RIZR Z10 2007
2007. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola RIZR Z10
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola RIZR Z10. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola RIZR Z10 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM/UMTS-smart telefona Motorola MOTO Z10

Prodajno pakovanje:
Telefon
1 Gb microSD memorijska kartica (veličina i dostupnost zavise od regiona)
Baterija
Punjač
miniUSB kabl za prenos podataka
Žične stereo slušalice
CD sa softverom
Uputstvo za upotrebu

Pozicioniranje

MOTO Z10 u suštini predstavlja upgrade modela MOTO Z8 bez nekih značajnijih razlika po pitanju dizajna ili funkcionalnosti. Kada su tekle pripreme za predstavljanje MOTO Z8 postojali su neki ozbiljni argumenti u Motorola-i da li je ovaj model vredan predstavljanja ili ne i da li kasnije treba predstaviti Z10. Sve načinjene izmene ne idu dalje od velikog broja unapređenja – 3.2 MP kamera (u odnosu na 2MP jedinicu kod Z8) kao i aplikaciju za upload-ovanje multimedijalnog sadržaja na online blogove i druge resurse, plus video i editori slika. Druge nove karakteristike i izmene lako se mogu prevideti.

Pozicioniranje modela MOTO Z8 kao „multimedijalne zveri“ za video, muziku i slike ispostavilo se kao veliki promašaj – korisnici nisu bili u mogućnosti da prepoznaju sve ove mogućnosti zbog forme aparata. Iako je posedovao UIQ, nije imao ekran osetljiv na dodir i nikako nije mogao da bude konkurent Nokia brendiranim rešenjima sličnim po ceni. Nema sumnje da će se ovaj model svideti jednom broju ljudi ali sve u svemu, predstavlja veliko razočaranje kada se ima u vidu ono što aparat poseduje budući da očekivanja korisnika nisu ispunjena.

Čak ni neobični klizni mehanizam nije uspeo da osvoji simpatije – većini korisnika se ne dopada a ostali ga ignorišu. To je i najveći razlog zašto je Z8 zaostao iza velikog broja ostalih predstavljenih modela drugih proizvođača.

Predstavljanje modela Z10 je bilo predefinisano, i što je još važnije on je trebao da se pojavi krajem prethodne godine (okrobar ili novembar 2007). Kao što je i obično slučaj sa modelima koji dolaze iz kompanije Motorola, proizvođač nije uspeo da ispoštuje krajnji rok, tako da je predstavljanje modela Z10 pomereno za drugi kvartal ove godine. Motorola pokušava da pozicionira novo rešenje kao proizvod namenjen fotografijama, međutim, po mom mišljenju to nije najbolja ideja, jer na tržištu postoje bolja rešenja koja su pozicionirana na sličan način – pre svega Nokia N82 i Sony Ericsson C902. Malo ima smisla da se na masovnom tržištu Motorola Z10 reklamira kao rešenje namenjeno fotografisanju sa kamerom maksimalne rezolucije 3.2MP kada već duže vreme na ovom segmentu tržišta postoje modeli koje karakteriše kamera rezolucije 5MP sa boljim specifikacijama. Razlog za ovo je možda u tome što Motorola trneutno radi na modelima koji su opremljeni pristojnim modulima kamera pa želi da korisnike pripremi na njihovo pojavljivanje.

Ne bi bilo ispravno videti Z10 kao model namenjen masovnom tržištu – on je pre svega namenjen vrlo uskom krugu kupaca. On će generalno biti privlačan korisnicima koji nisu skloni ekranima sa kontrolama osetljivim na dodir, ali neće imati ništa protiv toga da u džepu imaju telefon koji poseduje sve druge karakterisitke jednog smart telefona. Ukoliko posedujete Motorola Z8, nema mnogo smisla da prelazite na ovaj model budući da ne nudi ništa značajno po pitanju dodatnih funkcionalnosti u odnosu na prethodni model.

Dizajn, veličina, kontrole

Kućište modela Z10 sadrži metalne ukrase, koji su srebrne boje. U suštini Motorola je prva kompanija koja je izašla pred kupce sa ovakvim pristupom dizajna (setite se modela Motorola L9 ili Motorola Z6). Pomenućemo da Z10 ima svoje korene u ovim vremenima i očigledno je da je trebao da debituje mnogo ranije. Povlačenje paralela između modela izgleda Z8 i Z10 nema mnogo smisla obzirom na razdoblje u kojem su se pojavili.

Dimenzije telefona su 109x50x15.5mm (nasuprot modelu Z8 čije su dimenzije 109x50x15 dok je deo na kojem se nalazi kamera debljine 16.5mm) dok je njegova težina 115grama, što je u liniji sa dimenzijama modela N82 (112x50.2x17.3mm). Ali treba imati u vidu da forma telefona sa kliznim mehanizom omogućava kreiranje portabl i malih rešenja, ali se Z10 donekle razlikuje od ovog klišea.

Kada je telefon otvoren, stvara oblik krivine, koji odgovara obliku lica kada telefon držite u poziciji za razgovor. Ovakva implementacija ipak ne stvara nikakve poteškoće korisnicima kada otvaraju i zatvaraju telefon.

Ispod ekrana nalazi se mesto na koje možete da oslonite palac kada otvarate klizni mehanizam. U poređenju sa rešenjem koje je dostupno kod modela Z8, ovo je nešto šire, pa samim tim i lakše za rukovanje. Pokretanje kliznog mehanizma nije baš najlakše, ali isto tako se ne može reći ni da je teško. Ovaj telefon se u suštini razlikuje od konvencioanlnih modela, ali nakon što ga budete koristili neko vreme sasvim ćete se navići na njega.

Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka, taster za video poziv kao i slot za proširenje memorije koji je pokriven gumenim zatvaračem. Sa desne strane nalazi se taster za kameru (Model Z10 ne poseduje posvećeni muzički taster). Odmah pored se nalazi miniUSB utičnica skrivena ispod gumenog zatvarača. okretanjem telefona sa zadnje strane ugledaćete sočivo 3.2MP kamere modela Z10 kao i LED blic.

Ekran

Model Z10 je opremljen TFT ekranom dužine dijagonale 2.2’’ na kojem je slika veoma oštra i živih boja. Ekran ima mogućnost prikaza 16 miliona boja pri rezoluciji od 240x320 piksela. Ekran modela Z10 može da prikaže 9 tekstualnih i tri servisne linije. Telefon karakteriše podesiva veličina fonta (tri nivoa); podrazumevana veličina je dobra i omogućava pregled teksta i menija bez problema.

Pri direktnim sunčevim zracima informacije blago blede ali ni to nije nikakav problem jer kada se pronađe pravi ugao gledanja sve se vraća u normalu.

Tastatura

Prva stvar koju ćete primetiti kada pogledate tastaturu modela Z10 je činjenica da je ikona glavnog menija promenjana – sada je to standardna UIQ ikona umesto kućice. Takođe taster C je zamenjen strelicom. Ali suština je ostala ista – ovi tasteri služe istoj svrsi kao i ranije.

I dok kod modela Z8 često može da se desi da pritisnete pogrešan taster kada pristiskate funkcionalne tastere, jer su suviše blizu postavljeni jedan do drugog, model Z10 nema ovakvih problema jer su tasteri drugačije koncipirani pa sada možete da radite sa tastaturom gotovo negledajući je, a broj pogrešno pritisnutih tastera je gotovo potpuno nestao, što je veoma dobro.

Pad sa brojevima je načinjen od plastične ploče koja je oblikovana tako da prati krivine kućišta. Tasteri su gusto raspoređeni, neke od njih je zasita teško pritisnuti i ne daju dobru povratnu informaciju da li su pritisnuti. Što je još gore kada tastaturu ovog telefona koristite na otvorenom tokom zime tastatura počinje da biva tvrda kao kamen, doslovno. U poređenju sa tastaturom koja postoji kod modela Z8, ova je kruta i nimalo mi se ne dopada.

Svi tasteri su osveltjeni belo, tako da je tastatura dobor osvetljena u različitim okruženjima.

Baterija

Poklopac čvrsto drži bateriju. Model Z10 poseduje Li-Ion bateriju kapaciteta 1030 mAh a proizvođač tvrdi da baterija može pružiti do pet sati razgovora i 380 sati rada u režimu mirovanja. Pri testiranju, uređaj je radio oko dva dana uz jedan sat razgovora, do 6 sati reprodukcije muzike, povremeni prenos fajlova preko Bluetooth-a i do 20 minuta provere email-a i surfovanja internetom. Potrebno je oko 2 sata da se baterija modela Z8 u potpunosti napuni. U smislu trajanja baterije ne razlikuje se nimalo od Motorola-e Z8.

Prilikom kontinualne muzičke repordukcije sa jačinom zvuka podešenom na najviši nivo i žičnim slušalicama telefon je obezbedio 11 časova rada.

Vreme reprodukcije vidoe sadržaja – 4.5 časa (QVGA, 25 FPS).

Memorija, memorijska kartica, procesor, čipset

Model je zasnovan na TI OMAP 2420 čipsetu koji karakteriše ARM11 procesor koji radi na 300MHz. Količina RAM-a za model Z10 obuhvata oko 50 Mb dok korisnički podaci mogu zauzeti 70-72 Mb (proizvođač tvrdi 90Mb a određeni delovi su zauzeti aplikacijama i unapred ubačenim sadržajem).

Veličina RAM-a je ekstremno mala i u liniji je sa prethodnom generacijom aparata, na primer modelom Sony Ericsson M600i (32Mb). Jedno od mogućih objašnjenja jeste da Z10 karakteriše MRAM, ali bi onda cena bila mnogo veća i ne bi bilo dobitka u smislu ovakve osrednje veličine. Prema tome jasno je da su implementirali standardnu NAND memoriju.

Postoji mogućnost zamene kartice bez isključivanja telefona. Model Z10 podržava memorijske kartice do 32Gb.

Performanse

Zahvaljujući jedinstvenoj arhitekturi memorije i malom kapacitetu RAM-a, sva snaga aparata je smanjena koliko je god moguće, tako da testovi performansi ukazuju na performanse koje se nalaze kod rešenja namenjenih nezahtevnim kupcima. U smislu interfejsa, Z10 se čini veoma brz, u liniji sa ostalim ponudama ali veoma veliki broj aplikacija, pogotovu one od drugih proizvođača, donekle su spore. Sve u svemu ovaj model ne nudi ništa specijalno u odnosu na trenutnu generaciju mobilnih telefona, ali pomalo ipak zaostaje za ponudama kompanije Nokia. Sa druge strane, veliki broj funkcija podržavaju trenutno pokretanje, na primer, muzički plejer i to je i najprilvlačnija karakteristika modela Z10.

USB, Bluetooth

USB. Fajlovi se na Z10 prenose preko USB konekcije 2.0 (podržana potpuna brzina - 12 Mbps). Nakon ostvarivanja konekcije sa računarom smart telefon prikazuje kao USB Mass Storage i tada sistem prikazuje samo memorijsku karticu i nema pristupa memoriji telefona. Drugi način da povežete Z10 sa računarom preko USB-a jeste režim Modem, kada smart telefon ima funkciju bežičnog modema (za ovo su neophodni driver-i).

Bluetooth. Model Z10 poseduje EDR omogućeni Bluetooth 2.0 i omogućava povezivanje do 16 uređaja. Podržani su sledeći profili:

Dial-Up Networking Profil
Generic Access Profil
Generic Object Exchange Profil
Object Push Profil
Serial Port Profil
Handsfree Profil
Headset Profil
Synchronization Profil
Basic Image Profil
File Transfer Profil
HID (host) Profil
Stereo Advanced Audio Distribution Profil
Advanced Audio/Video Remote Conference Profil

Implementacija Bluetooth-a ne zaslužuje nikakve loše komentare, u toku testiranja telefona nije bilo nikakvih problema pri radu sa ovim tipom konekcije. Sa druge strane, standardno vreme vidljivosti preko Bluetooth-a je i dalje ograničeno; uređaj ne može ostati u stalno vidljivom režimu. Model Z10 poseduje (ne za sve regione) Bluetooth stereo slušalice Motorola S9.

Kamera

Ugrađena 3.2MP kamera sa autofokusom poseduje CMOS senzor i LED blic. U smislu kvaliteta je na nivou prosečnog i ne poseduje ništa posebno. Aplikacija kamere može se pokrenuti samo kada je telefon zatvoren – u tom slučaju pritiskom na odgovarajući taster pokreće se režim Viewfinder. Otvaranjem telefona Z10 pokreće VGA kameru sa prednje strane.

Dostupne su tri rezolucije pri snimanju fotografija – Large (3Mp), Medium (2Mp), Small (480x640). Na raspolaganju su i dva nivoa kompresije. Ostala podešavanja omogućavaju uključivanje zvuka pri fotografisanju, ekspoziciju od -2 do +2, odabir osvetljenja (automatsko, sunčano, oblačno, u zatvorenom, kancelarija). Funkcija self-timer takođe je dostupna.

Najbolji rezultati se postižu pri sunčanom danu, dok je u ostalim slučajevima zasićenost boja na nezavidnom nivou. Zgodna karakteristika jeste da se fotografije prikazuju preko celog ekrana pri radu sa kamerom dok su natpisi transparentni. Postoji mogućnost izmene osvetljenja vertikalnim pritiskom na navigacioni taster a dostupan je i odabir različitih efekata (crno&belo, negativ, sepia, solarize). Korisniku na raspolaganju je i x8 digitalni zum kao i režim snimanja više slika.

(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG

Za snimanje video sadržaja model Z10 nudi dva podešavanja kvaliteta – najbolji i dobar, tri rezolucije koje korisnik može da odabere (SQCIF, QCIF i QVGA), 30fps brzinu snimanja i apsolutno nepostojanje ograničenja kada je u pitanju dužina trajanja klipa. Ali kada je u pitanju kvalitet snimljenih sadržaja on je ipak samo prosečan.

Primer video klipa 1 (3gp, 3,2 mb) >>>
Primer video klipa 2 (3gp, 3,1 mb) >>>

Interfejs, unos teksta

Telefon karakteriše dobro poznati UIQ interfejs, čija je jedna od glavnih karakteristika lista zadataka, koja uvek sadrži 5 poslednjih aplikacija, koju da biste pozvali potrebno je da pritisnete i zadržite taster Home. Navigacioni meni nikada nije predstavljao problem – sve je jednostavno i lako za korišćenje ukoliko već imate nekih iskustava sa rukovanjem Smart telefonima koji su bazirani na Symbian operativnom sistemu. Programeri nisu uspeli da izbegnu ni kod ovog modela pretrpavanje svih podešavanja u respektivne stavke menija i kontekstulani meni. Drugim rečima, podesite svoj Z10 onako kako vama odgovara.

Prilikom unosa teksta, možete iskoristiti prednost predvidiljivog iTAP rečnika, koji je jedno od najsofisticiranijih rešenja namenjeno telefonima bez ekrana osetljivog na dodir. Nezavisno od automatske memorizacije reči, telefon može da čuva čitave fraze i rečenice sasvim sam, kao i da ispravlja sve vaše greške nastale pri spelovanju, bez da to sami uradite. Sistem takođe poseduje kompletne jezičke pakete, što znači da možete da omogućite predvidljivi unos teksta . Sve u svemu sistem unosa teksta veliki korak napred, iako telefonu nedostaje ekran osetljiv na dodir.

Muzički odeljak

Muzički plejer podseća na rešenja kompanije Sony Ericsson, nudeći sortiranje prema numerama, albumima, izvođaču, podržavajući Album Art i progresivno „premotavanje“ numera unapred. Dostupnost plejera jednim dodirom je obezbeđena bočnim tasterom; pored toga zvuk možete preneti bežičnim putem do Bluetooth stereo slušalica u adekvatnom kvalitetu. Takođe u handsfree režimu Z10 radi dobro, obezbeđujući dobar zvučni doživljaj, čak i sa jednim zvučnikom. Podržani zvučni formati su MP3, AAC, AAC+, E-AAC+, WAV i m4a. Prilikom testiranja nisu primećeni nikakvi problemi sa bitrate-om mp3 fajlova, a takođe možete upload-ovati i fajlove sa promenljivim bitrate-om. Muzički odeljak modela Z10 se stoga može postaviti u liniju sa običnim Walkman telefonima, što nije nimalo loše, naprotiv dosta je dobro.

Slušalice koje se isporučuju u prodajnom pakovanju su prosečnog kvaliteta, i isporučuju zvuk adekvatne jačine koji će odgovarati korisnicima kojima muzika nije primarna funkcija telefona. Na žalost miniUSB 3.5mm adapter se ne isporučuje zajedno sa telefonom, tako da smo prilikom reprodukcije čuli čudne šumove i zvukove. Nismo uspeli da otkrijemo koren ovoga problema, mada smo isprobali nekoliko adaptera i sa svima iskusili isti problem.

Proizvođač podvlači multimedijalni fokus rešenja, ali imajte u vidu da je više u pitanju marketinški trik a ne utemeljenje u realnosti. Muzički odeljak ovog telefona je u liniji sa drugim UIQ smart telefonima, a prodajno pakovanje zbog jeftinih slušalica nije naročito atraktivno.

Video reprodukcija.Proizvođač ponosno tvrdi da Z8 može da reprodukuje QVGA video sadržaje (rezolucije 240x320 piksela) brzinom od 30fps - proverili smo - može.

Igre . Z10 se isporučuje sa smao jendom instalirnaom igrom – 3D Rally.

Kontakti

Svi unosi u telefonskom imeniku su organizovani na uobičajeni način: kao prvo se prikazuje objedinjena lista, i nakon što odaberete određeni kontakt, ponuđen vam je podrazumevani broj podešen za taj unos. Lista ne pokazuje unose koji se nalaze na SIM/UMTS kartici, mada ste i dalje u mogućnosti da njima rukujete preko menija telefonskog imenika – kopirate ih u memoriju telefona ili na memorijsku karticu. Sa obzirom da eksterna memorijska kartica služi za arhiviranje kontakata nema potrebe da kontakte skladištite na SIM/USIM kartici, naročito imajući u vidu narušavanje strukture u ovom slučaju.

Pretraga u opštoj listi izvodi se po prvom ili po nekoliko slova (linija iznad je samostalno polje za pretragu). Sortiranje unosa na dva različita jezika je izvršeno na uobičajen način: kontakte na engleskom jeziku slede unosi načinjeni na drugom jeziku. Ipak, bolje je kreirati sve kontakte na jednom određenom jeziku, jer u suprotnom ćete gubiti više vremena dok pronađete određeni kontakt.

Svaki određeni kontakt može sadržati bilo kojliki broj različitih brojeva – prvi uneti se postavlja kao podrazumevani. Dodatni unosi pored ovoga, koji su dostupni u standardnom pogledu, mogu da se dodaju preko menija. Opšta lista prikazuje detalje vezane za određene brojeve putem horizontalnog skrolovanja; desno se nalaze dodatne informacije o kontaktu, kao što je e-mail adresa itd.

Model Z10 sadrži četiri tabulatora u prozoru za editovanje kontakata. Prvi je zadržao funkciju vezanu za editovanje telefonskog broja, odabir kategorije ili ukoliko više volite grupe. Karakteristično je to što jedan isti unos može da bude dodeljen u nekoliko grupa istovremeno (može da bude korisno prilikom slanja grupnih poruka). Drugi tabulator sadrži datum rođenja, status u kompaniji, poziciju, adresu (nekoliko polja), kao i adresu na poslu. Treći tabulator je samo tekstualna beleška, povezana sa kontaktom, dok četvrti obezbeđuje podatke vezane za glasovne komande (primenjene na brojeve telefona) kao i personalnu melodiju zvona (u slučaju da ste podesili melodiju zvona za grupu, pri dolaznom pozivu ona će biti zamenjena pojedinačnom melodijom, jer ova druga ima viši prioritet).

Kada pregledate unose možete inicirati kreiranje nove poruke za odabrani broj u jednom potezu (u pop-up prozoru možete odabrati tip poruke: SMS ili MMS), a u slučaju da ste odabrali e-mail adresu, ugrađeni e-mail klijent se automatski pokreće.

Klijent za instant poruke je integrisan u kontakte, odavde možete i da ispitujete status svog sagovornika i pokrenete odgovarajuće aplikacije.

Ugrađeni menadžer kontakata je takođe dostupan sa ovim telefonom – on omogućava slanje odabranih unosa (kategorija) na druge uređaje preko Bluetooth-a. Telefon takođe podržava vCard 2.1 standard. Na ovaj način možete primati unose sa drugih uređaja na sličan način.

Podrška za SyncML (novi naziv za OMA DataSync) omogućava sinhronizaciju podataka sa svakim uređajem, koji može da funkcioniše ovim standardom (bez obzira da li je u pitanju PC, PDA ili telefon).

Fotografije, primenjene na kontakte u telefonskom imeniku mogu da budu prikazane u različitim režimima (tile, stretch).

Kontakt grupe omogućavaju sortiranje svih unosa njihovim unošenjem u jednu ili nekoliko grupa odjednom. Možete poslati poruku ili e-mal celoj grupi.

Kao i drugi telefonski imenici i ovaj podržava tzv, crne i bele liste, koje dozvoljavaju da omogućite ili onemogućite pozive od određenih brojeva ili grupa kontakata.

Pritiskanjem sa zadržavanjem numeričkih tastera aktivirate pretragu u telefonskom imeniku, koja može da bude izvršena prema nekoliko slova. Kao dodatak, možete podesiti do 9 brojeva za brzo biranje, nakon čega sledi pojavljivanje imena i fotografije (ukoliko postoji) na ekranu. Pored toga ne samo d amožete da podesite borjeve za brzo pozivanje, već možete da šaljete i poruke brojevima koji se nalaze umeniju za brzo pozivanje, što je veoma dobra karakteristika.

Slanje poruka

Jedna od bitnih karakterisitka modela Z10 je to da poruke možete pregledati u režimu celog ekrana. Ova opcija je sada omogućena i za SMS/MMS poruke kao i elektronsku poštu, dok ste pretohodno ovo mogli da uradite samo sa pretraživačem. Notifikacija o isporuci poruke može da bude podešena za svaku poruku manuelno, ali je bolje da ovu opci uodaberete u SMS profilu, tako da se izveštaj o prispeću primenjuje na sve poruke.

Sve dolazne poruke, sačuvane e-mail poruke se skladište u jednom direktorijumu – Inbox. Ovo takođe važi i za fajlove priimljene preko IrDA i Bluetooth-a (uređaj podržava sve formate, čak i one koje ne može da prepozna). Podaci koji se nalaze u Inbox-u mogu kasnije da se sačuvaju u bilo kojem direktorijumu – telefon osigurava neograničen pristup sistemu fajlova (izuzev za sistemske direktorijume). Korisnik je takođe u mogućnosti da kreira sopstvene direktorijume i u njima sačuva poruke. Prilikom ulaska u meni za poruke, po podrazumevanom podešavanju vam se prikazuje opšti direktorijum, a korišćenjem horizontalnog skrola možete da se prebacujete između fajlova da bi pritiskom na OK taster odabrali određeni direktorijum i omogućili pregled liste poruka.

Root meni vezan za slanje poruka karakteriše lista svih mail naloga koji postoje u okviru Inbox direktorijuma – na primer, ukoliko imate tri naloga, oni će biti predstavljeni prema redosledu pojavljivanja.

Direktorijum Inbox takođe nudi tip svake poruke (SMS, MMS, usmerene) – videćete odgovarajuću sličicu pored svake od poruka.

Opciju za kreiranje nove poruke možete pozvati iz svakog menija, koji karakteriše broj telefona – samo je potrebno da odaberete tip poruke (SMS/MMS) i započinjete unos teksta. Pod odeljkom SMS poruka nalaze se i EMS poruke. Činjenica je da od korisnika ne zavisi koju vrstu poruke kreira. Ukoliko unosi samo tekst, telefon će ovu poruku prepoznati kao SMS, dok ukoliko uz tekst korisnik doda i koju ikonu sa osmehom, melodiju, sliku ili formatizovan tekst onda će u pitanju biti EMS poruka. Ovaj standard je u potpunosti podržan od strane telefona što je i bilo za očekivati.

Povezane poruke su na listi prikazane kao jedna, a kada unosite ovakvu vrstu poruke ona se prikazuje na uobičajen način, npr. 1/2. Takođe tekstualni osmesi se mogu prikazati kao odgovarajuće ikone u običnim porukama.

Određena poruka može da bude poslata višestrukim kontaktima liste odjednom, samo je potrebno da proverite potreban unos ili određeni broj u okviru kontakta. Grupne poruke se mogu slati članovima grupe. Kada odgovarate na primljenu poruku možete odabrati između SMS/MMS (mada lista ne uključuje replay na e-mail poruke).

Kreiranje MMS poruka – jedna od najboljih stvari vezana za kreiranje MMS poruka je postojanje nekoliko tabulatora preko kojih možete odabrati vremensku pauzu između dve stranice i kreirati sopstvene šablone. Pored standardnih fajlova (grafika, video, slike, muzika, itd) poruka može da sadrži i rukom napisanu skicu načinjenu uz pomoć ekrana osetljivog na dodir. Sve ostale opcije su prosečne – odabir kontakta je sličan kao kod SMS poruka, mada MMS takođe karakteriše izveštaj o tome da li je onaj kome je poruka poslata pročitao poruku, pored standardnog izveštaja o isporučivanju.

Za sve tipove poruka, uključujući e-mail, možete izvršiti pretragu po fragmentima teksta – prozor prikazuje rezultate pretrage i obezbeđuje mogućnost prebacivanja na određenu poruku. Nismo uspeli da pronađemo bilo kakvo ograničenje vezano za veličinu poruke – ono će zavisiti od operatera ili proizvođača u zavisnosti od regiona.

Telefon obezbeđuje podršku za OTA prijem MMS poruka, mail klijent, GPRS. Sva primljena podešavanja se čuvaju u odgovarajućim sekcijama.

Email klijent

Nije preptrpeo značajne izmene, u poređenju sa onim koji je dostupan kod modela Sony Ericsson P990i. Model Z10 može da radi sa nekoliko mail box-ova, mada je UIQ u mogućnosti da radi sa praktično svim standardima prisutnim na današnjem tržištu. Slede svi standardi podržani od strane operativnog sistema:

POP3
IMAP (IMAP Idle, IMAP Remote folders)
SMTP
MIME
MHTML
Push mail

Sva podešavanja vezana za mail klijent su laka – možete podesiti da li ćete upload-ovati cele poruke ili samo naslove (kao opcija postoji i mogućnost preuzimanja određenog dela poruke, koji ne prelazi određenu veličinu u Kb). Takođe postoji i mogućnost podešavanja koliko poruka direktorijum Inbox može da sadrži odjednom – kada je taj broj dostignut, upload-ovanje će biti pauzirano automatski. Takođe dostupna je i opcija za proveravanje pošte u određenim vremenskim razmacima.

Po podrazumevanom podešavanju UIQ koristi Latin 1 kodni raspored, a korisnik može manuelnim putem odabrati kodni raspored za svako pismo.

E-mail klijent svim prilozima rukuje sa lakoćom – mogu da budu preuzeti i zatim sačuvani. Ukoliko prilog koristi format podržan od strane smart telefona, on može da bude otvoren (i što je još važnije prilog dobija odgovarajuću ikonu). Ne postoje ograničenja kada su u pitanju veličine fajlova - barem ne neka koja su značajnije primetna.

Planer

Kalendar ne obezbeđuje samo uobičajeni mesečni i dnevni prikaz, već i nedeljni režim. Prilikom korišćenja ovog režima, nedelja je prikazana u dve kolone sa odgovarajućim danima popunjenim u njima, gde svaki kvadratić karakteriše zakazani događaj. Ovaj režim je vrlo zgodan i omogućava korisniku da proceni koliko će biti zauzet tokom nedelje koja sledi. Ukoliko broj događaja za određeni dan prelazi pet, neće svi biti prtikazani na listi istovremeno.

U mesečnom pogledu, svi datumi za koje su događaji isplanirani su označeni sa odgovarajućim ikonama sa desne strane broja. Postoje četiri tipa događaja pod kojima se planirani događaji mogu zavesti – sastanci, podsetnici, godišnjice i svakodnevni događaji. Svi događaji se mnogu podesiti tako da se ponavljaju, kao što i za svaki možete odabrati određeni zvuk upozorenja.

Planer podržava vCalendar, verziju 1.0 u koji su programeri inkorporisali podršku i za rad sa iCalendar-om. U stvarnim situacijama, ovo znači mogućnost slanja zahteva za susret, korišćenjem mail klijenta. Osoba kojoj ste poslali zahtev može odgovoriti odbijanjem ukoliko joj ne odgovara datum i vreme ili prihvatiti sastanak. U ovom drugom slučaju, poruka sačuvana u direktorijumu Inbox se automatski prosleđuje u planer i prikazuje u kalendaru kao samostalni događaj. Takođe možete proveriti status zahteva dok primalac razmatra poruku.

Među standardnim funkcijama, dostupna je i mogućnost slanja događaja u kalendaru na druge uređaje preko Infrared ili Bluetooth konekcija. Prirodno, telefon podržava prijem ovakvih poruka, koje nakon što su pregledane čuvaju se u kalendaru.

Zadaci

Svi unosi u Planeru i Listi zadataka su prenosivi između ove dve sekcije. Slično kao kod planera, korisnik može kreirati backup kopiju liste zadataka na ekstenroj memorijskoj kartici. Možete kreirati broj ketegorija koliki god želite, po kojima će svaki unos biti sortiran. Prioritet može da varira između nivoa 1 do 3 (low, normal, high). Takođe možete podesiti datum početka zadatka, zvuk upozorenja (izbor tona definiše korisnik).

Opštu listu možete da sortirate po kategorijama, da li je događaj završen, (lista kompletiranih zadataka može da bude skrivena), kao i datum i prioritet. Lista zadataka podržava SyncML i sinhronizaciju sa MS Outlook-om bez ikakvih poteškoća. Korisnik takođe može poslati određeni unos na bilo koji uređaj korišćenjem Infrared ili Bluetooth konekcije, kao i korišćenjem standardnog tela poruke.

Alarm časovnici

U mogućnosti ste da podesite nekoliko alarm časovnika koji će se uključiti u različita vremena, kao što možete podesiti ponavljanje određenih dana i primeniti željenu melodiju zvona.

Flight režim

Slično kao i kod drugih smart telefona, telefon može da radi i ukoliko je mrežni deo telefona isključen – u ovom režimu i Bluetooth je onemogućen. Na žalost rad bez SIM kartice nije omogućen.

Menadžer za povezivanje

Jedna od stvari koja karakteriše UIQ 3.0 je ta da na uređaju može da bude pokrenuto nekoliko konekcija, ukoliko su vam potrebni različiti mrežni servisi odjednom (npr. Upload-ovanje e-mail poruke preko internet naloga i konekcija za slanje i primanje MMS poruka). Ova mogućnost je nazvana „multi-homing“. Podržani su sledeći standardi: GSM data call (CSD), GSM High Speed data call (HSCSD), Packet data (GPRS), Bluetooth i WLAN.

Iz menija (linija sa strelicom na dnu status bara) možete proveriti vreme konekcije, količinu dolaznih i odlaznih podataka, trenutni status konekcije, broj aplikacija, korišćenje određene konekcije u datom momentu. Takođe iz ovog menija možete prekinuti ili povezati bilo koju konekciju.

Office aplikacije

Ova sekcija sadrži sve Office aplikacije; po podrazumevanom podešavanju postoji ih četiri (izuzev za planer, koji je standardni program).

Druga aplikacija nosi naziv PDF+ i kao što joj naziv ukazuje služi kao čitač PDF dokumenata. Možete pregledati ove dokumente bilo u standardnom ili landscape režimu. U suštini ova apliakcija je dostupna za različite verzije operativnog sistema, uključujući platformu 60, već nekoliko godina. Nokia je takođe instalirala ovaj program na brojne svoje uređaje. Sve u svemu PDF+ radi radi vrlo brzo i odlično se snalazi i sa dokumentima na engleskom ali i drugim kodnim rasporedima.

QuickOffice – još jedna aplikacija druge kompanije, koja je odabrana od strane UIQ kao podrazumevana aplikacija za treće izdanje i isporučuje se sa standardnim paketom (postoji i verzija za prethodne verzije UIQ). Sam program je editor, koji prepoznaje i ima mogućnost otvaranja i editovanja MS Word, Excel i PowerPoint dokumente.

Nismo se preterano zadržavali na QuickOffice-u – mada moramo zabeležiti da su resursi bilo kog mobilnog telefona po ovom pitanju striktno ograničeni. Komplikovani tipovi formata, korišćeni od strane desktop računara, se često ne sačuvaju u fajlovima editovanim od strane smart telefona (ovo važi ne samo za smart telefone, već za sve modele koji rade na Windows Mobile sistemu).

Neke druge karakteristike, Teme, Web pretraživači

Kalkulator – za ovu aplikaciju nema ništa posebno da se objašnjava, dovoljno govori sama za sebe.

Glas – Diktafon, koji omogućava kreiranje zvučnih beleški (samo kada je telefon u režimu mirovanja). U mogućnosti ste da odaberete format u kojem će svi snimci biti načinjeni. Ova aplikacija nudi interfejs veoma jednostavan i lak za upotrebu. Dužina snimka nije ograničena ničim sem količinom slobodne memorije telefona.

Editor slika – jednostavni editor, koji omogućava izvršavanje osnovnih operacija sa slikama.

Štoperica – podržava srednja vremena i prikazuje ih.

Brojač – vreme se podešava u satima i minutima, a nakon što se dostigne podešeno vreme uključuje se zvučni alarm.

Teme su jedna od glavnih karakteristika vezanih za UIQ – one ne samo da modifikuju izgled prozora i boje već menjaju i izgled određenih menija i ikona, tako da omogućavaju kreiranje potpuno drugačijeg izgleda interfejsa.

Telefon se isporučuje sa Opera 8.5 kao podrazumevanim Web pretraživačem. Trenutno je u pitanju jedan od najboljih pretraživača nemanjenih ovakvoj vrsti uređaja, kome je jedini suparnik verzija 2 pretraživača S60 platforme. Pretraživač može da radi i u portrait i landscape režimima, podržava cookie-e i skalira strane tako da mogu cele da stanu na ekran telefona, zadržava lozinke i još mnogo toga.

Čarobnjak za skladištenje - je podrazumevana aplikacija za UIQ 3.0, koja nudi status distribucije memorije u okviru uređaja.

Menadžer fajlova - omogućava pregled korisnikovih direktorijuma. Podržava odabir više fajlova ili direktorijuma odjednom kao i brisanje i kopiranje. Ova aplikcija takođe omogućava slanje brojnih fajlova na druge uređaje preko Bluetooth-a. Mogućnosti menadžera fajlova su uobičajene i o njima se nema ništa posebno drugo reći.

Foto i video editor

Umanjena verzija ove aplikacije (sa odstranjem delom koji se odnosi na foto editor) je dostupna na Samsung-ovim teleofnima koji su bazirani na S60 platformi; ovo je dobar primer šta se događa kada se koristi softver drugog proizvođača.

Postoje četiri dostupna režima za Video editor – prvi i najmanje sofisticirani omogućava da editujete video klipove (dužinu klipa, početno vreme, zvučnu podlogu, snimanje zvuka itd).

Druga opcija je foto editor - on nema da ponudi nikave neobične karakteristike već je sve poznato.

Treći režim je vredniji dodatak podrazumevanoj funkcionalnosti sistema. Od većeg broja slika koje su vam na rapsolaganju, možete kreirati CIF, QVGA ili QCIF klip. Drugim rečima, odaberete sve fotografije koje su vam potrebne, podesite muziku u pozadini i zatim primenite efekte prelska sa slike na sliku. Postoji veliki broj raznih opcija koje su dostupne u ovom režimu, ali one nisu suviše komplikovane – naprotiv sve je prilično intutivno. Normalno, trebaće vam neko vreme da ovladate ovim veštinama, ali je aplikacija vredna vašeg vremena. Ovaj režim se ne može nazvati zamenom za slide show režim već istinski alat za kreiranje klipova koje ćete moći da razmenjujete.

Poslednji režim koji možete da pronađete u ovom editoru je „StoryBoard“, koji je sličan prethodnom, međutim, ovde možete da ubacujete i slike i video klipove u novi klip. Sva ostala podešavanja su ostala ista.

Shozu

Ovaj alat omogućava pretplaćivanje na kanale koje nude Shouzu i njegovi partneri (audio, video, tekst) kao i upload-ovanje vaših sopstvenih multimedijalnih sadržaja na najpopulanrije online resurse kao što su YouTube, BBC Newsm CNN, Flickr i drugi. Ne postoji ništa drugo specijalno vezano za ovu aplikaciju, ali je vrlo prijatno iznenađenje bilo kada smo otkrili da jej telefon automatski registrovan za ovaj servis bez potrebe da se popunjavaju neke dodatne forme.

Utisci

Po pitanju kvaliteta prijema, Z10 je solidan model, mada poseduje melodije zvona koje su umerene jačine, pa se može dogoditi da ih ne čujete uvek kada vam se telefon nalazi u torbi. Istovremeno, jačina vibracije je pristojna i vrlo smo zadovoljni koliko je moćna.

Prodaja ovog modela je počela u mesecu aprilu podosta visokoj ceni. Postavlja se pitanje šta to proizvođač naplaćuje toliko novca? Formu? Bilo bi veoma nerazumno od strane kompanije Motorola da to uradi – trebala je da novi dizajn predstavi mainstream tržištu po populanrim cenama, jer ga u suprotnom uoopšte neće ni predstaviti. Verovatno je da je kompanija odlučila da dodatne aplikacije za editovanje fotografija/video sadržaja i povezivanje multimedijalnih sadržaja za slanje na online blogove naplati ovako visoko. Ipak vrednost svih pomenutih funkcija je i dalje po znakom pitanja. Ili je u pitanju bio modul kamere koji je podigao cenu uređaja. Postavlja se pitanje da li bi smanjenjem cene prodaja ovog uređaja mogla da se poveća. Čak i model Nokia N82 ostavlja ovaj telefon u prašini zahvaljujući svojoj kameri, GPS karakteristikama i besplatnim softverom koji je dostupan preko Web-a. Na žalost sa ovakvom politikom cena, model Motorola Z10 će biti dostupan samo malom broju korisnika i to prvenstveno lojalnim konzmetima koji žele da podrže kompaniju u svakom trenutku.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025