
Kompletan test GSM-telefona Nokia 7510 Supernova
Prodajno pakovanje:
Telefon
870 mAh Li-Ion baterija (BL-5BT)
Punjač (AC-3)
Žične stereo slušalice (HS-47)
Memorijska kartica (microSD 512 Mb)
Dva Xpress-onTM panela
Uputstvo za upotrebu
Pozicioniranje
Nokia 7510 zauzima posebno mesto kada je u Supernova linija obzirom da je jedini telefon na preklop u ovom opsegu do sada a takođe i druga najbolja ponuda u ovom opsegu odmah iza modela Nokia 7610, koji je najskuplji od četiri telefona koji čine Supernova opseg. Smatram da korisnici neće imati mnogo dileme da li izabrati 7510 ili 7610 obzirom da se ova dva telefona značajno razlikuju i gotovo izgledaju kao da uopšte ne pripadaju istoj liniji proizvoda.

Još jedna stvar koju treba pomenuti kada je u pitanju model 7610 je što što je u pitanju jedini model u Supernova seriji koji je namenjen i muškarcima i ženama. Kada se sve sabere i oduzme odnos muškaraca i žena koji će kupiti ovaj telefon će biti pola-pola ili eventualno 60:40 u korist žena.
Međutim, kada je kreirala ovaj model, kompanija Nokia je pribegla triku i opremila model 7510 sa velikim brojem aplikacija, istovremeno ograničivši delimično njegove specifikacije. Sve ovo jasno definiše ciljnu grupu kojoj je namenjen ovaj telefon a to su mladi, jer ovi korisnici obično od telefona zahtevaju zabavu, plejer, radio, internet pretraživač kao i još mnogo toga. A Nokia 7510 ima sve ovo u atraktivnom pakovanju i po relativno povoljnoj ceni.
Nokia 7510 takođe kao zaključak donosi činjenicu da se S60 platforma kreće ka modelima nižih cena, obzirom da S40 bazirani telefoni bogati karakteristikama postaju gotovo svakodnevno sve jeftiniji. Moram reći da modeli koji pripadaju seriji 7000 kompanije Nokia nikada nisu bili tako jeftini kao što su sada. Iako je ovo bez ikakve sumnje veoma dobro za korisnike, sa druge strane to dovodi do odricanja kompanijine uspostavljene nomenklature i dovodi do određene doze konfuzije. Setite se samo modela Nokia 7070 Prism i njegove veoma niske cene. Očigledno je da se vremena menjaju.

Dizajn, veličina, kontrole
Telefon će na tržištu biti dostupan u četiri boje iako je osnovna kolor šema plava. Plus, 7510 se isporučuje sa dva Xpress-on panela što znači da možete dobiti dodatnu boju. Međutim, ovi paneli nemaju šare, gravuru ili nešto treće, već ih karakteriše samo dizajn u jednoj boji. Telefon je izrađen korišćenjem matirane plastike koju karakteriše baršunast osećaj i koja je osetljiva u dodiru sa oštim objektima. Iznenađujuće, ova matirana površina, u kombinaciji sa hromiranim šarkama daje veoma privlačan izgled modelu Nokia 7510 Supernova. Ono što je još važnije, u pitanju nije plastika već metal koji se nalazi ispod hromiranog sloja što je prilično iznenađenje kada je u pitanju telefon poput ovoga. Bilo kako bilo, metal je dosta redak kada su u pitanu telefoni na preklop – obzirom na neka ograničenja kada je u pitanju dizajn, proizvođači gotovo nikada ne odustaju od plastike kada su u pitanju ovakvi tipovi telefona.


Da se vratimo na boje u kojoj je 7510 Supernova dostupna, to su plava, crvena, zelena i braon.

Jedna vrlo interesantna stvar vezana za spoljni ekran ovog modela je to što je on gotovo nevidljiv i uopšte nemate utisak da postoji dok je telefon u režimu mirovanja. Ali u pitanju je trik koji su u prošlosti koristile kompanije Motorola i Sony Ericsson za svoja rešenja i koji je ovih dana teško pronaći na nekom od telefona. Prema tome, dok ne dođe do primanja poziva ili nekog drugog događaja spoljni ekran gotovo da nećete ni primetiti. Kada su u pitanju njegove specifikacije karakteriše ga rezolucija 128x160 piksela. U pitanju je TFT matrica koja prikazuje samo jednu boju, u ovom slučaju plavu. Iako dimenzije ekrana nisu zanemarljive prilikom izloženosti delovanju sunčevih zraka prikaz na ovom ekrnu gotovo potpuno da bledi ispod sloja plastike uprkos velikom fontu. Ekran obezbeđuje dovoljno prostora da se na njemu prikaže ime i prezime pozivaoca zajedno sa njegovim brojem koji staju u dve linije (iako su prikazane vertikalno).
Adut ovog ekrana su efekti animacije koji se pojavljuju kada pozivate ili kada jednostavno zatvorite telefon i on prelazi u režim mirovanja. Lično, prilikom korišćenja modela 7510 imao sam utisak već viđenog jer pojedine telefone kompanije Sony Ericsson karakteriše slična funkcionalnost.


Korišćenjem bočno postavljenih kontrola možete pozvati bar za zvuk koji se pojavljuje na ekranu ali ne i časovnik. Drugim rečima, jedini način da aktivirate ovaj ekran dok je telefon u režimu mirovanja je da ga otvorite i zatvorite. Pretpostavljam da je ovde reč o previdu od strane kompanije Nokia i da će ovaj nedostatak biti otklonjen nekom od sledećih verzija firmware-a telefona.
Pogledajmo sada šta je to što šesta edicija S40 platforme donosi kada je u pitanju spoljni ekran. Kod modela Nokia 7510 Supernova svi događaji, bio to izveštaj o poslatoj poruci ili nešto drugo imaju svoje thumbnail-ove koji se pojavljuju na spoljnom ekranu. Na žalost, dolazni pozivi nemaju tu privilegiju; još jedan nedostatak spoljnog kerana je to što pri dolaznoj poruci na spoljnom ekranu će se samo pojaviti ikona kovertice bez ikakve druge dodatne informacije o pošiljaocu ili broju poruka.






Telefon poseduje LED indikator koji se nalazi na okviru kamere sa prednje strane. On svetli belim svetlom i treperi prilikom nekog propuštenog događaja ili notifikacije. Iako je ovo zgodan dodatak, belo treperuće svetlo može da deluje prilično iritirajuće noću, jer je u takvom okruženju zaista snažno.

Bočno postavljeni tasteri su nezgodni za upotrebu po pitanju njihove pozicije – ponekad se može dogoditi da pritisnemo nekoliko tastera odjednom to ni ne primetivši. Sa desne strane se nalaze tasteri koji kod modela 7510 aktiviraju automatski mehanizam otvaranja, slično načinu koji postoji kod modela Nokia 6131, sa tom razlikom što je kod ovog drugog operacija otvaranja nešto lakša. Nokia 7510 poseduje mehaničku šarku koja pravi razliku. U pitanju nije ozbiljan nedostatak, ali bi jednostavno bilo bolje da se ova radnja odvija lakše.

Na žalost, ne postoji drugi način da se dve polovine telefona zatvore izuzev rukama; prilikom zatvaranja modela 7510 čućete odgovarajući zvuk. Sa druge strane ukoliko želite da 7510 zatvorite na normalan način, manuelno, ništa vam se neće naći na putu. Pored toga telefon je dovoljno širok i tanak da vam obezbedi zadovoljavajući doživljaj korišćenja.



Dimenzije modela 7510 su 92.5x46.4x16.7mm dok je njegova težina 124 grama, što su nešto veće dimenzije kada je u pitanju telefon na preklop, ali je upravo zahvaljujući svojim dimenzijama ovaj telefon nešto otporniji na spoljne uticaje. Iako možete da ga nosite oko vrata, osećaćete njegovu težinu, u to nema sumnje. Ali ukoliko ne možete da zamislite život bez nošenja telefona uza sebe onda je nošenje oko ručnog zgloba najbolje rešenje kada je u pitanju ovaj telefon. Kao nedostatak možmo navesti da će 7510 Supernova u svakom slučaju biti vidljiva kada je nosite u džepu.



Sa leve bočne strane telefona nalazi se utičnica punjača zajedno sa microUSB portom koji je prekriven zatvaračem. 2.5mm audio priključak se nalazi sa desne strane.

Ekran
Ekran modela Nokia 7510 karakteriše dužina dijagonale od 2.2’’ i rezolucije 240x320 piksela. Ovaj ekran može da prikaže 16 miliona boja. Sam telefon se pre svega da primetiti zbog svog vrlo dobrog ekrana koji je u liniji sa trenutnim ponudama koje dolaze iz kompanija Sony Ericsson kao što je Sony Ericsson W580i.
Informacije na ekranu su čitljive i pri direktnim sunčevim zracima (TFT) najviše zahvaljujući toniranom zaštitnom sloju. Međutim, čak i ovaj ekran počinje da bledi u određenim uslovima tako da je potrebno pronaći pravi ugao.


Ekran može prikazati do 9 tekstualnih i 3 servisne linije. Veličina slova ne zadaje muke pri čitanju a pored toga manuelnim putem možete podešavati njihovu veličinu u nekim režimima i aplikacijama.
Tastatura
Ne dešava se često da me tastatura nekog telefona zaista oduševi. Ali Nokia 7510 je jedan od takvih telefona. Njegovi tasteri su presvučeni srebrnkastim slojem nalik na metal koji može da se istroši tokom vremena, ali suština je da nemam nikakve sumnje o kvalitetu ovog rešenja. Kada je u pitanju doživljaj unosa teksta, ova tastatura je jedna od najpogodnijih trenutno dostupnih: meki i odzivni tasteri čine unos poruka lakim. Iskreno, nisam se nadamo da ću naići na telefon na preklop koji ima tako dobru tastaturu. Dok nisam isprobao Nokia 7510 Supernova, moj favorit kada je u pitanju tastatura je bio model Nokia 6233 ali sada se pojavio novi broj 1.

Svi tasteri su ravnomerno osvetljeni umereno svetlim i nenametljivim belim svetlom.

Baterija
Uređaj poseduje novi tip baterije BL-5BT, koja je Li-Ion baterija kapaciteta 870mAh. Kako proizvođač tvrdi baterija može pružiti 6 sati razgovora i 300 sati rada u režimu mirovanja. Pri testiranju baterija modela 7510 izdržala je oko tri dana uz tri sata slušanja muzike, 1.5 sat poziva i nekoliko SMS poruka. Većina korisnika mogu očekivati da će im baterija pružiti 3-4 dana rada. Najduže vreme reprodukcije koje smo mi uspeli da postignemo jeste 19 sati i 50 minuta (uz slušalice koje se isporučuju uz telefon) uz uključen radio modul. Potreban je 1 sat i 40 minuta da se baterija u potpunosti napuni.

Memorija, memorijske kartice
Aparat se isporučuje sa oko 27Mb skladišnog kapaciteta koji stoji korisniku na raspolaganju. MicroSD memorijski slot nalazi se ispod poklopca odeljka za bateriju a pored toga omogućena je i zamena kartica bez isključenja. Maksimalna veličina kartice podržane od strane uređaja je neograničena – mi smo priključili karticu kapaciteta 8GB a pri tom nije bilo nikakvih problema.

Performanse
Ograničenje veličine JAR-file-a – 1 Mb, heap veličina – do 2 Mb. U suštini performanse modela 7510 su mi bile od primarnog interesa, obzirom da je u pitanju prvi telefon koji je baziran na šestoj ediciji S40 platforme. Sve u svemu, njegove performanse su u liniju sa trenutnom ponudom telefona kompanije Nokia, iako se 7510 u našim testovima pokazao za nijansu lošijim. Lično, učinio mi se nešto inertnijim u odnosu na konkurenciju, ali moguće d aje to bio samo moj utisak.



USB, Bluetooth
USB. Nokia 7210 isporučuje se sa microUSB utičnicom koja se nalazi sa gornje strane telefona. Ova utičnica se koristi za prikjlučivanje kabla za prenos podataka (telefon počinje da se puni), slušalica ili punjača.
Proizvođač navodi da uređaj poseduje USB 2.0, što je zaista i tačno. U USB Mass Storage režimu konekcija preko USB kabla pruža brzinu podataka od 500-600Kb/s.
Nakon uspešno uspostavljene konekcije možete odabrati neki od sledećih režima: USB Mass Storage, PC Studio ili režim modema. Nokia 7510 takođe podržava MTP režim.
Bluetooth. TTelefon poseduje EDR-omogućeni Bluetooth 2.0 kao i sledeće profile:
Dial-Up Networking ProfilGeneric Access Profil
Generic Object Exchange Profil
Object Push Profil
Serial Port Profil
Handsfree Profil
Headset Profil
Synchronization Profil
Basic Image Profil
File Transfer Profil
HID (host) Profil
Stereo Advanced Audio Distribution Profil
Advanced Audio/Video Remote Conference Profil
Implementracija Bluertooth-a je takva da kao i obično nemamo razloga da se na nju žalimo a prilikom korišćenja ove karakterisitke nismo iskusili nikakve probleme. Stereo slušalice takođe rade vrlo dobro. Brzina Bluetooth konekcije modela Nokia 7510 je 170-180Kb/s.
Kamera
Telefon je opremljen 2MP kamerom (CMOS) koja nije po današnjim standardima, ali je i dalje dovoljna za ponudu srednjeg opsega. Nokia je odlučila da ne polaže velike nade kada je kamera u pitanju kod ovog modela već na nju gleda samo kao na opcionu karakteristiku. Upravo iz ovog razloga je kamera koja je primenjena kod modela Nokia 7510 jedna od najjeftinijih na tržištu i obezbeđuje prosečan kvalitet.


Podržane su sledeće rezolucije:
1600x12001280x1024
1280x960
800x600
640x480
320x240
160x120.
Dve najniže rezolucije su dodate za kreiranje fotografija koje bi odgovarale kao pozadinske slike na ekranu. Korisnicima su na raspolaganju tri tipa JPEG kompresije: basic, normal i high. Uzimajući u obzir činjenicu da vas fotografije koje se kreiraju modelom Nokia 5310 neće oduševiti po pitanju kvaliteta smatram da je nabolje da odaberete maksimalni kvalitet kada je u pitanju kompresija sličica.
Zvuk pri fotografisanju može da se isključi, a korisniku je na raspolaganju i 8x digitalni zum, za čije korišćenje nema neke naročite potrebe. Kreirane fotografije možete sačuvati na memorijskoj kartici i u internoj memoriji telefona.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pojedini efekti se mogu primeniti na već načinjene fotografije, mada se ovi efekti mogu koristiti i pri samom fotografisanju. Dostupni su efekti kao što su False Colours, Greyscale, Sepia, Negative i Solarize.
Za one koji vole da fotografišu više fotografija odjedanput, postoji specijalan režim pri kojem kamera kreira 3 fotografije odjednom. Podešavanja su za ovaj režim slična kao i kod onih za režim pojedinačnomg snimanja. Takođe kamera poseduje tajmer za fotografisanje samog sebe.
Video. Telefon omogućava snimanje video sadržaja u 3GP formatu, a dostupne rezolucije su 128x96 ili 176x144 piksela. Postoji tri podešavanja kvaliteta za snimanje video klipova. Dužina trajanja video klipova se može ograničiti, ali isto tako možete podesiti i da ne bude ograničena već će snimanje trajati dokle god imate slobodne memorije (interne ili na memorijskoj kartici). Efekti koji se mogu primeniti na video klipove su potpuno isti kao i oni koji se mogu primeniti na fotografije.
Meni, teme, aplikacije, igre
Telefon radi na šestom izdanju S40 platforme tako da ovde nećeo ponovo prelaziti preko osnovnih funkcionalnosti koje donosi ova platforma.
7510 takođe donosi i nekoliko Supernova stilizovanih tema, ali one nisu ništa posebno.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Telefon se isporučuje sa sledećim prethodno instaliranim igrama - Backgammon II, Bounce Tales, Brain Champion, Golf Tour, High Roller Casino, Snake III, Rally 3D, Sea Sweeper, Soccer 3D, Sudoku. Sve u svemu, korisniku je na raspolaganju čak deset igara što je novi rekord među telefonima srednjeg opsega. Pojedini Samsung brendirani telefoni donose 5 do 7 igara ali 80% takvih naslova su demo verzije.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Sekcija Application uključuje standardne funkcije kao što su World Time, Convertor, Widgets Instaler kao i katalog kompanije Nokia za upload-ovanje novih aplikacija. Takođe Nokia 7510 se isporučuje sa Nokia pretragom koja omogućava pretraživanje informacija i slika na Webu (prilagodljivi engine za pretragu za svaki region).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Opera Mini ne zahteva predstavljanje, ona se isporučuje sa većinom modela koji su bazirani na S40 platformi.
Nokia Sensor je namenjen pre svega mladima.
Nokia 7510 Supernova poseduje i jedan novi alat - Wallpaper Creator.
![]() |
![]() |
Takođe, ovde se mogu naći još dve aplikacije - Yahoo! Go i Flikr.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Utisci
7510 Supernova nije naročito glasan telefon, u mnogim situacijama ćete primetiti da jačina melodija zvona nije dovoljna, što je naša osnovna zamerka kada je u pitanju ovaj telefon. Po pitanju kvaliteta prijema Nokia 7510 se ponaša dobro; za vibraciju se nema reći ništa psoebno. sve u svemu najverovatnije nećete propustiti poziv kada se nalazite u tihom okruženju, dok već na bučnim ulicama situacija je znatno lošija.
Nokia 7510 Supernova treba na tržište da stigne krajem oktobra. Kako se trenutno kreće situacija na tržištu jedini rival modelu Nokia 7510 Supernova je Sony Ericsson Z770i čija će cena do momenta kada se 7510 pojavi pasti na nivo cene po kojem će se prodavati i 7510. Međutim, prilično sam siguran da Sony Ericsson priprema nekoliko rešenja srednjeg opsega koji bi trebali da se pojave do kraja godine, što će situaciju na tržištu načiniti znatno zanimljivijom.
Među pozitivne detalje kada je u pitanju Nokia 7510 ubrajamo širok spektar igara i aplikacija koje su dostupne korisniku kao deo standardnog paketa karakteristika plus pristojno muzičko rešenje koje je u liniji sa rešenjima kompanije Nokia čiji je muzika glavni adut. Ovo nije iznenađenje obzirom da Nokia 7510 koristi isti čipset kao i ovi telefoni. Pored toga, ovaj telefon se isporučuje sa šestim izdanjem S40 platforme koja ima svakako više prednosti nego mana. Sve u svemu, 7510 je dobro zaokruženo rešenje koje će karakterisati dobra prodaja. Pored toga, ovaj telefon bi svakako mogao da bude jedan od najbolje prodavanih modela kada je u pitanju period jesen/zima 2008 kao i jedini model iz Supernova opsega koji jednako pristaje i ženama i muškarcima.