
Kompletan test GSM / UMTS-smart telefona Samsung L870
Prodajno pakovanje:
Telefon
Standardna baterija
Punjač
Žične slušalice (slušalice i 3.5mm adapter)
Set za sinhronizaciju sa PC-jem (driver i kabl)
Uputstvo za korišćenje
Pozicioniranje
U kompaniji Samsung su ozbiljno odlučili da se okušaju na polju u kojem Nokia vlada, naime, da počnu sa izradom uređaja na ovoj platformi. Bez mnogo vremena i iskustva koje krasi kompaniju Nokia, inžinjeri ovog koreanskog proizvođača pokušavaju da pronađu jedinstveno rešenje. Na primer, Samsung INNOV8 je bio veoma funkcionalan uređaj zbog toga što kompanija nema zaveštanje velike linije trenutnih uređaja koji bi danas mogli biti u prodaji. U kompaniji Samsung su počeli da uvode fleksibilnost u izradu proizvodnog opsega. Ukoliko su želeli da izrade model koji će biti vodeći u predstavljanju all-in-one uređaja sa najnovijim tehnologijama – onda je Samsung L870 najbolje rešenje.

Prvobitno je proizvod kreiran tako da bude konkurentan modelu Nokia E66. Kompanija ne pokušava da kreira analogno poklapanje ciljnih grupa za ove modele, budući da one mogu biti opisane kao u potpunosti iste kao one u kojima su korisnici koji su prethodni model komanije Nokia – Nokia E65. Ovo je zanimljiv podatak za one koji, ne videvši razliku između smart telefona i standardnih telefona, kupuju uređaj koji im „zapadne za oko“. Međutim, u isto vreme ista ciljna grupa u slučaju kompanije Nokia i Samsung se razlikuje i to se razlikuje po veoma važnim, različitim detaljima.
Na početku Nokia nije zabeležila dobre rezultate sa E serijom budući da prodaja prvih uređaja nije išla najbolje. Njihov odvažan dizajn, boja i očuvanje tradicionalnih korporativnih funkcija za rezultat su dale uspešan hibrid dva vodeća modela. U suštini, Nokia E65 i Nokia E66 modeli su sakupili najbolje od dva sveta pa su samim tim okupili i najširu moguću grupu potencijalnih korisnika. To su ljudi koji znaju sve od ranije i koji su u mogućnosti i koji vole da sami prilagođavaju telefon prema svojim potrebama. Budući da kompanija Samsung nije imala iskustva u kreiranju funkcionalnih S60 uređaja za mali deo tržišta, sama potreba je otišla na suprotnu stranu. Sa odličnim iskustvom u izradi ovakvih vrsta uređaja, kliznih mehanizama, Samsung je uložio sve. Pored toga, u ovoj kompaniji je odlučeno da se doda mogućnost prilagođavanja S60 opsegu programa da bi se korisnicima ponudio veći broj aplikacija, kao i da pokušaju da sačuvaju korak sa E66 po pitanju osnovnih funkcija.
Ulazak modela Nokia E66 na tržište je pokazao da je potencijal telefona sa kliznim mehanizmom veoma veliki dok je model kompanije Samsung izgubio na ovom polju. Ovo nije vezano za želju Samsung-ovih ciljnih grupa prilagođenih njihovim sopstvenim proizvodima na S60. U ovoj situaciji kompanija je na veoma mudar način prihvatila izradu modela Samsung L870 kao klasnog proizvoda čineći ga pristupačnijim nego što je to slučaj sa modelom Nokia E66. Spoljne sličnosti sa istim vrednostima imaju veliku ulogu kada je u pitanju kompanija Samsung što znači da bi njihova slabost bila njihov najjači adut. Uz pristupačnu cenu kupci se mogu odlučiti za Nokia aparat i to je očigledno. Kada je razlika u ceni nekih 60% to takođe ukazuje da će se mnogi odlučiti za Samsung-ov aparat, naročito ukoliko ne žele smart telefon. Veoma dobar potez koji će svoje plodove dati u najskorije vreme jeste jednostavno ne gubiti vreme i povećati opseg za S60 nudeći sve više i više uređaja. Pod ovim konceptom Samsung L870 predstavlja kamen temeljac za buduće uspehe. Kompanija na trezven način pristupa svom potencijalu uz verovanje da će njihov proizvod ostvariti značajnu prodaju, onako kao je i planirano prilikom kreiranja ovog telefona.

Dizajn, veličina, kontrole
Metalno kućište naglašava umetak sa prednje strane oko ekrana kao i vertikalnu teksturu materijala. Sve metalne površine su prelakirane pa je uređaj posebno zaštićen od ogrebotina. Zadnji poklopac je takođe izrađen od metala ali na njemu se pojavljuju male ogrebotine ali za mesec i po dana koliko smo koristili ovaj model to nikako nije dovelo do smanjenja naših pozitivnih utisaka.

Izgled telefona je lepo upotpunjen sa njegovom težinom – 121 gram. Telefon lepo staje u ruku, a njegova težina potvrđuje pravilo o tome da što je telefon teži on odaje utisak skupljeg uređaja što smo do sada dokumentovali u nekoliko testova premium modela. Dimenzije telefona su 103.5x50.5x13.5mm što je tipično za modele sa kliznim mehanizmom. Klizni mehanizam radi veoma dobro i bešumno što je tipično za uređaje koji nam dolaze iz kompanije Samsung.




Kada je u pitanju dizajn uređaja predložili bismo malu izmenu – natpis Menu na tasteru sa leve strane bi možda trebalo zameniti odgovarajućom ikonom. Ovako izgleda kao da L870 dolazi od neke nepoznate kineske firme koja pravi loše kopije telefona. Nije u pitanju veliki nedostatak već više kao zapažanje.
Sa leve strane uređaja nalazi se dual taster za regulaciju jačine zvuka a ispod njega port za microSD karticu. Sa desne strane postoji otvor za provlačenje trake za nošenje telefona oko vrata a ispod taster kamere i konektor interfejsa. Njegova lokacija nije naročito pogodna ukoliko želite da slušate muziku dok recimo pišete SMS poruku.

Iznad ekrana nalazi se prednja VGA kamera kao i senzor ambijentalnog osvetljenja. Preko zvučnika se nalazi metalna rešetka koja doprinosi stilu telefona.

Ekran
Uređaj poseduje 2.4' ekran QVGA rezolucije (240x320 piksela, 36.7x48.9mm). Ekran može da prikaže 262.144 boje, slika je svetla, dobro vidljiva u različitim uslovima. Ekran je potpuno u liniji sa ekranima koji su implementirani u modele Nokia N82 ili Nokia 6210 Navigator.
Sve u svemu ekran ostavlja veoma dobar utisak i u potpunosti odgovara telefonu ove klase. Može da prikaže 8 tekstualnih i 3 servisne linije. U nekim režimima moguć je prikaz i 14 linija teskta. Čitljivost fonta je dobra. Pri izloženosti sunčevoj svetlosti ekran ovog modela bledi u značajnoj meri pri čemu situaciju ne spašava ni velika dijagonala.
Tastatura
Tastaturu karakterišu pogodni za korišćenje funkcionalni tasteri, kao i veliki navigacioni taster. Takođe, na tastaturi postoji i dodatni taster koji služi za pozivanje kalendara. Ovaj kao i taster "Communication" koji se nalazi na glavnoj tastaturi možete podesiti tako da im promenite namenu odnosno dodelite ih nekim drugim funckijama. Tastatura je načinjena od plastike mekane na dodir koju karakteriše dobra odzivnost. Tastatura je osvetljena belim pozadinskim osvetljenjem koje je vidljivo u različitim okruženjima.



Baterija
Telefon koristi Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 850mAh. Prema navodima proizvođača baterija telefona jednim punjenjem obezbeđuje 3.5 sati razgovora odnosno do 230 sati rada u režimu mirovanja. Kada je u pitanju reprodukcija muzičkih sadržaja baterija telefona obezbešđuje 18 časova kontinualnog rada, odnosno 120 minuta video snimanja sa maksimalnim podešavanjima. Kada je pak reč o video reprodukciji maksimalno vreme koje možete provesti gledajući video sadržaje jednim punjenjem baterije je 180 minuta.

Prilikom testiranja baterija telefona je trajala oko 2 dana (poređenja radi i baterija modela Nokia E66 slično opterećena je radila oko 2 dana). Pri testiranju telefon smo koristili oko sati ipo za razgovore, usnimili desetak fotografija i nekoliko minuta video sadržaja kao i slušali muziku nekih sat vremena. Da bi se baterija ovog telefona u potpunosti napunila potrebno je oko 2 časa.
Memorija
Telefon poseduje 78MB memorije, a nakon inicijalnog pokretanja uređaja korisniku je na raspolaganju oko 24MB. Ovo je velika razlika u odnosu na trenutne modele koji nam dolaze iz kompanije Nokia, kod kojih je količina dostupnog RAM-a oko 60 – 70MB nakon pokretanja. Manja količina memorije izaziva nekoliko ograničenja pri istovremenom radu većeg broja aplikacija. U našem slučaju, pokrenuli smo tipičan set aplikacija, JIMM kao i brojne igre u pozadini, pri čemu nismo imali nikavih problema u radu. Za one korisnike koji koriste zahtevnije aplikacije ovaj telefon možda nije rešenje koje bi trebali da razmatraju. Ipak, prilikom testiranja smo pokrenuli veliki broj različitih aplikacija istovremeno što nije situacija koja odgovara korišćenju telefona u realnim uslovima.
Korisniku je na raspolaganju približno 100Mb skladištenog prostora za čuvanje ličnih podataka. Telefon karakteriše podrška za zamenu memorijske kartice bez isključenja samog uređaja. U telefon možete postaviti microSD karticu kapaciteta do 32Gb bez ikavih problema.
Hardverska platforma
Veoma čudno, ali Samsung L870 koristi čipset Nomadic linije koji dolazi iz kompanije STMicroelectronics. Na tržištu će se uskoro pojaviti još jedan uređaj sa istim čipsetom – Nokia N96. Ovaj čipset donosi prednost 24-bitne obrade zvuka ali ne daje neku specijalnu prednost po pitanju zvuka u odnosu na ranija Samsung rešenja bazirana na S60 platformi. Zvuk je uporediv sa ranijim rešenjima.
Takođe, korišćenje pomenutog čipseta omogućava korišćenje DVB-H. Po pitanju performansi, brži čipset obezbeđuje prihvatljivije vreme odziva sistema. Isto tako, kada su u pitanju proizvodi kompanije Nokia oni koriste tehnologiju ove kompanije za ubrzavanje interfejsa (u pitanju nije 3D akcelerator) dok kod Samsung-a nedostaje veliki broj animacionih efekata sa ciljem ubrzanja interfejsa.
Performanse
Testovi su pokazali uporedive rezultate modela Samsung L870 u odnosu na Nokia-u E66. Obzirom na prirodu naših testvova u realnom životu bi trebalo donekle smanjiti performanse interfejsa u aplikacijama ali su one dalje veoma dobre.


USB, Bluetooth
USB. U USB podešavanjima možete odabrati jedan od 3 ponuđena režima:
Data Transfer (Mass Storage USB) - memorijska kartica je dostupna, nisu potrebni driver-i, a operativni sistem identifikuje telefon automatski.PC Suite - koristi se za upravljanje uređajem preko Nokia PC Suite-a, omogućava sve karakteristike telefona, backup podataka itd.
Image transfer - štampanje fotografija.
Brzina prenosa podataka je oko 1MB/s
Bluetooth. Telefon poseduje EDR omogućeni Bluetooth 2.0 zajedno sa sledećim profilima:
A2DP
AVCRP
BIP-ImagePush
DUN-GW
FT-Server
HandsFree-AG (1.0)
Headset-AG
OBEX
OPP-Client
OPP-Server
SIM Access-Server
Najveća brzina koja se može postići sa Bluetooth konekcijom je oko 100Kb/s. Testirali njegov A2DP profil sa parom Sony Ericsson DS970 slušalica koje su radile veoma dobro – upravljali smo listom pesama, vršili preskakanje deonica u okviru numera i podešavali jačinu zvuka, međutim nismo uspeli da prikažemo naziv trenutne numere na ekranu modela N85.
Kamera
Tipična 3MP kamera sa autofokusom koji možete isključiti ukoliko to želite. Kameru karakteriše horizontalni interfejs što je nelogično obzirom da jedinica mora da bude otvorena da bi radila jer je sočivo kamere skriveno u unuttrašnjosti telefona. Broj podešavanja je minimalan i tu spadaju uravnoteženje belog, različiti efekti (Sepia, negativ, crno-belo). Dostupna je primena okvira kao i noćni režim.












Kvalitet fotografija je osrednji, one nisu ništa lošije niti drastično bolje u odnosu na slične proizvode.
Video. Maksimalna rezolucija pri snimanju video klipova – VGA pri 15 frejmova u sekundi. Tipično za proizvode kompanije Nokia slične klase.
Primer video klipa (mp4, 3,08 MB)
Dodatni programi, teme itd
Model L870 – u pitanju je prvi uređaj druge kompanije (da nije proizvod kompanije Nokia) koji je baziran na trećem izdanju FP2. Svi mogući standardi, prethodno instalirane teme su interesantni mada ukoliko uporedite Nokia modele sa ovim uređajem odmah će vam biti reč o kojem je uređaju reč u kojem slučaju.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Skener poslovnih kartica - po mom mišljenju aplikacija koja može da bude korisna
Paket opreme ovog telefona uključuje standardni program QuickOfficeza čitanje office fajlova i prezentacija. Potpuno funkcionalna verzija koja omogućava i editovanje fajlova se dodatno naplaćuje. Program koji čita PDF fajlove je takođe dostupan kao i program za arhiviranje ZIP. Novi program koji postoji nosi naziv Dictionary, ali nemojte da vas zbuni sa sličnim programom kompanije Nokia koji čita naglas reči i izgovor. Ova aplikacija samo obezbeđuje jendostavno objašnjenje određenih reči.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
CheckIt - program za kreiranje listi nabavki. Možete kreirati vaše direktorijume u kojima ćete čuvati informacije o ovim proizvodima kao što su cene. U suštini u pitanju je aplikacija koja je proširena verzija liste zadataka.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Team Manager - Dodatak za telefonski imenik, u suštini je u pitanju kreiranje grupe korisnika kojima ne samo da možete slati grupne poruke nego i informacije vezane za zakazivanje sastanaka. Veoma jednostavna aplikacija, kreirana grupa će se automatski pojaviti na opštoj listi imenika.
![]() | ![]() |
ShoZu -alat koji omogućava objavljivanje fotografija, beleški, različitih blogova kojih je maksimalno dvadeset. Podešavanje programa kao i samo korišćenje je veoma jednostavno.

PhotoBase - Mesto za pregled fotografija, editovanje. Podržava slide show pregled. U pitanju je zamena ili ukoliko više volite dodatak standardnoj galeriji.
Video Editor. Još jedna aplikacija koja se razlikuje od standardnih koje se mogu pronaći na Nokia telefonima baziranim na S60 seriji uređaja. Postoje tri režima rada od kojih je prvi najjednostavniji – editovanje videa. U ovom režimu možete editovati dužinu filma, podesiti njegov početak, ubaciti zvučni fajl koji će biti potpora video klipu.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Drugi režim je interesantiji. Od seta fotografija možete kreirati CIF, QVGA ili QCIF. Odaberete fotografije, postavite odgovarajuću muzičku podlogu i odaberite efekte koji će se koristiti kada prelazite sa jedne sličice na drugu. Dostupni su razni efekti, promena boja fotografija itd. Uprkos mnoštvu različitih opcija sve je jednostavno i jasno. Naravno, potrebno je makar malo ovladati veštinom korišćenja ovog alata i postići ćete zaista interesantan rezultat.
Treći režim – Storyboard je sličan drugom, samo je razlika u tome što ne korisitite fotografije za kreiranje video klipa već više samih video klipova. Sva ostala podešavanja su ista.
Muzičke mogućnosti
Uobičajeni plejer koji semože uporediti sa onim koji postoji kod uređaja baziranim na S60 platformi a jedna razlika je prisustvo 8 ekvilajzera koji su zaduženi za 8 opsega. Zvuk koji telefon obezbeđuje je dobar ali ne nudi nikakav dodatni konfor. Zvuk je sve svemu veoma dobar uprkos siromašnom softveru. Može se uporediti sa zvukom koji obezbeđuju uređaji kompanije Nokia, usled sličnog softvera. Radio aplikacija je takođe veoma dobra i na nju nemamo primedbi.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Utisci
Jačina melodija zvona je visoka ali u liniji sa smart telefonima kompanije Nokia koji su opremljeni stereo zvučnicima. Jačina vibracije je na odgovarajućem nivou i nećete imati problema da je osetite. Kvalitet zvuka je kao i kod velike većine modernih uređaja veoma dobar i nemamo nikakvih kritika vezano za njega. /p>
Ukoliko uporedite ovaj uređaj sa prethodnim telefonima kompanije Samsung uočićete neke razlike koje dolaze od drugačije platforme. Glavni konkurenti ovog modela su kada je u pitanju recimo uređaj sa metalnim kućištem i kliznim mehanizmom slične forme Nokia E66. U pitanju je odličan uređaj sa funkcionalnošću iznad ovog telefona (GPS, WiFi, odlična unapređenja u odnosu na standardni FP2). Ali i cena ovog modela je znatno viša (50-60%). Za korisnike koji bi želeli telefon načinjen od metala sa kliznim mehanizmom izbor modela Samsung L870 će biti očigledan. Ali postoji još jedna grupa korisnika na tržištu koji traže smart telefon za razumnu sumu novca. Korišćenje najnovije edicije FP2 garantuje najstabilniji rad operativnog sistema sa mnoštvom karakteristika. Po mom mišljenju telefon koji je nastao radom kompanije Samsung na platformi koju koristi Nokia je veoma dobar i daje pozitivna osećanja. Blizak je svakome ko je koristio i kome se sviđa FP2 kao i onim korisnicima koji vole telefone sa kliznim mehanizmom. U pitanju svakako neće biti najbolje prodavani model ali će postići dobre rezultate na kratke staze obzirom da ipak cena igra glavnu ulogu.