my202C 2007
2007. godina
"
EXT nema
mAh
 
 
Test mobilni telefon Sagem my202C
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sagem my202C. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sagem my202C vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM-telefona Sagem my 200C/my202C

Prodajno pakovanje:
Telefon
Baterija
Pinjač
Žične slušalice
Uputstvo za upotrebu

Već prvi pogled na model Sagem my200C odaje utisak već viđenog. Mali telefon na preklop sa sjajnim kućištem predstavljen u nekoliko svetlih boja – vraća sećanje na 2003-2004-u. To je bilo vreme kada je tržište bilo prezasićeno malim uređajima ubačenim u dopadljivi dizajn. Čim sam pogledao my200C odmah sam se setio telefona kao što su Siemens CL50, Samsung A800 i veliki broj različitih modela malih proizvođača kao što su Maxon i Hyundai. Međutim, ovi uređaji ni u kom slučaju nisu bili odlični zbog njihove upotrebljivosti – suviše malih dimenzija, tankih i nekomfornih tastera i malih ekrana. Početkom 2004-e godine interes za ovakvim modelima počeo je da se smanjuje a prodavci su odlučili da pokušaju još jednom i tada su se na tržištu pojavili uređaji sa sjajnom završnom površinom koji su prvenstveno bili namenjeni nežnijem polu. Među ovim modelima trebalo bi izdvojiti model na preklop Samsung T500 ukrašen Swarowski kristalima. Ovaj trend je nakon toga prihvatio veliki broj proizvođača. Hyundai je 2005-e godine praktično predstavio blizanca modela T500 – H-MP728. Nakon 2005-e godine nastala je pauza kada su u pitanju telefoni na preklop malih dimenzija. U februaru mesecu 2007-e godine francuski Sagem je predstavio mali telefon na preklop koji nosi naziv Sagem my200C/my202C. Trebalo bi naglasiti da, za razliku od svojih prethodnika koji su bili preskupi, Sagem-ov model pripada opsegu uređaja namenjenog korisnicima koji vode računa o ceni.

Godina 2002 Siemens CL50

Godina 2003 Samsung T500

Godina 2005 Hyundai H-MP728

Godina 2007 Sagem my200C/my202C

Ovaj model telefona na preklop poseduje internu antenu i nema spoljašnji ekran. Dostupan je u četiri boje: crna, crvena, srebrna i bela u kombinaciji sa pink bojom. Veliki broj korisnika će sigurno primetiti da telefon u crnoj ili srebrnoj najbolje pristaje muškom delu populacije. Iako ove boje zaista više pristaju muškarcima, dimenzije telefona su ipak prilagođene malim ženskim šakama. Da je kojim slučajem ovaj telefon malo veći bio bi pozicioniran kao unisex model, ali u ovom slučaju my200C/my202c je namenjen damama. Dimenzije modela su 79x42x21mm a težak je 80 grama; poređenja radi – dimenzije telefona Samsung T500 su 76x44x23mm dok je težina ista. Telefon odlično pristaje u svaki džep. Ponovo bih naglasio da se telefon gubi u šakama muškaraca dok su njegove dimenzije optimalne za žene.

Nema ničeg posebnog u dizajnu uređaj, budući da je sve već viđeno pre četiri godine. Zanimljivo je to kada sam pokazao ovaj telefon svojim poznanicima sakrivši logo, većina njih mi je odgovorila da se sigurno radi o modelu nekog od koreanskih proizvođača. Kada sam rekao da se radi o francuskom proizvodu niko mi nije verovao već su insistirali da se radi o koreanskom proizvodu navodeći da se šalim.

Čitavo kućište je izrađeno od kvalitetne plastike, kvalitet izrade je odličan a svi detalji su dobro uklopljeni. Završna sjajna površina jednostavno skuplja nečistoće, ali i pored činjenice da je kućište obojeno svetlim bojama, otisci prstiju ovde ne predstavljaju nikakav problem. Završni sloj daje kućištu dodatnu čvrstinu a pored toga je otporno na ogrebotine. Jedina mana sjajne završne površine je prilično klizavo kućište, budući da je utisak da će telefon svakog trenutka ispasti uvek prisutan.

Sa bočnih strana i sa gornje strane nema nikakvih elemenata dok se na donjoj strani nalazi standardni slot sa Sagem-ov interfejs, utičnica za mikrofon i otvor za provlačenje trake za nošenje telefona oko vrata koji je dostupan tek kada se ukloni zadnji poklopac. Na prednjem delu nalazi se plavi servisni indikator.

Naravno, uređaj se može otvoriti jednom rukom, a ženama sa dugim noktima će to biti veoma jednostavno. Na primer, ja sam morao da pridržavam telefon drugom rukom jer sam sve vreme imao utisak da će telefon da mi isklizne iz ruku. Iako na telefonu postoji udubljenje, ono praktično nema nikakvu funkciju. Činjenica da je gornji deo uređaja tanji u odnosu na donji deo ima određeni uticaj po pitanju ergonomije. Ugao koji obezbeđuju dve polovine je dovoljan da se obezbedi komforan rad sa telefonom.

Kada otvorite telefon ugledaćete mali cSTN ekran rezolucije 128x128 piksela (26x28mm). Ekran ima mogućnost prikazivanja do 65.000 boja. Naravno, to nije nešto čime bi se ovaj telefon pohvalio, naročito ako se uzme u obzir činjenica da su informacije na ekranu pri direktnom suncu potpuno nečitljive. Uopšteno govoreći, ovaj ekran odgovara ceni ovoga aparata.

Čitava tastatura je načinjena od gume izuzev četvorosmernog navigacionog tastera sa OK tasterom u sredini, koji je načinjen od plastike. Kod velikog broja ovakvih uređaja proizvođači iz nepoznatog razloga prednost daju dizajnu iznad funkcionalnosti. Čest je slučaj da je tastatura na oko privlačna ali i veoma nezgodna za rad. U slučaju modela my200C/my202C kompanija se fokusirala na ergonomiju tastature. Proizvođač je, u suštini, uspeo da izradi tastaturu koja je veoma laka za upotrebu i koja poseduje tastere srednje veličine koji su dobro raspoređeni. Pri radu sa tastaturom čak i muškarci sa prilično velikim prstima neće pritisnuti pogrešan taster. Kada je reč o ženama, one znaju da je korišćenje tastature veoma jednostavno, čak i sa dugim noktima, što je još jedan dokaz u prilog tezi da je ovaj model namenjen damama.

Tastatura je jednako osvetljena plavim pozadinskim osvetljenjem tako da su sve oznake na tasterima dobro vidljive.

Mehanizam za otvaranje je prilično jak u cilju izbegavanja oštećenja uređaja. Proizvođač je postavio veliki gumeni pad ispod tastature koji odlično vrši svoj posao zaštite kućišta telefona.

Sa zadnje strane nalaze se dva otvora za zvučnike; sa prednje strane čini se da uređaj ima dva zvučnika a natpis “HiFi Polyphonic” vas može obmanuti. Ipak, to ovde nije slučaj. Samo jedan zvučnik je ugrađen u uređaj i ne nalazi se u centru već sa desne strane a dva otvora su Sagem-ov marketinški trik da se privuče veći broj korisnika.

Ostali deo zauzima zadnji poklopac koji je istovremeno i poklopac baterije. Kada je reč o tome, nema nikakvih zazora pa samim tim nema ni mogućnosti pojave škriputavog zvuka. Ispod poklopca nalazi se Li-ion baterija kapaciteta 680mAh. Prema rečima proizvođača baterija može pružiti četiri sata razgovora i do 240 sati u režimu mirovanja. Pri testiranju baterija modela my200C izdržala je oko četiri dana uz 15-20 minuta razgovora dnevno. Rezultati testiranja baterije su adekvatni za proizvod koji je namenjen nezahtevnim korisnicima. Potreno je oko 2.5 sata da se baterija my200C/my202C u potpunosti napuni.

Meni

Pre nego što direktno pređemo na pregled menija, želeo bih da naglasim šta je to što odvaja modele my200C i my202C. Razlike su minimalne, model my202C poseduje ugrađeni GPRS, MMS, WAP i igru mySudoku. To je sve, a mi smo testirali my200C.

Glavni meni je prikazan u vidu horizontalnih redova ikonica koje su smeštene u gornjem delu ekrana a velika animacija sa nazivom odabrane sekcije pojavljuje se u centru. Svi podmeniji se mogu videti u obliku liste. Navigacija brojevima preko menija uređaja takođe je dostupna. Meni se ne odlikuje visokim detaljima i pomalo izgleda zastarelo. Proizvođač nije dobro odradio dizajn servisnih ikona. Ikona koja prikazuje status baterije je nejasna, na primer, jačina signala se malo bolje vidi ali je i to daleko od savršenog.

Ono što mi se ne sviđa kod menija jeste veličina slova, nisu velika ali dobro je to što su bar zadebljana. Ipak i onima sa dobrim vidom će biti teško da pročitaju informacije, a da ne pominjen one koji imaju problema sa vidom. Lokalizacija je dobro odrađena, iako i tu ima nekih nedostataka koji su tipični za Sagem brendirane uređaje koji se prenose sa jednog modela na drugi.

Levom i desnom funkcionalnom tasteru možete dodeliti funkciju prečice do određene stavke menija. Čitava lista dostupnih stavki je dostupna za pregled, ona stavka menija koju odaberete pokazuje se prva.

Telefon ima 240 Kb slobodne memorije za učitavanje sopstvenog sadržaja.

Telefonski imenik. Standardan za većinu uređaja ovog opsega. Do 100 unosa se može uneti u memoriju telefona, svakom kontaktu može se dodeliti naziv i samo jedan broj telefona. Pored toga, svaki kontakt možete povezati sa nekom od 15 grupa. Za bilo koju grupu možete uneti naziv, postaviti malu ikonu kao i melodiju zvona i tip upozorenja.

Pretraga imenika može se vršiti slovo po slovo, unosi iz telefona i sa SIM kartice se prikazuju na listi.

Sanje poruka. Uređaj ima podršku za EMS standard, u memoriji telefona možete pronaći unapred ubačene male slike, melodije i animacije. Uređaj podržava rad sa povezanim porukama. Prilikom kucanja teksta broj poruka i broj preostalih simbola se prikazuje na vrhu ekrana. Do 100 tekstualnih poruka može se uskladištiti u memoriji telefona. U toku rada sa porukama možete koristiti prednost zum karakteristike koja tekst čini lakšim za čitanje budući da je podrazumevana veličina slova veoma mala.

Pre slanja poruke na ekranu se prikazuje kompletan tekst poruke kao i broj na koji poruka treba da bude poslata. Ova funkcija je veoma zgodna, budući da vas sprečava da dođe do greške bilo u tekstu bilo sa brojem.

Liste poziva. Uređaj poseduje samo jednu listu koja može prikazati do 20 unosa. Za svaki unos moguće je videti njegov tip (dolazni, odlazni, propušteni) kao i trajanje poziva. Isti brojevi se ne sumiraju.

U ovom meniju takođe imate slobodu da prilagodite podešavanja koja imaju veze sa pozivima (preusmeravanje, poziv na čekanju, itd).

Zvuci. Ovde možete podesiti melodiju zvona kao i tip upozorenja. Za upozorenje možete odabrati neki od sledećih režima: samo melodiju, vibraciju, vibraciju i zatim melodiju kao i vibraciju i melodiju istovremeno.

Pozadina. U ovoj stavci menija možete odabrati pozadinsku boju menija, sliku za pozadinu ekrana ili zaštitnik ekrana.

Podešavanja. . Preko ovog menija možete podesiti datum i vreme, odabrati jezik menija, podesiti kontrast ekrana, tip odgovora na poziv, kao i modifikovati servisni indikator za određene zadatke i promeniti neka druga podešavanja.

Sigurnost. Sve što je povezano sa sigurnošću telefona nalazi se ovde.

Dodatni alati. Kalendar. Osnovni kalendar koji se može pregledati po mesecima a ne postoji mogućnost dodavanja novog događaja.

Alarm časovnik. Otvaranjem ove sekcije ugledaćete samo jedan alarm časovnik a jedina stvar koja se može menjati je vreme.

Kalkulator, tajmer i konvertor jedinica se takođe ovde nalaze.

Igre. Uređaj se isporučuje sa dve unapred instalirane igre – Picture Puzzle i ArcadeBox.

Utisci

Kvalitet prijema je na srednjem nivou, na mestima gde je prijem slabiji ne postoji mogućnost da doprete do nekoga čak ni posle nekoliko pokušaja, pa je u tada, da budemo iskreni, kvalitet prijema očajan. Međutim, na mestima sa normalnim prijemom uređaj se odlično ponaša. Jačina zvučnika, kao i osetljivost mikrofona, dovoljna je za pozivanje u bilo kojem okruženju. Uređaj ima 16-glasnu polifoniju, memorija uređaja poseduje grupu originalnih numera (standardno za Sagem-brendirane uređaje) koje odlično zvuče. Naravno, uređaj nema ništa sa karakteristikom „Hi-Fi Polychonic“ kao što se isprva može zaključiti. Jačina alarma je dovoljna, vibracija je veoma jaka za ovakav uređaj.

Sagem nije implementirao nikakve izmene tako da se modeli Sagem my200C/my202C od starijih modela iz 2003/2005-e godine razlikuju samo po izostavljenoj internoj anteni. Veoma je zanimljivo gledati uređaj sa funkcionalnošću ponuda koje su stare 3 – 4 godine, pri tom se to ne odnosi samo na paket karakteristika, materijale i dimenzije već se dobija utisak kao da je ovaj model gost iz prošlosti. Sve u svemu, u ovome nema ništa loše, ovaj model nas može podsetiti na neke prethodne uređaje. Oni koji nekada nisu mogli sebi da priušte sjajni telefon na preklop sada imaju mogućnost da dođu u posed jednog takvog.

Ovaj model pripada uređajima čija je cena prihvatljiva i koji imaju mali broj direktnih konkurenata koji dolaze iz Samsung-ovog opsega. Veoma je teško reći koji je bolji a koji gori u ovom slučaju – kada je reč o odabiru korisnika, naročito kada su u pitanju žene, koji će biti privlačniji.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025