
Kompletan test Motorola T720

Ovo je prvi Motorola telefon sa kolor ekranom. Kada se pojavio ovaj telefon je izazvao pažnju i dosta se pričalo o njemu. Ovo je u stvari modni telefon, što dokazuje odsustvo mnogih funkcija za poslovne korisnike. Telefon je veoma kontraverzan što je izazvalo dosta diskusija. Što se nas tiče, ovo je tranzicioni model, pošto se uskoro posle njega pojavila bolja verzija, itd.
Motorola T720 je na raspolaganju u nekoliko boja, ali se uglavnom nalazi srebrna varijanta. Dizajn telefona nije tipičan za Motorola telefone. Inžinjeri su odustali od zaobljenih oblika i konstruisali su telefon koji ima prave uglove, lepo izgleda i ističe se svojim dizajnom. Motorola je prvi put stavila novu antenu. Zahvaljujući njegovim dimenzijama telefon možete nositi i u džepu pantalona. Dimenzije telefona su 90 x 47.5 x 21 mm i masa mu je 101 gram. Indikator statusa se nalazi pored antene.


Kada je telefon zatvoren, vidi se spoljašnji ekran koji može da prikaže jednu liniju teksta i jednu liniju sa ikonama. Rezolucija ekrana je 96 x 32 piksela i ima pastelno plavo pozadinsko osvetljenje. Na desnom boku telefona nalazi se taster za diktafon. Sa ovim tasterom možete aktivirati i pozivanje glasom. Dva tastera za kontrolu jačine zvuka se nalaze na desnom boku telefona i sa te strane se nalazi priključak za slušalice. Pritiskom na taster za stišavanje u možete isključiti zvono i vibraciju u toku dolaznog poziva. Sa donje strane telefona nalazi se sistemski priključak. Horizontalni prorez je u stvari prorez za zvučnik, što je veoma originalno rešenje. Zvonjava telefona se uopšte ne bi čula pošto se zvučnik nalazi "unutar" telefona kada je on zatvoren. Ova rupa je neophodna i da bi mogli da skinete masku telefona koju možete menjati. Možete menjati i zadnji deo telefona koji pokriva bateriju. Za skidanje maske potreban je mali napor.



Ako zatreba, telefon možete otvoriti i jednom šakom, ali je lakše to uraditi sa obe. Glavni ekran telefona je kolor i urađen je u STN tehnologiji. Može da prikaže do 4096 boja u rezoluciji 120 x 160 piksela. Zbog visoke rezolucije na ekranu može biti prikazano do 8 linija teksta, linija sa oznakama programabilnih tastera i statusna linija sa ikonama. Kvalitet prikaza nije loš, ali postoje određeni nedostaci koji su standardni za ovakav tip ekrana. Informacije skoro da se ne mogu pročitati bez pozadinskog osvetljenja, a takođe je nemoguće pročitati bilo šta sa ekrana kada se telefon nađe na suncu. Naravno, ovo je nadoknađeno spoljašnjim ekranom, koji prikazuje sve informacije u toku dolaznog poziva. Što se mene tiče, mislim da su STN ekrani bolje odrađeni u telefonima drugih proizvođača, pošto su tamo informacije čitljive i bez pozadinskog osvetljenja.
Tastatura se nalazi u donjem delu telefona. Napravljena je od plastike, tasteri su prijatni na dodir. Funkcijski taster su dobro pozicionirani, tako da je tastatura ostavila pozitivne utiske. Programabilni tasteri se nalaze ispod ekrana i uprkos maloj veličini ugodni su za rad. Navigacioni taster možete pomeriti u 4 smera, ne možete ga pritisnuti. Pozadinsko osvetljenje tastature je plave boje i svi tasteri se dobro vide u raznim uslovima osvetljenja.
Sa zadnje strane telefona nalazi se poklopac koji zaklapa bateriju, ima malo horizontalno pomeranje i može se desiti da ogrebete šaku ponekad a ne obratite pažnju na to. Motorola T720 se "ističe" autonomijom pošto ima Li-Ion bateriju kapaciteta samo 550 mAh. Prema podacima proizvođača telefona može raditi do 165 sati u mirovanju i do 165 minuta ako se koristi za razgovore. Naš test je pokazao telefon sa tom baterijom može raditi samo jedan dan i to ako koristi za razgovore 20 minuta i 15-20 minuta za ostale funkcije. Čak i ako smanjite vreme razgovora i vreme za upotrebu ostalih funkcija, radno vreme će se povećati na samo jedan i po dan, čak ni na dva. Prava je šteta što za ovaj telefon ne postoji baterija većeg kapaciteta, pošto u telefonu jednostavno ne postoji prostor za takvu bateriju. Jedini telefon kojeg samo mogao da se setim a da ima tako kratku autonomiju je Samsung A400.
Vreme potrebno da se telefon u potpunosti napuni iznosi oko 2.5 sata. U ovom telefonu se koristi novi sistem punjenja baterije. Uprkos tome što je priključak isti kao kod starijih modela, ne preporučujem Vam da ih upotrebljavate. U našem slučaju telefon nije prikazivao da se baterija puni kada smo ga priključili na stariji punjač.
Meni
Čak i posle prvog uključivanja shvatićete da je interfejs Motorola T720 modela značajno unapređen. Kada je telefon u mirovanju na ekranu su prikazani status baterije, vreme, datum i analogni sat. Četiri ikone koje su asocirane sa navigacionim tasterom su prikazane na sredini. Možete podesiti da sa njima pristupate funkcijama koje najviše koristite. Jedan pritisak na taster i naćićete se u željenom meniju. Možete promeniti i funkcije programabilnih tastera, čije se oznake nalaze u dnu ekrana.



Pritiskom na centralni Meni taster naćićete se u glavnom meniju. Stavke u meniju mogu biti prikazane kao lista ili kao ikone. U ovom telefonu ne možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva, ali možete podesiti skraćenice za određene stavke. Možete podesiti u komandovanje glasom. Kao skraćenicu možete namestiti i adresu WAP stranice.
Glavni meni možete preurediti kako želite: na primer, možete pomeriti stavke koje najviše koristite na početak liste. Što se tiče loših strana menija one su sledeće: kretanje kroz menije je usporeno što se može objasniti time da je telefon zasnovan na staroj platformi i da telefon nema dovoljno procesorske snage.
Imenik. Struktura imenika podseća na Motorola modele V60i, V66i. Možete sačuvati do 1000 kontakata sa brojevima telefona i e-mail adresama. Jednom kontaktu možete dodeliti samo jedan broj telefona iako dok unosite podatke može izgledati da možete dodati više informacija. Možete podesiti lokaciju broja telefona i tako omogućiti brzo pozivanje (pritisnete # pa cifru i tako pozvati broj koji se nalazi na toj lokaciji). Problem je što će telefon pokušati da pozove broj telefona iako je samo ukucana e-mail adresa i ne postoji upozorenje za tako nešto. Telefon podržava pozivanje glasom (možete podesiti za najviše 20 brojeva telefona) što funkcioniše bez problema.


Možete izabrati da se u imeniku prikazuju samo brojevi telefona i pretraživati kontakte po prvom slovu. U ovom telefonu ne možete koristiti grupe.
Poruke. U memoriji telefona možete sačuvati do 20 poruka, podržan je i EMS standard (verzija 5). EMS porukama možete dodati zvukove (možete birati između 10 zvučnih fajlova), animirane (15 animacija Vam je na raspolaganju) i statične slike (8 slika). Interesantno je da u ovom telefonu postoji POP3 e-mail program. Za poruke možete napraviti svoje šablone.
Media Centar. Preko ovog menija možete pregledati slike i komponovati i menjati melodije. Sem slika za EMS poruke slike možete koristiti i kao pozadine za ekran. Kvalitet slika je zadovoljavajuć, mada postoji moire efekat i prikaz boja nije tako dobar.


Melodije nisu prikazane u notnom sistemu, već kao brojevi. Možete sačuvati do 32 melodije i razmenjivati ih preko EMS poruka.
Rokovnik. U rokovniku možete sačuvati do 500 podsetnika. U ovom meniju se nalazi i alarm koji možete podesiti da se aktivira jednokratno ili da se ponavlja po danima. Možete podesiti da se alarm aktivira i određenog dana u mesecu ili određenog datuma. Videli smo i bolje organizovane alarme.





U kalendaru možete pregledati unose po sedmicama. Sedmice menjate uz pomoć navigacionog tastera, ali po jednom danu ne možete da se krećete po satima. Kao rezultat toga, limitirani ste na 12 sati po danu (toliko može biti prikazano na ekranu), možete podesiti kada Vam "počinje" dan, ali to onda podešavate za ceo kalendar, što je nezgodno. Jednostavan primer: imam sastanak, na primer, u 9 sati, pa zatim ručak u 12 kod kuće i poslovnu večeru u 21h. Uneću podatke o sva tri sastanka u rokovnik, ali ću samo dva moći da vidim odjednom, što je nezgodno. Još jedan nedostatak je da događaj može trajati samo pola sata, sat, dva sata, itd. Kao što sam naučio, sastanci često traju 1.5 sat ili 2.5 sata, ali je u rokovnik ovog telefona nemoguće uneti takve podatke.
Ovakav nedostatak nedeljnog pregleda kalendara nije toliko veliki pošto možete pregledati kalendar i po danima, pa će onda biti prikazani svi unosi. Za određene događaje možete podesiti zvučne podsetnike, ali on će Vas podsetiti samo pred događaj, a ne na vreme koje ste podesili. Kalendar ne možete pregledati po mesecima.
Kalkulator. Ovo jedna od stavku u glavnom meniju ovog telefona. Kalkulator je zgodan za rad, podržava konverter valuta.

Diktafon. U memoriji telefona možete snimiti do jedan minut zvučnog zapisa. Diktafon se aktivira držanjem tastera za strane.
Lista poziva. U ovom meniju su prikazane liste poslednjih 10 dolaznih, 10 odlaznih i 10 propuštenih poziva, sa vremenom i datumom za svaki poziv. Takođe, možete pogledati koliko su trajali razgovori i koliko su koštali, kao i količinu prenetih podataka putem GPRS-a.
Stilovi zvona. Ovde možete izabrati nekoliko stilova zvona, podržan je mešovit način, kada se prvo aktivira vibracija pa onda telefon zazvoni. U ovom meniju možete izabrati i melodije, zvuk za SMS poruke i alarm.
Igre i aplikacije. Telefon podržava Java tehnologiju (J2ME). Sve igre koje se nalaze u telefonu se pokreću koristeći Java tehnologiju. U našem primerku bilo je nekoliko igara: MotoGP, Skijanje, Night Stalker (varijanta igre PacMan), Astrosmash (svemirska arkadna igra) i klasični Tetris koji je imao nekoliko nivoa. Interesantno je da su sve ove igre nastale 80-ih godina 20. veka i da su samo prerađene za Java jezik. Najviše nam se dopala MotoGP igra, ostale nam nisu toliko okupirale pažnju.





Možete skinuti dodatne igre i aplikacije koristeći GPRS i kabl. Oko 1 MB memorije (512 KB za programe) možete iskoristiti za Java aplikacije.


WAP. Nekoliko stavki se nalazi u ovom meniju koje su povezane sa WAP pretraživačem (verzija 1.2.1). Prvo, Chat, koji je kompatibilan sa onim u Nokia telefonima. Drugo, tu se nalazi i WebAccess, sa kojim možete pristupiti WAP resursima.
Podešavanja. Ovde se nalazi većina podešavanja. Na primer, možete podesiti ekran, postaviti skrinsejver (bilo koju sliku), pozadinu za ekran (bilo sliku preko celog ekrana ili manju). Naravno, možete izabrati boje za menije. Tu se nalaze i podešavanje za jezike, sigurnosna podešavanja i brzo pozivanje (nije nam jasno zašto se to nalazi u ovom meniju).


Utisci
Kvalitet prijema signala je veoma dobar, zvuk se jasno čuje, zvučnik je dovoljno glasan. Melodije su polifone ali samo 4-glasne. Melodije su dosta tihe, pa se praktično i ne čuju. Ovde možete poslušati melodije (MP3, 1 MB). Vibracija je srećom veoma jaka pa je možete osetiti čak i kada je telefon u torbi.
Telefon podržava GPRS (4+1), što je neophodno da bi radili WAP pretraživač i program za rad sa e-mail porukama. Da bi povezali telefon sa PC računarom morate kupiti kabl. U ovom telefonu ne postoji infracrveni port.
Kvalitet ekrana nije loš ali se na njemu ne vidi ništa kada se nađe na suncu. Još jedan nedostatak telefona je loša autonomija, pošto skoro svaki dan morate da ga punite.
Pored svega ovoga, Motorola T720 će biti prodavan zato što većina korisnika više obraća pažnju na dizajn nego na mogućnosti telefona. Nažalost, ovaj telefon je tranzicioni pa se ne očekuje da će biti prodavan u velikim količinama, što potvrđuje i činjenica da telefon podržava samo dve frekvenicije (GSM 900/1800).