i450 2007
2007. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Samsung i450
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung i450. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung i450 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM/UMTS-smart telefona Samsung i450

Prodajno pakovanje:
Telefon
Baterija
Punjač
Žične stereo slušalice
Uputstvo za upotrebu
USB kabl
1 Gb microSD memotrijska kartica(varira od regiona)

Pozicioniranje

U opsegu muzički nastrojenih uređaja koji su takođe poznati kao Beatz ili Ultra music, ovo je najbolja ponuda kako po pitanju kvaliteta tako i po pitanju cene. Ovde se susrećemo sa fenomenom gde je drugi kraj ove linije predstavljen modelom Samsung F210, aparatom koji je predstavlja pandan MP3 plejeru, opseg osrednjih telefona predstavljen je modelom Samsung F330 koji dolazi u formi konvencionalnog slajdera kao i Samsung i450 kojeg odlikuje dual slajder karakteristika. Verovatno će prva stvar koju primetite biti razlika u oznakama, međutim, objašnjenje je veoma jednostavno – proizvođač prati sopstvenu klasifikaciju i razvrstava aparate u grupe imajući pre svega na umu funkcionalnost. To znači da Samsung nije odabrao konzistentnu razvojnu liniju, te da njegove ponude nemaju ništa zajedničko, niti generički set karakteristika niti dizajn. Razlog što je tako je zato što je Samsung postigao veliki uspeh sa svojim grupama koherentnih uređaja a ovaj koncept se koristi kada je potrebno probiti se na tržište. Modeli prve linija sa stilizovanim tasterima (što je nasleđeno iz Ultra II familije) poseduju identične karkateristike ali će na leto sledeće godine stići u različitim formama.

Zbog toga kada imate posla sa Beatz opsegom kompanije Samsung treba da ispitate svaki model posebno – imaju nekoliko zajedničkih stvari a razlikuju se gotovo po svakom pitanju. Na primer, Samsung i450 je Symbian smart telefon koji može parirati Nokia brendiranim uređajima. Dok je S60 3 FP1 rešenje bilo u pripremi, Samsung je pokušao da ovom modelu pruži veliki broj karakteristika da bi se razlikovao od aparata kompanije Nokia.

U okviru Samsung-ovog portfolia aparat i450 nije ni vrhunski telefon ali nije ni smart telefon. Niska oznaka, razumna cena – čini se da je ovaj telefon napravljen da prođe neprimećen. Međutim, po pitanju muzike, ovo je najbolji proizvod ove kompanije za masovno tržište i to je pravi muzički nastrojen vrhunski uređaj (ne računajući B&O Serenata). Ukoliko gledamo segment muzičkih telefona, Samsung-ova rešenja imaju veoma dobre izglede da stignu na prva mesta top lista. Ipak, nećemo o tome još uvek – pročitajte dalji tekst da bi saznali koje su to vrhunske odlike modela i450.

Dizajn, veličina, kontrole

Samsung i450 sigurno nije najmanji uređaj koji postoji sa svojih 101x52x17.8mm i težinom od 110 grama. Pored toga, u poređenju sa Samsung-om F330 ili Sony Ericsson-om W910i, ovaj model zaista ne izgleda velik – možda je mogao da bude malo tanji, ali po pitanju svega ostalog ovo je uobičajeni telefon. I u poređenju sa Nokia brendiranim S60 uređajima, i450 je potpuni pobednik sa svojim konkurentnim pa čak i manjim dimenzijama.

Kada je u pitanju izbor boja, kod modela i450 on je prilično slab budući da je telefon dostupan samo u crnoj boji (prednju i zadnju stranu karakteriše sjajna plastika na kojoj su otisci prstiju vidljivi ali to vam najverovatnije nimalo neće smetati) i beloj boji (sa tamno plavim delom na bočnim stranama). Takođe, dostupan je i model u beloj boji u kombinaciji sa crvenom, ali ovakav dizajn će biti isporučen samo na određena tržišta i neće se moći naći na globalnom tržištu.

Model i450 karakteriše dual-slajder funkcija, što znači da se može otvarati kao najobičniji telefon sa kliznim mehanizmom ali takođe možete gornji deo okrenuti i na gore tako da vam pad osetljiv na dodir i zvučnici budu dostupni. U ovom drugom slučaju prelazite odmah u muzički režim što je i normalno a ekran se automatski prebacuje u landscape režim.

Sa gornje strane nalazi se taster za uključivanje zajedno sa 3.5mm utičnicom za slušalice koja ima plastični zatvarač koji je povezan sa kućištem. Gore se takođe nalaze zvučnik i otvor za provlačenje trake za nošenje telefona oko vrata.

Sa desne strane nalazi se port interfejsa – ovo je novi tip koji je već postao standard za Samusng. Ono što je interesantno za njega je da korisnik može priključiti originalne slušalice u ovu utičnicu i dobiti isti kvalitet zvuka kao i da je odabrao 3.5mm audio priključak. Na određeni način ove je jedinstveno rešenje imajući u vidu činjenicu da drugi proizvođači odbacuju svoje slotove za muzičku dodatnu opremu čim ugrade 3.5mm audio utičnicu u svoje telefone.

Sa desne strane nalazi se i taster kamere dok se sa suprotne strane nalazi taster za kontrolu jačine zvuka i slot za microSD memorijsku karticu.

Aparat i450 karakteriše mehanizam sa oprugom za veoma lako otvaranje. Iznad ekrana nalazi se VGA kamera koja je veoma važna za video pozive u okviru 3G mreža.

Video klip, veličina i izgled uređaja (wmv, 28,3 mb)

Sa donje strane telefona nalazi se blic kao i sočiva 2MP kamere.

Tastatura

Grupa navigacionih tastera je veoma laka za upotrebu a tasteri su prilično veliki. Navigacioni taster je pokriven karakterističnom metalnom teksturom.

Numerički tasteri nalaze se na plastičnoj ploči ali nisu baš najkomforniji za upotrebu. Svi tasteri su osvetljeni belim pozadinskim svetlom što ih čini vidljivim u različitim okruženjima. Mikrofon modela i450 nalazi se pri dnu tastature.

Ekran

Samsung i450 poseduje 2.4’’ TFT ekran rezolucije 240x320 piksela (37x49mm). Ekran može prikazati 262.144 boja koje pružaju jasnu i oštru sliku. U poređenju sa modelom Nokia N95, telefon i450 je očiti pobednik zahvaljujući svetlini i boljoj reprodukciji boja. Iako blede pri direktnom izlaganju sunčevim zracima sve informacije na ekranu su u potpunosti čitljive.

Ekran aparata i450 može prikazati do 12 tekstualnih i 3 servisne linije, međutim, čak i sa standardnim podešavanjem veličine slova ekran može prikazati do 16 tekstualnih linija u određenim režimima.

Hardverska platforma

Prva stvar koja privlači pažnju kod modela i450 je to koliko se razlikuje od Nokia brendiranih S60 rešenja. Budući da je Samsung slobodan da odabere bilo koja rešenja za koja smatra da su odgovarajuće, i450 je drugačiji od drugih uređaja koji rade na S60. Radio interfejs modela i450 ugrađen je na Qualcomm MSM6260 čipset, dok Nokia ne koristi isto rešenje.

Ono što je takođe zanimljivo jeste to što multimedijalne karakteristike i operativni sistem pokreće TI OMAP 2431, druga generacija ovog tipa. Iako ne poseduje posvećeni 2D/3D akcelerator (dostupan sa OMAP 2430), još uvek poseduje veoma dobre audio i video odeljke. Navići se na ovo rešenje je veoma jednostavno tako da će sigurno naći svoj put i do drugih telefona i tu nema nikakve sumnje. Što se tiče kompanije Nokia, oni će preći na ovaj čipset u svojim modelima za 2008. godinu da bi zamenili OMAP 2420. Ali nemojte misliti da će se naći baš u svakom modelu zbog toga što je OMAP 2420 čipset sa jednim procesorom što ga automatski čini rešenjem koje troši manje energije a tu sigurno ima i nekih dobrih strana. Među ostalim karakteristikama OMAP 2431 koje vredi pomenuti jeste podrška za ekrane osetljive na dodir.

Dva samostalna čipseta su iskorišćena za odeljak smart telefona ovog modela a njegov bežični modul karakteriše neobičan fenomen, kada se memorija uređaja deli da dva različita dela. Tehnički, nećemo pogrešiti ako kažemo da i450 „sabija“ RAM za bežični modul i prednji deo smart telefona. Ovaj drugi odeljak poseduje 32Mb a prvi 64Mb, oba su SRAM tipa.

Količna flash memorije u i450 jeste 128Mb i 64Mb respektivno (oba NAND), dok je korisniku na raspolaganju 50Mb za lične podatke. Procesor radi na 330Mhz (ARM 1136).

Na kraju, IceMobile pojačivač zadužen je za zvuk kod modela i450 (radi sa slušalicama samo, zvuk koji stiže preko zvučnika finalizovan je od strane TI ugrađenog procesora). Čini se da je i450 samo integrisano rešenje ali u suštini ovo mu nije ni potrebno. Među ostalim nedostacima ovakvog pristupa je malo većih zahtev za prostorom za sve ove komponente kao i sistem koji troši više energije (u poređenju sa sistemima za pojedinačnim procesorom). Pored toga, posvećene komponente značajno povećavaju performanse uređaja, barem u teoriji.

Performanse

Najzanimljivija stvar kada su u pitanju performanse i450 jeste saznanje kako stoji u poređenju sa aparatom Nokia N95. Prema nekim testovima čini se da je brži i prilično konkurentan, tako da se ova dva modela mogu upoređivati kada je reč o performansama. Međutim, nama nije bio potreban ovaj benchmark test da bismo to utvrdili.

Memorija, proširenje za memorijun

Telefon se isporučuje sa oko 50Mb flash memorije koja je dostupna korisniku dok je veličina RAM-a 64Mb. Aparat i450 ima mogućnost korišćenja microSD memorijske kartice kapaciteta 2Gb (zamena bez isključenja je moguća) međutim mi nismo imali problema pri radu sa 4Gb jedinicom u aparatu koji smo testirali.

USB, Bluetooth

USB. Uređaj se isporučuje sa USB 2.0 podrškom a nakon uspešne PC konekcije možete odabrati jedan od sledećih režima:

Data Transfer (Mass Storage USB) – memorijske kartice su dostupne, nisu potrebni driver-i budući da vaš operativni sistem automatski identifikuje uređaj. Brzina prenosta podataka je oko 2000 Kb/s (USB 2.0).
PC Suite – koristi se za rukovanje uređajem putem PC Suite softvera, omogućuje sve karkteristike telefona, backup podataka, itd.
PictBrigde – služi sa štampanje slika i fotografija.
Media Player (MTP protocol) – sinhronizacija svih podataka sa Windows Media plejerom.

Bluetooth. Smart telefon podržava EDR-omogućeni Bluetooth 2.0 zajedno sa sledećim profilima:

A2DP
AVCRP
BIP-ImagePush
DUN-GW
FT-Server
HandsFree-AG (1.0)
Headset-AG
OBEX
OPP-Client
OPP-Server
SIM Access-Server

Najviša brzina koju možete ostvariti sa N81 Bluetooth konekcijom je negde oko 100Kb/s. Takođe smo testirali njegov A2DP profil u paru sa Sony Ericsson DS970 koji se zaista odlično pokazao – mogli smo da upravljamo listom numera, preskačemo numere i podešavamo jačinu zvuka, međutim, nismo uspeli da prikažemo naslov trenutne numere na ekranu i450.

Battery

Po pitanju gore pomenutih dimenzija, i450 se isporučuje sa ćelijom većeg kapaciteta – 1140 mAh Li-Ion baterijom. Proizvođač navodi da baterija ovog telefona može pružiti 210 sati rada u režimu mirovanja i do 2.5 sata razgovora. Prilikom testiranja baterija je izdržala oko 2 dana uz 5-6 sati muzičke reprodukcije i ukupno jedan sat razgovora. Nismo preterano koristili ostale karakteristike. U poređenju sa telefonom Nokia N81, i450 je izdržao malo kraće uz istu količinu korišćenja. Međutim, ovo i nije toliko bitno a veliki broj korisnika će ovo jednostavno prevideti. Imajući u vidu činjenicu da telefon može raditi čitava dva dana, većina korisnika će biti zadovoljna tim.

Telefon i450 može pružiti 8.5 časova muzičke reprodukcije (podrazumevane slušalice i najviša jačina zvuka) sa potpuno napunjenom baterijom.

Muzički odeljak

Telefon i450 se ne čini kao muzički uređaj sa svojim konvencionalnim dizajnom a nema ni jedne očigledne karakteristike koja bi ukazala na stvarne mogućnosti ovog telefona. Međutim istina je da se sve dobre stvari otkrivaju kada prebacite na muzički režim guranjem gornjeg dela na dole da bi se pojavio polukrug Tuch Wheel pad-a osetljivog na dodir i dva stereo zvučnika koja se nalaze ispod rešetke što nije nešto na šta smo se navikli – ostali proizvođači obično se odlučuju za bočno postavljanje zvučnika.

Isti dizajn je iskorišćen i u drugim telefonima – Samsung Serenata u saradnji sa B&O. Zapravo, ova dva modela se čine sličnima u tom smislu.

Sledeće pitanje koje ćemo obraditi jeste da li se par običnih slušalica može priključiti. To se može učiniti kod modela i450 zahvaljujući slušalicama koje poseduju mikrofon za pozive, međutim ne karakteriše ga modularni dizajn, nema načina da ga povežete sa slušalicama što je veliki nedostatak budući da većina korisnika želi i mogućnost pozivanja i muzike pri ruci, a kao po pravilu slušalice se ne isporučuju sa mikrofonima. Bilo bi veoma dobro kada bi i450 posedovao 3.5mm audio adapter.

Sa druge strane, bilo koje druge slušalice možete koristiti uz i450 sa istom interfejs konekcijom, kao i dodatni pribor koji je kompatibilan sa modelima Samsung G600 i Samsung G800. To znači da uvek možete da upotrebite neke od njih i iskoristite neke od svojih slušalica bez bojazni da ćete negativno uticati na kvalitet zvuka.

Aparat i450 koristi B&O IceMobile pojačivač koji je u rangu sa najnovijim i najboljim Samsung brendiranim uređajima – oba su pozicionirana kao muzička rešenja i modeli bez suvišnih detalja.

Predviđanjem zaključka u sekciji o zvuku koji pruža i450, reći ću još da smatram da je kvalitet zvuka ovog telefona veoma dobar i definitivno nije lošiji od samostalnih muzičkih plejera. Takođe sam ga uporedio sa Apple-ovim iPhone-om i nisam primetio velike razlike po tom pitanju, štaviše, Samsung-ovo rešenje često nadmaši iPhone kada je u pitanju kvalitet muzike. Ova teza je takođe dokazana i našim testiranjem baterije.

Imajući u vidu činjenicu da ovaj model karakteriše pristojan zvuk Samsung nije pružio nikakve dodatne detalje. Plejer koji poseduje veoma je sličan onome koji poseduje prethodna generacija Nokia-inih proizvoda. Jedina razlika vezana je za činjenicu da se nasumični odabir numera i brzo premotavanje unapred vrše pritiskom navigacionog tastera na gore i dole, dok se jačina zvuka može podesiti pristikom na tastere gore i dole. Očigledno ovo nije najlogičniji način da se ove stvari urade a čak i Nokia sada koristi drugačiji raspored u svojim novim ponudama.

Plejer podržava Album Art – male ikone su prikazane za albume i pojedinačne numere. Karakteristika za brzo premotavanje je takođe dostupna kod modela i450.

Ekvilajzeri. Ekvilajzeri. Kvalitet zvuka se dramatično menja svaki put kada uključite neki od 8 dostupnih ekvilajzera (Dostupno je 15 podešavanja: Rock, Jazz, Live, Classic, Bass, Bass&Treble, Dance, Pop, Treble, Club, Party, Hall, Soft, Soft Rock, 3D Effect). Iako se ova podešenja ne mogu editovati, možete načiniti neka prilagodljiva podešavanja (onoliko koliko želite, ali ne verujem da će vam biti potrebno više od dva).

Podešavanja kao što je Stereo Widening, Loudness i Channel Balance, koja su uobičajena kod Nokia S60 uređaja nisu prisutna na modelu i450.

Uređaj ima režime na nasumičnu reprodukciju i ponavljanje (svih ili samo jedne numere). Dok je u režimu mirovanja ekran prikazuje podatke o numeri koja se trenutno reprodukuje.

Pozivanje muzičkog menija omogućava vam pregled numera, listu numera, sortiranje biblioteke po izvođačima, albumima, žanrovima i kompozitorima. Muzička biblioteka (ili lista numera) automatski se update-uje nakon svake uspešne sinhronizacije sa desktop računarom preko PC Suite a u slučaju da se na vašoj memorijskoj kartici već nalaze numere, ovo se neće desiti. Među ostalim stvarima moramo napomenuti karakteristiku Library Details.

Tagovi su podržati u UTF-8 kodnom rasporedu a podržani audio formati su MP3, AAC, AAC+, AAC+e, Real, WMA.

Čim otvorite Multimedia meni plejer se prebacuje u landscape režim. U osnovi karakterišu ga iste opcije kao i standardni plejer ali podržava i u potpunosti drugačiji interfejs. Korišćenjem Touch Wheel-a možete pretraživati liste a klikom vršite odabir sa iste.

Video klip, multimedijalni meni (32,1 mb, wmv)

Iako se čini da veoma liči na meni kod modela Nokia N95 po pitanju filozofije, i450 poseduje različitu implementaciju. Postoje samo tri dostupne stavke: Muzika, FM-radio i Real Player (podržani formati: MPEG4, H.263, Real, H.264, WMV). Još jedan dodatak ovde je polukrug touch pad-a na kućištu aparata koji se dopunjuje na ekranu.

Video klip, muzika (7,9 mb, wmv)

Muzički odeljak aparata i450 je kombinacija raznih stvari – u smislu zvučnog doživljaja jedan je od najboljih na tržištu, ali njegove karakteristike i podešavanja su uobičajena tako da se ne može porediti sa onima iz Walkman ili XpressMusic opsega.

FM radio – ova aplikacija podržava standardni interfejs uz mogućnost čuvanja do 20 stanica. Pri testiranju u gradu radio se odlično pokazao. Automatsko traženje nije dostupno kod modela i450 tako da ćete to morati da uradite manuelnim putem.

Shazam ID. Ovaj servis je potpuno identičan sa Sony Ericsson-ovim TrackID gde možete da snimate kratke klipove radio programa ili numera koje su vam uskladištene na telefonu, tada se ova aplikacija povezuje na server i pokušava da izvrši identifikaciju. Za razliku od TrackID, Samsung-ova usluga podrazumeva grafikon gde možete pronaći sve ono što je najpopularnije. Takođe možete vršiti pretragu za sličnim numerama, ali i za ovo je neophodna internet konekcija.

Generalno, ova aplikacija nije nešto zbog čega ćete biti naročito prijatno iznenađeni, a pored toga poseduje jedan krucijalni nedostatak - nije integrisana u plejer, pa je potrebno da je zasebno pokrenete.

Za određena tržišta broj numera u bazi podataka će biti povećan sa 30.000 na 250.000. Bilo kako bilo to je nešto što predstavnici Samsung-a, obećavaju za mesec decembar.

Bazirano na sopstvenom iskustvu, uveren sam da ćete moći da identifikujete gotovo svaku numeru koja se emituje na tipičnoj radio stanici. Međutim, kada se pređe na nešto komplikovanije od pop muzike, moguće je da ćete zapasti u teškoće.

Kamera

Telefon zadržava 2MP CMOS kameru, čiji kvalitet je da budemo iskreni prosečan (iako se može upoređivati sa kamerom koja postoji kod modela Nokia N81). Kada smo snimali u uslovima loše osvetljenosti, svi snimci su sadržali dosta šuma, a LED blic nije bio od naročite pomoći.

Podešavanja kamere ne donose naročite opcije – tu je self tajmer, podešavanje osvetljenosti, uravnoteženje belog (auto, sunny, clody, Incandescent, Fluorescent) kao i neki efekti (Normal, crveno smeđa, crno-belo, Negativ, Aqua).

(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1200õ1600, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1200õ1600, JPEG (+) Uvećaj, 1200õ1600, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG

Video. Video klipove možete snimati u dve rezolucije – 352x288 i 176x144 piksela pri 15 fps (zvuk može da se isključi). Kvalitet video snimaka kreiranih modelom Samsung i450 nije naročit, tako da ukoliko klipove nastale ovim telefonom budete gledali samo na ekranu telefona bićete zadovoljni, ali ukoliko se odlučite za monitor računara, pripremite se na razočarenje.

Primer video klipa 1 (mp4, 2,13 MB)
Primer video klipa 2 (mp4, 2,31 MB)

Video editor

Još jedna od aplikacija koja ne pripada standardnom paketu aplikacija koje postoje kod telefona baziranih na Nokia S60 platformi. Postoje tri dostupna režima vezana za ovaj Video editor – prvi i najmanje sofisticirani vam omogućava da editujete video klipove (dužinu klipa, vreme početka, zvučnu numeru, snimanje zvuka itd).

Drugi režim je vredniji dodatak podrazumevanoj funkcionalnosti sistema. Sa gomilom fotografija možete kreirati CIF, QVGA ili QCIF klip. Drugim rečima, možete odabrati fotografije koje su vam potrebne, podesiti pozadinsku muziku i zatim podešavati efekte prebacivanja sa fotografije na fotografiju. U ovom režimu postoji veliki broj dostupnih opcija, ali nijedna nije suviše komplikovana – naprotiv sve je prilično jednostavno. Prirodno, biće vam potrebna određena veština, ali korišćenjem ovog režima ćete vrlo brzo ovladati. Da pomenemo da ovaj režim ni u kom slučaju nije zamena za slide-show režim, već ovde imate samo kratki video koji možete razmenjivati po potrebi.

Poslednji režim koji postoji kod video editora modela Samsung i450 je „StoryBoard“, koji je sličan prethodno opisaom režimu, međutim ovde imate mogućnost dodavanja slika i klipova u novi klip. Sva ostala podešavanja su nepromenjena.

Video klip, Video editor (10,4 MB, wmv)

Prethodno instalirane aplikacije

Telefon ne donosi veliki broj prethodno instaliranih aplikacija. Standarndi paket uključuje Adobe PDF, QuickOffice za čitanje dokumenata (dokumente možete editovati tek nakon što kupite kompletnu verziju programa).

Flash Player – omogućava otvaranje flash klipova van ugrađenog pretraživača, i kod modela i450 je prisutan kao samostalna aplikacija.

Signal glasa - paket za prepoznavanje glasa. Jedan od najboljih prisutnih na tržištu u današenje vreme. Dok ste na ekranu u režimu mirovanja, možete pozvati glasovne komande pritiskom sa zadržavanjem tastera „0“. Uz pomoć ove aplikacije možete pozvati broj iz vašeg telefonskog imenika, pozvati neke stavke menija ili pokrenuti druge komande. Nije potrebno prethodno treniranje glasa, a telefon pretpostavlja vaš trenutni jezik menija za potrebe ove aplikacije. U poređenju sa sličnim aplikacijama na smart telefonima kompanije Nokia, ovaj paket je superironiji iako je načinio par pogrešaka pri pozivanju brojeva.

Konkurencija

Generalno govoreći, i450 nema direktnu konkurenciju, izuzev možda modela Nokia N81 (mlađi model sa memorijskom karticom). Ova dva modela poseduju mnoge opcije koje bi se mogle upoređivati, kao što je cena, verzija operativnog sistema, kao i memorijske kartice sličnih veličina koje se isporučuju sa telefonima. Među Nokia-inim adutima je N-Gage funkcionalnost kao i nekoliko demo igrica, plus Wi-Fi konektivnost, dok Samsung na svojoj strani ima samo kvalitet zvuka. Šta će prevagnuti? Zaista nemam ideju, već ova odluka zavisi od određenih potreba svakog korisnika.

Ukoliko zanemarimo činjenicu da je i450 smart telefon i konkurenciju pronađemo među telefonima bogatim karakteristikama, pojavljuje se još jedan potencijalni konkurent – Sony Ericsson W910i, vodeći muzički proizvod ove kompanije. Iako zaostaje po pitanju kvaliteta zvuka za Samsung—om i450, po pitanju softvera je jedna od vrlo primamljivih modela zahvaljujući različitim listama pesama, SensMe funkcionalnošću itd.

Smatram da ukoliko se nalazite pred teškom odluukom koji muzički telefon sa kliznim mehanizmom da kupite, na kratkoj listi predloga se nalaze tri modela – Samsung i450, Sony Ericsson W910 i Nokia N81. Takođe, nemojte zaboraviti Samsung F300, ali on je pre direktniji rival modelu Sony Ericsson W910i, iako je slabiji na mnogim frontovima, pa smo ga i izostavili iz ove ponude.

Utisci

Nivo jačine zvuka koji proizvodi zvučnik je vrlo visok i u liniji sa Nokia baziranim smart telefonima opremljenim stereo zvučnicima. Takođe nam se vrlo dopala vibracija koju obezbeđuje model i450. Po pitanju glasovnih poziva i osetljivosti mikrofona, performanse ovog modela su vrlo dobre i na njih se ne možemo požaliti.

Kompanija se nije trudila da ovaj model predstavi kao rešenje koje nudi sve u jednom ili da naglasi neki njegov određeni odeljak – sav fokus je na jendoj karakteristici – muzici. I to je odlična stvar, naročito ukoliko se ima u vidu činjenica da je i450 jedna od najfinijih muzičkih ponuda na tržištu. Na žalost, ovaj model ne poseduje veliki broj podešavanja vezanih za muziku, što je vrlo nelogično kada se ima u vidu njegovo pozicioniranje. Sa druge strane, on se isporučuje sa svim osnovnim funkcija, što je tačno ono što većina korisnika i traži. Dokle god se muzički kvalitet uzima u obzir, ovaj teleofn je jedna od najbljih ponuda trenutno dostupnih na tržištu. Po mom mišljenju kada model Samsung i450 uporedite sa modelom Nokia N91, Samsung i450 izlazi kao pobednik kada se uporede muzički odeljci. Isto važi i kada uporedite muzičke odeljke Samsung-ovog modela u čuvenog Apple iPhone-a. Međutim, koliko god neka rešenja bila dobro urađena, opet postoje neka koja nam se baš i ne sviđaju. Na primer, meni lično se ne sviđa bar za podešavanje jačine zvuka koji se sastoji od 10 podeoka. Smatram da bi podela na 20 podeoka mnogo bolje vršila svoju funkciju. Ukoliko malo dublje pretražite model i450 shvatićete da su pojedine aplikacije loše integrisane sa svojim primarnim funkcijama, dok je aplikacija radija takođe prilično nesofisticirana.

Što se tiče Juke box-a, naročito u režimu zvučnika, Samsung i450 se ponaša veoma dobro. Iako i dalje nije u pitanju portabl stereo sistem, nije u pitanju ni običan mobilni telefon. Kada sam upoređivao i450 sa modelom Nokia N95 učinilo mi se da i450 zvuči jasnije, čak i pri najvišoj jačini zvuka. Ipak treba pomenuti da se Nokia i Samsung rešenja razlikuju veoma po hardveru implementirnaom u muzičke odeljke ova dva telefona.

Ostatak paketa karakteristika je prilično standardan kada se ima u vidu da je Samsung i450 jedan od osnovnih modela baziranih na S60 platformi, iako i450 karakteriše najnovija verzija operativnog sistema. Iako podrazumevana tema interfejsa veoma podseća na Samsung, dostupan je širok asortiman dodatnih tema koje možete odabrati prema svojim afinitetima. i450 poseduje određene poglede menija onemogućene (kao što je V-horse), ali po mom mišljenju, ovo nije od velike koristi.

Sve u svemu, Samsung je kreirao muzički telefon koji se isporučuje sa brojnim mogućnostima. Njegovu funkcionalnost uvek možete prooširiti do tačke kada će se bez problema moći uporediti sa modelom Nokia N81 (izuzev kada je u pitanju igrački odeljak) ili bilo kojim drugim telefonom kompanije Nokia. Šteta je međutim, što ovaj telefon ne poseduje mogućnost Wi-Fi povezivanja, što je i jedna od glavnih stvari koja kvari utisak o ovom telefonu. Sa druge strane ukoliko vam nije od prevelikog značaja da pri sebi uvek imate internet koenckiju velike brzine, nećete ni primetiti da ne posedujete WiFi. Kamera kod ovog modela je više deo dodatnog pribora, nego što je u i450 ugrađena kao pravo rešenje, a snimci načinjeni njom će vam se učiniti dobrima samo ukoliko ih budete snimali pri dobrim uslovima osvetljenosti.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025