F490 2008
2008. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Samsung F490
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung F490. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung F490 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM/UMTS-telefona Samsung F490

Prodajno pakovanje:
Telefon
Punjač
USB kabl
CD sa softverom
Uputstvo za upotrebu

Pozicioniranje

Samsung F490 je jednostavno osuđen da bude zbrisan od strane Apple iPhone-a, svaki put iznova, zahvaljujući njegovom obliku, nedostatku hardverskih tastera na prednjem delu, ekranu osetljivom na dodir i prilično identičnim dimenzijama. Imajući u vidu navedene činjenice ovaj model se slobodno može obuhvatiti u grupi „kloniranih uređaja“. Dizajniranjem ovog uređaja Samsung je želeo da ponudi vrhunski uređaj koji poseduje neke neuobičajene karakteristike. Povrh toga, F490 nije zamišljen kao modni uređaj. On poseduje neke modne detalje ali ne previše. Zbog čega je tako? Zbog toga što kompanija već ima Samsung Armani (P520) koji nosi ulogu modnog uređaja koji je po pitanju specifikacija veoma blizak modelu F490.

Ironično jeste, ali model Samsung F490 zajedno sa velikim brojem predstojećih uređaja i prethodnih ponuda sa ovom platformom nije ništa više nego Samsung-ova reakcija na LG-jeva rešenja, naročito kada je u pitanju LG Prada. Što se Samsung-a F490 tiče, njegov direktni konkurent je LG KU990, tako da ako isključimo rivalstvo sa Apple-om – ovo su dva potpuno različita telefona, kod prvog modela akcenat nije stavljen na multimedijalne sadržaje. Dolazimo do zaključka da je F490 telefon sa velikim brojem karakteristika koji je osnažen ekranom osetljivim na dodir, koji je proizvođaču na neki način pružio veliki broj mogućnosti što ga u globalu čini privlačnijim uređajem.

U okviru Samsung-ovom opsega F490 predstavlja naslednika Samsung-a F700, koji se od prethodnog razlikuje po 5MP kameri (u odnosu na 3MP jedinicu koju poseduje prethodni model) i neodstatku QWERTY tastature. To je otprilike sve, međutim, ova dva modela su kompaniji omogućili da F490 pozicioniraju po nižoj ceni, uprkos činjenici što poseduje bolju kameru.

Samsung-ovi aparati su posebno popularni kod žena koje često kupuju iz kaprica. Samsung F490 je telefon koji ćete sigurno kupiti čim ga vidite, ali koji je namenjen muškarcima. Po našem mišljenju, odnos muško-ženskih korisnika će biti 70% za muškarce budući da se F490 sigurno neće iz prve dopasti ženama ili će im delovati prepun nepotrebnih karakteristika. Ne radi se o tome da dovodim u pitanje moć žena da rukuju uređajem visoke tehnike. Činjenica je da je ovaj model različit od onoga na šta su žene navikle, koje su poznate kao konzervativne, na sjajne i atraktivne telefone što F490 nikako nije, bez obzira na to koliko ga gledate.

Korisnici kojima znači tehnologija će sigurno biti zainteresovani za ovaj model, međutim, nema nikakvih razloga da se veruje da će biti suviše zainteresovani kada je u pitanju F490. Ovo je jedan od prvih modela u grupi koji će pratiti ponude koje odlikuju slični koncepti.

Dizajn, veličina, kontrole

Dimenzije uređaja su 115x53.5x11.8mm a težak je 102 grama. Fizički gledano F490 je tipičan candy-bar telefon za čiju se zadnju stranu čini da je izrađena od neispoliranog materijala. Međutim, ovo je samo vizuelni efekat – ovaj tip plastike je sklon ogrebotinama.

Model F490 veoma lepo staje u dlan i donosi približno isti osećaj kao Apple iPhone, mada bi dobar osećaj davao i da je za nijansu robusniji.

Prednja strana telefona poseduje okvir koji okružuje ekran i koji se presijava i koji bi u teoriji trebao da služi da pažnju korisnika odvrati od mrlja i masnoća koje postoje na zaštitnom sloju. Ukoliko ekranom rukujete bez olovke, on odmah postaje zaprljan – mada je F490 sličan po ovom pitanju sa mnogim drugim rešenjima koja imaju ovakav način korišćenja.

Sa gornje strane telefona pored ekrana je kamera sa prednje strane, sa koje nema nikakvih drugih tastera. Ispod ekrana se nalaze tasteri osetljivi na dodir osvetljeni belom bojom.

Gornja strana telefona je mesto na kojem postoji 3.5mm priključak za slušalice, prekriven plastičnim zatvaračem. Sa leve strane nalazi se utičnica za slušalice/punjač, takođe skrivena ispod plastičnog zatvarača. Malo ispod nje se nalazi taster za regulaciju jačine zvuka. Nešto više je i otvor za provlačenje trake za nošenje oko vrata.

Sa desne strane uređaja se nalazi Hold/Power klizni taster, kao i prekidači aplikacija, taster za prečice menija kao i posvećeni taster kamere. Mikrofon je kod modela F490 pozicioniran sa donje strane. Sočivo kamere, zajedno sa LED blicem je smešteno sa donje strane telefona.

Ekran

Model F490 poseduje relativno veliki ekran odnosa stranica 16:9 koji može da prikaže sliku rezolucije 240x432 piksela i dužine dijagonale je 3.2’’. Ovaj ekran osetljiv na dodir može da prikaže 262.144 boje. Kvalitet slike ni u jednom trenutku prilikom testiranja nije predstavljao problem za model F490 – boje su bile prirodne i nežne. Za razliku od Samsung telefona sa manjim dijagonalama, ovaj ne nudi impresivne i sjajne boje, ali pitanje je da li mu je tako nešto i potrebno.

Meni modela F490 koristi jednu temu, pri čemu ekran telefona ne dolazi u potpunosti do izražaja, ali ukoliko pogledate slike i fotografije uočićete prave vrednosti ovog ekrana. I dok pri gledanju fotografija imate utisak savršenog ekrana, slike postaju pomalo zrnaste čime model F490 gubi titulu savršenog plejera.

Ekran može da primi 14 tekstualnih i tri servisne linije. Veličina fonta je dovoljno velika i stoga vidljiva u različitim okruženjima.

Samsung brendirane ponude takođe koriste VibeZ karakteristiku koja omogućava da kućište malo vibrira potvrđujući svaku vašu radnju. Za razliku od Samsung-a Armani, F490 se oglasi prilikom pritiskanja tastera – bilo da pozivate telefonski broj ili kucate poruku. Takođe vibracija se prenosi i preko ekrana, kada kliknete na brojeve ili slova. Ove vibraicje su različite ili primetive.

Sada ćemo nešto reći o nedostacima vezanim za model Samsung F490. Postoje dva ovakva nedostataka, oba su vezana za tehnologiju koja je iskorišćena. Prvi je nedostatak klika, pri čemu uređaj reaguje na neuobičajen način time što unese nekoliko slova umesto jendog koliko ste vi nameravali. Drugi nedostatak manifestuje se pojavom koja se događa kada slučajno dodirnete ekran dlanom (ovo se u osnovi samo događa ljudima sa velikim dlanovima).

Baterija

Telefon koristi Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 880mAh, koja prema tvrdnji proizvođača obezbeđuje 220 časova rada uređaja u režimu mirovanja odnosno 6 časova razgovora. Prilikom testiranja baterija modela F490 je trajala oko 2 dana (uz jedan čas poziva, nekoliko poruka dnevno, retku proveru elektornske pošte i jedan čas slušanja muzike). Za korisnike koji više koriste elektronsku poštu i pretraživanje Web-a, trajanje baterije modela F490 će se sniziti na jedan dan. Generalna ocena je da bi baterija modela F490 mogla da traje od jednog do 2 dana a na žalost moramo da konstatujemo da za ovaj model nije dostupna baterija većeg kapaciteta.

USB, Bluetooth, connectivity

Bluetooth. Model podržava različite profile, kao što su slušalica, Handsfree, serijskog porta, dial up mrežnog povezivanja, transfera fajlova, “guranja” objekata, osnovnog štampanja, A2DP. EDR omogućeni Bluettoh 2.0 je dostupan na telefonu. Upravljanje slušalicama ne ostavlja nikakve nejasnoće, sve je standardno.

USB-konekcija. U meniju možete da odaberete tri režima: Media, Mass Storage, Samsung PC Studio. Režim Modem nije dostupan kod modela F490, čak ovakva opcija ni ne postoji u okviru PC Studio alata. Nadam se da će ovo biti ispravljeno

U USB Mass Storage režimu, F490 se pojavljuje na desktopu računara bez potrebe za instaliranjem dodatnih driver-a, tako da je odmah pro povezivanju spreman za rad. Brzina prenosa podataka je 600Kb/s.

Nećete biti u mogućnosti da koristite Bluetooth konektivnost modela F490 zajedno sa USB-om - biće potrebno da isključite Bluetooth bez obzira na njegov status (bilo da je povezan i prenosi podatke ili ne) što je vrlo nezgodno.

Kada je povezan sa PC-jem preko USB-a, F490 se automatski puni.

Za GSM mreže, F490 poseduje EDGE klase 10.

Memorija, memorijska kartica

Telefon se isporučuje sa 160Mb ugrađene memorije – ovaj skladišni prostor je na raspolaganju korisniku. Memorijska kartica (može se menjati bez isključivanja telefona) se prikazuje kao posebna sekcija tako da ne možete pristupiti obema u isto vreme. Model F490 poseduje i menadžer fajlova koji vam omogućava da kopirate fajlove sa i na memorijsku kartu. Prilikom testiranja nije bilo nikakvih problema pri radu sa 2GB microSD memorijskom karticom, dok jedinica kapaciteta 8Gb nije mogla da bude indentifikovana.

Kamera

Telefon poseduje 5MP CMOS kameru bez autofokusa (CMOS). Kvalitet slika je prosečan,mad anismo pronašli ništa na šta bi s ežalili kod kamer emodela F490. LED blic je od male pomoći kada se fotografišu bliski objekti.

Ekran osetljiv na dodir predstavlja nekoliko novih poteza vezanih za način na koji se upravlja interfejsom kamere. Na ovaj način odabirate stavke iz menija direktno preko ekrana dok ekran ima ulogu vizira. Približavate i odaljavate sliku horizontalnom prevlačenjem prsta preko ekrana, što i nije toliko zgodno. Podržane su sledeće rezolucije kod modela F490:

2448x1360 piksela;
2160x1200 piksela;
1728x960 piksela;
864x480 piksela;
432x240 piksela;

Dostupna su četiri kvaliteta fotgrafija:

Super Fine;
Fine;
Normal;
Economy;

Najbolje bi bilo da koristite najbolja dostupna podešavanja kvaliteta jer se fotografije neće mnogo razlikovati po veličini ali ćete dobiti poboljšanja u kvalitetu.

Govoreći o standardnim mogućnostima koje nudi model F490 navešćemo Uravnoteženje belog (Auto, Daylight, Incandescent, Fluorescent, Cloudy). Imate u mogućnost da podešavate vrednost ISO, kao i podešavanja ekspozicije. Telefon poseduje mogućnost x8 digitalnog zumiranja, koji nema naročitu funkcionalnost za fotografije načinjene u maksimalnoj rezoluciji. Takođe, na raspolaganju su vam i druge opcije kao što je podešavanje Scene i anti-shake funkcionalnost.

Ugrađeni blic suviše intenzivno osvetljava bliske objekte. Sve u svemu kvalitet slika nastalih kamerom modela F490 je ispod proseka, a same fotografije izgledaju dobro samo ukoliko se gledaju na ekranu telefona.

(+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG (+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG
(+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG (+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG
(+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG (+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG
(+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG (+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG
(+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG (+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG
(+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG (+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG
(+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG (+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG
(+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG (+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG
(+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG (+) Uvećaj, 2448x1360, JPEG

Video. Video klipove možete snimati u dve rezolucije – 240x320 i 176x144 piksela pri 15 fps. U pitanju je video kvalittet, koji ne donosi ništa posebno.

Primer video klipa (3gp, 1,08 MB)

Meni i Croix UI

Kompletan opseg telefona kompanije Samsung koji karakterišu ekrani osetljivi na dodir dolazi sa Samsung-ovim sopstvenim operativnim sistemom i korisničkim interfejsom koji je veoma blizu sa onim što možemo da vidimo kod kompanijih današnjih rešenja. Istovremeno, postoji nekoliko novih komandi koje su dodate ekranu osetljivom na dodir za baš ovaj uređaj. Kompanija je prilagodila interfejs tako da se maksimalno koristi ekran osetljiv na dodir što je dovelo do pojave novog korisničkog interfejsa nazvanog “Croix” (reč francuskog porekla, koja doslovno znači “krst”). Drugi model koji poseduje ovaj korisnički interfejs je Samsung U700 a isti operativni sistem je instaliran na Samsung Armani.

Hajde sada da vidimo kako korisnik može da izvuče korist iz ove naročite verzije interfejsa i šta je to toliko specijalno u vezi nje. Dok se telefon nalazi u režimu mirovanja videćete časovnik, ali ukoliko pređete prstom horizontalno preko komandi na ekranu će vam se prikazati kalendar sa trenutnim mesečnim rasporedom. Loša strana ovog pop-up kalendara je to što ne možete sa skrolujete između meseci, što je naročito frustrirajuće pri kraju meseca i kada očigledno želite da proverite da li imate neki zakazan događaj za naredne dane. Ponavljam ponovo u pitanju je samo kalendar koji nema ništa da događajima koji su upisani u Planer i koji se ne pokazuje kao pop-up prozor.

U centru ekrana nalazi se kvadratić koji treperi i koji otkriva četiri prečice za dnevnik poziva, plejer, poruke i telefonski imenik nakon što ih jedanput dodirnete. Takođe u dnevnik poziva možete ući jednim pritiskom tastera za prekid veze.

U glavni meni možete ući pritiskom na ikonu koja se nalazi u gornjem delu ekrana. Numerička tastatura se poziva iz režima mirovanja pritiskom na dole što je veoma pogodno.

Glavni meni se prikazuje u vidu 3x4 matrice, pri čemu je svaka stavka smeštena u okviru krsta koji se pomera od stavke do stavke – ovo je razlog zašto je interfejs nazvan baš Croix.

Ekran osetljiv na dodir je veoma lak za upravljanje – potrebno je samo da dodirnete stavku koja vam je potrebna, zatim pozovete polje za unos podatka duplim pritiskom na njega, pri čemu će prvi pritisak vršiti odabir a drugi omogućiti tastaturu na ekranu.

Sav tekst se unosi preko tastature na ekranu, koja je gotovo identična onima koje postoje kod telefona konvencionalng izgleda – ona poseduje dvanaest tastera od kojih svaki sadrži po gomilu simbola, tako da u slučaju da želite da unesete neko određeno slovo potrebno je da dodirnete neki od ovih tastera uzastopno. Prirodno, mnogi će se zapitati zašto Samsung P520 nije dostupan za QWERTY tastaturom ukoliko već poseduje ekran osetljiv na dodir. Razlog je sledeći: iako bi se na ovaj način omogućilo donekle brže unošenje, korisnik bi tada svakako pravio više grešaka pri unosu, što bi poništilo sve prednosti virtualne tastature. Poenta je da su ekrani osetljivi na dodir odlični za kretanje kroz menije ali ne i unos teksta.

Kod modela Samsung F490 dostupan je i T9 sistem predvidivog unosa teksta, ali je način na koji je implementiran daleko od željenog. Dok unosite tekst na ekranu vidite kućice sa tekstom, u kojima se pojavljuju reči, ali loša strana kod ovog telefona je što kod njega u suštini on ne predviđa reči. Ovo znači da nećete videti reč dok je ne unesete. U veoma retkim situacijama u kojima dve reči dele ključni niz, biće vam omogućeno da koristite strelice za kretanje kroz listu alternativa, ali ni njih nećete videti. Po mom mišljenju nema razloga da se isključi T9 opcija, mada nemojte da očekujete da ćete na ovaj način ubrzati unos teksta. Još jedan od detalja koji su vrlo negativni kada je u pitanju odeljak za kreiranje poruka kod ovog telefona je što postoji mogućnost dodavanja reči u rečnik, ali će vam za to trebati izuzetno puno vremena i živaca.

Telefon omogućava prebacivanje između svih prethodno instaliranih jezika. Iz menija možete da koristite režim za editovanje teksta, pri čemu će vam biti omogućeno da odaberete fragment ali ne i da ga kopirate. Mogućnost da selektujete tekst takođe može da bude zgodna kada je potrebno da promenite font ili slično.

I dok sve liste imaju svoje stavke indeksirane, nećete biti u mogućnosti da koristite prečice navigacije brojevima zbog nedostatka hardverske tastature. Jedini razlog zbog kojeg je kompanija zadržala ove prečice su hibridni modeli sa ekranom osetljivim na dodir ali i tastaturom kao što je Samsung F700.

Svi meniji imaju bar sa ikonama na dnu, koji karakteriše i OK taster koji vrši istu funkciju kao i pritiskanje ekrana i taster Back, koji su zaista neophodni kod modela F490. Ukoliko imate otvoren padajući meni jedina opcija da ga zatvorite je pritiskanje ovih tastera. Ovde je značajno pomenuti da se u slučaju otvorenog padajućeg menija on neće zatvoriti jednostavnim pritiskom na prazan prostor pored njega već morate da upotrebite neki od ova dva tastera. Treći taster koji je dostupan u baru služi za brz pristup meniju.

Sve aplikacije, čiji meniji vas obezbeđuju sa brojnim opcijama, takođe poseduju uklonive barove sa sobom, koji imaju veoma zgodan izgled. Video klip koji postoji u ovom testu će vam pokazati kako oni u stvari rade.

Još jedna od pozitivnih stvari je što možete da izvučete dodatne toolbar-ove na ekran. Kada pregledate fotografije, na primer ovaj toolbar prikazuje thumbnail-ove za fajlove koji se nalaze pre i nakon fajla koji pregledate tako da ih možete odabrati jednim dodirom. Za slanje poruka, to mogu biti dodatni paneli sa određenim funkcijama.

Po pitanju ergonomije, F490 nije uvek intutitivan, ali sveukupno u pitanju je uređaj koji je lak za rukovanje. Da je T9 režim nešto bolje uređen, mogli bismo da iskusimo značajno ubrzanje unošenja teksta u odnosu na telefone bogate karakteristikama, ali kod modela Samsung F490 to nije slučaj. Sa druge strane ova ponuda je po pitanju specifikacija veoma blizu modelu LG Prada.

Telefonski imenik

Kontaktima se može pristupiti samo iz menija; videćete listu koja sadrži sve unose i sa SIM kartice ali i iz memorije telefona. Drugi tabulator sadrži kontakt grupe, tako da vam za prebacivanje na njih gotovo uopšte ne treba vremena. Treći tabulator – kontakt grupe. Lista ne sadrži slike dodeljene unosima.

Polje iznad imena je podrazumevani broj, koji se može odabrati manuelno sa liste unetih brojeva za određeni kontakt. Brza pretraga imena po prvom slovu je podržana. Ukupno može da bude 20 ovakvih pretraga za svaki od jezika. Jedanput kada dodirnete unos na ekranu ući ćete u detaljniji pogled odabranog unosa. Ovde ćete videti thumbnail, ukoliko postoji. To može biti slika, fotografija ili video klip. Svaki unos može da ima do pet brojeva telefona različitih tipova (mobilni, u kancelariji, kućni, fax, drugo), jedan od njih će biti glavni broj (po podrazumevanom podešavanju to je prvi uneti broj). Sva polja su fiksirana.

Postoje dve linije za ime i prezime (pretraga se vrši po prvom polju), dok se polja sumiraju kod prikazivanja, ime dolazi prvo. Na primer, Eldar Murtazin će biti prikazano samo ovim redosledom. Dužina svakog polja je 20 karaktera za bilo koji podržani jezik unosa. Jezike možete menjati pri unosu imena.

Svi unosi, bez obzira na jezik, sortirani su pod algoritmom – svi kontakti koji su uneti na engleskom idu prvi a zatim idu oni sa nazivima na lokalnom jeziku. Ovo je veoma pogodan način sortiranja, i poznat iz računarskih programa. Uzimajući u obzir opciju brze promene jezika tokom pretrage (dugim pritiskom tastera "*"), jasno je da unosi načinjeni na različitim jezicima neće pokvariti prijatan rad sa ovim telefonom. Lista ne može da bude sortirana po imenu ili prezimenu.

Ali da se vratimo na informacije koje se unose u kontakte. Nezavisno od brojeva telefona, e-mail adresa (može ih biti više), kratka tekstualna beleška može biti uneta iznad svega ovog. Bilo koji muzički fajl kao i komponovani MP3 može biti odabran kao melodija za kontakt. Po osnovnom podešavanju su obezbeđene tri pozivne grupe sa mogućnošću za kreiranje neograničenog broja dodatnih grupa, odabir personalne melodije i slike za svaku od njih. Zvuk pri dolaznom SMS-u se ne može prilagoditi.

Telefonski imenik ima mogućnost za skladištenje do 1000 kontakta sa svim popunjenim poljima. Čak ukoliko sva polja nisu popunjena, kapacitet se neće povećati, tj. ostaće i dalje 1000. U podešavanjima je moguće podesiti gde bi se po podrazumevanom podešavnju trebali čuvati svi novi brojevi. Takođe postoji i opcija za prebacivanje brojeva sa SIM kartice mada je obrnuti postupak onemogućen. Prema proizvođaču PC je najbolje sredstvo za sinhronizaciju sa modelom F490, naročito MS Outlook. Bilo koji kontakt u formi SMS/MMS, mail poruke ili drugog tekstualnog fajla može brzo biti poslat preko Bluetooth-a na drugi uređaj. Nema problema sa slanjem i unosi telefonskog imenika su prenešeni na drugi uređaj gde su pročitani bez bilo kakvih problema.

Telefonski imenik može da sadrži poslovne kartice, mada njegova struktura kopira sva polja koja postoje u običnim kontaktima telefonskog imenika.

U listi za brzo biranje može postojati osam brojeva, a na ovoj listi se mogu pojaviti i zasebni brojevi povezani sa pojedinačnim kontaktom. Podnaslov odabranog unosa (ali ne za tip broja telefona) je prikazan na tasterima.

Možete kreirati koliko god želite pozivačkih grupa, dodeljujući im po 20 kontakata i prilagođavajući ih melodijom i sličicom.

Kada primate poziv slika ne zauzima ceo ekran već samo deo njega, mada ipak značajnu površinu.

Dnevnik poziva

Svaka od datih lista sadrži do 30 telefonskih brojeva. Postoji i kombinovana lista poslednjih poziva sa odgovarajućim ikonama pored brojeva koje ukazuju na tip poziva. Pritiskanjem navigacionog pada horizontalno možete se na brz način prebacivati sa jedne liste na drugu. U proširenom pogledu za svaki zasebni unos se prikazuje datum i vreme poziva bez specijalne napomene o trajanju poziva. Pozivi sa/na jedan isti broj se sumiraju, tako da broj koji stoji pored poziva označava ukupno trajanje obavljenih razgovora. Ukoliko želite da pristupite podacima trajanja potrebno je da pozovete detaljne informacije željene stavke. Kao i obično, u ovom meniju će biti prikazano ukupno trajanje poziva i njihove cene (naravno ukoliko je ovaj servis omogućen).

Za pojedinačne brojeve možete urediti crnu listu, koja će odbiti sve pozive koji dolaze od tog kontakta.

Iz ovog menija možete takođe da pristupite listi brojeva vaših primljenih/poslatih SMS poruka(dve liste) koje postoje na listi sa kojih su stigle i na koje su poslate poruke kao i sve e-mail adrese koje ste koristili u poslednje vreme.

Slanje poruka

Kao i mnogi drugi proizvođači i Samsung se odrekao veštačkog odvajanja SMS-MMS tipa poruka - počnete da kreirate poruku i onda u zavisnosti od sadržaja ona biva određena kao SMS ili MMS. Meni i dalje zadržava opciju da se prebacite u MMs režim (na primer kada želite da pošaljete samo tekst ali na e-mail adresu, bez pozivanja ugrađenog klijenta za elektronsku poštu).

Memorija telefona može da uskladišti do 1000 poruka istovremeno; telefon podržava EMS standard kompatibilan sa Nokia Smart Messaging-om. T9 mogućnost unosa teksta je omogućena i laka za upotrebu. Kada odaberete prozor za primaoca, možete ili da odaberete telefonski broj iz vaše liste kontakta ili sa liste poziva ili pak grupa. Sve poruke su podešljive, što znači da imate mogućnost da prebacujete određene brojeve na vašu crnu listu, a u tom slučaju sve poruke koje dolaze sa tog broja telefona će biti automatski obrisane. Takođe postoji i mogućnost prebacivanja poruka u bilo koji vaš sopstveni direktorijum. Za e-mail možete ne samo da prebacite nečiju adresu na crnu listu, već i sam neželjeni subjekt.

Ne postoji ograničenje po pitanju veličine dolaznih poruka, dok je veličina odlaznih poruka ograničena na 295Kb. Kao dodatna opcija dostupna sa modelom F490 postoji opcija odbijanja reklamnih poruka i opcija tipa poruka koje će biti primljene. Sve poruke se skladište u opštoj dinamičkoj memoriji, što važi i za e-mail poruke.

Takođe telefon ima i korisnu funkciju za slanje SOS poruka – kada je ova funkcija aktivirana a nađete se u opasnoj situaciji, potrebno je da taster za regulaciju jačine zvuka pritisnete četiri puta i poruka sa tekstom „I am in emergency. Please help me“ će biti poslata na kontakte koje ste ranije odredili, a na sve pozive koji dolaze od tih kontaka telefon automatski odgovara. Primaoci (ne više od njih 5), kao i broj ponavljanja se mogu podesiti manuelno, dok se tekst SOS poruke ne može menjati.

Ugrađeni mail klijent je standardan u svim svojim komponentama – 5 naloga i maksimalno 100 dolaznih poruka; prilozima se takođe može rukovati telefonom, mada takođe postoji nekoliko ograničenja – ne postoji način da primite fajl koji je veći od 500Kb, ili da pošalje fajl koji je veći od 300Kb. Primljeni fajlovi se mogu pregledati preko ugrađenog pretraživača. Model F490 ne podržava HTML u e-mail-ovima, što kvari format u u većini poruka koje primite, pa ponekad čitanje može da bude zaista otežano. Mail klijent koji postoji u Samsung brendiranim telefonima tako zaostaje za rešenjima koja su ugrađena u Nokia ili Sony Ericsson rešenja.

Planer

Memorija telefona može da uskladišti do 100 događaja jednog tipa – sastanak. Postoje i drugi tipovi događaja koji se mogu uneti kao što su godišnjica ili odmor, a maksimalni kapacitet za ove događaje je 100 događaja (2x5) . Lista zadataka modela F490 može da sadrži 20 unosa.

Dan i vreme kao i završno vreme sastanka se prikazuju za svaki unos. Signal koji vas opominje na sastanak kao i njegovo trajanje mogu biti podešeni prema vašim željama; događaji koji se ponavljaju su dostupni za podešavanje (kod njih se podešava vreme ponavljanja kao i vreme isključivanja). Nedeljni i mesečni kalendari su veoma pogodni a svaki od događaja je obeležen svojom posebnom bojom.

Govoreći o nedostacima planera ne mogu da preskočim činjenicu da kada unosite vreme i datum za događaj, krajnje vreme se ne menja, što loše utiče na lakoću korišćenja - ostali proizvođači su ovu opciju uredili tako da se i vreme završetka događaja pomera automatski (po podrazumevanom podešavanju događaj traje jedan sat).

Aplikacije

Diktafon. Možete snimiti nekoliko sati zvučnih beleški u neograničenom broju fajlova. U osnovi ograničenje trajanja snimka je na samom korisniku, ali ipak dužina pojedinačnog snimljenog fajla ne može da pređe 1 čas. Svi fajlovi se skladište u odvojeni direktorijum u memoriji. Snimač je veoma pogodan za snimanje tokom predavanja, konferencija i prezentacija – možemo reći čak da je delimična zamena za digitalni snimač.

Svetsko vreme je prikazano za dva odabrana grada.

Kalkulator deli, množi, oduzima, dodaje i poseduje još nekoliko karakteristika - sasvim dovoljno za kalkulator na mobilnom telefonu.

Sa konvertorom, možete raditi sa različitim jedinicama za merenje kao i sa određenim valutama.

Tajmer i štoperica ne karakteriše zvuk koji vas upozoravaju na proteklo vreme.

Memo – standardne tekstualne beleške.

Igre – F490 se isporučuje sa instaliranom igrom PhotoPuzzle. Ne postoji način da se upload-uju nove igre, barem ne za sada. Proizvođač će izdati specijalni SDK za Java igre napravljene za ovaj specifični model.

WAP

Telefon se isporučuje sa Wap pretraživačem verzije 2.0 (NetFront 3.4), gde nezavisno od JavaScript podrške, skaliranja fontova (tri tipa), SmartFit (pregled u jednoj koloni) i režima prikaza preko celog ekrana (sve kontrole su skrivene), keširanja stranica, postoji jedna nova karakteristika – „miš“ na ekranu. Kao kod modela koji su bazirani na S60 platformi kompanije Nokia i Opera Mini pretraživača i kod ovog pretraživača možete videti strranice sa prikazanim majušnim navigacionim prozorom. Sam pretraživač poseduje dosta dobrih karakteristika i zadovoljiće najveći broj korisnika.

Dok vršite pretraživanje, videćete četiri strelice za četiri pravca kojima se krećete po web stranicama. Mogućnost korišćenja ovog rešenja je pod znakom pitanja – u osnovi pretraživanje nije jača tačka modela F490 uprkos tome što je u njega integrisan veoma pristojan pretraživač.

Alarm časovnik

Telefon je opremljen sa četiri alarm časovnika od kojih se svaki možete podesiti za određeni dan u nedelji. Možete odabrati jednu od 5 melodija, ili prebaciti na mp3 melodije. U podešavnjima je moguće omogućiti automatsko uključivanje pri početku bilo kog događaja.

Menadžer fajlova (My files)

Ovom funkcijom možete da pretražujete sve fajlove kao što su muzika, slike, video i zvuci. Bilo koji upload-ovani fajl se skladišti ovde. Nedostatak ove funkcije je što se ponekad fajlovi ne prikazuju na listi trenutno, već je potrebno da zatvorite aplikaciju i ponovo je otvorite da bi se prenešeni fajl pojavio na listi.

Fajlovi i direktorijumi mogu biti viđeni kako u obliku liste tako u kao thumbnail-ovi. Možete odabrati bilo koliki broj fajlova na listi. Telefon podržava različite tipove sortiranja (po tipu, imenu ili veličini).

Struktura fajlova memorijske kartice je nešto drugačija priča, i njima se može pristupiti preko glavnog menija, gde svaka stavka poseduje opciju "Memory card".

Ono što želim da ovde naglasim je da Java aplikacije ne mogu da budu upload-ovane bežičnim putem ili bilo na koji drugi način, iako Memory sekcija menija tvrdi kako je ova opcija podržana. U teoriji, igre specifično dizajnirane za ovaj telefon se mogu upload-ovati, ali činjenica je da postoje samo dve igre ovakve vrste.

Podešavanja

Uobičejeno ova stavka sadrži standardni set opcija u sebi kao što je zaštita lozinkom odabranih sekcija. Osvetljenje tastature – postoje tri opcije koje su vam na raspolaganju, jedna je noćni režim, kod kojeg će pozadinsko svetlo biti uključeno od 9 uveče do 5 ujutru, a preko dana isključeno. ukoliko razmislite o ovoj opciji doći ćete do zaključka da ona nije ništa više nego prividna zamena za indikator osvetljenja, kojim su opremljeni telefoni kompanije Motorola.

Za model F490 nisu dostupna neka specijalna podešavanja. On se samo isporučuje sa asortimanom pozadinskih slika i mogućnošću da se one menjaju nasumičnim redosledom. Ali možete kreirati nasumične slide-show-ove, primeniti različite efekte i svoj ekran u režimu mirovanja načiniti zanimljivijim.

F490 se isporučuje sa prethodno instaliranim profilima koji omogućavaju korisniku da menja podešavanja trenutno.

Veličina fonta kao i njegova boja i stil se takođe mogu podešavati.

Korisnik takođe može modifikovati snagu vibracije uz pomoić VibeZ-a.

Mobile Tracker – čuva broj telefona i šalje notifikaciju ukoliko je SIM kartica promenjena - ova poruka će sadržati broj SIM kartice koja je upotrebljena na telefonu. Ova sekcija je zaštićena lozinkom tako da sem vas niko drugi ne može da isključi tragača. Ukoliko je kod vašeg uređaja samo jednom zamenjena kartica, specifikovani broj će trenutno primiti jednu poruku i to svaki put kada je nova kartica umetnuta u telefon. Zgodna funkcija koja može dosta pomoći u slučaju da je telefon izgubljen ili ukraden.

MP3-plejer

Tema interfejsa plejera je ključna za izgled modela F490. Tačka u kojoj se linije ukrštaju sadrži taster Play/Stop, povlačenjem horizontalnog bara na desno preskačete na određeno mesto u okviru numere. Vertikalni bar je rezervisan za nivo jačine zvuka. Ovde su dostupna još dva bara i to za pozivanje menija podešavanja (ekvilajzeri, ciklična reprodukcija, ocenjivanje) kao i meni liste pesama. I dok plejer izgleda komplikovan na prvi pogled, posle desetak minuta igranja sa njim shvatićete način na koji radi. Što se tiče ostalog u pitanju je klasičan plejer koji postoji kod najnovijih Samsung brendiranih uređaja. .

Integrisani MP3 plejer, podržava nasumičnu, u nizovima i cikličnu reprodukciju numera. MP3 fajlovi mogu biti upload-ovani na telefon ili direktno preko Bluetooth-a ili preko aplikacije za sinhronizaciju. Ne postoje ograničenja, vezana za tagove i nazive muzičkih fajlova. Korisnik ne mora da brine oko bitrate-a - telefon bez problema radi sa svim dostupnim formatima i podržava WMA, AAC, eAAc i eAAC+.

Naslov numere koja se trenutno reprodukuje se prikazuje kao i broj preostalih numera. U model F490 je ugrađen ekvilajzer, ali ne postoji način da se podesi. Numere se mogu reprodukovati preko stereo slušalica kao i preko zvučnika. Zvuk se može podesiti na 10 nivoa. Takođe korisnik može sam da kreira svoje liste pesama. Plejer može da radi u minimizovanom režimu - u ovom slučaju na ekranu će biti prikazan naslov trenutne numere kao i muzičke kontrole, što je prilično dobro.

Plejer poseduje sledeće filtere kada je u pitanju reprodukcija: sve numere, nedavno reprodukovano, najpopularnije, po izvođaču, albumu, žanru i kompozitoru. F490 takođe poseduje i podršku za Album Arts.

Govoreći o novim opcijama, plejer je dobio sistem ocenjivanja, koji vam omogućava da svakoj numeri dodelite od jedne do pet zvezdica. Proizvođač je vodio računa da integracija sa Windows Media Player-om, bude veća nego ikada ranije; menadžer takođe poseduje sistem ocenjivanja.

Slušalice koje se isporučuju u paketu sa telefonom imaju priključak za povezivanje sa sopstvenim slušalicama, i obezbeđuju solidan zvučni doživljaj. Generalno govoreći, ukoliko posmatrate Samsung F330 kao muzičko rešenje, on je u nivou sa modelima Sony Ericsson Walkman opsega, obzirom da korisniku omogućava pokretanje i minimizovanje plejera jednim dodirom. Dok se telefon nalazi na ekranu mirovanja a pri uključenom i minimizovanom muzičkom plejeru, videćete njegove kontrole i naziv trenutno reprodukovane numere.

Dok se reprodukcija izvodi preko zvučnika, zvuk koji isporučuje F490 je donekle iskrivljen i nedostaje mu snaga, mada zvuk i dalje nije preterano prigušen.

Kvalitet koji F490 isporučuje kada je u pitanju muzika i sa prilagodljivim slušalicama je dosta dobar, iako u nekim segmentima je iza Samsung brendiranih rešenja – nema nikave osnove da se F490 smatra muzičkim rešenjem iako poseduje 3.5mm audio priključak.

Gledanje video sadržaja modelom F490

Nekoliko reči o tome kako se F490 ponaša na video frontu – zahvaljujući svom wide ekranu on pruža prilično pristojan doživljaj. Telefon podržava mpeg4, H.263 i H.264, što omogućava kopiranje filmova na memorijsku karticu. Maksimalna veličina fajla je u suštini neograničena, a prilikom testiranja sa fajlovima veličine 600-700 Mb koje smo isprobavali nismo imali nikakvih problema.

Ali jedan od najvećih nedostataka ovde je svakako jedna i od najboljih stvari koje postoje kod modela F490 – ekran. Zvuči čudno, zar ne? Međutim, ukoliko je vaš video veličine 240x320 piksela, on neće zauzeti ceo ekran, jer telefon ne može da postavi sliku u veličinu ekrana već ćete sa svih strana imati crne trake. Iz ovog razloga filmovi neće dobro izgledati na ekranu ovog modela. Moguće je izvršiti optimizaciju za više rezolucije, ali cena za ovo su povremena zamrzavanja i blokiranja slike. F490 je kontradiktorno rešenje koje ima sve uslove da postane pravo video rešenje, ali nivo implementacije nije dovoljno dobar da bi uređaj mogao da ponese ovakvu kategorizaciju.

Picsel Viewer

Picsel Viewerje aplikacija koja otvara MS Office fajlove (na primer MS Word, Excell, PowerPoint), Adobe Acrobat (PDF), grafičke i video formate na telefonu. Jedna od prednosti ove tehnologije je što recimo za otvaranje PDF fajla veličine 20MB potrebno je samo nekoliko sekundi. Isto tako brzo skroluje strane, skalira ih, rotira. Nema mogućnosti editovanja, već samo pregleda, mada i to je dovoljno, naročito kada se ima u vidu da se sa mobilnim telefonom nećete baš mnogo baviti editovanjem.

Konkurencija

Po pitanju kategorizacije i specifikacija jedini direktan rival modelu Samsung F490 je LG KU990. Prethodno smo pomenuli da je Samsung Armani direktan odgovor ove kompanije na pojavu modela LG Prada (LE850), što znači da je Samsung preuzeo ulogu pratioca što je vrlo neobično za ovu kompaniju. Kompanija je ušla na ovaj segment tržišta mnogo kasnije i često sa rešenjima koja kopiraju konkurenciju i koja su donekle slabija. Međutim, na mnogim tržištima brend Samsung ima veliku vrednost, tako da ovo nema veliki značaj.

Sada ćemo pogledati poređđenje modela Samsung F490 i LG KU990 po pitanju specifikacija:

  Samsung F490 LG KU990
Veličina, težina (mm, g) 115x53.5x11.8, 102 103.5x54.4x14.8, 112
Ekran 3.2', 240x432 piksela, TFT, 262.144, osetljiv na dodir 3', 400x240 piksela, TFT, 262.144, osetljiv na dodir
Kamera 5 MP,bez auto fokusa 5 MP,bez auto fokusa
FM radio Ne Da
MP3 plejer Da Da, plus daljinski u prodajnom pakovanju
microSD može zamena bez isključenja Slot smešten ispod baterije
Profili Da Da
Pretraživač Napredni, Feature pack Osnovna funkcionalnost, izgleda osrednje

I dok je kada su u pitanju modeli Samsung Armani i LG Prada problem bio izbor preferenci brenda pre nego karakteristike telefona, ovde je slučaj potpuno drugačiji. Imajući u vidu da LG KU990 i F490 imaju približno iste cene, LG-jev model izgleda kao pobednik imajući u vidu njegovu superiorniju kameru, FM radio kao i nešto bolje standardne aplikacije. Pored toga, njegovim ekranom se može rukovati korišćenjem prsta ili olovke, što je sledeći korak kada je u pitanju razvoj moćnih ekrana osetljivih na dodir.

Kao ravnoteža, dok KU990 i F490 su slični po pitanju ergonomije kao i osećaja korišćenja, a uzimajući u obzir cenu i funkcionalnost izbor koji treba napraviti gotovo da uopšte nije težak. LG-jev telefon je bolje rešenje od konkurenta gotovo u svakom detalju.

Na početku ovog testa smo naglasili da Apple iPhone koristi drugačiju filozofiju, koja ne dozovljava direktno poređenje sa modelom Samsung. Međutim, imajući u vidu sličnu cenu po kojoj se prodaju ovi modeli na pojedinimin tržištima iPhone bi mogao da bude alternativa modelima Samsung F490 i LG KU990. Dobra stvaru vezi iPhone-a je to što je zaista opremljen različitim karakteristikama kada je u pitanju multimedija, naročito video i muzika, plus što ima privlačan interfejsa, dok je nedostatak iPhone-a to što ne ispručuje standardne karakteristike telefona kao što su pozivi ili SMS. Samsung-ov izdanak, a da budemo iskreni i LG-jev model su potpuno nadigrani iPhone-om. Prema tome, iako su ova tri modela potpuno različiti možemo da preporučimo da se ipak odlučite za Apple iPhone kao razuman izbor za gotovo isti novac. Na početku ovog testa smo naglasili da Apple iPhone koristi drugačiju filozofiju, koja ne dozovljava direktno poređenje sa modelom Samsung. Međutim, imajući u vidu sličnu cenu po kojoj se prodaju ovi modeli na pojedinimin tržištima iPhone bi mogao da bude alternativa modelima Samsung F490 i LG KU990. Dobra stvaru vezi iPhone-a je to što je zaista opremljen različitim karakteristikama kada je u pitanju multimedija, naročito video i muzika, plus što ima privlačan interfejsa, dok je nedostatak iPhone-a to što ne ispručuje standardne karakteristike telefona kao što su pozivi ili SMS. Samsung-ov izdanak, a da budemo iskreni i LG-jev model su potpuno nadigrani iPhone-om. Prema tome, iako su ova tri modela potpuno različiti možemo da preporučimo da se ipak odlučite za Apple iPhone kao razuman izbor za gotovo isti novac.

Utisci

Kvalitet prijema nam sa modelom F490 nikada nije predstavljao problem. U rangu je sa ostalim proizvodima iste klase. Melodije zvona imaju prosečnu jačinu ili su tek neznantno niže od toga – nije nam se često dešavalo da propustimo pzov. Po pitanju jačine vibracije ovo rešenje isporučuje prilično umerenu jačinu, koja je u liniji sa ostalim Samsung brendiranim ponudama.

Kao što smo na početku rekli, F490 predstavlja pokušaj kompanije da predstavi telefon osetljiv na dodir koji će ljudi kupovati impulsivno. U pitanju je dobar, ali ne savršen model. Rešenja poput ovoga ne mogu da budu široko popularna, jer ciljaju samo na određenu grupu korisnika. F490 će na tržištu imati pristojnu prodaju ali daleko od toga da će postati model sa najboljom prodajom. Imajući u vidu da će konkurente imati u modelu LG KU990 i čak i Apple iPhone-u ovaj model neće moći da na tržištu prikaže svoj puni potencijal. Prema tome, ovaj telefon bi trebalo sagledati kao jedan od prvih Croix OS baziranih telefona, mada sa sigurnošću možemo da potvrdimo da će buduća rešenja bazirana na ovom pristupu biti znatno interesantnija.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025