
Kompletan test GSM/UMTS-smart telefona Samsung i520
Prodajno pakovanje:
Telefon950 mAh Li-Ion baterija
Punjač
Žične slušalice
USB kabl
Uputstvo za upotrebu
microSD memorijska kartica (veličina zavisi od regiona, na nekim tržištima kartica nedostaje)
Samsung do sada nije predstavio veliki broj smart telefona, budući da ova kompanija nema veliko poverenje u ove proizvode. Ipak, sredinom 2006-e godine započeli su sa razvojem velikog opsega baterija za rad na različitim sistemima, ali to je za sada sve u probnoj fazi budući da se tržište još uvek osluškuje. Na prvi pogled ovakav pristup izgleda bespotreban ali tako se održavaju uslovi za brzu proizvodnju a na taj način se dobijaju i ostala potrebna znanja i veštine vezane za rad sa različitim sistemima, isprobavaju se nova rešenja, pa kad se sve to uzme u obzir to ni u kom slučaju nije uzludno potrošeno vreme. Takođe ne treba zaboraviti da će se smart telefoni sigurno zadržati na tržištu i ostvariti dobit. Primer Samsung-a D720 i Samsung-a D730 su najnovija izdanja, i to je ono na šta je ova kompanija polagala velike nade. Kada su se ova dva modela pojavila na tržištu bili su strahovito zastareli, jedina značajna stvar kod njih bio je njihov dizajn budući da se većini korisnika dopao i da je to bio razlog kupovine ovih modela. Moja dobra prijateljica mi je krajem prošle godine rekla da traži Samsung D720 zbog jednostavnog razloga: potreban joj je telefon lepog dizajna dok je ono što telefon poseduje manje važno.
Za svet S60 platforme, gde je Nokia neprikosnoveni vladar, predstavljanje novih proizvoda je od suštinske važnosti budući da ostali proizvođači neće imati nikakve mogućnosti pored velikog broja Nokia-inih rešenja. To je i razloga zašto je predstavljanjem Feature Pack-a 1 za teće izdanje S60 platforme nekoliko kompanija povećalo svoje napore u ovoj oblasti i predstavilo nova rešenja. Za Samsung je bilo najbolje da se okrene proizvodnji telefona sa kliznim mehanizmom, što je i glavni prioritet ove kompanije, pa prema tome Samsung i520 jeste model sa kliznim mehanizmom. Slično tome, LG brendirani telefon KS10 je takođe model sa kliznim mehanizmom a ranije je bio poznat kao LG Joy.

Šta to Samsung donosi u Feature Pack 1 platformu što se ne razlikuje od proizvoda do proizvoda, i ukoliko se razlikuje, da li se onda radi o unapred instaliranim aplikacijama. Bez sumnje, najjača strane uređaja su hardver i dizajn. Dok se ovaj model pojavi u prodaji, na tržištu će se već pojaviti Nokia E65 koja je zasnovana samo na terećem izdanju i sa još dopadljivijim dizajnom. LG-brendirani uređaj bi trebalo da se pojavi u isto vreme, ali imajući u vidu popularnost ovog uređaja, slobodno možemo reći da za njim neće biti velike potražnje.


U poslednje vreme veliki broj tekstova se pojavio o Samsung-u i520 na različitim forumima, a ponekad ovaj aparat nazivaju i kao „najbolji S60-bazirani telefon koji se pojavio“. Ali ovo su utisci koji su stečeni pre nego što se uređaj i pojavio na tržištu a takvi utisci su obično pogrešni. Dimenzije uređaja su 101.7x50.5x17.9mm a težak je 99 grama, što ga čini običnim telefonom na preklop u smislu dimenzija i to je očigledna mana. Ali, sve u svemu, današnji uređaji su sve tanji i sve manjih dimanzija. Dovoljno je pomenuti šta se desilo sa modelima Nokia E65, N76. Ipak, za UMTS rešenje, veličina i520 je veoma slična ovim modelima pa je i sam telefona veoma privlačan u tom smislu, budući da može stati u bilo koju torbu ili džep.



Aparat poseduje mehanizam sa oprugom koji ne radi baš tako dobro – razdvajanje polovina ide malo teže, što u velika razlika u poređenju i520 sa ostalim modelima sa kliznim mehanizmom koji stižu iz ove kompanije. Sočivo 2 megapikselne kamere nalazi se na poleđini zadnjeg dela telefona.


Telefon je dostupan samo u crnoj boji i male su šanse da će se pojaviti još neka boja. Pored toga, proizvođač je opremio svoje uređaje izdržljivim tasterima osetljivim na dodir, a možda bi bilo bolje bez njih. Model i520 prati korake modela Samsung E900, što znači da je navigacioni taster sa OK tasterom u centru mehanički, iako je okružen funkcionalnim tasterima osetljivim na dodir. U većini slučajeva ovi tasteri su odlični i nema nikakvim problema pri radu sa njima, ipak, zimi tasteri jednostavno odbijaju poslušnost. Zatvaranjem telefona automatski se zaključava tastatura, mada kod dolaznih poziva možete držati telefon zatvoren i odgovoriti na poziv preko OK tastera. Nedostatak preko kojeg jednostavno ne možemo da pređemo jeste činjenica da prilikom rada sa kamerom može se dogoditi da slučajno pritisnete levi programabilni taster, dok pritiskate taster kamere koji se nalazi sa desne bočne strane. Na kraju, ovi tasteri osetljivi na dodir su samo još jedan pokušaj da se prati modni trend a ne da budu od neke vitalne važnosti.


Numerička tastatura je prilično konvencionalna i poseduje slabije osvetljene tastere. Tasteri su pogodni za upotrebu i ne utiču loše na opštu ergonomiju telefona. Stvar koja može pri uptrebi ovog telefona da bude korisna a koju je dobro znati je da je taster „0“ dodeljen brzom pozivanju diktafona.


Ekran je jedna od jačih strana ovog telefona. Prikazuje sliku rezolucije 240x320 piksela, (2.3 inča, 35x46mm) i može da prikaže do 262.144 boje (TFT). Slika koju prikazuje ovaj ekran je jasna i oštra i čak u situacijama kada usled direktnog delovanja sunčevih zraka izbledi, informacije na ekranu ostaju čitljive. Ekran modela i520 zahvaljujući nabrojanim karakteristikama spada u jednu od najboljih ponuda na tržištu. Ekran može da prikaže do 8 tekstualnih i tri servisne linije.

Iznad ekrana nalazi se kamera za video pozive. Sa leve strane kućišta nalazi se taster za regulaciju jačine zvuka kao i posvećeni taster muzičkog plejera, dok pregledom gornje strane telefona ćete ugledati otvor za provlačenje trake za nošenje telefona oko vrata. Sa desne strane kućišta nalazi se taster za uključivanje telefona, taster prečice kamere kao i microSD slot za proširenje kapaciteta skladištenja, prekriven gumenim zatvaračem, koji je povezan sa kućištem. Nešto niže se nalazi utičnica za priključivanje punjača ili slušalica.


Sa zadnje strane ugledaćete mesto na kojem se nalazi zvučnik i baterija, koja je deo zadnje strane telefona. Model i520 koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 950mAh i prema tvrdnji proizvođača omogućava 3.5 sati rada telefona u režimu razgovora odnosno 145 časova u režimu mirovanja. Prilikom testiranja baterija je postigla sledeće rezultate: telefon je sa jednim punjenjem baterije trajao 2 dana uz prosečno opterećenje (45 minuta poziva, do 2 sata reprodukcije muzike). Za potpuno punjenje baterije telefona potrebno je oko 2 časa.


Meni i ono što se izdvaja kod telefona
Samsung i520v je identičan originalnoj verziji telefona i namenjen je Vodafone mreži pa poseduje i promenjen dizajn menija. Smatrali smo da bi bilo interesantno ispitati ovu verzijom telefona, koja se ne razlikuje mnogo od rešenja kompanije Nokia. U suštini Samsung i520 je prvi telefon koji je opremljen interfejsom koji je prilagođen operateru. Za neko vreme treba da usledi slična verzija modela Nokia N95.
Za razliku od običnih telefona, kod kojih je dominacija bele i crvene boje nametljiva, kod modela i520 je konačno došlo do promenei korišćena je crno narandžasta kombinacija. Model poseduje određene sličnosti kad aje u pitanju interfejs sa rešenjima koja je Samsung primenio na Ultra opseg (crna i bela) i kompanija veruje da će na ovaj način model biti identifikovan kao jedan od najboljih proizvoda.


Ono što bismo izdvojili kod telefona koji je brendiran od strane operatera bi bilo: skrolovanje teksta u režimu mirovanja, mogućnost prijavljivanja za različlite feed-ove vezane za vesti, dok su kod originalne verzije ove mogućnosti zaključane. Vredno je pomena da su gotovo iste RSS mogućnosti uključene u Feature Pack 2.
Svi znaju da je izgled menija i kategorizacija stavki menija modifikovana od strane svakog proizvođača ponaosob, ali Samsung i520 nije najbolji primer ove tvrdnje, tako da neka rešenja izgledaju manje logična nego kod drugih uređaja baziranih na S60 platformi. Sekcija „My Applications“ je iz nekog razloga dodata kao pod-stavka u „Planer“ zajedno sa pretraživačem i Flash plejerom.
Po pitanju hardvera ovaj model je vredan pomena zato što ga pokreće ARM11 procesor, radnog takta 355MHz, koji je karakterističniji za uređaje poslednje generacije, pre nego za one koji pripadaju prethodnoj. Što se tiče ostalih hardverskih karakteristika pomenućemo Qualcomm MSM6275, TI OMAP 2430 čipove (podrška za hardverski 3D akcelerator, ali koji se ne koristi kod ovog modela). Takođe tu je i 50Mb ugrađene memorije koja je na raspolaganju korisniku, ne računajući microSD ekspanzioni slot. MemMon softver prikazje da telefon poseduje 47396 Mb dostupne radne memorije.
Bluetooth. Kod modela Samsung i520 postoji Bluetooth verzija 2.0 sa EDR podrškom. Telefon poseduje sledeće profile:
BIP-ImagePush;
DUN-GW;
FT-Server;
HandsFree-AG (1.0);
Headset-AG;
OBEX;
OPP-Client;
OPP-Server;
SIM Access-Server.
Na žalost, nema podrške za A2DP, odnosno drugim rečima mogućnost prenosa zvuka na slušalice bežičnim putem je ugrađena, ali iako je proizvođač ovu mogućnost pre pominjao tokom razvoja našlo se na određene teškoće pa ona nije funkcionalna. Moguće je da će se kod kasnijih verzija, kao što je bio slučaj sa modelom N76 ova mogućnost implementirati na pravi način.

USB. Pri povezivanju možete da odaberete bilo USB Mass Storage ili PC Suite režim. Prilikom rada u USB Mass Storage režimu telefon može da prenosi podatke brzinom od 600 do 800Kb/s. Kada telefon povežete USB kablom on automatski počinje da se puni.
Picsel Browser. Picsel Browser. Kao zamenu za Quick Office u kompaniji Samsung su odlučili da uključe Picsel Browser, koji je već poznat onima koji su imali prilike da se igraju sa njim na telefonima ove kompanije. Ova aplikacija vam samo omogućava da pregledate Office dokumente, pdf fajlove, slike i slično. Trenutnu verziju karakterišu prozori Bookmarks i History sa podrškom za vizuelnu navigaciju (thumbnail-ovi dokumenata prikazani su na ekranu) u oba slučaja.












Jedan od glavnih nedostataka je činjenica da sa S60 platformom (Quick Office) korisnici imaju mogućnost ne samo da pregledaju već i da edituju dokumente. Ukoliko vam je ova mogućnost neophodna onda imate potpunu slobodu da na telefon instalirate Quick Office, ali postoji i tu jedan problem jer ova aplikacija nije besplatna. Razlog zbog kojeg je Samsung ugradio Picsel Browser u model i520 je očigledan – za kompaniju je mnogo jeftinije ugraditi sopstvenu aplikaciju nego kupiti licencu da bi ugradila aplikaciju za jedan određeni model.
Konvertor. U okviru menija Planer, možete pronaći konvertor različitih jedinica.

Kamera. Telefon je opremljen 2MP CMOS kamerom koja omogućava fotografisanje pristojnih fotografija u uslovima dobrog osvetljenja, dok ukoliko slikate u zatvorenom možete očekivati dosta zamućene fotografije.






U podešavanjima možete odabrati jednu od sledećih rezolucija 1600x1200, 1152x864, 800x600, 640x480 ili 320x240 piksela. Kvalitet fotografija takođe može da se podešava, a dostupna su podešavanja: High, Normal i Basic, kao i režimi fotografisanja: fotografije bez pokreta, više fotografija odjednom, tajmer za opciju fotografisanja smaog sebe, ako i noćni režim fotografisanja. Takođe je dostupno i podešavanje uravnoteženja belog a dostupne opcije su - Sunny, Incandescent, Fluorescent. Što se tiče dostupnih efekata tu su – efekti crvenkasta smeđe, crno bela i negativ.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Telefon snima video klipove dosta dobrog kvaliteta u rezolucijama 352x288 i 176x144 piksela i pri brzini od 15fps. Imate mogućnost da pri snimanju klipova isključite zvuk i da snimate klip neograničenog trajanja, naravno koliko to dozvoljava dostupna memorija, ukoliko se ne radi o snimaju klipova za MMS poruke.
Primer video klipa (mp4, 2.2 Mb)>>>
Performanse. Poređenjem modela i520 sa modelom Nokia 6290, zaključili smo da ovaj model vrlo malo zaostaje za Nokia-inom ponudom. Sve u svemu rezultat koji je postigao i520 je tipičan za nova rešenja bazirana na S60 platformi kako po pitanju interfejsa tako i brzine aplikacija.
Jbenchmark 1 Nokia 6290 | Jbenchmark 1 Samsung i520v | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jbenchmark 2 Nokia 6290 | Jbenchmark 2 Samsung i520v | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jbenchmark 3D Nokia 6290 | Jbenchmark 3D Samsung i520v | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jbenchmark HD Nokia 6290 | Jbenchmark HD Samsung i520v | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Glasovne komande. Još jedna velika razlika između modela Samsung i520 i Nokia-inih modela je što Samsung-ov model koristi Voice Signal (verzija 2.1) softver, koji obezbeđuje sličnu funkcionalnost, na primer za pozivanje brojeva iz telefonskog imenika bez da morate da trenirate telefon glasovnim tagovima, pozivanje brojevima ili pozivanje određenih stavki menija. Da biste uposlili ovaj sistem potrebno je samo da pritisnete i zadržite taster Send. Pored toga, nemogućnost pretvaranja teksta u govor (TTS tehnologija) ostavlja i520 iza Nokia-inih modela baziranih na S60 platformi, od kojih većina ima implementiranu ovu funkcionalnost. Isto tako za razliku od Nokia brendiranih telefona sa Samsung-om i520 ne možete da modifikujete glas sagovornika.

Sa druge strane Voice Signal omogućava pravilnije identifikovanje glasovnih komandi, radi brže i sve u svemu ostavlja povoljan utisak.
Muzički plejer je isti kao i kod drugih uređaja baziranih na S60 platformi samo neznanto prerađenog interfejsa. Jedan od nedostataka ovog plejera je nepostojanje podrške za Album Arts. Ali sa obzirom da je ovaj telefon ne spada u muzička rešenja, plejer je konkurentatn uz kvalitet zvuka koji je tipičan za S60 platformu (nesporno slabiji od modela Nokia N91, ali u liniji sa 3250).




Utisci
Kvalitet prijema sa modelom i520 nije predstavljao nikakav problem – zvuk je bio jasan sa obe strane. Jačina polifonih melodija je prilično visoka, a ukoliko se odlučite da za melodiju zvona odaberete mp3 numeru, onda je situacija još bolja. Jačina vibracije je nešto ispod proseka, pa se može desiti da ponekad propustite poziv kada je uključena samo vibracija.
Bez sumnje, u pitanju je interesantno rešenje, a razlike koje postoje u odnosu na standardna rešenja bazirana na istoj platformi koja dolaze iz kompanije Nokia čine ga još neuobičajenijim. Među ove razlike spada mogućnost punjenja kada se telefon poveže putem USB kabla, izmenjen izgled interfejsa, vrlo dobre mogućnosti kada je u pitanju snimanje video klipova i fotografije koje su nastale pri dnevnoj svetlosti. Za 3G omogućene mreže podrška za HSDPA takođe je veoma interesantna. Govoreći o nedostacima, treba napomenuti da tastatura osetljiva na dodir nije uvek najbolje rešenje, zatim nepostojanje standadnog audio priključka i slušalice prosečnog kvaliteta koje se isporučuju uz telefon.
Ovaj model svakako nije revolucionaran, već bi se pre mogao opisati kao dobro izrađen kvalitetan proizvod. U prodavnicama će se pojaviti krajem aprila ili početkom maja. Do tog perioda po sličnoj ceni kao što će biti cena modela i520 na tržištu će biti dostupan i model Nokia 6290. Iako ova dva telefona ne bi trebalo porediti zbog drugačije forme, model 6290 odnosi pobedu po pitanju muzičkog odeljka (sadrži i adapter, koji je privlačniji, dok su kvalitet plejera i zvuka približno isti). Samsung-ovi aduti su kamera, Picsel Browser, (dok Quick Office može da se instalira, ali se plaća), kao i dobar sistem prepoznavanja glasa. Ponoviću još jednom da po meni ipak, ova dva telefona ne treba da se porede – njihove fizičke razlike su suštinske a pored toga njihova publika se ne preklapa. Ukoliko preferirate telefone sa kliznim mehanizmom i želite telefon baziran na S60 platformi i520 će biti vrlo privlačno rešenje za vas. Ukoliko to nije slučaj, u pitanju je samo još jedno lepo rešenje koje će postići dobru ali i ne revolucionarnu prodaju.