvi korak u ovom pristupu jeste kreiranje sopstvenih grupa pozadinskih slika za svaku zemlju (u budućnosti možemo se nadati da ćemo videti slike koje su prilagođene za gradove, ali ni ovo nije sigurno). Kada se nalazite u Moskvi videćete Kremlj, kada ste u Parizu videćete trijumfalnu kapiju, u Londonu parlament itd. Pored toga, proizvođač je odlučio da modifikuje pozadinske slike u zavisnosti od doba dana: ujutro ćete videti sunce a uveče upaljena svetla na automobilima.

Vreme nije jedina stvar koja se može prebaciti na grafički pristup. Na primer, nivo prijema, kada je signal dobar – nebo je plavo, ukoliko nema signala ili je slab – nebo je prekriveno oblacima. U prvo vreme nećete toliko obraćati pažnju na ove detalje, ali nakon mesec dana ćete već početi da gledate u nebo umesto u standardni bar, tako da ćete odmah imati neophodne informacije.

Za nove poruke, propuštene pozive ili alarm časovnike postoji specijalni način prikazivanja, koji je osnažen standardnim, tradicionalnim pop-up prozorom sa tekstom. Preko dana ovakvi događaji će biti predstavljani uz pomoć aviona koji leti preko neba, a u večernjim satima će to biti vatromet. Boja se menja u zavisnosti od tipa događaja. Na prvi pogled ovaj sistem izgleda veoma komplikovano, naročito kada se opisuje, ali u stvarnosti je veoma jasan i razumljiv.

Prilikom pozivanja brojeva videćete malu sliku sa glavnom temom ekrana i animacijom pozvanog broja. Pored toga kada pozivate neki broj i uneli ste tri cifre, na ekranu će se pojaviti broj (ili više njih) čije prve tri cifre odgovaraju onima koje ste već uneli. U pitanju je vrlo interesantna vrsa pretrage koja koristi brojeve umesto slova. Naravno postoji i pretraga prema imenu u telefonskom imeniku.

Telefonski imenik

Kontaktima se može pristupiti pritiskom na desni programabilni taster. Ugledaćete listu koja sadrži unose i sa SIM-kartice i iz memorije telefona. Prvi unos na listi je označen po osnovnom podešavanju a broj se prikazuje na statusnoj liniji (postoji specijalna oznaka za brojeve koji se nalaze na SIM-kartici). Podržana i brza pretraga po prvim slovima imena; može ih biti do dvadeset. Pritiskom na taster OK dobijate detaljan pregled odabranog unosa. Takođe ćete ugledati i odgovarajuću sliku ukoliko je dodeljena. To može biti slika fotogrfija ili video klip. Svaki unos može imati do pet različitih brojeva telefona različitih tipova (mobilni, kancelarija, kuća, faks, ostalo) uz jedan broj kao glavni kontakt (po osnovnom podešavanju to je prvi uneti broj). Sva polja su fiksna.

Postoje dve linije za ime i prezime (pretraga se vrši po prvom polju), dok se polja sumiraju kod prikazivanja, ime dolazi prvo. Na primer, Eldar Murtazin će biti prikazano samo ovim redosledom. Dužina svakog polja je 20 karaktera za bilo koji podržani jezik unosa. Jezike možete menjati pri unosu imena.

Svi unosi, bez obzira na jezik, sortirani su pod algoritmom – svi kontakti koji su uneti na engleskom idu prvi a zatim idu oni sa nazivima na lokalnom jeziku. Ovaj sistem se razlikuje od sistema koji postoji kod modela U600. Ovo je veoma pogodan način sortiranja, i poznat iz računarskih programa. Uzimajući u obzir opciju brze promene jezika tokom pretrage (dugim pritiskom tastera "*"), jasno je da unosi načinjeni na različitim jezicima neće pokvariti prijatan rad sa ovim telefonom. Lista ne može da bude sortirana po imenu ili prezimenu, što je šteta i karakteristično za Gumi proizvode.

Vratimo se na informacije koje se unose u kontakte. Nezavisno od brojeva telefona, e-mail adresa (može ih biti više), kratka tekstualna beleška može biti uneta iznad svega ovog. Bilo koji muzički fajl kao i komponovani MP3 može biti odabran kao melodija za kontakt. Po osnovnom podešavanju su obezbeđene tri pozivne grupe sa mogućnošću za kreiranje neograničenog broja dodatnih grupa, odabir personalne melodije i slike za svaku od njih. Zvuk pri dolaznom SMS-u se takođe može prilagoditi.

Telefonski imenik ima mogućnost za skladištenje do 1000 kontakta sa svim popunjenim poljima. Čak ukoliko sva polja nisu popunjena, kapacitet se neće povećati, tj. ostaće i dalje 1000. U podešavanjima je moguće podesiti gde bi se po podrazumevanom podešavnju trebali čuvati svi novi brojevi. Takođe postoji i opcija za prebacivanje brojeva sa SIM kartice mada je obrnuti postupak onemogućen. Prema proizvođaču PC je najbolje sredstvo za sinhronizaciju sa modelom U100, naročito MS Outlook. Bilo koji kontakt u formi SMS/MMS, mail poruke ili drugog tekstualnog fajla može brzo biti poslat preko Bluetooth-a na drugi uređaj. Nema problema sa slanjem i unosi telefonskog imenika su prenešeni na drugi uređaj gde su pročitani bez bilo kakvih problema.

Telefonski imenik može sadržati poslovne kartice jer njegova struktura kopira sva polja koja postoje kod regularnih kontakata telefonskog imenika.

U listi za brzo biranje može postojati osam brojeva, a na ovoj listi se mogu pojaviti i zasebni brojevi povezani sa pojedinačnim kontaktom. Podnaslov odabranog unosa (ali ne za tip broja telefona) je prikazan na tasterima.

Možete kreirati koliko god želite pozivačkih grupa, dodeljujući im po 20 kontakata i prilagođavajući ih melodijom i sličicom.

Kada primate poziv slika ne zauzima ceo ekran već samo deo njega, mada ipak značajnu površinu.

Dnevnik poziva. Svaka od datih lista sadrži do 30 telefonskih brojeva. Postoji i kombinovana lista poslednjih poziva sa odgovarajućim ikonama pored brojeva koje ukazuju na tip poziva. Pritiskanjem navigacionog pada horizontalno možete se na brz način prebacivati sa jedne liste na drugu. U proširenom pogledu za svaki zasebni unos se prikazuje datum i vreme poziva bez specijalne napomene o trajanju poziva. Pozivi sa/na jedan isti broj se sumiraju, tako da broj koji stoji pored poziva označava ukupno trajanje obavljenih razgovora. Ukoliko želite da pristupite podacima trajanja potrebno je da pozovete detaljne informacije željene stavke. Kao i obično, u ovom meniju će biti prikazano ukupno trajanje poziva i njihove cene (naravno ukoliko je ovaj servis omogućen).

Slanje poruka. Kao i mnogi drugi proizvođači i Samsung se odrekao veštačkog odvajanja SMS-MMS tipa poruka - počnete da kreirate poruku i onda u zavisnosti od sadržaja ona biva određena kao SMS ili MMS. Meni i dalje zadržava opciju da se prebacite u MMs režim (na primer kada želite da pošaljete samo tekst ali na e-mail adresu, bez pozivanja ugrađenog klijenta za elektronsku poštu).

Memorija telefona može da uskladišti do 1000 poruka istovremeno; telefon podržava EMS standard kompatibilan sa Nokia Smart Messaging-om. T9 mogućnost unosa teksta je omogućena i laka za upotrebu. Kada odaberete prozor za primaoca, možete ili da odaberete telefonski broj iz vaše liste kontakta ili sa liste poziva ili pak grupa. Sve poruke su podešljive, što znači da imate mogućnost da prebacujete određene brojeve na vašu crnu listu, a u tom slučaju sve poruke koje dolaze sa tog broja telefona će biti automatski obrisane. Takođe postoji i mogućnost prebacivanja poruka u bilo koji vaš sopstveni direktorijum. Za e-mail možete ne samo da prebacite nečiju adresu na crnu listu, već i sam neželjeni subjekt.

Jedna od opcija ovog menija su Vivid poruke, koja omogućava pregled poruka u 3D režimu - telefon konvertuje najčešće korišćene reči u grafiku, na primer ukoliko ukucate "ljubim te" videćete usne koje šalju poljubac. sve u svemu, jednostavan dodatak koji ponekad donosi neverovatne rezultate.

Ne postoji ograničenje po pitanju veličine dolaznih poruka, dok je veličina odlaznih poruka ograničena na 295Kb. Kao dodatna opcija dostupna sa modelom U100 postoji opcija odbijanja reklamnih poruka i opcija tipa poruka koje će biti primljene. Sve poruke se skladište u opštoj dinamičkoj memoriji, što važi i za e-mail poruke.

Takođe telefon ima i korisnu funkciju za slanje SOS poruka – kada je ova funkcija aktivirana a nađete se u opasnoj situaciji, potrebno je da taster za regulaciju jačine zvuka pritisnete četiri puta i poruka sa tekstom „I am in emergency. Please help me“ će biti poslata na kontakte koje ste ranije odredili, a na sve pozive koji dolaze od tih kontaka telefon automatski odgovara. Primaoci (ne više od njih 5), kao i broj ponavljanja se mogu podesiti manuelno, dok se tekst SOS poruke ne može menjati.

Ugrađeni mail klijent je standardan u svim svojim komponentama – 5 naloga i maksimalno 100 dolaznih poruka; prilozima se takođe može rukovati telefonom, mada takođe postoji nekoliko ograničenja – ne postoji način da primite fajl koji je veći od 5Mb, ili da pošalje fajl koji je veći od 300Kb. Primljeni fajlovi se mogu pregledati preko Picsel Browser-a.

Planer. U planer možete uneti do 300 različitih događaja četiri tipa (3x100) – sastanak, posao, godišnjica. Dan i vreme kao i završno vreme sastanka se prikazuju za svaki unos. Signal koji vas opominje na sastanak kao i njegovo trajanje mogu biti podešeni prema vašim željama; događaji koji se ponavljaju su dostupni za podešavanje (kod njih se podešava vreme ponavljanja kao i vreme isključivanja). Nedeljni i mesečni kalendari su veoma pogodni a svaki od događaja je obeležen svojom posebnom bojom.

Zadaci – standardna lista zadataka sa mogućnošću davanja prioriteta. Maksimalni kapacitet ove sekcije je 100 unosa.

Govoreći o nedostacima planera ne mogu da preskočim činjenicu da kada unosite vreme i datum za događaj, krajnje vreme se ne menja, što loše utiče na lakoću korišćenja - ostali proizvođači su ovu opciju uredili tako da se i vreme završetka događaja pomera automatski (po osnovnom podešavanju događaj traje jedan sat).

Aplikacije

Smart Search. Prvobitno ova aplikacija je nosila naziv Mega Search, ali je završila sa novim mnogo interesantnijim nazivom. U pitanju je jedinstveni alat koji nema takmace među običnim telefonima - S60 smart telefonima. Aplikacija omogućava pregled teksta i brojeva u okviru sledećih kategorija:

Meni - pretraga prema stavkama menija;
Sistem fajlova – pretraga po imenu fajla;
Poruke – pretraga u telu poruke (SMS/MMS i e-mail);
Kalendar – bilo koji tip unosa;
Igre – pretraga po nazivu igre;
Telefonski imenik – po imenu, prezimenu ili drugim tekstualnim poljima;
Dnevniku poziva;
U svim kategorijama;

Na primer, unesete “mu” i želite da pretražite sve kategorije – u to slučaju biće vam prezentovane sve poruke koje je poslao Murtazin Eldar, unosi u telefonskom imeniku, stvake muzičkog menija itd. Pretraga radi vrlo brzo. Na žalost ova funkcija se ne može iskoristiti za pregled MS Office ili PDF dokumenata, a da može svakako bi bila još privlačnija. Ukoliko imate dugu listu kontakata ili veliki broj SMS poruka, ova vrsta pretrage je najbolji način da pronađete ono što tražite.

Diktafon. Možete snimiti nekoliko sati zvučnih beleški u neograničenom broju fajlova. U osnovi ograničenje trajanja snimka je na samom korisniku, ali ipak dužina pojedinačnog snimljenog fajla ne može da pređe 1 čas. Svi fajlovi se skladište u odvojeni direktorijum u memoriji. Snimač je veoma pogodan za snimanje tokom predavanja, konferencija i prezentacija – možemo reći čak da je delimična zamena za digitalni snimač.Nedostatak ove aplikacije je nemogućnost snimanja poziva.

Editor slika. Jednostavan editor koji vam pomaže da načinite tranformacije nekih slika korišćenjem različitih alata.

Image Stamp. Editor koji vam omogućava da postavite jednu sliku preko druge stvarajući utisak sličan onom kao kada stavite marku na pismo.

Svetsko vreme je prikazano za dva odabrana grada, sve je jednostavno i jasno.

Kalkulator - nisu potrebna dodatna objašnjenja.

Sa konvertorom, možete raditi sa različitim jedinicama za merenje kao i sa određenim valutama.

Štoperica i brojač su uobičejeni.

Memo – standardne tekstualne beleške.

Java svet. Telefon se isporučuje sa 6 prethodno instaliranih igara od čega su dve potpuno funkcionalne (Bobby Carrot, Freedkick) i 4 demo verzije (ograničenja vezana za broj nivoa ili vreme igranja). Demo verzije izgledaju prilično interesantno a dostupne su Asphalt 2, Midnight Pool, Minigolf, Minesweeper.

Količina memorije koja se dodeljuje Java aplikacijama je neograničena, a isto tako možete ukloniti prethodno instalirane igre i upload-ovati nove bežičnim putem (preko HEAP-a). Heap veličina ne može da pređe 1.5Mb, dok aplikacije ne mogu da budu preko 700Kb.

WAP. Telefon se isporučuje sa WAP pretraživačem verzije 2.0 (NetFront 3.2), čija su fundamentalna unapređenja vezana za podršku za JavaScript, skaliranje fontova (tri tipa), Smart-fit (pregled u jednoj koloni), režim pregleda preko celog ekrana (sve kontrole su skrivene), cache-iranje stranica. Iako i ovaj pretraživač poseduje svoje nedostake, na primer ne snalazi se dobro sa formatima velikih stranica, ipak je jedan od najboljih koje je Samsung do sada ponudio na svojim telefonima.

MP3-plejer

Telefon poseduje integrisani MP3 plejer,njegova ikona je prebačena u glavni meni odnosno više se ne nalazi u aplikacijama kao ranije, što nije naročito logično ukoliko se ima u vidu dosta mala količina dostupne memorije. MP3 plejer podržava nasumičnu, u nizovima i cikličnu reprodukciju numera. MP3 fajlovi mogu biti upload-ovani na telefon ili direktno preko Bluetooth-a ili preko aplikacije za sinhronizaciju. Ne postoje ograničenja, vezana za tagove i nazive muzičkih fajlova. Korisnik ne mora da brine oko bitrate-a - telefon bez problema radi sa svim dostupnim formatima i podržava WMA, AAC, eAAc i eAAC+.

Naslov numere koja se trenutno reprodukuje se prikazuje kao i broj preostalih numera. Ekvilajzer nema baš previše smisla s obzirom da nema preciznog podešavanja audio kontrola (jedina mogućnost je da odaberete prethodno podešene ekvilajzere a dostupni su: classic, rock, jazz i normal). Numere se mogu reprodukovati preko stereo slušalica kao i preko zvučnika. Zvuk se može podesiti na 10 nivoa. Takođe korisnik može sam da kreira svoje liste pesama. Plejer može da radi u minimizovanom režimu.

Plejer poseduje sledeće filtere kada je u pitanju reprodukcija: sve numere, nedavno reprodukovano, najpopularnije, po izvođaču, albumu, žanru i kompozitoru.

Govoreći o novim opcijama, plejer je dobio sistem ocenjivanja, koji vam omogućava da svakoj numeri dodelite od jedne do pet zvezdica. Proizvođač je vodio računa da integracija sa Windows Media Player-om, bude veća nego ikada ranije; menadžer takođe poseduje sistem ocenjivanja. Dok smo vršili testiranje uređaja, nismo primetili problem koji se dešava nakon što uređaj bude uspešno sinhronizovan sa Windows Vista-om preko MTP-a, ali upload-ovani WMA fajlovi i dalje ne mogu da se reprodukuju. Sinhronizacija sa Windows Media Player-om 10 međutim nije stvarala nikakve probleme.

Slušalice koje se isporučuju u paketu sa telefonom obezbeđuju koliko toliko adekvatan zvučni doživljaj. Generalno govoreći modelu U100 kao muzičkom rešenju, uređaj je u blizini sa Sony Ericsson-ovim Walkman opsegom, a glano ograničenje je 70Mb ugrađene memorije.

Picsel Viewer. Jedna od najboljih karakteristika koje poseduje U100 je Picsel Viewer. U pitanju je aplikacija koja može da otvori MS Office fajlove (na primer MS Word, Excell, PowerPoint), Adobe Acrobat (PDF), grafičke i video formate na telefonu. Jedna od prednosti ove tehnologije je što recimo za otvaranje PDF fajla veličine 20MB potrebno je samo nekoliko sekundi. Isto tako brzo skroluje strane, skalira ih, rotira. Nema mogućnosti editovanja, već samo pregleda, mada i to je dovoljno, naročito kada se ima u vidu da se sa mobilnim telefonom nećete baš mnogo baviti editovanjem.

Pored pregleda podataka na ekranu, slike se mogu poslati i na eksterne izvore, na primer TV set ili projektor. TV-OUT kabl nije uključen u prodajno pakovanje. Sa jedne strane kabla se nalazi miniUSB konektor a sa druge priključak sa tri izvoda za povezivanje eksternih izvora. Ukoliko povežete TV uređaj sa tri izvoda sa jedne strane kabla i miniUSB priključak sa telefonom, na ekranu vašeg TV-a ćete videti meni telefona. Kako se krećete kroz meni telefona, tako će se i slika na TV-u menjati. Pored Picsel Viewer dokumenata možete pregeldati bilo koju standardnu aplikaciju, video preko celog ekrana (pikseli su kod 3gp fajlova još uvek veliki, odnosno rezolucija nije odgovarajuća), igrati igre, gledati slike. TV ne samo da predstavlja sliku koja se vidi na ekranu, već reprodukuje i zvuk sa telefona. Dostupna su samo NTSC i PAL podešavanja.

Video plejer. MPEG4 format (audio AAC) je podržan, a maksimalni bitrate je 1.5Mbps. Telefon podržava različite rezolucije do CIF, međutim snimanje u QVGA rezoluciji pri 30 fps je bolje. Kod plejera nisu obezbeđene dodatne karakteristike osim ukoliko "premotavanje unazad" i režim prikaza preko celog ekrana (pritiskom tastera "1" slika se može rotirati u dva pravca) ne smatrate takvima.

Alarm časovnik. Telefon je opremljen sa četiri alarm časovnika od kojih se svaki može podesiti za određeni dan u nedelji. Možete odabrati jednu od 5 melodija, ili prebaciti na mp3 melodije. U podešavnjima je moguće omogućiti automatsko uključivanje pri početku bilo kog događaja.

Menadžer fajlova (Moji fajlovi). . Ovom funkcijom možete da pretražujete sve fajlove kao što su muzika, slike, video i zvuci. Bilo koji upload-ovani fajl se skladišti ovde. Nedostatak ove funkcije je što se ponekad fajlovi ne prikazuju na listi trenutno, već je potrebno da zatvorite aplikaciju i ponovo je otvorite da bi se prenešeni fajl pojavio na listi.

Fajlovi i direktorijumi mogu se videti kako u obliku liste tako u kao thumbnail-ovi. Možete odabrati bilo koliki broj fajlova na listi. Telefon podržava premeštanje, kopiranje i brisanje, kao i različite tipove sortiranja (po tipu, imenu ili veličini).

Podešavanja. Ova stavka sadrži standardni set opcija u sebi – boju fonta u režimu mirovanja, zaštitu lozinkom odabranih sekcija (poruke, kratke poruke, planer, itd), trajanje pozadinskog osvetljenja i jačinu osvetljenosti ekrana, ekran pri pozivanju. Možete odabrati veličinu i boju cifara pri odlaznim pozivima (prilagodljive animacije nisu omogućene, one su dodeljene podrazumevanoj temi - uworld). Pozivanje sigurnosnih stavki omogućava zaštitu određenih funkcija i menija lozinkom.

Trajanje pozadinskog osvetljenja - postoje tri opcije koje su vam na raspolaganju, jedna je noćni režim, kod kojeg će pozadinsko svetlo biti uključeno od 9 uveče do 5 ujutru, a preko dana isključeno. ukoliko razmislite o ovoj opciji doći ćete do zaključka da ona nije ništa više nego prividna zamena za indikator osvetljenja okruženja, kojim su opremljeni telefoni kompanije Motorola.

Mobile Tracker – čuva broj telefona i šalje notifikaciju ukoliko je SIM kartica promenjena - ova poruka će sadržati broj SIM kartice koja je upotrebljena na telefonu. Ova sekcija je zaštićena lozinkom tako da sem vas niko drugi ne može da isključi tragača. Ukoliko je kod vašeg uređaja samo jednom zamenjena kartica, specifikovani broj će trenutno primiti jednu poruku i to svaki put kada je nova kartica umetnuta u telefon. Zgodna funkcija koja može dosta pomoći u slučaju da je telefon izgubljen ili ukraden.

Flight mode – you can disable the radio part of handset.

Telefonu nedostaje sistem profila i jedino što ima da ponudi je podešavanje vezano za događaje, što izaziva utisak da je u pitanju stariji model – na primer noviji Samsung-ovi 3G uređaji imaju imaju već instalirane profile (mada im mnoge druge funkcije nedostaju). U100 poseduje dosta podešavanja vezanih za režime vibracije i melodije i kada je to u pitanju ne postoje nikakva ograničenja. Stvar koja me je zaista frustrirala je nemogućnost da podesim melodiju za dolazeću SMS poruku ili e-mail. Naime, kod ovog modela ste u mogućnosti da odaberete samo neku od 10 prethodno instaliranih melodija. Sa druge strane melodije zvona se mogu podešavati kako za grupe kontakata, samostalne unose u telefonskom imeniku a čak i za alarm časovnik.

Voice Clarity – karakteristika slična ekvilajzeru, koja omogućava poboljšanje kvaliteta zvuka u nekim situacija (pri nestabilnoj konekciji). Po podrazumevanom podešavanju ova opcija je uključena.

Odbijanje poziva SMS-om – slična funkcija je i dalje neuobičejena kod običnih telefona, dok Symbian bazirani smart telefoni je već neko vreme koriste. Poenta je vrlo jednostavna, kreirate SMS poruku i kada iz nekog razloga odbijete dolazeći poziv, ova poruka se automatski šalje na broj pozivaoca. Mada, sve u svemu ova karakteristika je korisna samo vrlo malom broju korisnika.

Čarobnjak za podešavanja. Pri prvom pokretanju uređaja, čarobnjak se pokreće automatski, međutim može da bude pozvan i iz menija za podešavanja. Uz pomoć ovog alata možete podesiti glavne opcije, a svaki korak je vrlo dobro ilustrovan. U svakom slučaju ova opcija je ono što će vrlo dobro doći svim novim korisnicima.

Google. Zasebna stavka menija koja obezbeđuje prečicu do Google stranice za pretragu. Ovo rešenje je svoje prvo pojavljivanje doživelo na modelu E790. Treba napomenuti da provajder usluge pretraživanja zavisi od regiona.

Kamera

Po prvi put Samsung je primenio 3MP kameru bez karakteristike autofokusa. Tehnički ona se ne razlikuje od kamera koje imaju autofokus, na primer kamere modela U600 po pitanju karakteristika, naravno ukoliko se izuzmu one vezane za fokusiranje. Ono što je značajno je da kvalitet fotografija koje snimate pri uslovima dobre osvetljenosti se može porediti sa onima koje nastaju modelima U600 i E590, izuzev za makro režim, koji U100 jednostavno nema. Kamera modela U100 poseduje nešto drugačiji interfejs od onoga koji postoji kod modela U600, omogućavajući vam da izvršite većinu radnji bez napuštanja režima gledanja preko ekrana, dok se manje potrebne karakteristike mogu podesitii u meniju podešavanja (na primer, podrazumevani naziv fotografije, zvuk pri okidanju, režim fokusiranja, itd). Ovaj meni, zajedno sa integrisanom listom karakkteristika (podešavanja za statične fotografije /video, direktorijumi, režimi fotografisanja) su dostupni preko desnog programabilnog tastera. Glavni meni na ekranu je postavljen horizontalno i poluprovidan je. Ovakav pristup vam olakšava rukovanje. Govoreći o podešavanjima vezanim za kameru ona se nisu mnogo promenila.

Kamera podržava sledeće rezolucije:

2048x1536 pixela;
1600x1200 pixela;
1280x960 pixela;
800x600 pixela;
640x480 pixela;
320x240 pixela;

Postoje tri dostupna kvaliteta fotografija: Normal, Fine i SuperFine. Preporučeno je korišćenje najboljeg kvaliteta – razlika između kvaliteta se primeti, naročito ukoliko nameravate fotografije da pregledate na računaru.

Uravnoteženje belog je podešeno na podrazumevanu vrednost, a prilikom manuelnog upravljanja na raspolaganju su vam opcije Daylight, Incandescent, Fluorescent, Cloudy, Sunset. Nemam ništa protiv tako velikog broja funkcija podešavanja vezanih za kameru. Mnogi korisnici će se sa zadovoljstvom igrati ovim opcijama; različitost karakteristika može da načini digitalnu kameru boljom, iako je koncept kamere integrisane u ovaj telefon drugačiji (neobavezno fotografisanje).

Zvuk pri fotografisanju, isto kao i zvuk pri zumiranju mogu da budu isključeni ukoliko to želite. Kamera modela U000 uključuje karakteristiku digitalnog zuma vrednosti 14x, što je prilično nekorisno, jer se gotovo isti rezultat može postići obradom fotografije na računaru. Osvetljenje fotografije može biti podešeno u opsegu od 1 do 6 (3 po podrazumevanom podešavanja).

Kamera vam takođe omogućava da primenite razne efekte na fotografije tokom samog fotografisanja. Na raspolaganju su vam White, Negative, Sepia, Emboss, Sketch, Antique, Moonlight, Fog. Uzimajući u obzir činjenicu da ugrađeni editor fotografija omogućava primenu potpuno istih efekata, “kvarenje” originalne fotografije efektima, prilikom fotografisanja nema mnogo smisla.

Podešavanja takođe omogućavaju da podesite podrazumevano ime, prilagodite osetljivost (Auto, ISO 100, ISO 200, ISO 400). Lično, preporučujem upotrebu automatskog režima, jer radi veoma dobro i koristi prave parametre u većini slučajeva. Takođe treba navesti da ne postoji vidljiva razlika između gorepomenutih nivoa osetljivosti u normalnom okruženju – nema načina da primetite promene nastale višom/nižom osetljivošću u ovom slučaju. Ukoliko želite da slikate grupne fotografije sa svojim prijateljima, to nije nikakv problem, jer vam je na raspolaganju tajmer (3,5 ili 10 sekundi).

Režim Mosaic smanjuje rezoluciju na najnižu (krajnja slika je u rezoluciji 640x480 piksela), a ona se može sastojati od 4 ili 9 manjih sličica (2x2 ili 3x3).

U Multi shot režimu, kamera radi zaista brzo, što omogućava pravljenje do 6 fotografija odjednom (sve se dešava dok trepnete okom). U slučaju da ovo nije ono što želite, dostupan je normalni režim (vremenski razmak između fotografija – jedan sekund ili malo manje). Takođe dostupni su i režimi pri kojima nastaje 9 ili 15 fotografija u seriji. Ova karakteristika radi dosta dobro kada treba fotografisati recimo foto finiš na nekom takmičenju ili slično, ali u realnom životu nema mnogo smisla. Ukoliko prilikom fotografisanja u ovom režimu pomerite kameru slike će biti zamagljene. Rezolucija se u ovom režimu smanjuje na 320x240 piksela.

Sve fotografije se čuvaju u albumu, gde možete videti detaljne podatke vezane za svaku fotografiju. Svaka fotografija može biti dodeljena određenom imenu iz telefonskog imenika ili postavljena kao pozadinska slika. Takođe postoji i slide show režim, osnovni editor (koji omogućava dodavanje ikona sa emocijama, postavljanje ramova na slike i dodavanje efekata fotografijama).

Telefon poseduje podršku za snimanje video sadržaja u mpeg4 formatu sa ili bez zvuka (podešava se iz menija). Sva podešavanja su kopirana iz onih vezana za pojedinačne fotografije – tri nivoa kvaliteta, specijalni efekti, ali i različita rezolucija klipova. Maksimalna rezolucija je 352x288 piksela uz 15fps. Po kvalitetu U100 pripada modelima u vodećoj grupi na tržištu i nadmašuje sve modele u svojoj klasi.

Kamera osigurava dosta dobar kvalitet slike i u segmentu tankih telefona je definitivno iznad konkurencije. Snimci nastali pri dnevnoj svetlosti su u liniji sa onima nastalim sa kamerama koje imaju karakteristiku autofokusa koje postoje kod drugih Samsung brendiranih ponuda, na primer modela E590, što je očigledno jedna od jačih strana modela U100.

(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG

Poređenje sa snimcima nastalim modelom Samsung E590:

Samsung e590 Samsung u100
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048õ1536, JPEG

Konkurencija

Ova sekcija testa je vrlo lako mogla da bude prazna jer u njoj treba da govorimo o konkurentima modelu U100 koji poseduju slične dimenzije, ali nismo mogli da se setimo nijednog, jednostavno na tržištu nema uređaja čija debljina može da se poredi sa U100. Po pitanju funkcionalnosti takođe smo dospeli u nezavidnu situaciju – ne postoji nijedan uređaj kojem nedostaje slot memorijske kartice a opet poseduje vrlo dobru kameru i plejer. Sve u svemu, U100 nema direktnog konkurenta u momentu svog pojavljivanja ali to opet ne znači da je jedinstveni telefon. U100 ima obilje indirektnih rivala koji imaju neku od karakteristika sličnu ovom modelu. Na primer, uporedite fotografije nastale modelom E590 sa fotografijama nastalim modelom U100. E590 takođe poseduje candy bar formu ali i nešto veće dimenzije i debljinu koja neznatno prelazi 13mm. Očigledno, veličina je ono što ogromna većina korisnika mobilnih telefona preferira.

Još jedna negativna stvar vezana za U100 je nedostatak slota za memorijsku karticu, dok većina telefona poseduje ovu karakteristiku.

Kao rezultat lista alternativa uključuje tanke, od manjih od većih telefone raznih drugih proizvođača, uzećemo kao primer Nokia-u 6300, Motorola-u L7e, L9, Sony Ericsson W880, kao i određene modele kompanije Samsung, naročito E590 i F300. Svi oni su bogati po pitanju paketa karakteristika i više prijatni za nošenje u džepu ali ne tako tanki.

Utisci

Kvalitet prijema je u ravni sa drugim Samsung brendiranim telefonima, nismo imali nikavih problema po pitanju ove karakteristike i može se porediti sa drugim proizvodima u ovom segmentu. Jačina melodija zvona nije loša - melodije su zvučne u većini okruženja. Vibracija je prosečne jačine.

Uopšteno model je lep i zgodan za rukovanje, i u većini slučajeva njegove dimenzije ne izazivaju probleme. Kvalitet izrade trakođe ne pruža razlog za žalbe; njegovo tanko kućište čini U100 gotovo neprimetnim u vašem džepu.

Želeo bih da kažem nekoliko reči od prethodniku ovog modela – Samsungu X820. Da li je pametan potez ovaj telefon zameniti modelom U100? Po našem mišljenju nije, jer smo se nadali da ćemo videti bolji ekran, slot za proširenje kapaciteta memorije, ali ništa od ovoga nije dostupno. Sami treba da odlučite koliko ste zainteresovani za softverska unapređenja – prerađeni interfejs, uključujući MP3 plejer, uWorld i neke zgodne karakteristike kao što su Smart Search, poboljšan kvalitet zvuka, bolja kamera i 1mm manji obim telefona. Sa obzirom da telefon poseduje samo neznatno višu cenu od svog prethodnika, paket unapređenja popunjava ovu prazninu, ali u većini slučajeva ukoliko tražite tanak Samsung telefon odlučićete se za U600, čak i ako je skuplji jer ova razlika u ceni vredi. Očigledno uloga modela U100 će biti samo da popuni portfolio kompanije i karakterisaće ga relativno slaba prodaja u poređenju sa drugim ponudama kompanije.

Kao što smo rekli, tehnologije iskorišćene u ovom uređaju ostavljaju dosta prostora inženjerima kompanije; sledeća godina će doneti naslednika ovom tankom candy bar telefonu, ali ovoga puta opremljenog sa QVGA ekranom i sloto memorijske kartice.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025