
Kompletan test Alcatel 525
Neke kompaniju produžuju životni vek svojih modela tako što ih naprave jednostavnim i relativno jeftinim. Ostale kompanije izaberu drugi način i u stare modele ubace nove funkcije, kao na primer kolor ekran, što značajno izmeni sam telefon. Kompanija Alcatel je izabrala drugi način i predstavila Alcatel 525. Nemojte odmah pomisliti da ovaj model ima kolor ekran. Razlikuje se od Alcatel 511/512 modela u drugim stvarima.

Alcatel 525 je telefon namenjen prosečnom kupcu; ovo je naslednik Alcatel 512 modela. Dizajn telefona i njegova konstrukcija su slični starom telefonu. Jedina razlika je u promenljivim maskama. Ovu tehnologiju je Alcatel prvi put upotrebio kod modela 311/310 i sada je možemo videti u novom telefonu. Alcatel je odbio da koristi aluminijum za maske, pa je time smanjena cena proizvodnje telefona i kao rezultat toga u standardnom paketu se nalaze tri maske. Po pravilu, jedna je svetla, dok preostale dve imaju pastelne prelive. Te dve dodatne maske su iste boje kao i treća što je mali nedostatak.


Dva priključka (za punjač i za slušalice) se nalaze na levom boku telefona. Konstrukcija telefona je takva da on liči na Alcatel 512 model. Dimenzije telefona koje iznose 98 x 42 x 12 mm i masa od 75 grama to potvrđuju.

Poklopac sa zadnje strane zatvara deo sa baterijom. Telefon je opremljen litijum-jonskom baterijom kapaciteta 600 mAh. Tu nije bilo iznenađenja: autonomija telefona je slična Alcatel 511/512 modelima. Sa druge strane, korišćenje GPRS-a je moglo da dovede do povećanje potrošnje energije ali se to nije desilo. Telefon je radio 3 dana u našem testu, od kojih je 15-20 minuta potrošeno na razgovore i na minimalnu upotrebu ostalih aplikacija.

Meni
Dok je u mirovanju na ekranu telefona su prikazani razni indikatori: vreme, datum, logo operatera, jačina signala, status baterije (3 stanja) i grafički skrinsejver ako je aktiviran. Da bi ušli u meni morate pritisnuti navigacioni taster; ako ga pomerite na gore, otvorićete Poruke, dok ćete pritiskom navigacionog tastera na dole otvoriti Imenik. Alcatel 525 ima isto plavo pozadinsko osvetljenje kao Alcatel 512. Nije omogućena brza navigacija pomoću brojeva.


Imenik. U imeniku možete sačuvati do 250 kontakata. Svakom kontaktu možete dodeliti do 3 broja telefona (kancelarija, mobilni i kućni). Da bi pozvali nekog iz imenika morate da pritisnete taster za pozivanje i zatim da izaberete odgovarajući broj telefona. Za 50 brojeva telefona možete podesiti biranje glasom. Sve kontakte možete raspodeliti u 3 kategorije: poslovni, privatni i ostali. Možete izabrati i da ne raspodelite kontakt u neku od grupa. Ipak, zapamtite da melodije možete dodeliti samo grupama a ne i svakom kontaktu posebno.
Poruke. Obnovljeni su kompleti standardnih smajlija i slika. Ove slike možete postaviti i kao skrinsejvere. Postoji nekoliko šablona za SMS poruke. Telefon podržava EMS standard i mogućnost slanja SMS poruka jednoj grupi kontakata.








WAP. Glavne razlike softvera ovog telefona u odnosu na prethodni koji je korišćen kod modela 512 je GPRS (3+1). GPRS možete koristiti da bi pregledali WAP stranice; tako jedino možete doći do novih podataka pošto ne postoji kabl za prenos podataka za ovaj telefon. Oba modela, i 512 i 525, koriste 1.2.1 verziju WAP pretraživača (ne 1.1), mada to ne znači ništa većini korisnika.
Melodije. Telefon ima 32 melodije; možete komponovati 2 svoje melodije. Takođe ih možete snimiti preko mikrofona telefona. Iako su melodije polifone, ne zvuče toliko dobro. Zvuk je glasan, sasvim je dovoljan da čujete telefon kako zvoni čak i na bučnim mestima. Možete izabrati nekoliko načina na koje će Vas telefon obavestiti o pozivu: melodija, vibracija ili kombinovano (prvo vibracija, pa zatim sledi melodija).
Organajzer.Možete snimiti do 2 minuta (ne više od 20 zapisa) zvučnih zapisa u memoriji telefona. Svaki zapis možete preslušavati, obrisati i preimenovati.

Telefon ima i alarm, koji može da se aktivira iako je telefon isključen, što važi i za podsetnike. Alarm je veoma jednostavan - može da se aktivira samo u određeno vreme. Bilo koju melodiju možete iskoristiti za alarm, podsetnik za rođendan (možete podesiti za 5 osoba) i sastanke (ne više od 5 sastanaka). Za sastanke možete podesiti da li će se ponavljati (dnevno ili u određenim danima u nedelji).


Telefon ima kalkulator, konverter valuta i 3 igre. Sve igre imaju puno grafike i liče na prve igre za PC računare. Na primer, Killer Exp je klasična arkada u kojoj upravljate svemirskim brodom i pucate na sve što naletite. U igri Run Run trčite kroz lavirint i skupljate razne stvari.




Utisci
Možemo da ponovimo sve zaključke do kojih smo došli posle testiranja Alcatel 511 modela, pošto oba telefona koriste istu platformu. Kvalitet prijema signala je standardan; telefon nema nekih posebnih prednosti koje bi trebalo pomeunti. Ovaj telefon je tipični predstavnik telefona namenjenog prosečnom kupcu.
Autonomija telefona je 3 dana. Sada jeftini telefon nudi 4-5 dana rada. Telefon može raditi sa slušalicama i mikrofonom što je jedna od vrlina Alcatel 525 modela. Vibracija je prosečne jačine. Telefon ima krut džojstik. Ponekad može da iritira pošto morate da ponovite svoju akciju par puta pre nego što izaberete ono što ste hteli.
Nedostaci modela 525 su isti kao kod modela 511. Nije preporučljivo da ispuštate telefon, pošto ćete u većini slučajeva morati da ga nosite u servis.
Alcatel 511, 512 i 525 modeli su slični po dizajnu. Ako se razmišljate između modela 511, 512 i 525, bolji izbor predstavljaju poslednja dva modela. Ako Vam je potreban telefon osrednjih karakteristika, onda ovaj telefon nije za Vas. Treba samo malo potražiti pošto se na tržišti nalazi puno modela namenjenih prosečnom kupcu; Alcatel 525 je samo zastareli aparat.