
Kompletan test Alcatel 715

Alcatel 715 je prvi put predstavljen na CeBIT sajmu. Proizvođač je probao da uključi sve funkcije koje bi bile korisne korisniku. Pogledajmo da li je pokušaj bio uspešan.
Telefon je na raspolaganju u 4 boje: polirano zlatna, pacifik plava, ugalj crna i titanium siva. Samo deo telefona se može zameniti, okvir oko telefona i stranice ostaju srebrni dok je poklopac sa zadnje strane napravljen od crne plastike.
Telefon je duguljastog, kvadratnog oblika sa zakošenom ivicom. Nije veliki i dobro leži u šaci, iako su mu dimenzije 116 x 43 x 20 mm i masa 88 grama. Aparat se izdvaja po svom velikom ekranu rezolucije 100 x 150 piksela. Može se porediti sa Panasonic GD95 modelom po ovom parametru. Ekran može da prikaže do 10 linija teksta plus naslovnu liniju i liniju sa ikonama. U praksi videćete samo 8 linija teksta pošto su sve naslovne linije široke i ukrašene. U svakom slučaju, 8 linija je sasvim dovoljno. Možete i povećati veličinu slova (na raspolaganju su Vam velika i standardna veličina).


Ekran ima tamno plavo pozadinsko osvetljenje. Plastika koja pokriva ekran se presijava, verovatno zbog velikog ekrana i zbog samog oblika. Naravno, ovo ne utiče na rad telefona, to je samo manji nedostatak. Slika na ekranu se rotira za 90 stepeni kada igrate igre (ali ne i za sve aplikacije). Prikaz na ekranu je lakše gledati u takvoj poziciji.

Možete postaviti bilo koju od 16 animiranih slika ili samo statičnu sliku (46 slika Vam je na raspolaganju) kao pozadinu na ekranu. Meni se najviše svidela slika na kojoj ovca preskače ogradu. Možete podesiti i koja će se animacija prikazivati dok uključujete/isključujete telefon.




Tastatura je napravljena od plastike i nalazi se odmah ispod ekrana. Tasteri se teško pritiskaju zato što su previsoki. Osim toga nalaze se veoma blizu jedan drugom što može praviti probleme. Možete koristiti i 4-smerni navigacioni taster, tj. džojstik, koji reaguje i na pritisak (slično kao OK taster). Posle malo prakse veoma brzo ćete se navići na navigaciju pa nećete uopšte praviti greške, mada pritiskanje džojstika zahteva najviše vežbe (morate pažljivo pozicionirati palac). U celini, nije mi se svidela tastatura i nisam mogao da se setim da su iste probleme pravile i tastature ostalih telefona.
Programabilni taster se nalazi na levom boku. Možete ga asocirati sa bilo kojom akcijom ili ga iskoristiti za 2 stavke u meniju (jedna će se pokrenuti ako kratko pritisnete taster, druga ako zadržite pritisak).
Infracrveni port i kaiš se nalaze sa gornje sa gornje strane. Priključak za slušalice i priključak za punjač se nalaze na desnom boku telefona. Ovakvo pozicioniranje priključaka je slično ostalim Alcatel telefonima.
Sa zadnje strane se nalazi priključak za eksternu antenu koji je pokriven čepom. Nije pričvršćen tako da ga možete lako izgubiti. Kod čepića za kabl je sasvim druga priča, pošto je on povezan vezicom za telefon. Da bi se dobilo na prostoru ovaj priključak je malo spušten.


Kada otvorite poklopac sa zadnje strane videćete ležište za SIM karticu; povlačenjem crvene polugice oslobađate karticu.

Litijum-polimer baterija, koja se nalazi ispod poklopca sa zadnje strane, je kapaciteta 720 mAh. Prema podacima proizvođača može obezbediti da telefon radi do 260 sati u mirovanju i do 6.5 sati ako se koristi za razgovore. U praksi telefon je radio 5 dana u toku je 40 minuta korišćen za razgovore i 25 minuta za korišćenje ostalih aplikacija. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni je oko 2.5 sata.
Meni
Pritiskom na džojstik možete ući i glavni meni. Možete se kretati kroz meni koristeći džojstik, nije omogućena brza navigacija pomoću brojeva. Delimično je zamenjena programabilnim tasterom, ali možete mu dodeliti samo dve funkcije. Da bi se vratili na prethodni nivo morate da pritisnete taster C. Kao i uvek, glavni meni može biti prikazan na dva načina: bilo kao ikone sa tekstom ili samo ikone.


Imenik. Jača strana imenika je da možete kreirati do 13 grupa u memoriji telefona. Podrazumevane su 4 grupe: brojevi sa SIM kartice, opšti brojevi, privatni brojevi, brojevi saradnika. Svakoj od grupa možete dodeliti posebnu melodiju.



Možete uneti skoro sve informacije o osobi u imenk: ime, prezime, kompaniju, posao, do 7 brojeva telefona, 2 e-mail adrese, poštansku adresu (5 polja) i belešku. Imate na raspolaganju i 4 polja za privatne informacije. Možete se kretati kroz meni koristeći džojstik. Ako nemate podatke za neka polja, možete ih ostaviti praznim; međutim, kada pregledate kontakte, biće prikazana sva polja, nažalost ne možete podesiti broj polja koja će se prikazivati.
Da bi videli kontakte koji pripadaju jednoj grupi, morate prvo kliknuti na nekoliko stavki pošto se informacije nalaze u raznim sekcijama. Ideja koju su inženjeri sproveli je sledeća: ako označite unos u listi imena, prikazaće Vam se informacije o tom kontaktu poput brojeva telefona i drugih informacija. U praksi veoma je teško uraditi tako nešto pošto će se unosi prikazivati veoma brzo pa nećete moći da zapamtite bilo šta i moraćete da uđete u meni da bi polako pogledali informacije.
Svakom od kontakata možete dodeliti jednu od postojećih slika koja će biti prikazana u toku dolazećeg poziva. Tada je na ekranu prikazana i ikona za tip broja telefona.
U telefonu postoji pozivanje glasom (za najviše 20 brojeva telefona), koje možete podesiti za bilo koji broj telefona iz memorije aparata. Takođe, možete dodeliti i glasovne komande za stavke iz menija (za najviše 20 stavki).
Poruke. Telefon podržava EMS standard, pa tako možete koristiti animacije, grafiku i zvuk da bi ste obogatili poruke. U telefonu se nalazi i zanimljiv komplet smajlija.
Možete razmenjivati i obične i produžene poruke (sastoje se od nekoliko kratkih). U telefonu postoji predviđanje unetog teksta - T9 (samo za Engleski jezik). Dok čitate poruku možete rotirati ekran za 90 stepeni, što je ponekad zgodnije. Što se šablona tiče i njih možete sami praviti.



Dnevnik. Kalendar možete pregledati po danima, sedmicama i mesecima. Nedostatak je što morate pogledati kalendar po nedeljama da bi ste došli do stavke koja vas interesuje, pošto ne postoji drugi način. Ovo je veoma iritirajuće, pogotovo ako morate da pogledati stavke iz prošle godine.
U telefonu postoji To-Do lista u kojoj možete postaviti podsetnike za bilo koji unos.




Moja podešavanja. Ovde možete personalizovati telefon, npr. možete izabrati pozadinu za ekran koju želite (animaciju ili običnu sličicu). Imate na raspolaganju veliki izbor slika, neke su veoma lepe.
Ovde se nalaze program za manipulaciju slikama i kompozer melosija. Alcatel 715 ima više od 38 16-glasovnih polifonih melodija.


Stavka Učitani podaci, tj. Loaded data, se nalazi u ovom podmeniju. Ovde su fajlovi sortirani po kategorijama. Telefon ima dinamički deljenu memoriju, podrazumevani slobodni prosto je 530 KB. Što više informacija dodate, manje slobodnog prostora Vam je na raspolaganju.
Alati. U ovom meniju se nalaze kalkulator, konverter valuta i alarm. Možete podesiti tip alarma (jednokratni ili svakodnevni) kao i odrediti koliko dugo će zvoniti.
Stavka sat, odnosno clock, služi da bi ste podesili lokalno vreme, drugu vremensku zonu i da pogledate koliko je trenutno sati u većim svetskim gradovima (stavka World time). Tu se nalazi i svetska mapa da bi ste lakše našli traženi grad.
Diktafon. Kao i uvek, ograničeni ste ostatkom memorijskog prostora. Možete sačuvati oko 2 minuta zvučnog zapisa, ali ne u više od 4 snimka. Diktafon može da radi i kada razgovarate.

Ovde se nalaze i podešavanja za GPRS i WAP pretraživač.
SyncML se nalazi u meniju Sinhronizacija, odnosno Synchronization. Pomoću te stavke možete ne samo razmenjivati podatke (dnevnik, to-do lista, kontakti) sa ostalim uređajima već ih možete i osvežavati sa servera koji se nalazi u kompaniji, što je veoma zgodno.
Igre. U Alcatel 715 telefonu postoje tri igre: Killer Expo, Run Run Run i Botwar. Sve igre su veoma jednostavne. Prikazane su preko celog ekrana, mada nije baš ugodno pošto morate da okrenete telefon za 90 stepeni, u takozvani Landscape način rada. Kada ih igrate primetićete da nije zgodno držati telefon sa obe šake, ali ni ako ga držite jednom šakom. Igru Botwar možete igrati sa ostalima koji imaju isti model telefona.


Događaji. Ovde se nalaze veze ka primljenim fajlovima, porukama, beleškama, itd. Ne morate da ulazite u posebne menije već ih možete sve brzo pregledati u jednom meniju.
U standardnom paketu se nalaze i CD sa programima kao i kabl za povezivanje sa PC računarom (koristi RS232 priključak).



Na raspolaganju su Vam tri aplikacije:
Intellisync za Alcatel 715 - pomoću ovog programa sinhronizujete podatke između PC računara i telefona. Možete izabrati sa kojim programima će se razmenjivati podaci. Ponekad ovo nije zgodno, na primer moj omiljeni program za rad sa e-mail porukama (The Bat!) se nije našao na listi, iako je bio na listi PDA uređaja.

Mobile Phone Tools Vam omogućava da šaljete faks poruke, pišete SMS poruke na PC računaru, pregledate imenik, kreirate e-mail poruke i podesite GPRS. Kada se pogleda malo bolje, aplikacija Intellysinc Vam i nije potrebna ako koristite ovaj program. Možete čak i pozvati broj nekoga iz imenika sa PC računara. Naravno, tada ćete koristiti slušalicu sa mikrofonom za razgovor. Kao dodatna mogućnost, koristeći ovu aplikaciju možete podesiti pozadinu na ekrane.



Content manager aplikacija omogućava izradu logotipa, pozadina za ekran, kompnovanje melodija i njihovo postavljanje u memoriju telefona. Možete koristiti već postojeću bazu fajlova. Ovo je jedan od najboljih programa u svojoj klasi, sve je razumljivo. Možete koristiti već postojeće fajlove da bi uvezli melodije.


Utisci
Alcatel 715 ima odličan kvalitet zvuka. Jačina zvuka je više nego dovoljna; bez problema ćete koristite slušalicu sa mikrofonom ako ste unutar neke prostorije, dok ako se nalazite napolju nećete ništa čuti. Ova funkcija takođe loše radi ako je telefon prikačen kablom za PC računar. Jačina zvuka polifonih melodija je prosečna, pa nećete uvek čuti telefon kada zvoni. Vibracija je slaba.
Prednosti ovog telefona su veliki ekran i dobra autonomija. Nedostaci su neugodna tastatura, komplikovana organizacija menija i nemogućnost da koristi Landscape način rada dok igrate igre (ne možete držati telefon jednom šakom). Telefon Vas neće obavestiti o propuštenim pozivima što je veliki nedostatak (Događaji ne funkcionišu kako bi trebalo). Lako se možete navići na džojstik ali morate veoma precizno da birate stavke, ako malo pogrešite može se desiti da izaberete pogrešnu stavku. Džojstik morate ponekad pritisnuti nekoliko puta da komanda bila prihvaćena.
Softver koji se nalzi u standardnom paketu je izvrstan. Šteta je što kabl koristi RS232 priključak a ne USB.
Veoma je teško dati ocenu ovom telefonu. Po mom mišljenju utisak je više negativan. Telefon ima mnogo mogućnosti ali ih ne možete lako koristiti, postoje manji nedostaci koji kvare sve. Telefon ima i nedorađen softver i nedorađene tehničke karakteristike.