
Kompletan test GSM-telefona Samsung F250
Prodajno pakovanje:
TelefonBaterija
Punjač
Žične stereo slušalice
Uputstvo za upotrebu
CD sa softvrom
Žični zvučnici (samo kod muzičke edicije)
Pozicioniranje
Pojavljivanje modela Samsung F250 je pokušaj da se obezbedi muzičko rešenje namenjeno nezahtevnim korisnicima. Proizvođač je telefon Samsung F330 označio kao vodeću ponudu, međutim, njegova prodaja nije dala onakve rezultate kakvi su bili očekivani. Razlog za to je što njegov dizajn, funkcionalnost, cena i konkurentnost nisu bili sinhronizovani; ovaj uređaj je predstavljao mešavinu svega i svačega pa je samim tim imao veoma male šanse da se dopadne masovnom tržištu. Kada su se slike telefona F250 prvi put pojavile činilo se da je na njega veliki uticaj imao F330, međutim, temeljnijim pregledom dolazi se do zaključka da je to samo optička varka kojoj najviše doprinosi crno kućište koje donekle podseća na ogledalo. Činjenica je da je prilično teško pomešati ova dva aparata u stvarnosti.


Ispostavlja se da je F250 potpuno drugačiji aparat budući da je to najpristupačnije muzičko rešenje koje je ova kompanija ponudila do sada. Da bi ova činjenica još više bila naglašena proizvođač je stavio par žičanih zvučnika u aparat, što je već nekoliko proizvođača pokušalo, ali čini se da proizvođači ne cene dovoljno ovakav dodatak prodajnom paketu. U nekim zemljama F250 je prvobitno bio označen kao novije rešenje u La’Fleur opsegu ali dve nedelje nakon što je prodaja započeta došlo je pravljenja razlike između ženskih i muzički nastrojenih rešenja. Na ovaj način prvi model je imao zanimljivu šaru sa zadnje strane a zvučnici su izbačeni iz paketa; osim toga, ove dve varijante F250 su potpuno identične i zato nije nimalo čudno ukoliko neko muzičko rešenje zameni za rešenje namenjeno damama.
U cilju konkurencije sa telefonom Nokia 5300, F250 nudi ozbiljniji dizajn i zato je ovaj model, uprkos svim sličnostima i paralelama između njih, veliki je izazov upoređivati sa ponudom kompanije Nokia. Obuhvatajući širu ciljnu grupu osim omladine (za razliku od Nokia-inih naslednika), Samsung može mnogo više pružiti, naročito onim korisnicima koji odaberu F250 zbog njegovog konvencionalnog, jednostavnog izgleda i velikog broja boja ali i zbog 3.5mm audio priključka.
Dizajn, veličina, kontrole
Dimenzije uređaja su 94x46x17mm a težak je 81 gram, što je nešto tanje od Samsung-ovih telefona sa kliznim mehanizmom, ali što se tiče opsega cene u kojem se nalazi i F250, ovaj parametar je uobičajen. Tanki telefoni su uvek u modi i tu nema nikakvog pogovora. Model F250 je dovoljno tanan tako da je svaki način nošenja moguć, uključujući i otvor za provlačenje trake za nošenje telefona oko vrata – ovaj otvor nalazi se na donjem delu uređaja.



Aparat F250 je dostupan u 5 boja i to: crna, crvena, narandžasta, braon i plava – a sve varijante se razlikuju samo po prednjem delu.



Uređaj poseduje mehanizam sa oprugom koja otvaranje telefona čini veoma jednostavnim. Nažalost, uređaj ne poseduje nikakav oslonac za palac zbog čega prednja strana još više predstavlja magnet za otiske prstiju ali se otisci i nečistoće ne primećuju u velikoj meri.



Sa leve strane uređaja nalazi se standardni 3.5mm audio priključak pored tastera za kontrolu jačine zvuka. Sa desne strane nalaze posvećeni taster za muziku i kameru. Sa desne strane nalazi se konektor za interfejs za uključivanje punjača ili slušalica. Na kraju, sa zadnje strane nalazi se i sočivo 1.3MP kamera.

Ekran
Uređaj poseduje 2’’ TFT ekran rezolucije 128x160 piksela, koji ne predstavlja ništa posebno – zapravo QVGA ekran više nije privilegija kada je reč o ovom opsegu uređaja. Slike koje obezbeđuje Samsung F250 nisu baš najjasnije niti nekog visokog kvaliteta na šta velikim delom utiče i njegova niska rezolucija. Pored toga, ukoliko nikada niste imali telefon sa boljim ekranom, jedinica koju poseduje F250 će vam biti više nego dobra ali sumnjam da će to važiti za većinu korisnika.
Ekran ima mogućnost prikazivanja do 6 tekstualnih i 3 servisne linije, tekst je čitljiv a veličina slova je dovoljna (ista veličina slova se koristi za SMS poruke i prilikom pozivanja). Ekran modela F250 ostaje čitljiv i pri direktnim sunčevim zracima iako tekst pomalo bledi.
Tastatura
Dobra je stvar što nema kontrola osetljivih na dodir što znači da nema ni potrebe gledati u tastaturu radi unosa broja ili bilo kakvih problema pri pozivanju brojeva uz nošenje rukavica. Osim toga, dužina putanje tastera je zadovoljavajuća. Tastatura se nalazi na plastičnom delu a svi tasteri su odvojeni horizontalnim umecima. Svi tasteri imaju veoma jako pozadinsko osvetljenje bele boje koje je odlično vidljivo pri svim okruženjima.



Baterija
Telefon koristi Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 800mAh. Proizvođač navodi da ova baterija omogućava telefonu 250 časova rada u režimu mirovanja i 2.5 sata razgovora. Ukoliko telefon koristite u okruženju koje je bolje pokriveno režama mobilnih operatera baterija omogućava trajanje od 2.5 dana (pri jednom času poziva i tri časa slušanja muzike). Ukoliko se pak nalazite u oblasti koja je lošije pokrivena mrežom, baterija koja je implementirana u ovaj telefon će obezbediti 2 dana rada uz 1.5 sati poziva. Prema tome, naše mišljenje je da F250 može uz prosečno opterećenje da obezbedi najmanje dva dana rada, ali ni 3 dana trajanja baterije nije nedostižno. Telefonu je potrebno oko 1.5 sati da se baterija u potpunosti napuni. Ne postoji ćelija višeg kapaciteta za ovaj telefon.


Sa modelom F250 uspeli smo da ostvarimo 20 časova kontinualne muzičke reprodukcije (radio deo omogućen), što je gotovo duplo duže u odnosu na prethodne Samsung-ove ponude.
Povezivanje
Bluetooth. Model podržava različite profile, kao što su slušalica, Handsfree, serijskog porta, dial up mrežnog povezivanja, transfera fajlova, “guranja” objekata, osnovnog štampanja, A2DP. EDR omogućeni Bluettoh 2.0 je dostupan na telefonu. Upravljanje slušalicama ne ostavlja nikakve nejasnoće, sve je standardno. F250 je jedan od prvih Samsung brendiranih teleofna koji povezuje zvuka na dvoje slušalica istovremeno.

USB-povezivanje. U meniju možete da odaberete tri režima: Samsung PC Studio, Mass Storage, Media Player (MTP).
U USB Mass Storage režimu, F250 se pojavljuje na desktopu računara bez potrebe za instaliranjem dodatnih driver-a, tako da je odmah pro povezivanju spreman za rad. Brzina prenosa podataka je 9500Kb/s.
Nećete biti u mogućnosti da koristite Bluetooth konektivnost modela F250 zajedno sa USB-om - biće potrebno da isključite Bluetooth bez obzira na njegov status (bilo da je povezan i prenosi podatke ili ne) što je vrlo nezgodno.
Za GSM mreže u okviru modela F250 je dostupan EDGE klase 10.
Memorija, memorijska kartica
Telefon se isporučuje sa 18.5Mb ugrađene memorije – ovaj skladišni prostor je na raspolaganju korisniku. Memorijska kartica (zamena bez isključivanja nije podržana) se prikazuje kao posebna sekcija tako da ne možete pristupiti obema u isto vreme. Model F250 poseduje i menadžer fajlova koji vam omogućava da kopirate fajlove sa i na memorisjku karticu. Prilikom testiranja nije bilo nikakvih problema pri radu sa 2GB microSD memorijskom karticom, dok 4GB jedinica nije mogla da bude indentifikovana.
Performanse
Performanse modela F250 su tipične za prethodnu generaciju Samsung-ovih telefona, mada za proizvod ovog tipa nisu ništa više od uobičajenih. Nove aplikacije mogu da budu upload-ovane samo bežičnim putem (WAP); Java aplikacije su ograničene po veličini na 300Kb. U poređenju sa Samsung-om L320, ovaj telefon je nešto lošiji na ovom frontu; što je još gore, nedostaje podrška za neke JSR.


Kamera
Telefon je opremljen 1.3MP CMOS kamerom (bez autofokusa). Kvalitet slika je prosečan, po pitanju specifikacija - dok snimci izgledaju prihvatljivo kada se gledaju na ekranu telefona, njihov kvalitet je znatno slabiji kada se gledaju na monitoru računara. Sledeće rezolucije su podržane:

800x600 piksela
640x480 piksela
320x240 piksela
160x120 piksela




















Postoje tri podešavanja kvaliteta (JPEG) kao i noćni režim, uravnoteženje belog, zvuk pri snimanju (uključen/isključen), self tajmer (3, 5 i 10 sekundi) kao i niz efekata (Black-White, Negative, Sepia, Antique, Moonlight, Fog). Takođe možete podesiti opciju koja omogućava kreiranje 6 ili 15 fotografija velikom brzinom (u intervalu koji se može podesiti). Plus model F250 poseduje mozaik režim kao i asortiman ramova za vaše snimke).
Video se može snimati u jednoj od sledećih rezolucija: 176x144, 160x120 i 128x96 piksela. Pored toga postoji mogućnost da uključite MMS režim koji će ograničiti trajanje klipa. Kvalitet video klipova je snmljenih modelom F250 oskudan i definitivno bledi u poređenju sa video klipovima nastalim sličnim rešenjima, bilo da koristite 240x320 ili VGA rezoluciju. Video klipovi se mogu editovati uz pomoć istog seta efekata i podešavanja kvaliteta kao što su oni koji se koriste za fotografije.
Meni
Glavni meni može biti prikazan u vidu matrice (3x4). Svi podmeniji imaju horizontalne liste lista a ukoliko postoji i pod-meni, videćete pop-up prozor sa desne strane obeležene stavke. Videćete koje stavke su uskladištene ispod a do tamo ćete doći pritiskom na OK taster. U slučaju da pritisnete taster za navigaciju na levo ii desno, bićete u mogućnosti da pristupite odabranoj stavci. Ergonomija ovakvog rešenja je evidentna, jer načinite najmanje jedan pritisak na taster manje. Takođe možete isključiti ovaj režim, čime meni modela F250 postaje kao i svaki drugi meni.
![]() |
![]() |
Prilikom kretanja kroz menije, možete da iskoristite prednost memorizacije poslednje pozicije u svakom pod-meniju i glavnom meniju. U suštini, telefon "pamti" koja je funkcija poslednja pozvana i automatski je označava čim uđete u istu stavku menija. Na primer, pozovete registar poziva u glavnom meniju, odradite nešto tamo i sledeći put kada uđete u glavni meni imaćete tu stavku označenu za prvom mestu. Ali to nije sve; kada joj ponovo pristupite videćete da je stavka pod-menija koja je obuhvaćena takođe označena. Čini se kao jednostavna stvar ali ova funkcija ne postoji kod modela ostalih proizvođača.
Kada pređete na jednu ili drugu stavku menija na listi videćete da je istaknuta a veličina fonta (koji je već velik) se još više povećava.
Brza navigacija brojevima takođe je podržana kod modela F250ali to i dalje nisu sve opcije navigacionog menija. Možete povezati tri različite aplikacije sa ove liste, ponuđene od strane proizvođača (nećete moći da povežete java aplikacije). Kod modela F250 nije dostupan meni za brzo pokretanje (Living World).
Proces ulaska u stavke menija je dopunjen animacijama – dva efekta su vam na raspolaganju, a možete ih podesiti u meniju.
Telefonski imenik
Kontaktima se može pristupiti pritiskom na desni programabilni taster. Ugledaćete listu koja sadrži unose i sa SIM-kartice i iz memorije telefona. Prvi unos na listi je označen po osnovnom podešavanju a broj se prikazuje na statusnoj liniji (postoji specijalna oznaka za brojeve koji se nalaze na SIM-kartici). Ispod imena se nalazi podrazumevani broj, koji može da bude izabran manuleno iz liste unetih brojeva za određeni kontakt. Podržana je brza pretraga po prvim slovima imena; može ih biti do dvadeset. Pritiskom na taster OK dobijate detaljan pregled odabranog unosa. Takođe ćete ugledati i odgovarajuću sliku ukoliko je dodeljena. To može biti slika fotogrfija ili video klip. Svaki unos može imati do pet različitih brojeva telefona različitih tipova (mobilni, kancelarija, kuća, faks, ostalo) uz jedan broj kao glavni kontakt (po osnovnom podešavanju to je prvi uneti broj). Sva polja su nepomerljiva.
Postoje dve linije za ime i prezime (pretraga se vrši po prvom polju), dok se polja sumiraju kod prikazivanja, ime dolazi prvo. Na primer, Eldar Murtazin će biti prikazano samo ovim redosledom. Dužina svakog polja je 20 karaktera za bilo koji podržani jezik unosa. Jezike možete menjati pri unosu imena.
Svi unosi, bez obzira na jezik, sortirani su pod algoritmom – svi kontakti koji su uneti lokalnim jezikom idu prvi a zatim idu oni za nazivima na engleskom jeziku. Ovo je veoma pogodan način sortiranja. Uzimajući u obzir opciju brze promene jezika tokom pretrage, jasno je da jezik neće pokvariti prijatan rad sa ovim telefonom. Lista ne može da bude sortirana po imenu ili prezimenu.
Vratimo se na informacije koje se unose u kontakte. Nezavisno od brojeva telefona, e-mail adresa (može ih biti više), kratka tekstualna beleška može biti uneta iznad svega ovog. Bilo koji muzički fajl (uključujući MP3) može biti odabran kao melodija za kontakt. Po osnovnom podešavanju su obezbeđene tri pozivne grupe sa mogućnošću za kreiranje neograničenog broja dodatnih grupa, odabir personalne melodije i slike za svaku od njih. Zvuk pri dolaznom SMS-u se ne može prilagoditi.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Telefonski imenik ima mogućnost za skladištenje do 1000 kontakta sa svim popunjenim poljima. Čak ukoliko sva polja nisu popunjena, kapacitet se neće povećati, tj. ostaće i dalje 1000. U podešavanjima je moguće podesiti gde bi se po podrazumevanom podešavnju trebali čuvati svi novi brojevi. Takođe postoji i opcija za prebacivanje brojeva sa SIM kartice mada je obrnuti postupak onemogućen. Prema proizvođaču PC je najbolje sredstvo za sinhronizaciju sa modelom F330, naročito MS Outlook. Bilo koji kontakt u formi SMS/MMS, mail poruke ili drugog tekstualnog fajla može brzo biti poslat preko Bluetooth-a na drugi uređaj. Nema problema sa slanjem i unosi telefonskog imenika su prenešeni na drugi uređaj gde su pročitani bez bilo kakvih problema.
Telefonski imenik može sadržati poslovne kartice jer njegova struktura kopira sva polja koja postoje kod regularnih kontakata telefonskog imenika.
U listi za brzo biranje može postojati osam brojeva, a na ovoj listi se mogu pojaviti i zasebni brojevi povezani sa pojedinačnim kontaktom. Podnaslov odabranog unosa (ali ne za tip broja telefona) je prikazan na tasterima.
Možete kreirati koliko god želite pozivačkih grupa, dodeljujući im po 20 kontakatai prilagođavajući ih melodijom i sličicom.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pri dolaznom pozivu, caller ID slika ne zauzima ceo ekran već samo jedan njegov deo. Pri pozivanju možete pretragu da vršite po prvoj cifri pozivaoca (što je još bolje F250 pretragu vrši i u listi kontakta i dnevniku poziva). Ukoliko je neki od brojeva vašeg kontakta zauzet u momentu kada pozivate, telefon će vam ponuditi da pozivete neki drugi broj koji je dodeljen tom kontaktu.
![]() |
![]() |
Dnevnik poziva
Svaka od datih lista sadrži do 30 telefonskih brojeva. Postoji i kombinovana lista poslednjih poziva sa odgovarajućim ikonama pored brojeva koje ukazuju na tip poziva. Pritiskanjem navigacionog pada horizontalno možete se na brz način prebacivati sa jedne liste na drugu. U proširenom pogledu za svaki zasebni unos se prikazuje datum i vreme poziva bez specijalne napomene o trajanju poziva. Pozivi sa/na jedan isti broj se sumiraju, tako da broj koji stoji pored poziva označava ukupno trajanje obavljenih razgovora. Ukoliko želite da pristupite podacima trajanja potrebno je da pozovete detaljne informacije željene stavke. Kao i obično, u ovom meniju će biti prikazano ukupno trajanje poziva i njihove cene (naravno ukoliko je ovaj servis omogućen).
Za pojedinačne brojeve možete urediti crnu listu, koja će odbiti sve pozive koji dolaze od tog kontakta.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Slanje poruka
Za razliku od drugih trenutnih ponuda kompanije samsung F250 je zadržao staru šemu odvajanja SMS i MMS poruka koje je podelio u dve kategorije; što je još važnije ne postoji mail klijent. Memorija telefona može da uskladišti do 500 poruka istovremeno; telefon podržava EMS standard kompatibilan sa Nokia Smart Messaging-om. T9 mogućnost unosa teksta je omogućena i laka za upotrebu. Kada odaberete prozor za primaoca, možete ili da odaberete telefonski broj iz vaše liste kontakta ili sa liste poziva ili pak grupa. Sve poruke su podešljive, što znači da imate mogućnost da prebacujete određene brojeve na vašu crnu listu, a u tom slučaju sve poruke koje dolaze sa tog broja telefona će biti automatski obrisane. Takođe postoji i mogućnost prebacivanja poruka u bilo koji vaš sopstveni direktorijum.
Ne postoji ograničenje po pitanju veličine dolaznih poruka, dok je veličina odlaznih poruka ograničena na 295Kb. Kao dodatna opcija dostupna sa modelom F250 postoji opcija odbijanja poruka i opcija tipa poruka koje će biti primljene. Sve poruke se skladište u opštoj dinamičkoj memoriji, što važi i za e-mail poruke.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
O ugrađenom mail klijentu nema ništa psoebno da se napiše.
Takođe telefon ima i korisnu funkciju za slanje SOS-poruka – kada je ova funkcija aktivirana a nađete se u opasnoj situaciji, potrebno je da taster za regulaciju jačine zvuka pritisnete četiri puta i poruka sa tekstom „I am in emergency. Please help me“ će biti poslata na kontakte koje ste ranije odredili, a na sve pozive koji dolaze od tih kontaka telefon automatski odgovara. Primaoci (ne više od njih 5), kao i broj ponavljanja se mogu podesiti manuelno, dok se tekst SOS poruke ne može prilagođavati.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Planer
Postoji mogućnost unosa do 400 događaja četiri tipa (4x100) – sastanak, zadatak, godišnjica i drugo. Dan i vreme kao i završno vreme sastanka se prikazuju za svaki unos. Signal koji vas opominje na sastanak kao i njegovo trajanje mogu biti podešeni prema vašim željama; događaji koji se ponavljaju su dostupni za podešavanje (kod njih se podešava vreme ponavljanja kao i vreme isključivanja). Nedeljni i mesečni kalendari su veoma pogodni a svaki od događaja je obeležen svojom posebnom bojom.
Govoreći o nedostacima planera ne mogu da preskočim činjenicu da kada unosite vreme i datum za događaj, krajnje vreme se ne menja, što loše utiče na lakoću korišćenja - ostali proizvođači su ovu opciju uredili tako da se i vreme završetka događaja pomera automatski (po podrazumevanom podešavanju događaj traje jedan sat).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

FM-radio
U memoriju telefona možete da uskladištite 20 radio stanica. Opseg dostupnih frekvencija je 87.5MHz - 108MHz. Takođe dostupna je mogućnost i automatskog pretraživanja, ali se stanicama ne mogu dodeliti imena, već će one biti uvek prikazivane kao frekvencije i brojevi. Radio može da radi u handsfree režimu, a možete i da ga podesite kao alarm časovnik. Bez obzira kako ćete radio da koristite slušalice moraju da budu priključene, jer one igraju ulogu antene. Radio je dobro implementiran, iako ne „hvata“ sve stanice jednako, konkurentan je sa ponudama drugih proizvođača. Radio može da radi i minimizovan.
RDS prikazuje samo naziv stanice na opštoj listi dok napredne opcije nisu dostupne.
![]() |
![]() |

Aplikacije
Diktafon. Možete snimiti nekoliko sati zvučnih beleški u neograničenom broju fajlova. U osnovi ograničenje trajanja snimka je na samom korisniku, ali ipak dužina pojedinačnog snimljenog fajla ne može da pređe 1 čas. Svi fajlovi se skladište u odvojeni direktorijum u memoriji. Snimač je veoma pogodan za snimanje tokom predavanja, konferencija i prezentacija – možemo reći čak da je delimična zamena za digitalni snimač.
![]() |
![]() |

Svetsko vreme je prikazano za dva odabrana grada.

Kalkulator On deli, množi, oduzima, dodaje i poseduje još nekoliko karakteristika - sasvim dovoljno za kalkulator na mobilnom telefonu.
![]() |
![]() |
Uz pomoć Konvertora, možete raditi sa različitim jedinicama za merenje kao i sa određenim valutama.
![]() |
![]() |
Brojač vremena i štoperica ne donose nikakve posebne karakteristike
![]() |
![]() |
Memo – standardne tekstualne beleške.

Java svet. Telefon se isporučuje sa 7 prethodno instaliranih igara od kojih su tri potpuno funkcionalne (Cannon Ball, Forgotten Warrior, Archangel), a četiri su demo verzije (ograničene vremenom i nivoima). Ove demo verzije su veoma privlačne a dostupne igre su: Tetris Mania, Midnight Pool, Minigolf i Poker.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Količina memorije koja je dodeljena Java aplikacijama je 4Mb. Imate mogućnost da uklonite bilo koju od prethodno instaliranih igara i da upload-ujete novu preko WAP-a. Veličina HEAP-a ne može da pređe 2Mb dok aplikacije ne mogu da budu preko 1Mb.
WAP
Telefon se isporučuje sa Wap pretraživačem verzije 2.0 (NetFront 3.4), čija osnovna unapređenja su JavaScript podrška, skaliranja fontova (tri tipa), SmartFit (pregled u jednoj koloni) i režima prikaza preko celog ekrana (sve kontrole su skrivene), keširanja stranica.
![]() |
![]() |
MP3-plejer
Integrisani MP3 plejer, podržava nasumičnu, u nizovima i cikličnu reprodukciju numera. MP3 fajlovi mogu biti upload-ovani na telefon ili direktno preko Bluetooth-a ili preko aplikacije za sinhronizaciju. Ne postoje ograničenja, vezana za tagove i nazive muzičkih fajlova. Korisnik ne mora da brine oko bitrate-a - telefon bez problema radi sa svim dostupnim formatima i podržava WMA, AAC, eAAc i eAAC+.
Vaše numere se mogu reprodukovati preko stereo slušalica kao i preko speakerphone-a. Skala za podešavanje jačine zvuka ima 10 podeoka. Korisnik naravno može sam da prilagodi svoju listu pesama. Plejer može da radi u minimizovanom režimu.
Kvalitet zvuka modela F250 je prilično dobar sa zvučnim basevima. Meni nudi servis „Music Recognition“ koji je alternativa Sony Ericsson-ovom Track ID servisu. Suština ovog servisa je sledeća: snimite kratak zvučni klip određene muzičke numere i zatim telefon pronalazi izvođača i naziv numere. Sa modelom F250 nismo imali nikakvih problema pri korišćenju ovog servisa.
Takođe smo bili prijatno iznenađeni vremenom kontinualne muzičke reprodukcije koju može da obezbedi ovaj telefon – 20 časova, što je veoma dobro vreme. Samsung F250 je opremljen B&O IceMobile pojačivačem, koji krasi i najbolja muzička rešenja drugih proizvođača. Korišćenjem muzičkog tastera možete da pozovete plejer jednim dodirom i čak kada je ne telefonu ekran režima mirovanja kontrole plejera su na ekranu. Još jedna dobra stvar koja postoji kod modela F250 je to što je opremljen 3.5mm priključkom.
RightMark Audio Analyzer testovi:
Opšte performanse
Frekventni odziv (od 40 Hz do 15 kHz), dB: | +0.29, -2.57 | Prosečan |
Nivo šuma, dB (A): | -86.0 | Dobar |
Dinamički opseg, dB (A): | 85.5 | Dobar |
THD, %: | 7.342 | Veoma loš |
IMD, %: | 2.457 | loš |
Stereo transkripcija, dB: | -75.3 | Veoma dobra |
Intermodulacija pri 10 kHz, %: | 3.660 | Loša |
Opšte performanse: prosečne
Frekventni odziv

Nivo šuma

Alexander Dembovsky je rekao:
Rezultati koje je F250 postigao u RightMark Audio Analizer testovima su tipični za srednja i niža muzička rešenja. Iako sveukupno gledano rezultati koje je F250 postigao su dobri, pri nižim frekvencijama reda veličine 100Hz zvuk je dosta lošiji, tako da smo morali da iskoristimo ekvilajzer telefona da bismo prečistili zvuk. Takođe, za F250 je potrebno pomenuti veoma nizak nivo šuma, čime je Samsung uspeo da prebrodi probleme koji su tipični za sve muzički orjentisane telefone. Na žalost, IMD procenti su daleko od savršenih, što znači da ima veliki broj distorzija u zvuku ovog telefona, što loše utiče na ukupan rezultat ovog telefona.
Nivo izlaznog signala modela F250 je pristojan; bolje je koristiti jedne od popularnih bubica koje izoluju buku, kao što su modeli Creative EP630 ili Sennheiser CX300.
Alarm časovnik. Telefon je opremljen sa četiri alarm časovnika od kojih se svaki možete podesiti za određeni dan u nedelji. Možete odabrati jednu od 5 melodija, ili prebaciti na mp3 melodije. U podešavnjima je moguće omogućiti automatsko uključivanje pri početku bilo kog događaja.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

Menadžer fajlova (My files). Ovom funkcijom možete da pretražujete sve fajlove kao što su muzika, slike, video i zvuci. Bilo koji upload-ovani fajl se skladišti ovde. Nedostatak ove funkcije je što se ponekad fajlovi ne prikazuju na listi trenutno, već je potrebno da zatvorite aplikaciju i ponovo je otvorite da bi se prenešeni fajl pojavio na listi.
Fajlovi i direktorijumi mogu biti viđeni kako u obliku liste tako u kao thumbnail-ovi. Možete odabrati bilo koliki broj fajlova na listi. Telefon podržava različite tipove sortiranja (po tipu, imenu ili veličini).
Struktura fajlova memorijske kartice je nešto drugačija priča, i njima se može pristupiti preko glavnog menija, gde svaka stavka poseduje opciju "Memory card".
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

Podešavanja. Ova stavka sadrži standardni set opcija u sebi – zaštitu lozinkom odabranih sekcija (poruke, kratke poruke, planer, itd), trajanje pozadinskog osvetljenja i jačinu osvetljenosti ekrana, ekran pri pozivanju.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Profili – ovaj meni omogućava korisniku da podesi sva zvučna upozorenja i notifikacije modela F250 i odabere najrelevantniji profil za trenutnu situaciju.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Osvetljenje tastature – postoje tri opcije koje su vam na raspolaganju, jedna je noćni režim, kod kojeg će pozadinsko svetlo biti uključeno od 9 uveče do 5 ujutru, a preko dana isključeno. ukoliko razmislite o ovoj opciji doći ćete do zaključka da ona nije ništa više nego prividna zamena za indikator osvetljenja, kojim su opremljeni telefoni kompanije Motorola.
![]() |
![]() |
Čarobnjak za podešavanja – omogućava podešavanje glavnih opcija telefona pri pokretanju (datum, vreme, teme itd), mada se ovome može pristupiti i iz menija podešavanja.
Mobile Tracker – čuva broj telefona i šalje notifikaciju ukoliko je SIM kartica promenjena - ova poruka će sadržati broj SIM kartice koja je upotrebljena na telefonu. Ova sekcija je zaštićena lozinkom tako da sem vas niko drugi ne može da isključi tragača. Ukoliko je kod vašeg uređaja samo jednom zamenjena kartica, specifikovani broj će trenutno primiti jednu poruku i to svaki put kada je nova kartica umetnuta u telefon. Zgodna funkcija koja može dosta pomoći u slučaju da je telefon izgubljen ili ukraden.
Pored standardnih pozadinskih slika za režim mirovanja, možete odabrati sideshow sastavljen od prethodno instaliranih slika koje se pojavljuju po nasumičnom redosledu.

Utisci
Kvalitet prijema stavlja model F250 u liniju sa Samsung brendiranim uređajima. Jačina melodija zvona je pristojna, tako da ih možete čuti u različitim okruženjima. Vibracija je prosečne jačine, mada ovde nisu načinjena značajna unapređenja.
Jedini direktan rival modelu Samsung F250 je Nokia 5300. Međutim zbog razloga koje smo naveli na početku ovog teksta, ova dva modela nisu naročito konkurentni obzirom da su namenjeni različitim ciljnim grupama. F250 je muzičko rešenje koje će biti primamljivo za vas ukoliko ne očekujete savršenstvo i koristite sopstvene slušalice. Ali istovremeno ovaj telefon nije naročito bogat karakteristikama u svojoj klasi obzirom na to da poseduje implementaciju Java-e, kameru namenjenu nezahtevnim korisnicima i funkcionalnosti koje su iza standardnih karakterisitka i mogućnosti. Ovaj telefon pre svega cilja na dizajn i nekoliko kolor šema koje će pojedine korisnike naterati da se impulsno zaljube u njega. Nasuprot ovme, ovaj model je pomalo precenjena ponuda kada su u pitanju korisnici koji najviše vode računa o ceni uređaja ali je on ipak nepostojanjem konkurencije i dalje interesantan. Sa druge strane, korisnici koji traže rešenje za sebe na ovom segmentu tržišta mogu vrlo lako da se okrenu nekom drugom telefonu koji će im biti dostupan po nižoj ceni. Ali, dokle god se posmatra Samsung-ova linija. F250 će dobro pokrivati svoj segment.