
Kompletan test Alcatel OT320
Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo
Slušalica sa mikrofonom
Alcatel OT 320 je naslednik modela 310. Ranije smo pretpostavili da će ovaj telefon biti baziran na staroj platformi koju je Alcatel koristio i da će imati manje kozmetičke izmene u odnosu na prethodnika (Li-Ion baterija i još ponešto). Međutim, Alcatel OT 320 je mnogo interesantniji od toga. U pitanju je ODM telefon, odnosno telefon koji je napravio drugi proizvođač a prodaje se pod imenom Alcatel. Ovaj primerak se proizvodi u Kini, a proizvodi ga kompanija GVC, koja već sarađuje sa nekoliko kompanija na ovaj način. Izbor ovog ODM dobavljača je lako razumeti ali nije jasno zašto je za osnovu novog telefona uzeta stara platforma.
Ova platforma se ranije koristila u proizvodnji LG B1200 modela. Ovaj veoma jeftini telefon je bio prodavan u malim količinama i nije imao proveren softver, pa je veoma kratko bio prisutan na tržištu, manje od godinu dana. Bilo je mnogo reklamacija pa je proizvođač odustao od sledećeg modela, B1300. Inženjeri kompanije Alcatel su rešili probleme koje je imala ta platforma, pa telefon sada radi mnogo bolje i ima poboljšana slova za prikaz na ekranu.
Telefon se spolja malo promenio. Ima drugi oblik i kvalitetniju plastiku. Tastatura je napravljena od gume; svi tasteri se nalaze blizu jedan drugom i tastatura nije ugodna, pošto tastere jedva možete pritisnuti. Tastatura ima zeleno pozadinsko osvetljenje, sve oznake na tasterima su jasno vidljive tek u potpunom mraku. Oznake su odštampane malim slovima i morate se napregnuti da bi ste ih pročitali.
Telefon je kompaktnih dimenzija koje iznose 106 x 45 x 20 mm i mase 80 grama. Možete ga nositi kako god poželite.

Grafički ekran takođe ima zeleno pozadinsko osvetljenje. Na njemu može biti prikazano do 3 linije teksta i jedna statusna linija. Ekran je rezolucije 112 x 64 piksela, slova koja su prikazana na njemu su velika i dobro vidljiva. Sa jedne strane, to je veoma zgodno, ali tada ćete teže čitati SMS poruke. Možete podesiti da se posle određenog vremena pokrene skrinsejver.

Sistemski priključak se nalazi sa donje strane telefona, u koji možete priključiti slušalice sa mikrofonom. Sa gornje strane telefona nalazi se i rupica za kaiš koji se ne nalazi u standardnom paketu.
Telefon ima pouzdanu konstrukciju. Poklopac sa zadnje strane se ne pomera kada ga postavite na njegovo mesto. Alcatel 320 ima Li-Ion bateriju kapaciteta 700 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi oko 7 sati ako se koristi za razgovore i do 120 sati u mirovanju. U našem testu telefon je radio 3 dana u toku kojih smo ga koristili za razgovore 20 minuta i oko 15 minuta za upotrebu ostalih funkcija.
Meni
Pritiskom na taster za vertikalno pomeranje prikazaće Vam se animirane ikone glavnog menija. Svaki meni se sastoji iz liste funkcija koje možete izabrati. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva, pa je snalaženje u meniju time olakšano. Možete dodeliti svakom od alfanumeričkih tastera jedan broj telefona za brzo pozivanje ili neku komandu iz menija, izbor je na Vama. Jedan od nedostataka brze navigacije pomoću brojeva je da se često dešava da broj stavki u meniju prelazi 9. Na primer, ako želite da izaberete neku melodiju, moći ćete da izaberete neku od prvih 10 koristeći taj način navigacije, ali da bi pristupili ostalim melodijama morate koristiti tastere za navigaciju. Proizvođač verovatno namerava da primeni potpunu navigaciju pomoću brojeva, pošto pored svake melodije postoji broj. Čak je i LG B1200 imao istu grešku. Ne možete otvoriti nijedan šablon za SMS poruke putem ovakve navigacije, za to morate koristiti tastere za navigaciju.


Imenik. U listi su prikazani brojevi telefona i sa SIM kartice i iz memorije telefona. Kada dodajete novi kontakt možete izabrati gde će biti sačuvan: na SIM kartici ili u memoriji telefona. Do 100 brojeva telefona možete sačuvati u memoriji telefona. Jednom kontaktu možete dodeliti samo jedan broj telefona. Kada dodajete novi unos, moći ćete da ukucate samo ime i broj telefona. Kada menjate neki kontakt, moći ćete da ga rasporedite u neku od 5 grupa. To nije baš zgodno, pošto takav način zahteva više vremena. Svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju, ikonu možete samo isključiti ako Vam se ne sviđa. Omogućena je pretraga po imenu i mogućnost da kontakte kopirate sa i na SIM karticu. Ime kontakta može sadržati do 20 karaktera.



Poruke.Memorija SIM kartice se koristi za čuvanje SMS poruka. U telefonu postoji 5 grupa šablona (po 10 šablona u svakoj grupi). Ne možete napraviti nove šablone. Telefon ne podržava EMS ni T9 način unosa.
Profili. Sve profile možete menjati po svojoj volji. Na primer, možete podesiti posebnu melodiju u svakom profilu. Ukupno se u memoriji telefona nalazi do 15 8-glasovnih polifonih melodija.
Podešavanja. Možete podesiti kontrast prikaza, jačinu zvuka zvučnika, pozdravnu poruku. Sva podešavanja su siromašna. U ovom meniju ćete naći i podešavanja za dva alarma. Kada podešavate alarme svakom morate dati naziv. Nije nam bilo jasno zašto se to mora uraditi, pošto alarm nije organajzer.



Pozivi. U ovom meniju možete pregledati koliko su Vam trajali svi razgovori kao i poslednji razgovor. Takođe, možete videti listu poziva, u kojoj se može naći 20 zapisa sa datumom i vremenom za svaki. Jedan broj će se ponavljati više puta u ovoj listi, neće biti prikazan samo poslednji poziv sa tog broja.
Dodaci. Kalkulator je veoma jednostavan. Kalendar možete pregledati po mesecima i po danima. Da bi dodali zapis, pritisnite taster za imenik. Na raspolaganju su Vam četiri tipa zapisa: podsetnik, rođendan, poziv i sastanak. Ne možete pregledati celu listu podsetnika, već ih možete pregledati samo po danima. Kao obaveštenje za podsetnik možete izabrati standardni signalni ton.


Takođe možete pregledati koliko je sati u raznim gradovima širom sveta.

U telefonu postoje tri igre: Miner, Tetris i Snatch. Prve dve igre su poznate sa starijih PC računara. U trećoj igri cilj Vam je da uhvatite miša pritiskom na odgovarajući alfanumerički taster.



Utisci
Telefon ima prosečnu jačinu zvuka melodija. U memoriji se nalazi 15 melodija, uglavnom klasičnih koje lepo zvuče. Prijatno je slušati ih, ali se može desiti da propustite poziv ako se nalazite na ulici. Vibracije je prosečne jačine, ali je možete osetiti ako telefon nosite u futroli koja je okačena o kaiš.
Spikerfon je dobro realizovan. Samo pritisnite taster za imenik u toku razgovora da bi ste ga aktivirali.
Alcatel 320 ima manje grešaka nego njegov prethodnik LG B1200. Ipak, dosta grešaka je ostalo. Telefon sporo reaguje na pritisak na taster za prekidanje poziva. Još jedan nedostatak je šum u zvučniku telefona, ponekad ga nećete čuti ali je ponekad zaista glasan.
Ovaj telefon će biti popularan među korisnicima kojima nisu potrebne napredne funkcije, već im je potreban samo za obavljanje razgovora. Ovaj telefon nema nikakvih mogućnosti za personalizaciju. Čak ne podržava ni WAP za skidanje novih slika i melodija. Alcatel 320 je u potpunosti drugačiji od svih ostalih Alcatel telefona. Plan kompanije Alcatel je da napravi još nekoliko sličnih telefona ali sumnjamo da će korisnici ovog telefona hteti da u budućnosti koriste još neki Alcatel telefon.
Alcatel OT 320 će imati mnogo rivala pošto je u pitanju jeftini telefon. Ovaj model nema nikakvih specifičnosti koje mogu biti njegove prednosti, tako da će ga ljudi kupovati isključivo zbog niske cene. Potencijalni kupci treba da znaju da je većina problema kod LG B1200 telefona proizilazila iz toga što je kvalitet sastavljanja telefona bio loš. Alcatel OT 310 je atraktivniji od ovog modela, ima više mogućnosti i nižu cenu. Njegov nedostatak su dizajn i dimenzije.